Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#35026 Re: Zeničani

Post by belfy »

ExNihilo wrote:
Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Ne.

Ako sam uvezao auto iz Njemačke vrijedno 10k maraka, tržišna vrijednost tog auta će iskočiti u GDP kao lična potrošnja i povećati GDP za 10k maraka, ali s obzirom da je to auto proizvedeno u Njemačkoj, pa je samim tim GDP Njemačke, a ne BiH, onda je potrebno da imamo "fiktivnu" kategorju uvoza koju ćemo oduzeti od ostalih kategorija.

Pojednostavljeno, GDP = lična potrošnja (auto od 10k) + investicije + državna potrošnja + izvoz - uvoz (auto od 10k), što rezultira neutralnim efektom po GDP. Dakle, svaki uvoz će iskočiti ili kao lična potrošnja ili kao investicija ili kao državna potrošnja, pa je potrebno da se izbaci kategorijom izvoza jer nije riječ o domaćoj proizvodnji. Pretpostavljam da na to referiraš kada postavljaš gornje pitanje.

Međutim, ako govorimo o udjelu kompanije u GDP, onda govorimo o dodanoj vrijednosti koju je ta kompanija stvorila, a dodana vrijednost je razlika između vrijednosti njene proizvodnje i svih inputa koji su korišteni u toj proizvodnji, pri čemu je potpuno irelevantno da li su inputi uvezeni ili ne, zbog toga što GDP mjeri isključivo vrijednost konačnog dobra.
mislim da se prvi put, u potpunosti ne slazem sa onim sto govoris. ako okrenes pricu iz bilo koje drzave izgledat ce isto, jer su svi parametri, koje si naveo, isti. tako da sam parametar potrosnje pojedinca jeste dobra mjera koliko je neko drustvo prosperitetno. ako pojedinac moze da potrosi vise kao prosjek na drzavnom nivou, naravno da je lako zakljuciti da isti i zaradjuje vise od drugog iz neke druge drzave koji to ne moze.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35027 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kakavdanakneiskustvu wrote:bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Ne, nego na staroj pijaci tu je uprava JP Parkinzi, ali tek od 01.08.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35028 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Nisam računao nego sam pročitao, da se radi o 2,5 % BDP-a
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/eko ... iji-378864

"Uvođenje kvota negativno bi se odrazilo na bh. ekonomiju, a posebno poslovanje željezare ArcelorMittala Zenica, koji je najveći izvoznik čelika iz BiH i u stvaranju ukupnog BDP-a BiH učestvuje sa 2,5 posto i zapošljava 3.000 radnika."

I na Web stranici Mittala sam negdje pročitao da se radi o 2,5 % BDP-a

Evo i ovdje:
https://www.profitiraj.ba/sarovic-ukoli ... tumjerama/
"Šarović je naglasio da bi se uvođenje kvota negativno odrazilo na bh. ekonomiju a posebno poslovanje željezare ArcelorMittal Zenica, najvećeg izvoznika čelika iz Bosne i Hercegovine koji u stvaranju ukupnog BDP-a BiH učestvuje sa 2,5% i zapošljava 3.000 radnik"
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35029 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

belfy wrote:
ExNihilo wrote:
Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Ne.

Ako sam uvezao auto iz Njemačke vrijedno 10k maraka, tržišna vrijednost tog auta će iskočiti u GDP kao lična potrošnja i povećati GDP za 10k maraka, ali s obzirom da je to auto proizvedeno u Njemačkoj, pa je samim tim GDP Njemačke, a ne BiH, onda je potrebno da imamo "fiktivnu" kategorju uvoza koju ćemo oduzeti od ostalih kategorija.

Pojednostavljeno, GDP = lična potrošnja (auto od 10k) + investicije + državna potrošnja + izvoz - uvoz (auto od 10k), što rezultira neutralnim efektom po GDP. Dakle, svaki uvoz će iskočiti ili kao lična potrošnja ili kao investicija ili kao državna potrošnja, pa je potrebno da se izbaci kategorijom izvoza jer nije riječ o domaćoj proizvodnji. Pretpostavljam da na to referiraš kada postavljaš gornje pitanje.

