HDZ je od 1990 cirkus. Ovo danas su razne akrobacije i vjezbe u reziji Cirilicara.SmokingMan wrote:Ova tema napokon ima svoju svrhu,a i opravdava svoj naziv.
Oni to prihvatili ili ne,presuda međunarodnog suda se ne može promjeniti.
UZP ostaje (nedovršeni) zločinački poduhvat,ma kako ga oni od sada pokušaval predstaviti hrvatskom pučanstvu.Crno na bijelo.
Deklaracija će imati neku snagu unutar užeg interesnog kruga ljudi,onih koji je pokušavaju provući kao sredstvo opravdanja,više simbolično,čisto da se održi ta neka ravnoteža jedne kvazi-ideje među bosanskim hrvatima,da ne bi "zamrlo" sjećanje na jednu paradoksalnu borbu,istu onu koju je donekle sprovela miloševićeva garnitura.Jedni su udarili svoje međe nasuprot "poturica",a drugi bi dali sve da mogu učiniti isto,ali još nemaju predstave kako da to učine.
Valjda ovu "deklaraciju" smatraju kao nekim početnim korakom.Pa sretno im,da se spotaknu što prije.![]()
U HDZ.u ništa novo,cirkus se nastavlja....
Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
-
megaman4
- Posts: 4956
- Joined: 08/08/2011 23:59
#35276 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
- Humljanin
- Posts: 2491
- Joined: 07/10/2017 00:10
#35277 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Zašto? Zar sud nije sud ?palermo wrote:apsolutno, svatko ko negira zvanične presude donesene od nadležnih organa jeste negator.Humljanin wrote:
Ok, fair enough.
Da li to isto vrijedi i za one koji niječu zločine koje je počinila ABiH?
Može li se one koji u sumnju stavljaju presude Armiji BiH staviti u ravan sa onima koji u sumnju stavljaju presudu za genocid?
Ako je tako onda se slažem.
Naravno, složit ćeš se sa mnom, da mnogo veću težinu ima negiranje presuda Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji od recimo negiranja presude nekog kantonalnog suda.
Zar svaki sud ne bi trebao suditi po pravdi?
I zar se ne bi jednako trebale poštovati i provoditi presude svih sudova?
Ovo mi zvuči kao da ne priznaješ BiH kao neovisnu i suverenu državu sa funkcionalnom sudbenom vlašću.
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#35278 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Nevidjena kmeka na hzhb forumu, hoce smjenu Chovketa jer nista nije zavrsio (osim svoju haciendu). Traze smjenu al neJma ko nasljedit Chovketa, Cavara preglup a Kahramatic se kupi za 2 milje kermi


- tandmand
- Posts: 5655
- Joined: 11/05/2014 11:43
- Location: Radio "Sajgon"
#35279 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ima li iko u Evropi, neka stranka, da osporava Nirnberški proces, Holokaust, da mu je sporna presuda Adolf Eichmannu, da osporava sud u Izraelu?
Kako je ovo ostalo istorijska činjenica, tako će ostati i presude Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
Kako je ovo ostalo istorijska činjenica, tako će ostati i presude Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
Ima ljudi koji negiraju da je zemlja okrugla, tkzv. ravnozemljaši ali to neće poravnati zemlju. Tako i ovi HNSovci neka odbacuju kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda ali to neće izbrisati preusude za UZP, koje neizbježno postaju istorijska činjenica.Odbacujemo kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju o udruženom zločinačkom pothvatu koje se neutemeljeno i nepravedno pripisuju Republici Hrvatskoj, Hrvatskoj Republici Herceg Bosni i Hrvatskom vijeću obrane.
- NeDirajSirotinju
- Posts: 302
- Joined: 30/07/2018 05:11
#35280 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Samo zatucana budaletina može braniti odluku HNS-a o odbacivanju haških presuda. A samo pokvarena i podla budala želi još tu odluku i da argumentira.
