IRAN

Post Reply
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3526 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

jeza u ledja wrote:
Republic of Bosnia wrote:

Upravo tu je velika razlika izmedju Amerike, Francuske...(i slicnih zemalja) i Irana.

Iran je nedemokratska zemlja sto znaci da rezim(tiranija) moze da padne svakog dana i u tom haosu neki ludjak moze da se dokopa bombe.

Ahmedinedzad je i sam ludjak koji je hljiljadu puta rekao da zeli da izbrise Izrael sa lica zemlje. Nebih sada ulazio u raspravu oko Izraela, ali ja nezelim da neko ko zeli da izbrise bilo koga dobije i sredstvo za to.

Iran je vjerska zemlja i oni mogu da u jednom trenutku odluce da u ime Alaha treba treba unistiti sve nevjernike.

To cak ne mora biti ni "zvanicni" Iran. To moze da bude neki fundamentalista koji odluci da za pare ili "zbog Alaha" proda bombu teroristima.


pa ko normalan zeli Iran kao svjetsku silu???

Realno, Pakistan i S. Koreja su mnogo opasniji u tom smislu.
Apsolutno, pogotovo Pakistan jer S Koreja je ako nista organizovana zemlja u kojoj se bar nebi moglo desiti da slucajno bomba odseta do terorista.
Ali ta dva primjera su upravo razlozi zbog kojih se Iranu nesmije dozvoliti da naprave bombu.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3527 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

ma kakva crna s. koreja i crni pakistan ...korejanci su hljeba gladni ,dok pakistan amerika kontrolise.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3528 Re: IRAN

Post by amoninan »

opposizione wrote:@ amoninan Hvala na informacijama, što se tiče zadnje rečenice; e, po tome sam imao onakav stav u prvom komentaru i zbog toga je moj komentar bio u onom kontekstu. Po meni je to kvislinško ponašanje. Istina, nije ni Iran tu čist; ali, zbog gore navedenih razloga ima moju podršku. Otpor, jasno iskazivanje stavova. Mada, glupe su im te međusobne konfrontacije, ali, eto, utemeljene su godinama, nije ih tako lako ni prevazići. Nadam se da jednog dana hoće.

Što se tiče ovih priča o učešću islamskih zemalja i Amerike u odbrani Bosne i Hercegovine, odnosno pomoći pružene od istih; jasno je k'o dan ko je više pomogao našoj zemlji, tu bi se mogla povesti poduža rasprava i imalo bi se svašta reći, ali nije to tema.
I ja se iskreno nadam da hoće. Mousavijeva pobjeda na prošlim izborima bi bila veliki korak naprijed u tom pogledu. Ali nažalost, ne desi se.
Murat Sabanovic wrote:ma kakva crna s. koreja i crni pakistan ...korejanci su hljeba gladni ,dok pakistan amerika kontrolise.
Pa da ih kontrolišu, i ne baš.
Pakistanci igraju duplu igru, u isto vrijeme cjede američki budžet kako bi držali korak za Indijom i daju logističku pomoć afganistanskim talibanima. Pakistanci su u tom kontekstu najnamazaniji od svih američkih saveznika.
No nije to tema...
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3529 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

jeza u ledja wrote:
opposizione wrote: Što se tiče ovih priča o učešću islamskih zemalja i Amerike u odbrani Bosne i Hercegovine, odnosno pomoći pružene od istih; jasno je k'o dan ko je više pomogao našoj zemlji, tu bi se mogla povesti poduža rasprava i imalo bi se svašta reći, ali nije to tema.
Da, taman sam htio odgovoriti B. Kralju na njegov komentar (koji smatram izmedju ostalog i uvrjedljivim), ali ne zelim potezati temu. :roll:

Inace, svaka cast svima za pomoc, kakvu takvu.
stvar je u tome da ce na svijetu uvijek postojati sile koje se "mijesaju" u stvari u drugim zemljama, i ja sam uvijek za to da Amerika bude ta sila a ne neki LUDI nedemokratski iranski diktator.
Cinjenica je da je npr LUDI Milosevic imo nuklearku Bosna danas nebi postojala. Covjek bi jednostavo na pocetku rata usetao sa cijelom SFRJ armijom i rat bi bio gotov za tri dana. Amerika u tom slucaju nebi htjela da se "mijesa" i bas bi nam super bilo.?