Međutim, ako govorimo o udjelu kompanije u GDP, onda govorimo o dodanoj vrijednosti koju je ta kompanija stvorila, a dodana vrijednost je razlika između vrijednosti njene proizvodnje i svih inputa koji su korišteni u toj proizvodnji, pri čemu je potpuno irelevantno da li su inputi uvezeni ili ne, zbog toga što GDP mjeri isključivo vrijednost konačnog dobra.
mislim da se prvi put, u potpunosti ne slazem sa onim sto govoris. ako okrenes pricu iz bilo koje drzave izgledat ce isto, jer su svi parametri, koje si naveo, isti. tako da sam parametar potrosnje pojedinca jeste dobra mjera koliko je neko drustvo prosperitetno. ako pojedinac moze da potrosi vise kao prosjek na drzavnom nivou, naravno da je lako zakljuciti da isti i zaradjuje vise od drugog iz neke druge drzave koji to ne moze.
Nisam siguran da razumijem. S čime se ne slažeš, tačno?
User avatar
BlackCaviar
Posts: 1156
Joined: 05/06/2010 16:36

#35030 Re: Zeničani

Post by BlackCaviar »

belfy wrote:
BlackCaviar wrote:
skoronikako wrote:http://termomatik-toplotehnika.ba/en/home/

Postoji.

Mogu oni bez Zenice, moze li Zenica bez barem 25 miliona godisnje? I bez grijanja?

I to bez svih poreza koji se placaju drzavi.

Ako moze, sta cekamo?

Nije to Termomatik, to je Termomatik-Toplotehnika. Nije ista firma uopste.
to je firma koja jeste direktno nastala iz Termomatika i u kojoj su u pocetku samo i radili ljudi iz Termomatika. poslije su im se pridruzili neki koji su napustili Mittal. to je jedan jako dobar i pametan potez Temomatika, jer nisu imali dovoljno poslova u svojoj bransi i onda su je prosirili na vatrostalstvo uz pomoc jako iskusnih ljudi iz Mittala, od kojih su neki presli u samu firmu, a sve ostalo se rjesava preko dzentlmentskih dogovora sa onima koji su ostali u Mittalu...
Jest nastala tako, ali danas nemaju neke pretjerane veze. Steta jer Termomatik je radio pofine poslove po Sudanu dole visemilionske vrijednosti, samo nezz jesu li to kad zavrsili. Prosle godine kad sam isao tamo docekala su me zapecacena vrata :D
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35031 Re: Zeničani

Post by Tempo »

ExNihilo wrote: Ako imaš nešto da kažeš, reci jasno, glasno i direktno. U suprotnom, molim bez dobacivanja iz zadnje klupe.
neko ko u javnom prostoru koristi rijec ofulao ne bi trebao da diskutuje o bilo cemu osim o klikerima. najmanje od svega o politici i ekonomiji.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35032 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

belfy wrote:
ExNihilo wrote:
Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Ne.

Ako sam uvezao auto iz Njemačke vrijedno 10k maraka, tržišna vrijednost tog auta će iskočiti u GDP kao lična potrošnja i povećati GDP za 10k maraka, ali s obzirom da je to auto proizvedeno u Njemačkoj, pa je samim tim GDP Njemačke, a ne BiH, onda je potrebno da imamo "fiktivnu" kategorju uvoza koju ćemo oduzeti od ostalih kategorija.

Pojednostavljeno, GDP = lična potrošnja (auto od 10k) + investicije + državna potrošnja + izvoz - uvoz (auto od 10k), što rezultira neutralnim efektom po GDP. Dakle, svaki uvoz će iskočiti ili kao lična potrošnja ili kao investicija ili kao državna potrošnja, pa je potrebno da se izbaci kategorijom izvoza jer nije riječ o domaćoj proizvodnji. Pretpostavljam da na to referiraš kada postavljaš gornje pitanje.

