
Predsjednik Republike komentarisao je aktuelna desavanja u Turskoj i regijie, posebno je kritikovao stav SAD-a spram PYD-a rijecima:
"Eeeeeeeejjjjj Ameriko, koliko smo vam puta vec rekli, odlucite se, ili ste s nama, ili ste s teroristima YPG-PYD? Znamo da ih niste stavili na listu teroristickih organizacija, ali upravon zbog toga je sad regija u krvi do koljena. Kakvo je to partnerstvo? Kad ih pitamo-sute. Nismo zaboravili jezik diplomatije, ali neka znaju da je nama osnovna vodilja "la ilahe illalah"
te je dodao da:
"uvijek kad se Turska uspravljala neprijatelj je zapocinjao sa svojom igrom. To je igra koju igraju od drzavnog udara 1960e. Oni i sada, u vrijeme kada se krecemo ka ciljevima zacrtanim za 2023. godinu pokusavaju da nas sapletu i onemougce u dostizanju zacrtanih ciljeva.
Nece uspjeti! Domovinu nece podjeliti, nece se prestati vijorit zastava s polumjesecom i zvjezdom, nece ugasiti ezane. Nas 79 miliona smo jedno, jedan narod koji ima jednu domovinu i jednu zastavu.
Turska-to nije samo ime jedne zemlje, Turska je nada 100na miliona potlacenih vjernika. Nasa odgovornost prema njima je velika. Ukoliko ne sacuvamo nasu drzavu necemo moci pruziti pomoc nasoj braci u nevolji.
Historija je pokazala, ko god je pokusao da nas unisti nije uspio. Moderna oruzja, brojnost neprijatelja nije zaplasila Alparslana, kao sto nije zaplasila ni borce na Galipolju. Ne sumnjamo da smo na pravome putu i s tog puta necemo skrenuti.
Juce su mi pokazali jedan tweet; dva pripadnika specijalnih snaga, s turskom zastavom, a iza njih poruka "Volimo te ljudino" (*volimo te Visoki-Erdoganov nadimak medu simpatizerima). Njih dvojica se sad bore na jugoistoku. Mi stojimo iza te dvojice nase brace, necemo ih napustit i ostavit. Oni vjeruju u vrijednost sehadeta. Neki to mogu ismijavati, ali ti ljudi zaista u to vjeruju. Izrazavam svoje najdublje postovanje za sve te policajce, vojnike, pripadnike seoske straze".
(slika specijalaca s porukom podrske Erdoganu)