Hrvatski mediji uglavnom pišu po šablonu, uzmu najmlađe stradalo hrvatsko dijete, uglavnom se po medijima vrte tri imena Mladenka Zadro (4), Ivana Širić (12), Jadranka Zelenika (13). Zatim navode njihovo bezbrižno djetinstvo dok nisu došli zli mudžahedini. I onda udri po balijama. Eto, Herceg Bosna nastade da se odbrane hrvatski prostori od mudžahedina. Kakvi su to mudžahedini bili 1991. godine da mi je znati. Nigdje logike, ali važno je da narod puši priču. Postalo je mučno čitati te budaleštine svaki dan.
Tako je Biljana Plavšić ponavljala "RS je stvoren da nam se ne dogodi NDH", a namjerno se zaboravlja se da je više Ljotićevaca četnika bilo koliko i Handžarlija, i da su četnici i ustaše fantastično surađivali u drugom svjetskom ratu.
U principu, nema razlike između četnika i ustaša. Sve je to jedno te isto fašističko govno, jedni od drugih prepisuju recepte.
Hrvatski mediji uglavnom pišu po šablonu, uzmu najmlađe stradalo hrvatsko dijete, uglavnom se po medijima vrte tri imena Mladenka Zadro (4), Ivana Širić (12), Jadranka Zelenika (13). Zatim navode njihovo bezbrižno djetinstvo dok nisu došli zli mudžahedini. I onda udri po balijama. Eto, Herceg Bosna nastade da se odbrane hrvatski prostori od mudžahedina. Kakvi su to mudžahedini bili 1991. godine da mi je znati. Nigdje logike, ali važno je da narod puši priču. Postalo je mučno čitati te budaleštine svaki dan.
Tako je Biljana Plavšić ponavljala "RS je stvoren da nam se ne dogodi NDH", a namjerno se zaboravlja se da je više Ljotićevaca četnika bilo koliko i Handžarlija, i da su četnici i ustaše fantastično surađivali u drugom svjetskom ratu.
U principu, nema razlike između četnika i ustaša. Sve je to jedno te isto fašističko govno, jedni od drugih prepisuju recepte.
-
megaman4
- Posts: 4956
- Joined: 08/08/2011 23:59
#35281 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Zato su se danasnja Hrvatska i Srbija vratile u mracna vremena iz 40-ih godina 20 vijeka, kada su upravo cetnici i ustase zajedno saradjivali.NeDirajSirotinju wrote:Samo zatucana budaletina može braniti odluku HNS-a o odbacivanju haških presuda. A samo pokvarena i podla budala želi još tu odluku i da argumentira.
Hrvatski mediji uglavnom pišu po šablonu, uzmu najmlađe stradalo hrvatsko dijete, uglavnom se po medijima vrte tri imena Mladenka Zadro (4), Ivana Širić (12), Jadranka Zelenika (13). Zatim navode njihovo bezbrižno djetinstvo dok nisu došli zli mudžahedini. I onda udri po balijama. Eto, Herceg Bosna nastade da se odbrane hrvatski prostori od mudžahedina. Kakvi su to mudžahedini bili 1991. godine da mi je znati. Nigdje logike, ali važno je da narod puši priču. Postalo je mučno čitati te budaleštine svaki dan.
Tako je Biljana Plavšić ponavljala "RS je stvoren da nam se ne dogodi NDH", a namjerno se zaboravlja se da je više Ljotićevaca četnika bilo koliko i Handžarlija, i da su četnici i ustaše fantastično surađivali u drugom svjetskom ratu.
U principu, nema razlike između četnika i ustaša. Sve je to jedno te isto fašističko govno, jedni od drugih prepisuju recepte.
-
palermo
- Posts: 25329
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#35282 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Relativiziraš, al i sam to znaš tako da nema potrebe nastavljati dijalog.......Humljanin wrote:
Zašto? Zar sud nije sud ?
Zar svaki sud ne bi trebao suditi po pravdi?
I zar se ne bi jednako trebale poštovati i provoditi presude svih sudova?
