kad se samo sjetim kako ga je komšić (na zgražanje svih) hvalio nekadmalakh wrote:šćepo baš počeo ispoljavati frustracije i ljubomoru prema komšiću.
priznajem, razlika od 150 hiljada glasova nije mala.
ako šćepica nastavi ovako, komšić će ga politički sahraniti.
Demokratska fronta Željko Komšić
- Roccohljup
- Posts: 6995
- Joined: 19/02/2014 18:04
#35451 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
-
criticos
- Posts: 646
- Joined: 15/01/2018 16:00
#35452 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Komšićeve izjave su poprilično populističke i desničarske. Daleko je on od ljevice i vizijom i ideologijom i programom (ako ga uopće ima). Njemu nije mjesto u BH Bloku.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#35453 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
neka on ide u vlast da bude skroz demaskiran, a fahrud da izgubi poluge u pravosuđu. za moja shvatanja win-win.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#35455 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ja sam isto ovo govorio prije izbora. On po meni sa ljevicom nema dodirnih tacaka, vec vise lici na nekakvog bosanskog radikala.criticos wrote:Komšićeve izjave su poprilično populističke i desničarske. Daleko je on od ljevice i vizijom i ideologijom i programom (ako ga uopće ima). Njemu nije mjesto u BH Bloku.
Doduse nema ni SDP previse veze sa ljevicom, a NS koja spada u neki lijevi centar jos je "najljevlja" od svih iz lijevog bloka.
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35456 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
komsic bio naivan.Roccohljup wrote:kad se samo sjetim kako ga je komšić (na zgražanje svih) hvalio nekadmalakh wrote:šćepo baš počeo ispoljavati frustracije i ljubomoru prema komšiću.
priznajem, razlika od 150 hiljada glasova nije mala.
ako šćepica nastavi ovako, komšić će ga politički sahraniti.
salim se naravno. i ja sam se tada iznenadio, ali sta ces mu. trenutno su izmedju njih dvojice zategnuti odnosi. scepo igra sa covicem i kad tad ce komsic oplesti po njemu i pocet ce ga bockati. naravno, scepica ce se primiti i ukljuciti ce avaz u zastitu i tu ce mu biti kraj.
nista sto vec nismo vidjeli. samo sto ce im sada dati pravog povoda da ga isprozivaju i politicki sahrane.
da se razumijemo. sda je unistila radoncica i ovo sto sada radoncic čini nikako ne ide njemu u korist. mislim politicku.
- Roccohljup
- Posts: 6995
- Joined: 19/02/2014 18:04
#35457 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Sreca pa je avaz operisan od politickog uticaja
Komšić: Mršavi rezultati višegodišnjeg učešća u vlasti
LIČNOST DANA Željko Komšić
Kad se političar igra urednikaNije Komšić prvi nadobudni političar koji je pokušao uređivati “Avaz” i koji u tom naumu nije uspio
prije 1 sat
R. I.
4
Tekst objavljen u ponedjeljak u “Dnevnom avazu” o planu Željka Komšića da ukloni predsjednika Socijaldemokratske partije Nermina Nikšića kao smetnju i otvori sebi prostor za koaliciju sa Strankom demokratske akcije, očito je šefa Demokratske fronte pogodio u žicu.
Poznati motivi
Nevješto pokušavajući da prikriju ljutnju što je reflektor javnosti usmjeren na njihovu dvoličnu igru i opći utisak da su oni svojevrsni trojanski konji SDA u opozicionim redovima, Komšić i Demokratska fronta idu toliko daleko da se postavljaju u ulogu velikog brata – urednika i cenzora u medijima.
Tako bi Komšić da zabrani da se u “Avazu” oglašavaju i Nermin Nikšić, ali i ugledni intelektualci i analitičari Nedžad Latić i Enver Kazaz, koje podrugljivo naziva “ljevičarskim maškarama”.
Nije Željko Komšić prvi nadobudni političar koji je pokušao uređivati “Avaz” i koji u tom naumu nije uspio. A nisu ni nepoznati motivi zbog kojih on to radi.
Jer, slika predsjednika DF-a u ogledalu slobodnih medija nije baš tako ružičasta i lijepa kakvu je zamišljaju on i njegove partijske skutonoše.