I sada to primjenite na Bliski Istok ukoliko Iran dobije bombu. Niko normalan nebi trebao da zeli Iran kao silu!
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3530 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

Murat Sabanovic wrote:ma kakva crna s. koreja i crni pakistan ...korejanci su hljeba gladni ,dok pakistan amerika kontrolise.
Upravo to je i poenta! Neorganizovana i siromasna zemlja sa nuklearnom bombom. Teroristi dodju do bombe i PUF...
Iran je u tom pogledu jako slican pakistanu.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3531 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

pakistanska vojska pomaze talibanima??? amerikanci im ulaze u drzavu kad god hoce(kopneno i vazdusno),te ubijaju ljude .ukoliko ameri odluce ,pakistana nece biti na spisku "atomaca".
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3532 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

Murat Sabanovic wrote:pakistanska vojska pomaze talibanima??? amerikanci im ulaze u drzavu kad god hoce(kopneno i vazdusno),te ubijaju ljude .ukoliko ameri odluce ,pakistana nece biti na spisku "atomaca".
Da amerikanci mogu oni bi ih davno skinili sa spiska ali nazalost Pakistan vec posjeduje bombu i to je gotova prica.
Ali Iran jos uvijek nije i nadam se da ce Amerika uciniti sve da ih zaustavi.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3533 Re: IRAN

Post by amoninan »

Murat Sabanovic wrote:pakistanska vojska pomaze talibanima??? amerikanci im ulaze u drzavu kad god hoce(kopneno i vazdusno),te ubijaju ljude .ukoliko ameri odluce ,pakistana nece biti na spisku "atomaca".
Ne čitaš posljednej vijesti, izgleda.

I da, ISI nikad nije prestala pomagati afganistanskim talibanima. Naglasak na afganistanskim. Talibani pod vodstvom Mulla Omara u Afganistanu i grupacije koje operiraju u Pakistanu pod tim imenom su dvije različite organizacije.
A, morali su im dati malo u zamjenu za stotien milijardi u kešu. To ne mjenja mnogo stvari.
Pakistanu je Afganistan važan iz strategijskih razloga u slučaju rata s Indijom. A Karzai ili bilo koja proamerička vlast u toj zemlji je za pakistan neprihvatljiva. Jer njima treba Afganistan koji neće biti neutralan u slučaju rata s Indijom, ili čak u savezu s istom.

Odošmo u off, a vrlo je komplikovan taj odnos i trebalo bi malo više vremena i prostora da se sve to izloži na pravi način.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3534 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

Republic of Bosnia wrote:
Murat Sabanovic wrote:ma kakva crna s. koreja i crni pakistan ...korejanci su hljeba gladni ,dok pakistan amerika kontrolise.
Upravo to je i poenta! Neorganizovana i siromasna zemlja sa nuklearnom bombom. Teroristi dodju do bombe i PUF...
Iran je u tom pogledu jako slican pakistanu.
kakvi teroristi ... taj termin samo zapadnjaci koriste kao definiciju za revolitirane muslimane .

sta mislis odakle pakistanu bomba? ko im je dao bombu? taj isti ce im je i oduzeti(ako je vec nisu oduzeli) ukoliko osjeti opasnost .
iranci su politicari,oni opipavaju puls izraelu i americi. iran i da ima bombu,on bi je koristio samo u krajnoj nuzdi,inace bi ga nestalo sa mape.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3535 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

amoninan wrote:
Murat Sabanovic wrote:pakistanska vojska pomaze talibanima??? amerikanci im ulaze u drzavu kad god hoce(kopneno i vazdusno),te ubijaju ljude .ukoliko ameri odluce ,pakistana nece biti na spisku "atomaca".
Ne čitaš posljednej vijesti, izgleda.