Međutim, ako govorimo o udjelu kompanije u GDP, onda govorimo o dodanoj vrijednosti koju je ta kompanija stvorila, a dodana vrijednost je razlika između vrijednosti njene proizvodnje i svih inputa koji su korišteni u toj proizvodnji, pri čemu je potpuno irelevantno da li su inputi uvezeni ili ne, zbog toga što GDP mjeri isključivo vrijednost konačnog dobra.
mislim da se prvi put, u potpunosti ne slazem sa onim sto govoris. ako okrenes pricu iz bilo koje drzave izgledat ce isto, jer su svi parametri, koje si naveo, isti. tako da sam parametar potrosnje pojedinca jeste dobra mjera koliko je neko drustvo prosperitetno. ako pojedinac moze da potrosi vise kao prosjek na drzavnom nivou, naravno da je lako zakljuciti da isti i zaradjuje vise od drugog iz neke druge drzave koji to ne moze.
Potrošnja nije mjerilo BDP-a jer se može trošiti i na kredit, na veresiju.
Vjerovatno su tako Grci uspjeli nagurati BDP po glavi na 32.000 $ u 2008. godini.
Ako se zove bruto domaći proizvod onda bi to trebala biti novostvorena vrijednost a ne novostvoreno zaduženje.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#35033 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

A da si nadjete sobu mislim novi podforum... :lol: :lol: :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35034 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Tempo wrote:
ExNihilo wrote: Ako imaš nešto da kažeš, reci jasno, glasno i direktno. U suprotnom, molim bez dobacivanja iz zadnje klupe.
neko ko u javnom prostoru koristi rijec ofulao ne bi trebao da diskutuje o bilo cemu osim o klikerima. najmanje od svega o politici i ekonomiji.
Reče čovjek koji svaku rečenicu ili lično ime započinje malim slovom. Imaš li šta dodati na temu ili ti je maksimalan intelektualni domet svođenje rasprave na lični nivo?
Freamon Lester wrote:A da si nadjete sobu mislim novi podforum... :lol: :lol: :lol:
Čekaj da vidim jesam dobro shvatio: dok ti imaš šta reći na temu, može i ovdje. Kada više nemaš, postaje offtopic? :mrgreen:
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#35035 Re: Zeničani

Post by notsure »

https://www.zenit.ba/radnicima-aluminij ... nog-staza/

JBT Aluminijašima i otpremnine i uvezivanje staža, a Željezarce ko ye*e.

http://zenicainfo.ba/2019/02/07/bivsim- ... nje-staza/

Ugroženo i majorizirano se je.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#35036 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ma dobit ce kitu...samo ih umiruju :mrgreen: , FV ima dugova prema svojim radnicima(uhljebima) od tužbi po kolektivnim ugovorima a da njima isplati :mrgreen: .
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#35037 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ci-Nick wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Ne, nego na staroj pijaci tu je uprava JP Parkinzi, ali tek od 01.08.


ok,hvala,jos jedno pitanje,nece biti oznacena parking mjesta pred zgradama?
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35038 Re: Zeničani

Post by Warashii »

https://www.zenicablog.com/jp-parking-s ... ezakonita/

Iko dobio/podigao vinjetu?
Kojim trikovima da toliko ljudi izvadi vinjete za 4 dana?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#35039 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

evo reče @ci-nick tek iza 1.8. ali koje li će tu biti guzve,ne smijem ni pomisliti
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35040 Re: Zeničani

Post by Warashii »

A jest to se pricalo jucer da ce tek iza 01.08 al evo ovi iz JP Parkinzi odlucni u namjeri da to ide od 01.08. :-)
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35041 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Pola Starine već ima vinjete.
Treba tim likovima iz parkinga jbt muma
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35042 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Warashii wrote:https://www.zenicablog.com/jp-parking-s ... ezakonita/