Malo je, naime, političara u BiH koji su dobili toliko šansi da naprave pozitivan rezultat za BiH, a da su im rezultati tako mršavi. Iza njega, u principu, ostaju samo političke frazetine i demagoški vic - pokušaji da se predstavi kao opća mjera patriotizma.
Pomoć SDA
Tako se ponašao i dok je bio načelnik Novog Sarajeva i dok je bio ambasador BiH u Beograd, a tako se ponaša u svim mandatima člana Predsjedništva BiH.
Pri tome ga je za prvi i drugi četverogodišnji mandat izgurao SDP, kojeg sada pokušava bušiti i srušiti iznutra, a kad je u pitanju aktuelni treći mandat, malo je onih koji vjeruju da je njegova izborna pobjeda čista, odnosno da nije posljedica nesebične pomoći SDA.
Preuzmite aplikacije Dnevnog avaza za Android i iOS.
-
doktor78
- Posts: 3949
- Joined: 14/09/2006 11:02
#35458 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Komšo nastavlja po svom:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/komsic- ... /190305145
Očito nije prežalio (za sada) propuštenu priliku da uđe u vlast.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/komsic- ... /190305145
Očito nije prežalio (za sada) propuštenu priliku da uđe u vlast.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#35459 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Što Čanak reče za Trifunovića,
Gnjidica.
Gnjidica.
- Porodice Foht
- Posts: 3719
- Joined: 14/01/2019 04:56
#35460 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ali je i nalijepio Scepu. Sad ce osveta iz Avaza vec u strasnjem izdanju.doktor78 wrote:Komšo nastavlja po svom:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/komsic- ... /190305145
Očito nije prežalio (za sada) propuštenu priliku da uđe u vlast.
- Roccohljup
- Posts: 6995
- Joined: 19/02/2014 18:04
#35461 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Sedmicni prilogPorodice Foht wrote:Ali je i nalijepio Scepu. Sad ce osveta iz Avaza vec u strasnjem izdanju.doktor78 wrote:Komšo nastavlja po svom:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/komsic- ... /190305145
Očito nije prežalio (za sada) propuštenu priliku da uđe u vlast.
- MarshalDodik
- Posts: 1602
- Joined: 20/11/2018 16:45
#35462 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Tesko je izvagati da li se Scepo ili Komso vise trpaju u Bakirovo krilo vlasti. I jedan i drugi grebu, mole, daju jasne signale ..... A sve se perfidno radi jer fola kad se kamere ukljuce ide spika: "Mi navijamo da to budete vi!, " Ma jok, mi nikako eto idite vi ! "
Jadno je sto oni misle da je svaka generacija naroda identicna stoka( u politickom smislu
) kao predhodna i da smo totalne budale.
Volio bih da neko od funkcionera Sdoo ( tipa Kaplan) javno kaze ovoj dvojici: "Pobij te se , mi uzimamo jaceg "
Jadno je sto oni misle da je svaka generacija naroda identicna stoka( u politickom smislu
Volio bih da neko od funkcionera Sdoo ( tipa Kaplan) javno kaze ovoj dvojici: "Pobij te se , mi uzimamo jaceg "
-
doktor78
- Posts: 3949
- Joined: 14/09/2006 11:02
#35463 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
MarshalDodik wrote:
Volio bih da neko od funkcionera Sdoo ( tipa Kaplan) javno kaze ovoj dvojici: "Pobij te se , mi uzimamo jaceg "
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35464 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ne mislim da se Fahro nadmeče za SDA švalerku... mislim da su mu namjere prema SDA zadnje... gleda kako što više i jače da naguzi bakira , da mu šupak podere... 
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35465 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
jedini način da to uradi jeste da podržava dragana čovića i da zajedno handre sda kroz vlade i parlament. spreman je šćepo na to, jer više nema što za izgubiti. svakako ga za četiri godine neće biti nigdje.kmirsad wrote:Ne mislim da se Fahro nadmeče za SDA švalerku... mislim da su mu namjere prema SDA zadnje... gleda kako što više i jače da naguzi bakira , da mu šupak podere...