Ovo mi zvuči kao da ne priznaješ BiH kao neovisnu i suverenu državu sa funkcionalnom sudbenom vlašću.
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#35283 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
@tandman
Primjećuješ paralele između srpske politike i politike HDZ bih ??
Primjećuješ paralele između srpske politike i politike HDZ bih ??
-
megaman4
- Posts: 4956
- Joined: 08/08/2011 23:59
#35284 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Dno dna je ovaj forum. Fuj...512MB wrote:Nevidjena kmeka na hzhb forumu, hoce smjenu Chovketa jer nista nije zavrsio (osim svoju haciendu). Traze smjenu al neJma ko nasljedit Chovketa, Cavara preglup a Kahramatic se kupi za 2 milje kermi![]()
Ali nek nastave i dalje kmecati...
Znaju oni dobro ko je kriv za ovu situaciju?
-
Škobo Habu
- Posts: 9791
- Joined: 19/06/2013 17:54
- Location: Kod Sirogojna na sijelu.
#35285 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Reci mi ti. :kafa:channel10 wrote: A sta si ti čitao?
- tandmand
- Posts: 5655
- Joined: 11/05/2014 11:43
- Location: Radio "Sajgon"
#35286 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Zajedničko je negiranje presuda Međunarodnog suda za ratne zločine za Genocid i UZP.mO k3 wrote:@tandman
Primjećuješ paralele između srpske politike i politike HDZ bih ??
Dalje, to je dehumanizacija Bošnjaka na osnovu vjerske pripadnosti, negiranje bosanskog jezika i bošnjačkog identiteta.
Blokiranje BiH na putu NATO integracija.
Nastojanje da se Bošnjacima izbiju sve važnije poluge upravljanja na nivou države i entiteta (palestinizacija)
....... itd
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#35287 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Da sumiramo:
- presuda za UZP hzhb sestorki
- presuda za Genocid za mladica/karadzica
- BiH priznata u UN
- Bosnjaci 51% u drzavi (and counting)
- Bosnjacki prvacici 60% u BiH (and counting)
- Bosnjaci imaju podrsku NATO
- Bosnjaci imaju Namjensku Industriju
Teska situVacija vaistinu. Mora im se priznat, dobro se jos drze hdz i bratija iz RS. Neki drugi bi odavno klonuli duhom
- presuda za UZP hzhb sestorki
- presuda za Genocid za mladica/karadzica
- BiH priznata u UN
- Bosnjaci 51% u drzavi (and counting)
- Bosnjacki prvacici 60% u BiH (and counting)
- Bosnjaci imaju podrsku NATO
- Bosnjaci imaju Namjensku Industriju
Teska situVacija vaistinu. Mora im se priznat, dobro se jos drze hdz i bratija iz RS. Neki drugi bi odavno klonuli duhom
- tandmand
- Posts: 5655
- Joined: 11/05/2014 11:43
- Location: Radio "Sajgon"
#35288 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Da, ali sa ovakvim ustrojem BiH i sa šibicarskom politikom probosanskih stranaka, broj Bošnjaka ne igra nikakvu ulogu. Analogiju možemo naći u kolonijalnom dobu Indije kada su milionima ljudi upravljale razne Istočnoindijske kompanije. Ove u nas kompanije SNSD-HDZ su u mnogome preuzele državu, pa nam od majke sve više postaje maćeha. U redu, imamo BiH i imati ćemo, ali kakvu? Ona se prilično transformisala u državu sa srpskohrvatskom dominacijom.512MB wrote:Da sumiramo:
- presuda za UZP hzhb sestorki
- presuda za Genocid za mladica/karadzica
- BiH priznata u UN
- Bosnjaci 51% u drzavi (and counting)
- Bosnjacki prvacici 60% u BiH (and counting)
- Bosnjaci imaju podrsku NATO
- Bosnjaci imaju Namjensku Industriju
Teska situVacija vaistinu. Mora im se priznat, dobro se jos drze hdz i bratija iz RS. Neki drugi bi odavno klonuli duhom
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#35289 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Gdje to dominiraju srpskohrvatska bratija, kad slave neustavan praznik i usvajaju budalaske deklaracije?
