BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
saiks
Posts: 1195
Joined: 12/11/2013 13:06

#3526 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by saiks »

Lost_Found wrote:Ima li neko MED preporuciti od ovih sto se prodaju po marketima, da je stvarno med, a ne serbe neko usecereno, domaci po mogucnosti, a ako ne moze i uvozni, samo da je fakat med.
To ti je mozda najbolje kupiti od nekog sa sela sto ga pravi,jer ovo po trgovinama svi imaju rok trajanja,a svi znamo da ga med nema tako da.
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#3527 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Ciprol »

Lost_Found wrote:Ima li neko MED preporuciti od ovih sto se prodaju po marketima, da je stvarno med, a ne serbe neko usecereno, domaci po mogucnosti, a ako ne moze i uvozni, samo da je fakat med.

ApiMed, firma iz Sanskog Mosta, za njih sam siguran da im je pravi med.


saiks wrote:
Lost_Found wrote:Ima li neko MED preporuciti od ovih sto se prodaju po marketima, da je stvarno med, a ne serbe neko usecereno, domaci po mogucnosti, a ako ne moze i uvozni, samo da je fakat med.
To ti je mozda najbolje kupiti od nekog sa sela sto ga pravi,jer ovo po trgovinama svi imaju rok trajanja,a svi znamo da ga med nema tako da.

Svaka flaširana voda ima rok trajanja, tako da :mrgreen:
User avatar
duga puska
Posts: 838
Joined: 08/02/2012 21:40

#3528 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by duga puska »

Meni drug donese prije ravno 10 godina onaj tecni pekmez od jabuke, cini mi se iz okoline Gorazda.Ljudi eno jos u frizideru trecina flase, ama nista mu ne fali. :-)
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#3529 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bambi_na_kofeinu »

duga puska wrote:Meni drug donese prije ravno 10 godina onaj tecni pekmez od jabuke, cini mi se iz okoline Gorazda.Ljudi eno jos u frizideru trecina flase, ama nista mu ne fali. :-)
Toliko je loš da ga niste za 10 godina pojeli? :shock:
User avatar
duga puska
Posts: 838
Joined: 08/02/2012 21:40

#3530 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by duga puska »

Bambi_na_kofeinu wrote:
duga puska wrote:Meni drug donese prije ravno 10 godina onaj tecni pekmez od jabuke, cini mi se iz okoline Gorazda.Ljudi eno jos u frizideru trecina flase, ama nista mu ne fali. :-)
Toliko je loš da ga niste za 10 godina pojeli? :shock:
Da je los vjerovatno ne bi bio ispravan ni poslije godinu.Dobijen na poklon, niko nije u kuci spec.ljubitelj srodnih proizvoda, hanuma ga jednom koristila u neki kolac i greskom ostao u frizideru koji ne koristimo u tekucoj upotrebi.Od tada ga je vise puta probavala misleci da je pokvaren kako bi ga bacila, ali posto isti odbija da se pokvari, iz radoznalosti ga drzimo i takvim "nevjernicima" kao sto si ti dajemo da probaju da uzivamo u dozi "ibreta".
Tebi bujrum ako si horan/horna javi se na PP da ti isti poklonim.Ali moras ovdje raji istinu reci :-D :bih:
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#3531 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bambi_na_kofeinu »

duga puska wrote: Da je los vjerovatno ne bi bio ispravan ni poslije godinu.Dobijen na poklon, niko nije u kuci spec.ljubitelj srodnih proizvoda, hanuma ga jednom koristila u neki kolac i greskom ostao u frizideru koji ne koristimo u tekucoj upotrebi.Od tada ga je vise puta probavala misleci da je pokvaren kako bi ga bacila, ali posto isti odbija da se pokvari, iz radoznalosti ga drzimo i takvim "nevjernicima" kao sto si ti dajemo da probaju da uzivamo u dozi "ibreta".
Tebi bujrum ako si horan/horna javi se na PP da ti isti poklonim.Ali moras ovdje raji istinu reci :-D :bih:
Ma vjerujem ti da je dobar, nema mu šta biti vremenom postaje samo bolji.
Već mi nevjerovatno da ga niste pojeli do sad, kod mene flaša pukne u roku par dana :D

http://www.coolinarika.com/recept/pekmezli-uljevak/ :thumbup:
User avatar
duga puska
Posts: 838
Joined: 08/02/2012 21:40

#3532 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by duga puska »

hvala za ideju Bambi, ima sutra zena kolac da pravi, ali ima i pola dcl da ostavi, da vidimo koliko ce gurati :-)
Neko ranije pita za med.Jednom sam vec spominjao prodavnicu iskljucivo domace, a dobrim dijelom i hrane iz organskog uzgoja na Cvili- Velana neboder.Imaju Bilic med, iz okolice Ljubuskog su oni mislim.Znam da je prije taj med grmio i da ga generacijama prave.Hocu sad da uzmem i probam (dok stari kotarisemo :D ), a danas sam uzeo slagani slani kajmak jako dobog kvaliteta.Imaju stvarno finih domacih proizvoda, a cuo sam da negdje u B Fazi imaju jos jednu radnju.Imaju i bijeli luk u ulju i sircetu u vise aroma (pikant, natur, curry, mediteran...) iz okoline Kladnja proizvodnja.Sve varijante probao, dobro pravo ko moze da tukne :lol:
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#3533 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Nekad krajem '92 smo našli dvije staklenke domaćeg bestilja i pekmeza od jabuke napravljene početkom 80-ih. Nisu se mogle otvoriti zbog vakuuma i vremenom su i zaboravljene u špajzu dok glad nije pokucala na vrata. Vrhove staklenki prepilali nekakvim bonsekom ili čim već, pekmez i bestilj bili u odličnom stanju :). Helem, to ako je dobro napravljeno i skladišteno nema problema sa rokom trajanja.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3534 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

imam i ja nekih domacih dzemova u frizideru pa me bilo strah da ih i probam ko kad su ko zna od kada, dakle nema opasnosti ?
ako se uhvatila budj odozgo?