- Roccohljup
- Posts: 6995
- Joined: 19/02/2014 18:04
#35466 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
oho ti se Komšo......
LATIĆ ZAPRIJETIO KOMŠIĆU: "Nakon ovog targetiranja i etiketiranja Komšić će me zapamtiti"!
Mada njegovo ime nije spomenuo u izjavi o "streljačkom stroju Radončićevih intelektualnih maškara", Nedžad Latić se sam prepoznao i svrstao u navedeni stroj, zaprijetivši Komšiću da će ga "zapamtiti nakon ovog etiketiranja".
Mini market
Prije 55 min Prije 12 min
0
Reagirajući na jučerašnji intervju lidera DF-a, Željka Komšića, objavljen na portalu Klix.ba, Nedžad Latić je ustvrdio da se Komšićeva izjava o „straljačkom stroju Radončićićevih intelektualnih maškara“, između ostalih odnosi i na njega.
– To pokazuje da je Komšić infantilni političar s referencama borca. On je i ranije volio prijetiti, sjećate se kako je govorio da će predsjednika jedne susjedne države udariti po prstima. Znači, to je njegova manira. Uz to, javno laže, u medijima govori o mojim izmišljenim tekstovima. No, u svojoj najnovijoj izjavi je opasan jer o meni govori kao o članu „streljačkog voda intelektualnih maškara“. Time me targetira – kaže Latić.
Podsjeća i kako je slično već preživio i kako je slično targetiranje prije godinu dovelo do toga da je brutalno napadnut i udaren u glavu.
– Preko toga više ne prelazim, da me se targetira. Do sada sam Komšiću prilazio ljudski, pozdravljao ga, jer sam cijenio ne njegovu politiku, nego njegov patriotizam. No, nakon ovog etiketiranja će me zapamtiti.
Njegova država šuti, vode se mafijaškim manirima, plaše intelektualce. Pa se onda pitamo zašto inteligencija šuti. Pa zbog mafijaških manira vlastodržaca! Mafija i vlastodršci su bliski, oni blisko surađuju na ubijanju istine, kritike, slobode mišljenja – kazao je Latić.
Zanimljivo, Latić je reagirao na izjavu u kojoj Željko Komšić nije spomenuo ni njegovo niti bilo čije drugo ime, što će reći da se sam prepoznao i svrstao u Radončićeve "intelekualne maškare".
Naime, na pitanje da li se vidi u vlasti u kojoj bi participirao i SBB, Komšić je odgovorio odrečno.
-Kao što sam već nekoliko puta naglasio, moglo bi se desiti da Bh. blok postane sredstvo koje će Radončiću i Kukiću omogućiti da uđu u vlast. Zapravo to se već dešava. Očekujemo sada da se postoriji streljački vod Radončićevih inteleklutalnih maškara, koji će javnost daviti objašnjenjima o tome kako mi pod svaku cijenu moramo ostati u opoziciji, a da bi SBB trebao ući u vlast. Odnosno, patriotizam i odbrana države za Bh. blok su tabu tema, dok je to, izgleda, prema mišljenju jednog državnički nesenzibilnog dijela Bh. bloka, rezervisano za, zamislite, SBB, iako ta stranka nema nikakav politički kapacitet za to. Pa pogledajte samo taj mizerni broj glasova koje je dobio njihov lider, rekao je Komšić.
(SB:)
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#35467 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Najzad, neko. Odličan

KOMŠIĆEV POPULISTIČKI SUNOVRAT
Komšić razbuktava populizam kako bi ostvario svoj ključni interes – ući u vlast sa SDA
Ako neko četiri godine provede na radnom mjestu i apsolutno ništa ne uradi, a za to vrijeme redovno prima platu, logičan zaključak je da je posrijedi sebičan, neodgovoran i krajnje bezobrazan čovjek. Četiri godine dobijati platu od 5.500 KM u Parlamentu BiH, a ostvariti učinak od nula pitanja, nula prijedloga, nula inicijativa, nula diskusija o bilo čemu – može samo ljenčuga koju niti jedan problem u zemlji i njegovo rješavanje apsolutno ne interesira.