.
u pravu si, ne citam sta mi zapadnjaci serviraju!
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3536 Re: IRAN

Post by amoninan »

Murat Sabanovic wrote:
amoninan wrote:
Murat Sabanovic wrote:pakistanska vojska pomaze talibanima??? amerikanci im ulaze u drzavu kad god hoce(kopneno i vazdusno),te ubijaju ljude .ukoliko ameri odluce ,pakistana nece biti na spisku "atomaca".
Ne čitaš posljednej vijesti, izgleda.

.
u pravu si, ne citam sta mi zapadnjaci serviraju!
:-)

Imaš i pakistansku Zoru. Pa čitaj :wink:
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3537 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

amoninan wrote:Da malo bolje poznaješ odnose na BL ne bi ti bilo nepojmljivo. Nego, logično.
Iran nije nikakvo nevinašce u tim odnosima.
Govoris ozbiljno?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3538 Re: IRAN

Post by amoninan »

Kindzadza wrote:
amoninan wrote:Da malo bolje poznaješ odnose na BL ne bi ti bilo nepojmljivo. Nego, logično.
Iran nije nikakvo nevinašce u tim odnosima.
Govoris ozbiljno?
Jok
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#3539 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Murat Sabanovic wrote: sta mislis odakle pakistanu bomba? ko im je dao bombu? taj isti ce im je i oduzeti(ako je vec nisu oduzeli) ukoliko osjeti opasnost .
iranci su politicari,oni opipavaju puls izraelu i americi. iran i da ima bombu,on bi je koristio samo u krajnoj nuzdi,inace bi ga nestalo sa mape.
Amerika je Pakistanu "dala" bombu onoliko koliko je i Iranu dala istu. Po tome, Ameri mogu kad hoce i Iranu uzeti naoruzanje?

Ne ide to tako. Nije poenta uopste u tome, vec u sigurnosti tog oruzja u nestabilnoj zemlji. Mescini ti spomenu S. Koreju. Ta zemlja jeste jako stabilna, ali priroda takvog sistema je nestabilnost. Priroda svakog nedemokratskog sistema je dugotrajna nestabilnost. Historija je pokazala da je tako. (a pokazuje upravo i ove godine, u Egiptu, Libiji, itd.)
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3540 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:
Murat Sabanovic wrote:ma kakva crna s. koreja i crni pakistan ...korejanci su hljeba gladni ,dok pakistan amerika kontrolise.
Upravo to je i poenta! Neorganizovana i siromasna zemlja sa nuklearnom bombom. Teroristi dodju do bombe i PUF...
Iran je u tom pogledu jako slican pakistanu.
kakvi teroristi ... taj termin samo zapadnjaci koriste kao definiciju za revolitirane muslimane .

sta mislis odakle pakistanu bomba? ko im je dao bombu? taj isti ce im je i oduzeti(ako je vec nisu oduzeli) ukoliko osjeti opasnost .
iranci su politicari,oni opipavaju puls izraelu i americi. iran i da ima bombu,on bi je koristio samo u krajnoj nuzdi,inace bi ga nestalo sa mape.
oni sto zabise one avione u one zgrade i oni sto su planirali i izveli mnoge druge napade na "zapad". Iran pomaze i podrzava te i takve. ja i svi razumni ljudi u toj "borbi" podrzavaju "zapad" odnosno demokratiju a ne neke tirane ili alahove ratnike.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3541 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

cilj im je izolirati rusiju, a ne iranska nafta.. rusi ce sve uciniti da iran ostane netaknut.rusima mnogo znaci imati vojno stabilan iran ,nego razrusenog susjeda na kojeg ne mogu racunati kao saveznika protiv zapadnjaka.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3542 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

