Novak20 wrote:
Ne, nisi u pravu.
Poredim nebitnog šovinistu Tomislava sa nebitnim vehabijom Vahidinom. Ono što im je zajedničko i što je bitno je da su uključeni u sijanje mržnje na etničkoj i vjerskoj osnovi bilo da veličaju osuđenog ratnog zločinca i pišu šovinistički protiv Bošnjaka ili da veličaju jedinicu A R BiH koja je radila ubistva dekaptiranjem radi poziva na džihad.
Ne bi bilo prvi puta da novinari lažu ali u tekstu lijepo piše da je Vahidinov video vidjelo više od 75.000 korisnika FB u nekoliko dana. Dakle, nisi u pravu. Tomislav je na FB potrajao 6 minuta, a Vahidin nekoliko dana.
Kako to ?
Naravno da sam u pravu. Ako je taj video na kraju uklonjen, znači da je kršio Facebookova pravila. Ako je kršio Facebook pravila, znači da bi bio uklonjen i ranije - samo da ga je neko prijavio. Jednostavno. Ti, uostalom, pojma nemaš koliko je video bio objavljen. Sve što znaš o tome saznao si od Dnevnika, koji je to saznao od Glasa srpske.
To je pod jedan. Drugo, nakon svih laži - otvorenih laži - koje je Dnevnik objavio samo u posljednja tri mjeseca, oprostit ćeš mi ako sam skeptičan prema Dnevnikovoj interpretaciji sadržaja tog videa, a kojeg su preuzeli od Glasa srpske
Haj'mo dalje. Neki lik objavio video u kojem, koliko razumijem jer ga nigdje nema, govori da će se na džihad odazvati nekih 10.000 mudžahedina iz BiH. Očito, džihad nije u BiH nego on mašta o nekom džihadu tipa Sirije ili Iraka. Da naglasim, boli me briga za lika i njegov opskurni video snimak.
Ali - ne. Mektić lično reagira i kaže da će lika od sada nadzirati. Pošteno, on zaista i poziva na kršenje zakona, konkretno zabrani odlaska bh. državljana na ičešće u stranim ratištima. Koliko sam vidio, nigdje po bh. medijima nema outpoura podrške i ljubavi, nema bh. portala koji reposta njegov video u znak podrške.
Ovaj video se ne može usporediti čak ni s Zelenikinim statusom, a evo i zašto. Srpski i hrvatski mediji ga koriste kako bi svoju publiku nastavili indoktrinirati i plašiti nekim "džihadom", sve u cilju daljnje dehumanizacije Bošnjaka. Zelenika, pak, jeste šovinista, ali ne može biti nebitan ako je SVE I JEDAN mali HDZ-ov portalčić preuzeo njegov status u znak podrške! Da, počelo je s Dnevnikom, pa ga je objavio Poskok, Kamenjar, Brotnjo, Jabuka, Travnicki, Centralna... Svi su ga objavili! Kasnije su ga svi i uklonili, osim, jelte, Poskoka.
Danima kasnije se njegov status širio u komentarima, danima kasnije su se ljudi okupljali da lajkaju i podrže njegove riječi. A opet, nije Mektić reagovao. Nema nikakvih krivičnih sankcija za Zeleniku, nema za njega prismotre.
Pa ja, nije Bošnjak, znači nije potencijalni terorist - što bi njega smatrali odgovornim? On samo govori sve ono kako jeste, jelda?
Zelenika širi fašističke poruke i stekne masovnu podršku, što Facebook pučanstva, što mainstream medija poput Dnevnika. I to porediš s video uratkom nekog tamo Delića, kojeg nije podržao niko?
Dnevnikovo bljuvanje mržnje je, na žalost, dosta efektivno. QED.