Od dominacije samo preostale jeftine provokacije...
Od dominacije samo preostale jeftine provokacije...
- tandmand
- Posts: 5655
- Joined: 11/05/2014 11:43
- Location: Radio "Sajgon"
#35290 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Evo npr. pravosuđe. Čak je i Bakir u pauzi između dva tendera to skontao.512MB wrote:Gdje to dominiraju srpskohrvatska bratija, kad slave neustavan praznik i usvajaju budalaske deklaracije?![]()
Od dominacije samo preostale jeftine provokacije...
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#35291 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Tradicijatandmand wrote:Ima li iko u Evropi, neka stranka, da osporava Nirnberški proces, Holokaust, da mu je sporna presuda Adolf Eichmannu, da osporava sud u Izraelu?
Kako je ovo ostalo istorijska činjenica, tako će ostati i presude Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
Ima ljudi koji negiraju da je zemlja okrugla, tkzv. ravnozemljaši ali to neće poravnati zemlju. Tako i ovi HNSovci neka odbacuju kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda ali to neće izbrisati preusude za UZP, koje neizbježno postaju istorijska činjenica.Odbacujemo kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju o udruženom zločinačkom pothvatu koje se neutemeljeno i nepravedno pripisuju Republici Hrvatskoj, Hrvatskoj Republici Herceg Bosni i Hrvatskom vijeću obrane.
https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu ... ina/519809

- armin071
- Posts: 6547
- Joined: 27/11/2008 22:26
- Location: prvi red treci dzep.
#35292 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
512MB wrote:Da sumiramo:
- presuda za UZP hzhb sestorki
- presuda za Genocid za mladica/karadzica
- BiH priznata u UN
- Bosnjaci 51% u drzavi (and counting)
- Bosnjacki prvacici 60% u BiH (and counting)
- Bosnjaci imaju podrsku NATO
- Bosnjaci imaju Namjensku Industriju
Teska situVacija vaistinu. Mora im se priznat, dobro se jos drze hdz i bratija iz RS. Neki drugi bi odavno klonuli duhom
Sve bi ovo bilo puno ljepse da je tih istih 51% Bosnjaka "rasuto po cijeloj BiH. Ovako je to spalo na par vecih gradova u federaciji i to je to. Povratak zamro, cak i oni sto su se vratili bjeze ali sada nazalost bjeze vani. Znam bjeze i ostali ali ovdje pricamo o nama. Sto se tice prvacica puno bi bolje bilo da se o istim prica u stilu da je nasa vlast obezbjedila optimalne uslove za skolstvo ali kako kada nam se "nasa" SDA zanima samo kako da "otme" jos koji milion od svog vlastitog naroda. Za podrsku NATO-a nesto slicno ko onda kad su nam povukli rucnu kod BL samo dok njima pase. Imala je SDA bratija sansu pogotovo sa ogromnom pomoci koji su dobijali od rata pa na ovamo da napravi lijepu pricu od ovog dijela BiH kojem bi polahko prilazili svi normalniji ljudi u BiH. Ovako su uspjeli da naprave par soping centara sklone koju milijardu na racune po inim otocima, navuku hejbet sumnjivih arapa po BiH valjda da potvrde da ova orkestrirana srbo-ustaska muzika nije bez pokrica i razjedine narod do max. Da npr. Covic ima gore nabrojani potencijal on bi se davno odvojio i napravio svoju HRHB. To ne govori o tome koliko je Covic pametan nego koliki je Bakir debil. Mogao je on i gurati svoj nepotizam i krasti umjerenije ali gurati pozitivnu pricu kojom bi zatvarao usta opoziji. Sahovski receno Bakir je 95 imao u odnosu na Covica i Dodika kraljicu i topove viska ali je za samo 20 poteza uspio da svede partiju u pata poziciju. Velemajstor nema sta.