Podsjetimo, parlament je ključno zakonodavno tijelo države, mjesto gdje se donose presudne odluke o njenoj sudbini. Pri tom, Bosna i Hercegovina je, kako je nebrojeno puta naglašeno, država u ustavnoj krizi, pa je upravo državni parlament najznačajniji organ vlasti. E, u njemu je Željko Komšić proveo četiri godine ne radeći ništa. Ponovimo: nula pitanja, nula prijedloga, nula inicijativa, nula diskusija, a morao je, ako se već predstavlja kao veliki patriota i državotvoran političar, pokrenuti inicijativu npr. za provođenje presude Sejdić-Finci tako što će oformiti tim za prijedlog ustavnih promjena u skladu s tom presudom, a potom kao član Parlamenta predložiti ustavni okvir i principe koji će konačno otpočeti rješavati ustavnu krizu. Ili, mogao je Komšić kao član Parlamenta predložiti rješenja za goruće promjene Izbornog zakona. Mogao je, također, kao član Parlamenta lobirati u tijelima međunarodne zajednice za takva rješenja. Umjesto toga, on je četiri godine šutio i radio – ništa. Za to ništa dobijao je enormnu platu, kao i neki drugi članovi Parlamenta koji su podnijeli niz inicijativa, zakonskih rješenja i bili zapaženi parlamentarci, npr. Saša Magazinović i Damir Arnaut.
Ima li takav parlamentarac Komšić moralni i politički kredibilitet da se u javnosti predstavlja kao veliki patriota i državotvoran političar?
Odgovor na ovo pitanje neka potraže oni koji danas vatreno i ratoborno podržavaju Komšića uzvikujući skupa s njim velike patriotske parole, prema kojima je BH blok, zbog odbijanja da uđe u vlast s nacionalnim strankama, neodgovoran prema državi, čak antipatriotski politički blok, a SDA je državotvorna i patriotska stranka s Komšićem kao njenim direktnim podržavateljem.
Razmotrimo malo Komšićevu i argumentaciju njegovih medijskih navijača na potezu od Ozrena Kebe i njegovog portala Analiziraj.ba, preko Federalne televizije, Tačno.neta, Žurnala i cijelog niza drugih tobože nezavisnih medija do esdeaovih glasila Slobodna Bosna, Stav, Faktor i Saff, prema kojima je BH blok morao koalirati s nacionalističkim strankama. Naravno, napamet mi ne pada da tvrdim da npr. Ozren Kebo radi za SDA (gnušam se takve pomisli, da ga parafraziram, dok me proglašava nepametnim i diletantom za politiku stoga što podržavam odluku BH bloka da odbije pomenutu koaliciju), ili da su Tačno.net i Žurnal isti kao ogavna erdoanističko-izetbegovićevska glasila Stav i Faktor.
Glavni i najjači Komšićev argument glasi: BH blok se samo ulaskom u vlast može boriti za državu. Taj argument je lažno patriotski, emocionalistički, demagoški i sluđujući. Jer, ključne odluke o sudbini države ne donose se u izvršnoj vlasti, u Federalnoj vladi ili Vijeću ministara BiH, već u zakonodavnoj, tj. u parlamentima. Drugim riječima, u vladama se krčmi novac građana, tj. troši budžet, a u parlamentima se donose zakoni i ustavne promjene. A to znači da se BH blok za državu može boriti samo u parlamentima, a ne u izvršnoj vlasti, gdje bi služio isključivo kao pokriće SDA-u i drugim nacionalističkim strankama, HDZ-u i SNSD-u, za njihovu, dosadašnja praksa je pokazala, suludu politiku trošenja budžetskog novca.
