Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35051 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ci-Nick wrote:pa od 22 do 7 ujutru možeš besplatno parkirati na svakom mjestu koje je sa naplatom,..

bezveze sam spomenuo 22 sata,bilo kad dodjes pred zgradu,nema mjesta,nema nigdje u toj zoni,parkiras na trotoar,policija te kazni
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35052 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Ci-Nick wrote:pa od 22 do 7 ujutru možeš besplatno parkirati na svakom mjestu koje je sa naplatom,..

bezveze sam spomenuo 22 sata,bilo kad dodjes pred zgradu,nema mjesta,nema nigdje u toj zoni,parkiras na trotoar,policija te kazni
Ne znam, staneš na prvo mjesto u najbližoj zoni, već sada se zna da će ljudi na Mokušnicama ili u Šolajinoj i dalje parkirati po trotoarima jer ni izbliza nema dovoljno mjesta za parkiranje.
Grad bi trebao otkupiti ovo poljoprivredno zemljište od KPZ-a i pretvoriti u parking prostor za hiljadu vozila, ili ih nagovoriti da oni to urade.
Hiljadu vozila po 10 KM mjesečno je 120.000 KM godišnje.
Poljoprivreda im ne može donijeti toliko novca.
A onda ko parkira na trotoaru zalijepi mu kaznu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35053 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

@danak, iscitaj malo tekstove sa linkova koje smo vec postavljali.
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#35054 Re: Zeničani

Post by notsure »

Warashii wrote:Pa iskreno trebalo bi, znam da su budale, ovo s vinjetama to pokazuje, al ne mogu da vjerujem da su tolike.
Pa zamisli koja bi ludnica bila po ustanovama da od 01.08 korisnici moraju da imaju istaknute vinjete. To bi bio krkljanac zivi.
NEgo koje su sanse da je ovo sve neustavno? Mislim da su se malo preracunali?
Gdje parkirati a da se ne plati parking?
Kako imati auto a ne platiti registraciju?
Kako s pijace donijeti lubenicu a da ne platiš?
Kako natočiti besplatno goriva?
Kako besplatno dopuniti kredita na mobitelu?
Kako ući u kino bez karte?
Kako na utakmicu besplatno?

Zašto je problem platiti parking, kad odeš do Sarajeva nema nigdje u centru mjesta da se ne plaća, samo je kod kuće problem?

Uzvrtili se zbog posrane 3 marke GODIŠNJE, a ne konta niko da će se uvođenjem vinjeta broj parkiranih vozila smanjiti na trećinu i biće mjesta koliko hoćeš. Kad dođeš kući, vinjeta od 1 feninga dnevno ti garantuje da ti neće brizonja iz Nizbrdića zauzeti mjesto, a kad ideš u drugu zonu, plati ko što plaćaš svugdje na svijetu. Ako ti je puno plaćati svaki dan parking na poslu, ostavi auto kod Arene, tamo je džabane, pa prošetaj malo. Ili vozi biciklo, povedi komšiju sa sobom pa popolovite i gorivo i cijenu parkinga, mora li se u svakom autu vozikati 1, rijetko 2 osobe?
Samo mi je drago što će dudlači šiše morati platiti parking dok gledaju svog ljubimca kroz izlog kafane.

User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35055 Re: Zeničani

Post by Warashii »

notsure wrote: Kako imati auto a ne platiti registraciju?
Kako s pijace donijeti lubenicu a da ne platiš?
Kako natočiti besplatno goriva?
Kako besplatno dopuniti kredita na mobitelu?
Kako ući u kino bez karte?
Kako na utakmicu besplatno?

Zašto je problem platiti parking, kad odeš do Sarajeva nema nigdje u centru mjesta da se ne plaća, samo je kod kuće problem?

Uzvrtili se zbog posrane 3 marke GODIŠNJE, a ne konta niko da će se uvođenjem vinjeta broj parkiranih vozila smanjiti na trećinu i biće mjesta koliko hoćeš. Kad dođeš kući, vinjeta od 1 feninga dnevno ti garantuje da ti neće brizonja iz Nizbrdića zauzeti mjesto, a kad ideš u drugu zonu, plati ko što plaćaš svugdje na svijetu. Ako ti je puno plaćati svaki dan parking na poslu, ostavi auto kod Arene, tamo je džabane, pa prošetaj malo. Ili vozi biciklo, povedi komšiju sa sobom pa popolovite i gorivo i cijenu parkinga, mora li se u svakom autu vozikati 1, rijetko 2 osobe?
Samo mi je drago što će dudlači šiše morati platiti parking dok gledaju svog ljubimca kroz izlog kafane.