- Humljanin
- Posts: 2491
- Joined: 07/10/2017 00:10
#35293 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
NeDirajSirotinju wrote:Samo zatucana budaletina može braniti odluku HNS-a o odbacivanju haških presuda. A samo pokvarena i podla budala želi još tu odluku i da argumentira.
Hrvatski mediji uglavnom pišu po šablonu, uzmu najmlađe stradalo hrvatsko dijete, uglavnom se po medijima vrte tri imena Mladenka Zadro (4), Ivana Širić (12), Jadranka Zelenika (13). Zatim navode njihovo bezbrižno djetinstvo dok nisu došli zli mudžahedini. I onda udri po balijama. Eto, Herceg Bosna nastade da se odbrane hrvatski prostori od mudžahedina. Kakvi su to mudžahedini bili 1991. godine da mi je znati. Nigdje logike, ali važno je da narod puši priču. Postalo je mučno čitati te budaleštine svaki dan.
Tako je Biljana Plavšić ponavljala "RS je stvoren da nam se ne dogodi NDH", a namjerno se zaboravlja se da je više Ljotićevaca četnika bilo koliko i Handžarlija, i da su četnici i ustaše fantastično surađivali u drugom svjetskom ratu.
U principu, nema razlike između četnika i ustaša. Sve je to jedno te isto fašističko govno, jedni od drugih prepisuju recepte.
Zašto spominješ imena te djece?
Je li te stid imalo?
- NeDirajSirotinju
- Posts: 302
- Joined: 30/07/2018 05:11
#35294 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Obraćaš se na pogrešnu adresu. Eno ti Šušnjara, ekipe sa Dnevnika i onog Knezovića, njima piši pisma i postavljaj pitanja. Peru najgore moguće zločine i agresiju sa imenima ove tri nevine stradale djevojčice. Šta se praviš lud.Humljanin wrote:
Zašto spominješ imena te djece?
Je li te stid imalo?
- Humljanin
- Posts: 2491
- Joined: 07/10/2017 00:10
#35295 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Upravo ti to radiš. Provlačiš kroz blato nevino pobijenu djecu. Mogao si se osvrnuti na "hrvatsku politiku" i bez spominjanja nevino u ijene djece, ali nisi.NeDirajSirotinju wrote:Obraćaš se na pogrešnu adresu. Eno ti Šušnjara, ekipe sa Dnevnika i onog Knezovića, njima piši pisma i postavljaj pitanja. Peru najgore moguće zločine i agresiju sa imenima ove tri nevine stradale djevojčice. Šta se praviš lud.Humljanin wrote:
Zašto spominješ imena te djece?
Je li te stid imalo?
Spomenuo si ih u kontekstu omalovažavanja.
I po čemu je to pranje jednog zločina ako se spominju drugi?
To bi po tebi trebalo zabraniti da se spominju zločini ABiH?
Nemaju prava ova nevino ubijena djeca na spomen?
Fuj. Gadiš mi se
- Point.
- Posts: 33472
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#35296 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Da mi je pročitati od uljudbe da se jasno i nedvojbeno osudi ova sramna deklaracija u vezi presuđenog UZP bez da se to pokuša oprati zločinima ARBiH. Otvori slobodno temu o tome i osudićemo sve i jedan bespotrebni zločin nad civilima, ali brate zar uvijek se mora prebacivati lopta na drugu stranu? Zašto jednostavno ne osuditi kratko, jasno i bez okolišavanja ovo što je uradio HNS danas?
-
hizo ramidovic
- Posts: 4462
- Joined: 26/03/2013 18:20
- Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene
#35297 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Tzv. HNS ocekivano i predvidivo.
Najvece iznenadjenje je ponovni izbor covica za predsjednika, nakon neizvjesnpg glasanja i zestoke opozicije...
Najvece iznenadjenje je ponovni izbor covica za predsjednika, nakon neizvjesnpg glasanja i zestoke opozicije...