Samo radi napomene, BiH je zbog takve politike postala zemlja demografske katastrofe iz koje je odselilo u zadnjih nekoliko godina preko 150.000 stanovnika. Slikovito rečeno, gotovo Tuzla i po. Davati podršku takvoj politici ulaskom u koaliciju ili partnerski odnos s nacionalističkim strankama koje nju provode – nije patriotski i državotvoran čin već, upravo suprotno, antidržavni i antipatriotski. Tim prije, jer je baš SDA glasajući u Skupštini Republike Srpske za SNSD-ovog kandidata omogućila Dodiku da ima apsolutnu većinu, čak 4 od 5 članova u srpskom klubu Doma naroda državnog parlamenta. Isto tako je SDA, glasajući za HDZ-ovog kandidata u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona, omogućila HDZ-u da ima apsolutnu većinu u hrvatskom klubu federalnog parlamenta, baš kao i većinu u istom klubu državnog parlamenta. A to znači da su Izetbegović i njegova stranka planski radili na tome da kontrolu zakonodavne i izvršne vlasti isporuče svojim nacionalističkim partnerima – Dodiku i Čoviću, baš zbog toga da onemoguće djelovanje BH bloka u domu naroda državnog parlamenta.
Jedini dio vlasti što ga pomenuti dvojac skupa s Izetbegovićem ne može kontrolirati jest predstavnički dom u federalnom i državnom parlamentu. Tu će se voditi ključna borba za državu, odnosno za promjene Izbornog zakona ili za eventualno rješavanje presude Sejdić-Finci, kao gorućih problema ustavne krize zemlje. A to znači da je odluka BH bloka da ne ide u vlast sa nacionalističkim strankama upravo državotvorna, jer sve antidržavne odluke može spriječiti samo kao opozicija u predstavničkom domu državnog, odnosno federalnog parlamenta. Ulaskom u vlast, BH blok bi svoj glasački kapacitet u predstavničkim domovima pomenutih parlamenata stavio pod kontrolu Izetbegovićeve stranke i time uništio svoj opozicioni kapacitet i borbu za drugačija ustavna i zakonska rješenja od onih kakve će nametati SDA u skladu sa svojima ideološkim postulatima.
Tu je sadržan i ključni ideološki razlog da BH blok odbije koaliciju sa ovom bošnjačkom nacionalističkom strankom. Izetbegović je, naime, radikalizirao SDA i stvorio getoistički koncept bošnjaštva, s osmanonostalgijom, turkofilijom i klerikalizmom u svojoj osnovi. To antimodernističko bošnjaštvo je istodobno antibosansko u onoj mjeri u kojoj ne vidi bošnjačka mjesta dijaloga i susreta s drugim etničkim identitetima. Iz takve ideologije ne može proisteći kvalitetna vizija postratne multietničke BiH, niti kvalitetna rješenja ustavne krize i promjena Izbornog zakona. A to znači da bi BH blok izgubio svoj multietnički i građanski ideološki sadržaj i utopio se u bošnjački nacionalistički, ili nacionalno orijentiran politički diskurs. Ulaskom u vlast sa SDA BH blok bi na duži vremenski period naprosto umrtvio ideju multietničke i građanske BiH, baš kao što bi i definitivno svoju multietničku politiku podjarmio pod SDA-ovu monoetničku.
Kebinim jezikom rečeno: gnušam se pri pomisli da Komšić i njegovi medijski navijači, naročito simpatični novinar Ozren Kebo, koji je napisao jedan zabavan roman i jednu publicističku knjigu, ne vide ove ideološke i strukturne aspekte odluke BH bloka da ne ide u vlast sa nacionalističkim strankama. A ako vide, a zatvaraju oči pred njima, onda to nije patriotizam na koji se pozivaju već politički pragmatizam koji, kvazipatriotskom halabukom na javnoj sceni, nastoje sakriti. Preciznije rečeno, navijanje za SDA, koja je shvatila da može uništiti BH blok samo ako ga uvuče u vlast, baš kako je to učinila sa svim partijama s kojima je bila u koaliciji: Strankom za BiH, SBB-om, DF-om, a naročito sa SDP-om pod Lagumdžijnim vođstvom.
