Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3551 Re: Bášča

Post by Senći »

bizet wrote:@flag, zar nije rano za sijanje lubenica i dinje?....zar se ove biljke ne sade tak u maju kad i tikve/tikvice i krastavci i to princip sjeme u zemlju?
jasno mi je da moze i kao rasadu da ih posijes ranije, ali ako u maju mogu ici kao sjeme onda mi se cini da je mozda rano za sadnju sad

kako ostali na temi siju navedene biljke?
Ja krastavce, dinje, lubenicu i tikve sijem direktno u zemlju,iako lubenice budu jako male kao dinje ali budu slatke. Rasad sam prebacio u hladniju prostoriju da malo uspori sa rastom, a kako je ovo vrijeme snjegovito i kišovito biće ovdje i ponovnog sijanja i svega :cry:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3552 Re: Bášča

Post by flag »

Banksy wrote: Ove godine sam bila nestrpljiva, pa ih već posijala (tikvice i krastavce), ali to je greška. Treba čekati negdje bar polovicu aprila.
Upravo tako! I mi smo pogriješili, i isto tako bili nestrpljivi... I evo sad belaja. Vjerovatno opet ću morati praviti rasad, ovaj sigurno će prerasti. Ipak smo prerano ove godine sadili.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3553 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Senći wrote:
bizet wrote:@flag, zar nije rano za sijanje lubenica i dinje?....zar se ove biljke ne sade tak u maju kad i tikve/tikvice i krastavci i to princip sjeme u zemlju?
jasno mi je da moze i kao rasadu da ih posijes ranije, ali ako u maju mogu ici kao sjeme onda mi se cini da je mozda rano za sadnju sad

kako ostali na temi siju navedene biljke?
Ja krastavce, dinje, lubenicu i tikve sijem direktno u zemlju,iako lubenice budu jako male kao dinje ali budu slatke. Rasad sam prebacio u hladniju prostoriju da malo uspori sa rastom, a kako je ovo vrijeme snjegovito i kišovito biće ovdje i ponovnog sijanja i svega :cry:
sta ti mislis o ovom mom slucaju sa susenjem prvih listica? da posijem jos jedan djir?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3554 Re: Bášča

Post by kerima1 »

sablja wrote:ja kopam bagerom.
:lol: zato mozda zena kod kuce kopa :razz:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3555 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:
safran wrote:Prva dva listića su kotiledoni listići - vode porijeklo iz sjemenke - nisu pravi listovi iako su zeleni. Služe kao prva pomoć dok biljka ne formira prve prave listove koji su fotosintetski potpuno funkcionalni. Ako biljke prepikiraš samo sa kotiledonim listovima smanjuješ im šansu za opstanak.
onda sam ja sinoc sa paprikama zabrljala, ako prezive dobro je....
Ma ne mora značiti ..... vjerovatno neće preživjeti 100 % ali vjerovatno si i posijala previše ....
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3556 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran wrote:
Ratarka wrote:
safran wrote:Prva dva listića su kotiledoni listići - vode porijeklo iz sjemenke - nisu pravi listovi iako su zeleni. Služe kao prva pomoć dok biljka ne formira prve prave listove koji su fotosintetski potpuno funkcionalni. Ako biljke prepikiraš samo sa kotiledonim listovima smanjuješ im šansu za opstanak.
onda sam ja sinoc sa paprikama zabrljala, ako prezive dobro je....
Ma ne mora značiti ..... vjerovatno neće preživjeti 100 % ali vjerovatno si i posijala previše ....
ovo mi moras prevest safranko, ili nece prezivjet 100% ili imam opciju da prezive? koga ti sad ovdje zezas? :lol:
da ja zasijem ponovo za svaki slucaj, ha?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3557 Re: Bášča

Post by safran »

Banksy wrote:Ja sijem, pa presađujem, iako mi se čini da se brže i bolje prime ako ih se sije direktno u zemlju polovicom maja, tad nekako buknu.
Isto ovako! Jedino što mi se prošle godine desilo da sam zasijala baš puno sjemena sremenduše/stambolke i nigdje ni jedne vriježe nije bilo. Tako da ću ove godine 5 sjemenki od svake sorte staviti na naklijavanje da vidim kako im ide pa teko onda sijati u zemlju.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3558 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:
safran wrote:
Ratarka wrote: onda sam ja sinoc sa paprikama zabrljala, ako prezive dobro je....
Ma ne mora značiti ..... vjerovatno neće preživjeti 100 % ali vjerovatno si i posijala previše ....
ovo mi moras prevest safranko, ili nece prezivjet 100% ili imam opciju da prezive? koga ti sad ovdje zezas? :lol:
da ja zasijem ponovo za svaki slucaj, ha?
:lol: :lol: :lol: :lol:
vjerovatno neće preživjeti 100 % sadnica
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3559 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:
sablja wrote:ja kopam bagerom.
:lol: zato mozda zena kod kuce kopa :razz:
zabavi se ti slicicom, ja obecanje odrzah, a tebe nidje 8-)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3560 Re: jabucar