Iskreno lupas.
Besplatan parking MORA postojati, nije Sarajevo samo centar, i kod nas se do sada u centru placalo.
Ako nisi skontao parking kod Arene je parking grada, grad dao sva mjesta na raspolaganje JP Parkinzi, znaci da ce se i ta ili naplacivati ili biti pod vinjetama.
Sve sto si napisao se placa ali besplatan parking MORA postojati, ne znam sta ti tu nije jasno, svugdje u svijetu imas besplatnih parking mjesta, neka ogranicena neka ne ali ih ima.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35056 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Koliko sam shvatio grad im stavlja na raspolaganje nešto više od 6.000 parking mjesta.
U gradu postoji sigurno preko 10.000 automobila pa taj broj parking mjesta nije dovoljan ni za domaće stanovništvo a o dnevnoj migraciji prema gradu da i ne pričamo.
Dakle sigurno postoji još toliko parking mjesta po garažama, dvorištima privatnih kuća, prigradskim ulicama.
A besplatan parking ne mora postojati kao što nema ni besplatan lift u zgradi, jeste besplatan za one koji ne plaćaju održavanje ali za uredne stanare nije besplatan.

P.S.
Sjetih se ostrva Lantau, Hong Kong.
Na ostrvu dozvoljeno voziti samo ova vozila za golf terene i ograničen je broj na 490 komada pa da bi se dokopao licence moraš kupiti vozilo sa licencom. Cijena vozila 200.000 eura iako realno ne vrijedi ni 20.000 eura.
Uslovi kroje zakone,..
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35057 Re: Zeničani

Post by Warashii »

Ci-Nick wrote:Koliko sam shvatio grad im stavlja na raspolaganje nešto više od 6.000 parking mjesta.
U gradu postoji sigurno preko 10.000 automobila pa taj broj parking mjesta nije dovoljan ni za domaće stanovništvo a o dnevnoj migraciji prema gradu da i ne pričamo.
Dakle sigurno postoji još toliko parking mjesta po garažama, dvorištima privatnih kuća, prigradskim ulicama.
A besplatan parking ne mora postojati kao što nema ni besplatan lift u zgradi, jeste besplatan za one koji ne plaćaju održavanje ali za uredne stanare nije besplatan.
Nisam nikako ni mislio na besplatan parking u uzem dijelu grada ali neki parking dalje bi trebao da postoji i da je besplatan, nema grada u kojem to nije praksa.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35058 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ovo je samo pitanje procedure. Ne moze parking odlucivati o ustavnosti, na sto se pozivaju, ali i vijecnici trebaju znati sta je zaključak, a sta odluka, kao i procedure sa donosenje/izmjene/ukidanje istih.
Ili fakat povrsno poznaju zakone i poslovnik o radu vijeca ili namjerno to rade.

Sto se tiče samih vinjeta, nije to ni lose,složit cu se sa notsureom, s tim da npr. nisam seljak iz Briznika,ali imam dobrog jarana na Mokusnicama. Sad da odem kod njega zalomit do u noc, ne mogu autom jer nema parkomat i da hocu platiti. Ili grijesim?
jasmind
Posts: 250
Joined: 24/10/2005 23:50

#35059 Re: Zeničani

Post by jasmind »

clio_dci120 wrote:Ovo je samo pitanje procedure. Ne moze parking odlucivati o ustavnosti, na sto se pozivaju, ali i vijecnici trebaju znati sta je zaključak, a sta odluka, kao i procedure sa donosenje/izmjene/ukidanje istih.
Ili fakat povrsno poznaju zakone i poslovnik o radu vijeca ili namjerno to rade.