Drugi Komšićev, Kebin, Lazovićev i argument SDA-ove propagandne mašine za nužnost ulaska BH bloka u koaliciju s nacionalistima glasi: država je ugrožena, najugroženija od rata do danas, i prijeti joj najveća zamisliva opasnost. On računa da je društvena paranoja jača od razuma. Kalkulirajući s tim i padajući u vatreni zanos svog općepoznatog pragmatizma, Ivo Komšić, jedan od najistaknutijih članova propagandnog tima Željka Komšića, na stranicama Kebinog portala sjednicu Glavnog odbora SDP-a na kojoj je donesena odluka da se ne ide u vlast sa nacionalističkim strankama poredi s poznatom Osmom sjednicom Saveza komunista Srbije na kojoj je Slobodan Milošević ustoličio svoju strahovladu i započeo rušenje Jugoslavije. Tako je Ivo Komšić kao član SDP-a svoju stranku doveo u vezu sa Miloševićevom zločinačkom političkom organizacijom, što dovoljno govori o karakteru njegovih političkih manipulacija. Naravno, Komšićevi propagandisti ne kažu od koga i na koji način je ugrožena država, a sluđivanje javnosti ide dotle da se današnje vrijeme poredi s onim predratnim, pa valjda do kraja godine treba početi novi rat u BiH. Priznajem: ni gebelščići iz Stava i Faktora nemaju tako paranoidnu patriotsku maštu kao Komšićevi propagandisti.
Bosna i Hercegovina je, kako je poodavno s pravom konstatirao Ivan Lovrenović, zemlja nedovršenog rata, koji je s vojnog prebačen u političko polje. U njoj se ustavna kriza razbuktala nakon što su Haris Silajdžić i Božo Ljubić svojim manipulacijama uticali na to da u Parlamentu BiH 2006. godine bude odbačen Aprilski paket ustavnih promjena. Poslije toga se ustavna kriza s razine Dejtonoskog prenijela na razinu Vašingtonskog sporazuma. A to znači da se s nivoa BiH svela na ustavnu krizu u Federaciji BiH i koncentrisala na svega dva pitanja: provođenje presude Sejdić-Finci i promjene Izbornog zakona. I to je sve što je u ovom momentu u prvom planu ustavne krize zemlje.
Jedan od glavnih faktora te krize upravo je Željko Komšić, pa je njegova najveća politička obaveza da traga za njenim rješenjima. Namjesto toga, on u javni prostor izbacuje isprazne parole o građanskoj BiH, a da nikad nije ponudio niti ijedno ozbiljno obrazloženje te ideje, a kamoli dao nacrt ustavnog okvira za takvu konstrukciju zemlje. Prisjetimo se: Komšićeva plata od 5.500 KM u Parlamentu BiH rezultirala je učinkom od nula pitanja, nula prijedloga, nula inicijativa, nula diskusija. A to znači da njegova borba za BiH nije ništa drugo do puka retorika, bez stvarnog rada na valjanim ustavnim i zakonskim rješenjima kojima bi se prava individue izdigla iznad prava kolektiva u ustavnoj konstrukciji države. Je li Komšić ikada u parlamentarnu proceduru predložio ijednu promjenu makar jednog ustavnog amandmana ili paragrafa zakona? Nije, pa njegov učinak u borbi za BiH jest bezbroj parola i nikakav rad na ustavnom preustroju države. Paradoks je u tome da je BiH više ugrožena baš zbog takvog nerada domaćih političara nego izvana, iz agresivnog susjedstva koje se petlja u unutarnje odnose u zemlji.
Drugim riječima, nemoć zvaničnog Zagreba i ogleda se u tome da pokušava lobiranjem u institucijama Evropske unije nametnuti ustavna rješenja koja odgovaraju Draganu Čoviću i njegovom HDZ-u i ne uspijeva u tome već nekoliko godina. To potvrđuje i odluka EU da su do sada BiH najotvorenija vrata za ulazak u evropsko članstvo i da naša zemlja nikad nije bila bliža kandidatskom statusu. Prevedeno na jednostavan jezik, Hrvatska je lobirala protiv BiH, a naša zemlja je napredovala prema kandidatskom statusu za ulazak u EU. Istodobno, zvanični Beograd nikad nije bio u goroj poziciji od ove današnje. Kosovo je odlučno da ga Beograd prizna kao državu i sve više prkosi u pregovorima s Vučećevom vlašću. A to znači da slabi Beograd ne može u ovom momentu riješiti ni svoju krizu, tim prije što su se protiv autoritarnog Vučića podigli građani Srbije, a kamoli suštinski ugroziti BiH. Kao zemlja iza koje stoji mirovni ugovor kojemu je granat međunarodna zajednica, BiH je onoliko stabilna koliko na međunarodnom planu niti jedna velika sila ne može odnijeti pobjedu u borbi za sfere svog uticaja na njenom prostoru. Rusija, SAD, Evropska unija i Kina ostvaruju svoj uticaj u BiH tako da niko od njih ne može računati na pobjedu. Kao država međunarodne zajednice, BiH danas nije nimalo više ugrožena nego 1996, 2006. ili 2010. godine. Zašto, onda, Komšićev propagandni pogon sluđuje javnost parolama o ugroženosti zemlje? Odgovor je jednostavan: da ukine mogućnost racionalnog uvida u političku stvarnost zemlje, razbukta emocionalizam i populizam te društvenu paranoju, kako bi ostvario svoj ključni interes – ući u vlast sa SDA.