Post by safran »

Ratarka wrote:
Mu'min wrote:
Ratarka wrote: ovo je mumine jedan od ona tri sto si reko da razdvojim, meni fino djeluje, samo mi sega ovi listici na dnu, oni ostaju ili ih sklanjam?
Nikako trgati prve listove!
Kad kupejete rasadu ako nema tih 1. listova znači da je sadnica doživjela takav šok da su joj otpali prvi listovi. Obično takve sadnice ne bi kupovo.
hm, pregledala sam sada sve rasade, jedan po jedan. na puno njih se jedan ili oba prva lista - osusio. da te pobacam i pravim nove ili sta?
Ne! I treba da se osuše. To je rezervna materija iz sjemenke, tim se biljka hrani dok ne razvije fotosintetički funkcionalne listove.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3561 Re: Bášča

Post by Ratarka »

"vjerovatno neće preživjeti 100 % sadnica"
80? 60? ili pricam sa strukom svojom pa smo nedje na sredini? :lol: :lol: :lol:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3562 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:"vjerovatno neće preživjeti 100 % sadnica"
80? 60? ili pricam sa strukom svojom pa smo nedje na sredini? :lol: :lol: :lol:
idi bogati ni sa 50% nećeš znati kud ćeš
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3563 Re: jabucar

Post by Ratarka »

safran wrote:
Ne! I treba da se osuše. To je rezervna materija iz sjemenke, tim se biljka hrani dok ne razvije fotosintetički funkcionalne listove.
to je sada sasvim nova informacija za mene, vec sam se vidjela u novim sijanjima, novim pikiranjima, bacanju ovbih ljepotana....
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3564 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran wrote:
Ratarka wrote:"vjerovatno neće preživjeti 100 % sadnica"
80? 60? ili pricam sa strukom svojom pa smo nedje na sredini? :lol: :lol: :lol:
idi bogati ni sa 50% nećeš znati kud ćeš
hahahahaahahahah
ziva istina :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3565 Re: Bášča

Post by kerima1 »

[quotezabavi se ti slicicom, ja obecanje odrzah, a tebe nidje][/quote]
jel dobra ova (Image Rose dajzek.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3566 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:zabavi se ti slicicom, ja obecanje odrzah, a tebe nidje]
jel dobra ova (Image Rose dajzek.
naaaklon, duboki :)
Last edited by Ratarka on 29/03/2013 23:08, edited 1 time in total.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3567 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ovaj sijem ove godine jeedva cekam da vidim kakav ce biti.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3568 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:Ovaj sijem ove godine jeedva cekam da vidim kakav ce biti.
kako mu je kompletno ime?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3569 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka wrote:
kerima1 wrote:Ovaj sijem ove godine jeedva cekam da vidim kakav ce biti.
kako mu je kompletno ime?
Rose.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3570 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:
Ratarka wrote:
kerima1 wrote:Ovaj sijem ove godine jeedva cekam da vidim kakav ce biti.
kako mu je kompletno ime?
Rose.
dje si kupila?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3571 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Nisam kupila,dobila od jedne zene.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3572 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:Nisam kupila,dobila od jedne zene.
pih! kakav je to nacin tako izazivat' :P neuku, vro ambicioznu jako postalu bastovanku, pa sa sve slikama, mislim stvaaaarno :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3573 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Vako je u 2010 bilo kod mene, sadnica paradajza:
Image

Datum: 21.april!
A sad je potpuno druga priča. 8)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3574 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka wrote:
kerima1 wrote:Nisam kupila,dobila od jedne zene.
pih! kakav je to nacin tako izazivat' :P neuku, vro ambicioznu jako postalu bastovanku, pa sa sve slikama, mislim stvaaaarno :D
Nije to,ne nasmagavam,nego to je samo slika moje prezainteresiranosti paradajzima.ako mi uspije ovaj Rose dobijes ga i ti. :wink:
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3575 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Ratarka wrote:
kerima1 wrote:Ovaj sijem ove godine jeedva cekam da vidim kakav ce biti.
kako mu je kompletno ime?

Ovaj paradajz sa Kerimine slike bi trebao biti Rose de berne francuska sorta i ovaj je mutirao pa izgleda ovako.IMam i ja isti ovakav a potice od Dos Mercados sorte.I Jos ratarka za sjemena koja ti ostanu slobodno ih ostavi zamotane u papir za slijedecu godinu. Klijavost ce biti oko 10% manja a i onako nije iz jedne kesice nema100% klijavost.Mislim da je Safranka napisala i cak i utvrdila da sjeme koje je staro skoro 20 godina proklijalo kad ga je posijala.
Post Reply