Sto se tiče samih vinjeta, nije to ni lose,složit cu se sa notsureom, s tim da npr. nisam seljak iz Briznika,ali imam dobrog jarana na Mokusnicama. Sad da odem kod njega zalomit do u noc, ne mogu autom jer nema parkomat i da hocu platiti. Ili grijesim?
Zasad nema, ali u odluci od neki dan gdje određena cijena vinjeta također je i određen spisak ulica u kojima će biti i parking mjesta sa naplaćivanjem po satu. Na tom spisku je dobar dio parkinga u svim dijelovima grada.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35060 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Da, morat ce stavljati parkomate. Recimo zivis u jednoj zoni, imas roditelje u drugoj, moras imati mogućnost platiti parking.

Sad jos samo da hoce uvesti kod sopingu centra naplatu ili uz racun, pa da se zatvori krug i stane ukraj seljama koji po citav dan za dzaba ostavljaju
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35061 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Pred soping centrom ima barem 15 auta koja tu stoje mjesecima a zimi na natkrivenom ih bude i vise
Cak su neki i nepropisno parkirani tj zauzimaju 2 mjesta
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35062 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Hoce li se rijesiti plato Zeljeznicke? Sta uradise od njega boze sacuvaj :skoljka:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#35063 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ci-Nick wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Ci-Nick wrote:bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Ne, nego na staroj pijaci tu je uprava JP Parkinzi, ali tek od 01.08.


ok,hvala,jos jedno pitanje,nece biti oznacena parking mjesta pred zgradama?
Ne, ostaje kako je bilo do sada, samo postavljaju table, ko je imao rezervisano mjesto on zadržava to rezervisano pod istim uslovima kao i do sada, a za ovih 3 KM dobivaš pravo da parkiraš negdje u cijeloj zoni,.
Niko nista ne zadrzava. Nema vise rezervisanih mjesta, pogotovo pod istim uslovima.

Ovi iz JP Parking se haman otrgli s lanca... GV donijelo odluku, GV isto prolongiralo. O cemu oni pricaju?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#35064 Re: Zeničani

Post by channel10 »

clio_dci120 wrote:Da, morat ce stavljati parkomate. Recimo zivis u jednoj zoni, imas roditelje u drugoj, moras imati mogućnost platiti parking.

Sad jos samo da hoce uvesti kod sopingu centra naplatu ili uz racun, pa da se zatvori krug i stane ukraj seljama koji po citav dan za dzaba ostavljaju
Pa i gradjani su i ko selje parkirali dzaba. Ako navijas da seljo placa, onda istovremeno i tk placas i zatvoren krug, pa ti sad vidi za koji tim ces navijati.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35065 Re: Zeničani

Post by Warashii »

Brdo nekih izjava u afektu i ogorcenju ovim sto vidjamo po gradu ali vrijeme ce pokazati, ukoliko ovo zazivi na ovaj nacin, koliki je ovo zajeb.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#35066 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Warashii wrote:Brdo nekih izjava u afektu i ogorcenju ovim sto vidjamo po gradu ali vrijeme ce pokazati, ukoliko ovo zazivi na ovaj nacin, koliki je ovo zajeb.
Ja to govorim od pocetka,ali ovi ovdje se sprdaju i haman od pocetka ne shvataju da je ovo samo atak na novcanike gradjana i nista vise. Uvode samo nered, a ne red, kao sto to oni govore.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35067 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ci-Nick wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Ci-Nick wrote:pa od 22 do 7 ujutru možeš besplatno parkirati na svakom mjestu koje je sa naplatom,..

bezveze sam spomenuo 22 sata,bilo kad dodjes pred zgradu,nema mjesta,nema nigdje u toj zoni,parkiras na trotoar,policija te kazni
Ne znam, staneš na prvo mjesto u najbližoj zoni, već sada se zna da će ljudi na Mokušnicama ili u Šolajinoj i dalje parkirati po trotoarima jer ni izbliza nema dovoljno mjesta za parkiranje.
Grad bi trebao otkupiti ovo poljoprivredno zemljište od KPZ-a i pretvoriti u parking prostor za hiljadu vozila, ili ih nagovoriti da oni to urade.
Hiljadu vozila po 10 KM mjesečno je 120.000 KM godišnje.
Poljoprivreda im ne može donijeti toliko novca.
A onda ko parkira na trotoaru zalijepi mu kaznu.

e o tome pricam,plaćaš,koliko god to simbolično bilo,a plus izgubis vremena da izvadis cips,ovjeris neke papire,zk izvadak ili kupoprodajni ugovor,nacekas se boga pitaj koliko u JP parkinzi,i ni za sta,zna li se kome ce se izdavati ti prek. nalozi?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35068 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:@danak, iscitaj malo tekstove sa linkova koje smo vec postavljali.