Ulazak BH bloka u vlast s Izetbegovićevom nacionalističkom strankom značio bi smrt za ovaj blok. SDA bi na taj način ubila opoziciju, baš kako je to u Republici Srpskoj učinio SNSD, kao i HDZ u kantonima sa hrvatskom većinom, a zemlja bi na duži vremenski period bila lišena svake političke alternative. To znači da bi ulazak BH bloka u vlast s nacionalistima bio antidržavni, a ne državotvoran čin, jer bi nestala alternativa vladajućoj nacionalističkoj ideologiji. BH blok održava nadu da je moguća multietnička namjesto sadašnje troetničke zemlje. Kada Komšić traži ulazak u vlast sa SDA, on direktno podržava smrt ideje multietničke BiH. Je li on toga svjestan ili nije, manje je važno pitanje od onoga zašto, s kojim ciljem to traži. A taj cilj je pragmatičan: ojačati svoju slabu poziciju u Predsjedništvu BiH i nametnuti se za lidera BH bloka koji bi pod njima doživio sudbinu kakvu je doživjela njegova DF – rasuo bi se za četiri godine do nivoa nebitnog političkog faktora.
Razmotrimo, na koncu, i treći Komšićev argument za ulazak BH bloka u vlast s nacionalistima. Po njemu, SDA je državotvorna stranka, a SNSD i HDZ su antidržavne, pa BH blok treba pružiti podršku SDA-u u borbi za BiH. Argument je apsolutno neodrživ, jer vizija zemlje u BH bloku i SDA-u međusobno su isključujuće. SDA je za bošnjakocentričnu, troetničku BiH, a BH blok za multietničku. Te dvije vizije međusobno se isključuju, pa bi, prema Komšiću, BH blok morao da se odrekne svoje i podrži SDA-ovu viziju zemlje. A to znači da bi se morao odreći kritike nacionalizma i svrstati se uz jednu nacionalističku partiju, onu Izetbegovićevu. Na drugoj strani, SDA je državotvorna partija samo na razini političke parole, jer se u praksi njen oblik vlasti pokazuje kao svakodnevno uništavanje državnih institucija. SNSD i HDZ su i deklarativno i praktično za podjelu BiH na način formiranja tri odvojene etničke administrativno-teritorijalne jedinice, od kojih bi se dvije, srpska i hrvatska, možda nekada ako za to u budućnosti sazriju uslovi na međunarodnom političkom planu i poremete se odnosi među velikim globalnim igračima, pa recimo Rusija odnese pobjedu nad zemljama NATO-pakta u svom uticaju na Balkan – prisajedinile Srbiji i Hrvatskoj. SDA je na razini parole državotvorna stranka, ali uništavanjem institucija sistema kroz njihovu korumpiranost, socijalnu nepravednost, kriminal, pljačkašku privatizaciju, nepotizam, sve veće bezakonje, partijsko zapošljavanje itd, – ona je u svakodnevnoj društvenoj praksi antidržavna politička stranka. Tu je u privatizaciji državnih institucija identična sa HDZ-om i SNSD-om. A to znači da bi BH blok ulaskom u vlast postao taocem antidržavnih politika unutar institucija države.