hvala
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#3535 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Nije da nema opasnosti, mogli su se pokvariti. Djetetu smo prošlih godina pravili neke džemove sa minimalnim količinama šećera, otvoren nije mogao dugo stajati čak ni u frižideru. Skini buđ i još malo ispod i pomiriši/probaj ono što ostane pa procijeni, to je vjerovatno najbolje.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#3536 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by @mba »

Lost_Found wrote:Ima li neko MED preporuciti od ovih sto se prodaju po marketima, da je stvarno med, a ne serbe neko usecereno, domaci po mogucnosti, a ako ne moze i uvozni, samo da je fakat med.

www.apimed.ba

za njega ti garantujem da je najbolji (po mom skromnom misljenju :D ) vec godinama samo api med konzumiram/o!
ustvari sve od njih je prva klasa, apsolutno za preporuciti je je apimed od kadulje, jedan od najbolji po ukusu!
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3537 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

kox wrote:Nije da nema opasnosti, mogli su se pokvariti. Djetetu smo prošlih godina pravili neke džemove sa minimalnim količinama šećera, otvoren nije mogao dugo stajati čak ni u frižideru. Skini buđ i još malo ispod i pomiriši/probaj ono što ostane pa procijeni, to je vjerovatno najbolje.
hvala !
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#3538 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Not My Idea »

Image

BEEMED d.o.o. Tuzla

9km u Bingu. pravi domaci :thumbup:



http://www.beemed.ba/pekmez.html
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3539 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by spreca »

Not My Idea wrote:Image

BEEMED d.o.o. Tuzla

9km u Bingu. pravi domaci :thumbup:



http://www.beemed.ba/pekmez.html
sa domacim kajmakom i vrucom pogacom ili somunom :thumbup:
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#3540 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Not My Idea »

uh :-)
ma moze i sa pavlakom..pa vruce pogace umocit :)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3541 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by spreca »

Not My Idea wrote:uh :-)
ma moze i sa pavlakom..pa vruce pogace umocit :)
:thumbup:
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#3542 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NeenaSa »

quarterback wrote:imam i ja nekih domacih dzemova u frizideru pa me bilo strah da ih i probam ko kad su ko zna od kada, dakle nema opasnosti ?
ako se uhvatila budj odozgo?

hvala
Kad je budj, baci.
Gljivice se shire itakoto. :D
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3543 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

NeenaSa wrote:
quarterback wrote:imam i ja nekih domacih dzemova u frizideru pa me bilo strah da ih i probam ko kad su ko zna od kada, dakle nema opasnosti ?
ako se uhvatila budj odozgo?

hvala
Kad je budj, baci.
Gljivice se shire itakoto. :D
ono sto mi zovemo budj je cvijet a korijen je ispod...ako se ubudjalo, pisi propalo...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3544 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

hvala puno !

znaci ako nema budji, ne mirise kiselo i normalnog je okusa - to bi trebalo biti ok
User avatar
JohnnyS
Posts: 17447
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3545 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by JohnnyS »

A kad se hamburger iz McDonald'sa ne kvari godinama, onda je to loše...
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#3546 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by friskyoreo »

quarterback wrote:imam i ja nekih domacih dzemova u frizideru pa me bilo strah da ih i probam ko kad su ko zna od kada, dakle nema opasnosti ?
ako se uhvatila budj odozgo?

hvala
Samo skini budj kasikom, ne udisi spore dok to radis, i deri. :D Bolji ti je taj budjavi nego bilo koji sa tim konzervansima i pm... Naravno ako je ispod budji ok. :D
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#3547 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Margita81 »

duga puska wrote:Meni drug donese prije ravno 10 godina onaj tecni pekmez od jabuke, cini mi se iz okoline Gorazda.Ljudi eno jos u frizideru trecina flase, ama nista mu ne fali. :-)

0ravi pekmez od jabuka nema ogranicen rok trajanja isto kao med.
Kila domaceg je 20km a sad ce biti i vise jer je prosla god podbacila.
Jako zdravo, fino i omiljeno :)
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#3548 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by madridist »

Hepok marmelada od marelica odlicna ,
Agrokomercov kiseli krastavac isto..
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3549 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

može li mi neko preporučiti dobar kikiriki maslac
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#3550 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

StupskaBitanga wrote:može li mi neko preporučiti dobar kikiriki maslac
Kikiriki puter Voćar iz Brčkog. Većina proizvoda im nije čemu, ali kikiriki puter im je do prije otprilike godinu bio beton. Kakav je sad ne znam.
Vispakov čini mi se nije loš, ali nije ni nešto posebno dobar a Bingov (ili Corn Flipsov, ne sjećam se) je nedovoljno začinjen.
Post Reply