Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35001 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

A mozda covjek samo ne zeli da ga se povezuje sa necim sa cim nema veze.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35002 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

I da zbog toga ide na poligraf? Ma hajte molim vas kolega, sto bi Komso rekao. :D :)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35003 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ma otkud im poligraf, to se tako kaze :mrgreen:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35004 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Je li nam ziv Causals, jesi li prezivio lancani?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35005 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Eno ipak idu vinjete :) Bas cirkus prave, ali makar je zabavno :D
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35006 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Evo sad da se malo uozbiljim. Stajalište JP Parking je pravno osnovano. I ovi sto su donjeli zaključak to su sigurno znali, ne vjerujem da nisu (mislim na to da su znali da se tim zaključkom odluka ne stavlja van snage).
Pisem ovo iz razloga sto je sasvim jasno da su svi u talu i da se sprdaju sa gradjanima. Cemu to hvalisanje, prvo od Babajica, pa i glasanje za zaključak od strane zelenih, kada su svi znali da se tim zaključkom moze obrisati guzica.
I Fudo je znao, pa se hvalio da je sprijecio, a znali su sta ce biti za dva dana.
Svi su u dogovoru i samo se rastaljuju i igraju, dok se i mi ovdje, a i narod svadjamo oko koskica.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35007 Re: Zeničani

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote:Je li nam ziv Causals, jesi li prezivio lancani?
sta, dje, kako, nisam upucen :D
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35008 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Pa ona nezgoda jutros pored socijalnog ...Ima na Zenicablogu.
Ako nisi on, onda si onaj sto prodaje kompjutere i kineske mobitele.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35009 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..

2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200

Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.

Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35010 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Evo opet basket na Mokusnicama, gdje je onaj sto mu lopta lupa pod prozorom :lol:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35011 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Nivelacija wrote:Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..

2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200

Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.

Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.


mozes li nam reci koliko je od tih 28500 zaposleno u realnom sektoru i koliko se od tih iz realnog sektora naslanja na mital?
i jos vaznije, ako se u sledecih 15 godina cjela zenica zaposli u intelovoj tvornici chipova na mokusnicama, kako cemo ugasiti i dislocirati privatnu kompaniju u vlasnitvu mitala?
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#35012 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Nivelacija wrote:Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..

2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200

Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.

Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
Tako gledano utjecaj je manji od 7,5% ali prosječna plata u Mittalu je skoro duplo veća nego prosjek ovih 28 500 pa je to već skoro 15% a ako uzmemo u obzir da Mittal donosi novac u Zenicu a da 22.000 od ovih 28.500 iznose novac iz Zenice ili troše ono što se tu stvori onda je to mnogo veći utjecaj.
Mittal u ovom trenutku što kroz plate uposlenih, što kroz doprinose, takse, poreze,.. što kroz firme koje se naslanjaju na Mittal generiše godišnje 50 do 70 miliona KM u samoj Zenici.
To je u 10 godina do 700 miliona KM što se teško može nadoknaditi.
A nije isključeno da oni odu i prije nego što se očekuje.
Pritisak je već popriličan, bore se sa Turskom za kvote u EU, Kosovo blokirano, skladišta puna,.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35013 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.

Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).

Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.

Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35014 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Proradio pauk, čuvajte se
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#35015 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Brojka od 10.000 do maksimalnih 18.000.

Kao sto rekoh u Mittalu radi 15ak firmi iz Zenice. To je sad uz ovih 2300 radnika Mittala. I ima jos 900 radnika Prijedora.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35016 Re: Zeničani

Post by Tempo »

ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.

Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).

Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.

Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.
Mustang1
Posts: 29958
Joined: 29/12/2010 17:31

#35017 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

Vi ste ovdje haman svi strucnjaci za sve :D
User avatar
BlackCaviar
Posts: 1156
Joined: 05/06/2010 16:36

#35018 Re: Zeničani

Post by BlackCaviar »

skoronikako wrote:http://termomatik-toplotehnika.ba/en/home/

Postoji.

Mogu oni bez Zenice, moze li Zenica bez barem 25 miliona godisnje? I bez grijanja?

I to bez svih poreza koji se placaju drzavi.

Ako moze, sta cekamo?

Nije to Termomatik, to je Termomatik-Toplotehnika. Nije ista firma uopste.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#35019 Re: Zeničani

Post by belfy »

BlackCaviar wrote:
skoronikako wrote:http://termomatik-toplotehnika.ba/en/home/

Postoji.

Mogu oni bez Zenice, moze li Zenica bez barem 25 miliona godisnje? I bez grijanja?

I to bez svih poreza koji se placaju drzavi.

Ako moze, sta cekamo?

Nije to Termomatik, to je Termomatik-Toplotehnika. Nije ista firma uopste.
to je firma koja jeste direktno nastala iz Termomatika i u kojoj su u pocetku samo i radili ljudi iz Termomatika. poslije su im se pridruzili neki koji su napustili Mittal. to je jedan jako dobar i pametan potez Temomatika, jer nisu imali dovoljno poslova u svojoj bransi i onda su je prosirili na vatrostalstvo uz pomoc jako iskusnih ljudi iz Mittala, od kojih su neki presli u samu firmu, a sve ostalo se rjesava preko dzentlmentskih dogovora sa onima koji su ostali u Mittalu...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35020 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Tempo wrote:
ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.

Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).

Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.

Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.
?
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#35021 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35022 Re: Zeničani

Post by Tempo »

ExNihilo wrote:
Tempo wrote:
ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.

Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).

Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.

Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.
?
nista, kazem selam alejkum
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35023 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kaze vijecnik Puric da izrazava nezadovoljstvo koncertom i da su gradjani uznemiravani tu noc. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#35024 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Ne.

Ako sam uvezao auto iz Njemačke vrijedno 10k maraka, tržišna vrijednost tog auta će iskočiti u GDP kao lična potrošnja i povećati GDP za 10k maraka, ali s obzirom da je to auto proizvedeno u Njemačkoj, pa je samim tim GDP Njemačke, a ne BiH, onda je potrebno da imamo "fiktivnu" kategorju uvoza koju ćemo oduzeti od ostalih kategorija.

Pojednostavljeno, GDP = lična potrošnja (auto od 10k) + investicije + državna potrošnja + izvoz - uvoz (auto od 10k), što rezultira neutralnim efektom po GDP. Dakle, svaki uvoz će iskočiti ili kao lična potrošnja ili kao investicija ili kao državna potrošnja, pa je potrebno da se izbaci kategorijom izvoza jer nije riječ o domaćoj proizvodnji. Pretpostavljam da na to referiraš kada postavljaš gornje pitanje.

Međutim, ako govorimo o udjelu kompanije u GDP, onda govorimo o dodanoj vrijednosti koju je ta kompanija stvorila, a dodana vrijednost je razlika između vrijednosti njene proizvodnje i svih inputa koji su korišteni u toj proizvodnji, pri čemu je potpuno irelevantno da li su inputi uvezeni ili ne, zbog toga što GDP mjeri isključivo vrijednost konačnog dobra.
Tempo wrote:
ExNihilo wrote:
Tempo wrote:
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.
?
nista, kazem selam alejkum
Ako imaš nešto da kažeš, reci jasno, glasno i direktno. U suprotnom, molim bez dobacivanja iz zadnje klupe.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#35025 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
Post Reply