jeza u ledja wrote:
Murat Sabanovic wrote: sta mislis odakle pakistanu bomba? ko im je dao bombu? taj isti ce im je i oduzeti(ako je vec nisu oduzeli) ukoliko osjeti opasnost .
iranci su politicari,oni opipavaju puls izraelu i americi. iran i da ima bombu,on bi je koristio samo u krajnoj nuzdi,inace bi ga nestalo sa mape.
Amerika je Pakistanu "dala" bombu onoliko koliko je i Iranu dala istu. Po tome, Ameri mogu kad hoce i Iranu uzeti naoruzanje?

Ne ide to tako. Nije poenta uopste u tome, vec u sigurnosti tog oruzja u nestabilnoj zemlji. Mescini ti spomenu S. Koreju. Ta zemlja jeste jako stabilna, ali priroda takvog sistema je nestabilnost. Priroda svakog nedemokratskog sistema je dugotrajna nestabilnost. Historija je pokazala da je tako. (a pokazuje upravo i ove godine, u Egiptu, Libiji, itd.)
iran je druga prica ,nego pakistan ...pakistanci su pod americkom kontrolom.amerika im finansira vojsku,obucava vojnike... ulazi u pakistan..ubija gradjane..i to sve uz pomoc pakistanske vojske...islamski radikani pokreti jos nisu nikakva prijetnja .izrael nikad nece dozvoliti da pakistan zadrzi tu bombu ! (zato i kazem ,da je MOZDA vise i nema medju nukleranim silama).vi kao da govorite o scenariju nekog holivudskog filma.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3543 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

9/11 izgleda ludje nego holivudski scenarij pa se ipak dogodio. Amerikanci su shvatili da moraju da unaprijed predvide te dogadjaje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#3544 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Murat Sabanovic wrote:
jeza u ledja wrote:
Murat Sabanovic wrote: sta mislis odakle pakistanu bomba? ko im je dao bombu? taj isti ce im je i oduzeti(ako je vec nisu oduzeli) ukoliko osjeti opasnost .
iranci su politicari,oni opipavaju puls izraelu i americi. iran i da ima bombu,on bi je koristio samo u krajnoj nuzdi,inace bi ga nestalo sa mape.
Amerika je Pakistanu "dala" bombu onoliko koliko je i Iranu dala istu. Po tome, Ameri mogu kad hoce i Iranu uzeti naoruzanje?

Ne ide to tako. Nije poenta uopste u tome, vec u sigurnosti tog oruzja u nestabilnoj zemlji. Mescini ti spomenu S. Koreju. Ta zemlja jeste jako stabilna, ali priroda takvog sistema je nestabilnost. Priroda svakog nedemokratskog sistema je dugotrajna nestabilnost. Historija je pokazala da je tako. (a pokazuje upravo i ove godine, u Egiptu, Libiji, itd.)
iran je druga prica ,nego pakistan ...pakistanci su pod americkom kontrolom.amerika im finansira vojsku,obucava vojnike... ulazi u pakistan..ubija gradjane..i to sve uz pomoc pakistanske vojske...islamski radikani pokreti jos nisu nikakva prijetnja .izrael nikad nece dozvoliti da pakistan zadrzi tu bombu ! (zato i kazem ,da je MOZDA vise i nema medju nukleranim silama).vi kao da govorite o scenariju nekog holivudskog filma.
Pakistan doslovce kljuca sa radikalnim strujama. Kako ne shvatas da je u takvoj zemlji moguce svasta, ako nuklearno oruzje (ili bilo koji dio njih) dodje u pogresne ruke? Mislis da je Amerika svemoguca pa moze magicno uciniti da 100 (ili koliko vec) bojevih glava iz Pakistana nestane, bude pod kljucem, samounisti se???
To da je Pakistan pod vojnom kontrolom Amerike zna svako, ali isto je tako jasno da je uticaj Amerike ogranicen. Da nije tako, Pakistan ne bi ni bio problem.
A dokaza da politika "kontrole" moze otici u helac ima na svakom koraku, pocevsi od Irana, preko Egipta, Iraka, pa sve do Afganistana i Talibana. To je glupa hladnoratovska i kolonijalna politika koja je sama sebi stvarala neprijatelje pokusavajuci da uradi suprotno.