Iko dobio/podigao vinjetu?
Kojim trikovima da toliko ljudi izvadi vinjete za 4 dana?
iako nigdje ne piše a trebalo bi, vjerovatno postoji neki rok od 30 ili 60 ili 90 dana,.. jer ne mogu ni sljedeće godine u jednom danu izmjeniti 10.000 vinjeta.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35043 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Ci-Nick wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Ne, nego na staroj pijaci tu je uprava JP Parkinzi, ali tek od 01.08.


ok,hvala,jos jedno pitanje,nece biti oznacena parking mjesta pred zgradama?
Ne, ostaje kako je bilo do sada, samo postavljaju table, ko je imao rezervisano mjesto on zadržava to rezervisano pod istim uslovima kao i do sada, a za ovih 3 KM dobivaš pravo da parkiraš negdje u cijeloj zoni,.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#35044 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

krOlj ce danas da licno ponisti odluku i pokaze ovim iz vijeca da su mlohave chune
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35045 Re: Zeničani

Post by Warashii »

Pa iskreno trebalo bi, znam da su budale, ovo s vinjetama to pokazuje, al ne mogu da vjerujem da su tolike.
Pa zamisli koja bi ludnica bila po ustanovama da od 01.08 korisnici moraju da imaju istaknute vinjete. To bi bio krkljanac zivi.
NEgo koje su sanse da je ovo sve neustavno? Mislim da su se malo preracunali?
Gdje parkirati a da se ne plati parking?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#35047 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ci-Nick wrote:[quote="kakavdanakneiskustvu"
kakavdanakneiskustvu wrote:bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Ne, nego na staroj pijaci tu je uprava JP Parkinzi, ali tek od 01.08.


ok,hvala,jos jedno pitanje,nece biti oznacena parking mjesta pred zgradama?[/quote]
Ne, ostaje kako je bilo do sada, samo postavljaju table, ko je imao rezervisano mjesto on zadržava to rezervisano pod istim uslovima kao i do sada, a za ovih 3 KM dobivaš pravo da parkiraš negdje u cijeloj zoni,.[/quote]


ok,hvala,time što to plaćaš vinjetu JP Parkinzi ti ne omogucuje da imaš sigurno mjesto za parkiranje,evo npr. situacija,dodjes u 22 sata pred zgradu,nigdje mjesta za parkiranje,nigdje mjesta ni u toj zoni,neko došao sa strane,parkirao,šta tad raditi,zvati JP Parkinzi?
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35048 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

pa od 22 do 7 ujutru možeš besplatno parkirati na svakom mjestu koje je sa naplatom,..
Last edited by Ci-Nick on 26/07/2019 10:31, edited 2 times in total.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#35049 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kakavdanakneiskustvu wrote: ok,hvala,time što to plaćaš vinjetu JP Parkinzi ti ne omogucuje da imaš sigurno mjesto za parkiranje,evo npr. situacija,dodjes u 22 sata pred zgradu,nigdje mjesta za parkiranje,nigdje mjesta ni u toj zoni,neko došao sa strane,parkirao,šta tad raditi,zvati JP Parkinzi?
Trazis u zoni u kojoj mozes parkirati a ako ni tu ne nadjes onda placas parking negdje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#35050 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Warashii wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: ok,hvala,time što to plaćaš vinjetu JP Parkinzi ti ne omogucuje da imaš sigurno mjesto za parkiranje,evo npr. situacija,dodjes u 22 sata pred zgradu,nigdje mjesta za parkiranje,nigdje mjesta ni u toj zoni,neko došao sa strane,parkirao,šta tad raditi,zvati JP Parkinzi?
Trazis u zoni u kojoj mozes parkirati a ako ni tu ne nadjes onda placas parking negdje.

ne znam cemu onda vinjeta,cemu onda kao ti prek. nalozi koje spominju JP parkinzi u svom saopćenju,koga ce kaznjavati
Post Reply