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#35298 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Evropa spava
Balkan je opet postao lakmus papir koji više nego jasno pokazuje da se nad Evropom pali crveni ideo-alarm. Sve vrijednosti na kojima je utemeljena Evropa kao ideja i projekat, ozbiljno se iskušavaju. Čitav je niz žarišta u kojima se javljaju i rasplamsavaju anticivilizacijske ideologije za koje smo mislili da su već sahranjene. A ova nova Evropa sa kraja XX i početka XXI stoljeća kao da to ne vidi.
Bilo je simptomatično njeno žmirenje pred genocidom činjenim pred objektivima kamera koje su ga zorno dokumentovale. Još simptomatičnije bilo je zakašnjelo uključivanje u događaje na Balkanu na način da se situacija "sanira" truhlim kompromisom kojim je genocid minimiziran, zločin nagrađen, a sve anticivilizacijske ideje legitimizirane. Projekat dejtonske Bosne kao eksperiment izjednačio je dobro i zlo, legitimirao nacionalizam, ustuknuo pred fašizmom i time direktno ohrabrio takve i slične ideje diljem Evrope. Zemlje uzdanice Evrope postale su žarišta buđenja tih retrogadnih ideologija.
Evropa na Balkanu, čak i onima koji za sebe tvrde da su nosioci evropskih vrijednosti, toleriše očit anahronizam i odstupanje od temeljnog principa jednakosti, nesegregacije i demokratskog načela.
Evropa se zapravo oglušuje i samozavarava da to partikularno tolerisanje retrogradnosti ne potiče i ne ohrabruje takve i slične procese kako na periferiji tako i u samom srcu Evrope.
Nisu uzalud ovih dana vrhunski intelektualci digli svoj glas i izrazili zabrinutost zbog očite inertnosti Evrope nad pojavama koje poprimaju zabrinjavajući karakter. A mnoge od tih pojava svoj legitimitet i dobivaju baš ovdje na Balkanu.
Jasno je kao dan da je način na koji je nastala i ime koje je dobila RS, bio ogroman anticivilizacijski korak kao što je jasno i to da je taj ustupak Evrope Srbiji i RS u tim sredinama, i ne samo njima, poslao jasnu poruku da snage koje su nosioci takvih ideja, ako su dovoljno drske, mogu opstati i nesmetano djelovati. A šta će se iz svega toga izroditi ostaje tek da vidimo. Pažljivom promatraću ne promiče činjenica da te snage imaju i nalaze svoje simpatizere i van ove regije, da se one uvezuju, i da po principu spojenih posuda i u drugim sredinama imamo buđenja takvih ideja koje bez ustezanja pružaju podršku i ohrabruju ono što ovdje dobiva svoj legitimitet.
Odstupanje od demokratskih principa i olahko prelaženje preko uspostavljanja nejednakosti među građanima u bilo kojoj sredini nije lokalni, nego je principijelni i globalni problem čije posljedice su nepredvidive, jako štetne i vrlo opasne.
Pitanje je znaju li to i vide li to oni koji bi trbalo da vode računa i brinu o tome, ne samo radi tih lokalnih sredina i Evrope, nego radi globalnih procesa, oni koji su izabrani i plačeni za to, kojima je to posao. Sudeći po dosadašnjim propustima i popuštanjima, malo ili nimalo.
Top
Balkan je opet postao lakmus papir koji više nego jasno pokazuje da se nad Evropom pali crveni ideo-alarm. Sve vrijednosti na kojima je utemeljena Evropa kao ideja i projekat, ozbiljno se iskušavaju. Čitav je niz žarišta u kojima se javljaju i rasplamsavaju anticivilizacijske ideologije za koje smo mislili da su već sahranjene. A ova nova Evropa sa kraja XX i početka XXI stoljeća kao da to ne vidi.
Bilo je simptomatično njeno žmirenje pred genocidom činjenim pred objektivima kamera koje su ga zorno dokumentovale. Još simptomatičnije bilo je zakašnjelo uključivanje u događaje na Balkanu na način da se situacija "sanira" truhlim kompromisom kojim je genocid minimiziran, zločin nagrađen, a sve anticivilizacijske ideje legitimizirane. Projekat dejtonske Bosne kao eksperiment izjednačio je dobro i zlo, legitimirao nacionalizam, ustuknuo pred fašizmom i time direktno ohrabrio takve i slične ideje diljem Evrope. Zemlje uzdanice Evrope postale su žarišta buđenja tih retrogadnih ideologija.