ok,nisam bio na temi pa ne vidjeh,hvala
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35069 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

notsure wrote:
Warashii wrote:Pa iskreno trebalo bi, znam da su budale, ovo s vinjetama to pokazuje, al ne mogu da vjerujem da su tolike.
Pa zamisli koja bi ludnica bila po ustanovama da od 01.08 korisnici moraju da imaju istaknute vinjete. To bi bio krkljanac zivi.
NEgo koje su sanse da je ovo sve neustavno? Mislim da su se malo preracunali?
Gdje parkirati a da se ne plati parking?
Kako imati auto a ne platiti registraciju?
Kako s pijace donijeti lubenicu a da ne platiš?
Kako natočiti besplatno goriva?
Kako besplatno dopuniti kredita na mobitelu?
Kako ući u kino bez karte?
Kako na utakmicu besplatno?

Zašto je problem platiti parking, kad odeš do Sarajeva nema nigdje u centru mjesta da se ne plaća, samo je kod kuće problem?

Uzvrtili se zbog posrane 3 marke GODIŠNJE, a ne konta niko da će se uvođenjem vinjeta broj parkiranih vozila smanjiti na trećinu i biće mjesta koliko hoćeš. Kad dođeš kući, vinjeta od 1 feninga dnevno ti garantuje da ti neće brizonja iz Nizbrdića zauzeti mjesto, a kad ideš u drugu zonu, plati ko što plaćaš svugdje na svijetu. Ako ti je puno plaćati svaki dan parking na poslu, ostavi auto kod Arene, tamo je džabane, pa prošetaj malo. Ili vozi biciklo, povedi komšiju sa sobom pa popolovite i gorivo i cijenu parkinga, mora li se u svakom autu vozikati 1, rijetko 2 osobe?
Samo mi je drago što će dudlači šiše morati platiti parking dok gledaju svog ljubimca kroz izlog kafane.


na koji nacin ce neko tog brizonju,bilo koga,natjerati da ne parkira negdje u zoni u kojoj ja ,ti zivimo,na koji nacin ce ga se natjerati da plati parking kad dodje nekome u goste?
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35070 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kakavdanakneiskustvu wrote: na koji nacin ce neko tog brizonju,bilo koga,natjerati da ne parkira negdje u zoni u kojoj ja ,ti zivimo,na koji nacin ce ga se natjerati da plati parking kad dodje nekome u goste?
Kazna za neposjedovanje vinjete 40,00KM izmjestanje vozila "paukom" 70,00KM
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#35071 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Mokusnice su posebna prica, auto na autu :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35072 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Warashii wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: na koji nacin ce neko tog brizonju,bilo koga,natjerati da ne parkira negdje u zoni u kojoj ja ,ti zivimo,na koji nacin ce ga se natjerati da plati parking kad dodje nekome u goste?
Kazna za neposjedovanje vinjete 40,00KM izmjestanje vozila "paukom" 70,00KM

ok,ali zar će pauk raditi u noćnim satima,zar će njihovi radnici raditi u 3 ujutro?
Bobi
Forum administrator
Posts: 38014
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#35073 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Danak, ti si u Blatusi, e od sad placas 3 KM godisnje, nemqa vise džaba :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66018
Joined: 03/08/2010 19:04

#35074 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

milion je pitanja,ima ljudi koji non stop jer nemaju gdje drugo parkiraju na trotoaru,i ne pise policija kazne za to,osobito kod ove nove ekor zgrade u blatusi,jos se jedva trotoarom hoda od njihovih vozila,sto bi oni plaćali vinjetu kad mogu raditi što su i do sad
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35075 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Warashii wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: na koji nacin ce neko tog brizonju,bilo koga,natjerati da ne parkira negdje u zoni u kojoj ja ,ti zivimo,na koji nacin ce ga se natjerati da plati parking kad dodje nekome u goste?
Kazna za neposjedovanje vinjete 40,00KM izmjestanje vozila "paukom" 70,00KM

ok,ali zar će pauk raditi u noćnim satima,zar će njihovi radnici raditi u 3 ujutro?
Eh to vec ne znam, ne vjerujem da ce a opet ko zna.
Post Reply