E sad zamisli jos jedan takav Pakistan - u Iranu.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3545 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

Republic of Bosnia wrote:9/11 izgleda ludje nego holivudski scenarij pa se ipak dogodio. Amerikanci su shvatili da moraju da unaprijed predvide te dogadjaje.
zar ima jos ljudi koji vjeruju u zvanicnu verziju 11/09 ?! izvini stari,zivis li ti u usa?
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3546 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:9/11 izgleda ludje nego holivudski scenarij pa se ipak dogodio. Amerikanci su shvatili da moraju da unaprijed predvide te dogadjaje.
zar ima jos ljudi koji vjeruju u zvanicnu verziju 11/09 ?! izvini stari,zivis li ti u usa?
Ma da Amerika je isplanirala 9/11 zbog nafte?!?!
I sada tu naftu PLACAJU(dosta lju misli da Amerikanci jednostavno uzimaju naftu) 100$ po barelu umjesto 10$ koliko je bila cijena prije 9/11.
I sad isto tako hoce da napadnu Iran pa da nafta skoci na 200$
Bas su namazani ti Amerikanci?!?!?!
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3547 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

@jeza

ratove prvo pokrecu tajne sluzbe,po nalogu mocnika. i nista se slucajno ne desava.sve bude isplairano. mislim da je to vise i pticama na grani jasno. ponavljam ,IZRAEL SEBI NE SMIJE DOZVOLITI DA NEPRIJATELJ U NJEGOVOM OKRUZENJU IMA ATOMSKU.

ukoliko bi radikalni islamisti pokusali da dodju do oruzja,amerikanci bi to sprijecili svim mogucim sredstvima. tako da je taj tvoj scenario vrlo malo vjerovatan( da ne kazem nemoguc).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#3548 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:9/11 izgleda ludje nego holivudski scenarij pa se ipak dogodio. Amerikanci su shvatili da moraju da unaprijed predvide te dogadjaje.
zar ima jos ljudi koji vjeruju u zvanicnu verziju 11/09 ?! izvini stari,zivis li ti u usa?
Tema nije Amerika, vec Iran.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50664
Joined: 29/12/2005 01:20

#3549 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Murat Sabanovic wrote:@jeza

ratove prvo pokrecu tajne sluzbe,po nalogu mocnika. i nista se slucajno ne desava.sve bude isplairano. mislim da je to vise i pticama na grani jasno. ponavljam ,IZRAEL SEBI NE SMIJE DOZVOLITI DA NEPRIJATELJ U NJEGOVOM OKRUZENJU IMA ATOMSKU.

ukoliko bi radikalni islamisti pokusali da dodju do oruzja,amerikanci bi to sprijecili svim mogucim sredstvima. tako da je taj tvoj scenario vrlo malo vjerovatan( da ne kazem nemoguc).
Ja tebi ponavljam - niko nije svemoguc, ukljucujuci ni Ameriku, a kamo li Izrael.
Scenario je malo vjerovatan, ali nije nemoguc. Americka "sva moguca sredstva" nisu dovoljna.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3550 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

jeza u ledja wrote:
Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:9/11 izgleda ludje nego holivudski scenarij pa se ipak dogodio. Amerikanci su shvatili da moraju da unaprijed predvide te dogadjaje.
zar ima jos ljudi koji vjeruju u zvanicnu verziju 11/09 ?! izvini stari,zivis li ti u usa?
Tema nije Amerika, vec Iran.
pa kad pisemo o iranu moramo i ameriku zakaciti .i ona je upletena u konflikt :wink:
Post Reply