Ako je SDA u kantonima sa bošnjačkom većinom državne institucije pretvorila u stranačke, a potom u institucije pod kontrolom stranačkog vrha i lidera i na taj način stvorila partijsku državu, da li je moguće takvu politiku proglašavati državotvornom kako to čini Komšić i njegov propagandni tim? Jest, ali samo ako iz ko zna kakvih razloga lažete o SDA i djelujete u njenu korist. Na mjestu gdje bi morala otpočeti kritika SDA-ove kapilarne antidržavne politike, dolazi Komšićeva pohvala toj stranci. A to znači da lider DF-a ne zna artikulirati socijaldemokratsku viziju države, njenu socijalnu pravednost, jednakost svih pred institucijama sistema, s jasnim mjerama u borbi protiv bezočne eksploatacije radnika i svirepih oblika gramzivosti tranzicijskog kapitalizma, te, mjerama za deideologizaciju obrazovnog sistema i ukidanje diskriminacije – ne samo etničke, već i one na planu npr. zdravstvene zaštite itd. Jednom riječju, podržavanjem SDA Komšić ukida i mogućnost da se surovom, na tajkunko-pljačkaškoj gramzivosti izgrađenom sistemu državnih institucija suprotstavi vizija njihove socijalne senzibiliziranosti i pravednosti. Time on, u konačnici, ne izdaje samo ideju multietničke BiH nego i ideologiju socijaldemokratije, i potvrđuje da je običan populist koji etničkom pridodaje tzv. državni nacionalizam.
A njegova demonizacija BH bloka kao antidržavnog i antipatriotskog političkog pokreta nije ništa drugo do izravna podrška Izetbegovićevoj SDA. Na toj osnovi, on unutar BH bloka u temelju ruši njegovu ideju i postaje smetnja artikuliranju novih multietničkih politika. Drugim riječima, Izetbegović nije mogao ni sanjati boljeg zastupnika interesa SDA u BH bloku od Komšića.
Pa, da li je takvom Komšiću uopće mjesto u BH bloku?
(TBT, Prometej)
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#35468 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Komšić počinje pregovore s Izetbegovićem o formiranju vlasti!
-
Vidal89
- Posts: 1012
- Joined: 18/01/2013 02:26
#35469 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Presudi lik sam sebi i odvede svoju stranku u zaborav 
- Porodice Foht
- Posts: 3719
- Joined: 14/01/2019 04:56
#35470 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Dobar potez s imenovanjem Martine Mlinarevic za ambasadora u Ceskoj. Kad je mogla Senadova Danka moze i Martina!
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#35471 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Ovo sa Martinom je potez za deset
......
-
Rizvan
- Posts: 1401
- Joined: 27/11/2013 09:25
#35472 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Kad se sjetim vremena kada su na ovom forumu postavljani njeni postovi sa zmijskog foruma, u kojima vrijeđa Bošnjake nazivajući ih raznim derogativnim imenima, između ostalog MošnjaciPorodice Foht wrote:Dobar potez s imenovanjem Martine Mlinarevic za ambasadora u Ceskoj. Kad je mogla Senadova Danka moze i Martina!
Komšić je imenovao?
Blago se njegovim glasačima
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#35473 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Zasto? .. Stvarno me interesuje pozadina zasto je ona najbolji izbor, bez namjere da omalovazavam odluku...palermo wrote:Ovo sa Martinom je potez za deset......
Ali ako ce odgovor biti "pa kad je mogao/la taj i taj" onda me ne interesuje i ne moras ni odgovoarati
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#35474 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Pa to je bas simpaticno. Njega su birali Bosnjaci, a on im daje Oldskula s Poskoka za ambasadora.Rizvan wrote:Kad se sjetim vremena kada su na ovom forumu postavljani njeni postovi sa zmijskog foruma, u kojima vrijeđa Bošnjake nazivajući ih raznim derogativnim imenima, između ostalog MošnjaciPorodice Foht wrote:Dobar potez s imenovanjem Martine Mlinarevic za ambasadora u Ceskoj. Kad je mogla Senadova Danka moze i Martina!
Komšić je imenovao?
Blago se njegovim glasačima
-
putokaz1
- Posts: 12974
- Joined: 31/05/2014 23:56
#35475 Re: Demokratska fronta Željko Komšić
Fronta Demokratske Akcije