Evropa na Balkanu, čak i onima koji za sebe tvrde da su nosioci evropskih vrijednosti, toleriše očit anahronizam i odstupanje od temeljnog principa jednakosti, nesegregacije i demokratskog načela.
Evropa se zapravo oglušuje i samozavarava da to partikularno tolerisanje retrogradnosti ne potiče i ne ohrabruje takve i slične procese kako na periferiji tako i u samom srcu Evrope.
Nisu uzalud ovih dana vrhunski intelektualci digli svoj glas i izrazili zabrinutost zbog očite inertnosti Evrope nad pojavama koje poprimaju zabrinjavajući karakter. A mnoge od tih pojava svoj legitimitet i dobivaju baš ovdje na Balkanu.
Jasno je kao dan da je način na koji je nastala i ime koje je dobila RS, bio ogroman anticivilizacijski korak kao što je jasno i to da je taj ustupak Evrope Srbiji i RS u tim sredinama, i ne samo njima, poslao jasnu poruku da snage koje su nosioci takvih ideja, ako su dovoljno drske, mogu opstati i nesmetano djelovati. A šta će se iz svega toga izroditi ostaje tek da vidimo. Pažljivom promatraću ne promiče činjenica da te snage imaju i nalaze svoje simpatizere i van ove regije, da se one uvezuju, i da po principu spojenih posuda i u drugim sredinama imamo buđenja takvih ideja koje bez ustezanja pružaju podršku i ohrabruju ono što ovdje dobiva svoj legitimitet.
Odstupanje od demokratskih principa i olahko prelaženje preko uspostavljanja nejednakosti među građanima u bilo kojoj sredini nije lokalni, nego je principijelni i globalni problem čije posljedice su nepredvidive, jako štetne i vrlo opasne.
Pitanje je znaju li to i vide li to oni koji bi trbalo da vode računa i brinu o tome, ne samo radi tih lokalnih sredina i Evrope, nego radi globalnih procesa, oni koji su izabrani i plačeni za to, kojima je to posao. Sudeći po dosadašnjim propustima i popuštanjima, malo ili nimalo.
Top
-
Nero Histrion
- Posts: 1898
- Joined: 09/03/2013 13:26
- Location: Negdje
#35299 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Hmmm, ocekivao sam vise od Latica na ovu temu, nigdje ne spominje da su trazili ukidanje presuda iz Haga. Zato se navodi da je Coviczapoceo izlaganje recenicom kako im je BiH domovina. Zanimljivo kako je on probrao iz doticnih dogadjanja sta treba istaknuti, sta treba presutiti.
https://thebosniatimes.ba/25527/nakon-s ... ja-za-bih/
https://thebosniatimes.ba/25527/nakon-s ... ja-za-bih/
- hamza_sa
- Posts: 1095
- Joined: 25/02/2009 11:35
#35300 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Humljanin wrote:Pa zar to isto ne kaže svaka strana u BiH?SmokingMan wrote:Hrvatsko vijeće obrane vodilo je pravedan i legitiman, obrambeni, a ne osvajački (ne bih rekao,ali ovo je samo ublženi mehanizanm negiranja) rat u kojem je branilo teritorij na kojem živi hrvatski narod unutar međunarodno priznatih granica Bosne i Hercegovine...
![]()
Hrvatsko vijeće obrane vodilo je pravedan i legitiman, obrambeni,a ne osvajački rat....
...u kojem je branilo teritorij na kojem živi hrvatski narod....
Već su se na početku ove lemonade deklaracije spotakli.
Ne vidim u čemu je sporno sad što jedna to tvrdi?
Samo da te podsjetim.
Pa ti vidi sta je sporno.
