Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83504
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#35001 Re: Zeničani
A mozda covjek samo ne zeli da ga se povezuje sa necim sa cim nema veze.
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#35002 Re: Zeničani
I da zbog toga ide na poligraf? Ma hajte molim vas kolega, sto bi Komso rekao.

-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#35003 Re: Zeničani
Ma otkud im poligraf, to se tako kaze 
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#35004 Re: Zeničani
Je li nam ziv Causals, jesi li prezivio lancani?
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#35005 Re: Zeničani
Eno ipak idu vinjete
Bas cirkus prave, ali makar je zabavno 
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#35006 Re: Zeničani
Evo sad da se malo uozbiljim. Stajalište JP Parking je pravno osnovano. I ovi sto su donjeli zaključak to su sigurno znali, ne vjerujem da nisu (mislim na to da su znali da se tim zaključkom odluka ne stavlja van snage).
Pisem ovo iz razloga sto je sasvim jasno da su svi u talu i da se sprdaju sa gradjanima. Cemu to hvalisanje, prvo od Babajica, pa i glasanje za zaključak od strane zelenih, kada su svi znali da se tim zaključkom moze obrisati guzica.
I Fudo je znao, pa se hvalio da je sprijecio, a znali su sta ce biti za dva dana.
Svi su u dogovoru i samo se rastaljuju i igraju, dok se i mi ovdje, a i narod svadjamo oko koskica.
Pisem ovo iz razloga sto je sasvim jasno da su svi u talu i da se sprdaju sa gradjanima. Cemu to hvalisanje, prvo od Babajica, pa i glasanje za zaključak od strane zelenih, kada su svi znali da se tim zaključkom moze obrisati guzica.
I Fudo je znao, pa se hvalio da je sprijecio, a znali su sta ce biti za dva dana.
Svi su u dogovoru i samo se rastaljuju i igraju, dok se i mi ovdje, a i narod svadjamo oko koskica.
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#35007 Re: Zeničani
sta, dje, kako, nisam upucenclio_dci120 wrote:Je li nam ziv Causals, jesi li prezivio lancani?
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#35008 Re: Zeničani
Pa ona nezgoda jutros pored socijalnog ...Ima na Zenicablogu.
Ako nisi on, onda si onaj sto prodaje kompjutere i kineske mobitele.
Ako nisi on, onda si onaj sto prodaje kompjutere i kineske mobitele.
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#35009 Re: Zeničani
Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..
2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200
Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.
Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200
Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.
Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#35010 Re: Zeničani
Evo opet basket na Mokusnicama, gdje je onaj sto mu lopta lupa pod prozorom 
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#35011 Re: Zeničani
Nivelacija wrote:Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..
2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200
Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.
Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
mozes li nam reci koliko je od tih 28500 zaposleno u realnom sektoru i koliko se od tih iz realnog sektora naslanja na mital?
i jos vaznije, ako se u sledecih 15 godina cjela zenica zaposli u intelovoj tvornici chipova na mokusnicama, kako cemo ugasiti i dislocirati privatnu kompaniju u vlasnitvu mitala?
-
Ci-Nick
- Posts: 6887
- Joined: 15/03/2015 17:38
#35012 Re: Zeničani
Tako gledano utjecaj je manji od 7,5% ali prosječna plata u Mittalu je skoro duplo veća nego prosjek ovih 28 500 pa je to već skoro 15% a ako uzmemo u obzir da Mittal donosi novac u Zenicu a da 22.000 od ovih 28.500 iznose novac iz Zenice ili troše ono što se tu stvori onda je to mnogo veći utjecaj.Nivelacija wrote:Samo da nadopunim informacije vezano sa broj radnika u mittalu i uticaj na Zenicu..
2012 godina broj zaposlenih Zenica 22 300 mittal 3500
2019 godina broj zaposlenih Zenica 28 500 mittal 2200
Jasno je da ce brojka uskoro preci 30 000 a mittal pasti ispod 2000.
Citava familija mi je vezana za mittal godinama i decenijama ali za 14 godina kada ponovo bude trebalo raditi remont koji je radjen prosle godine i ima rok 15 godina vrijeme je da se poravna sve do Banloza. Naravno brojka zaposlenih mora doci barem na blizu 40 000 kako se ne bi osjetilo zatvaranje..imas 14 godina pripremaj se.
Sto se tice toplane Zenica ona je vec u izgradnji.
Mittal u ovom trenutku što kroz plate uposlenih, što kroz doprinose, takse, poreze,.. što kroz firme koje se naslanjaju na Mittal generiše godišnje 50 do 70 miliona KM u samoj Zenici.
To je u 10 godina do 700 miliona KM što se teško može nadoknaditi.
A nije isključeno da oni odu i prije nego što se očekuje.
Pritisak je već popriličan, bore se sa Turskom za kvote u EU, Kosovo blokirano, skladišta puna,.
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#35013 Re: Zeničani
Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.
Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).
Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.
Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).
Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.
Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#35014 Re: Zeničani
Proradio pauk, čuvajte se
-
skoronikako
- Posts: 1135
- Joined: 08/10/2018 12:09
#35015 Re: Zeničani
Brojka od 10.000 do maksimalnih 18.000.
Kao sto rekoh u Mittalu radi 15ak firmi iz Zenice. To je sad uz ovih 2300 radnika Mittala. I ima jos 900 radnika Prijedora.
Kao sto rekoh u Mittalu radi 15ak firmi iz Zenice. To je sad uz ovih 2300 radnika Mittala. I ima jos 900 radnika Prijedora.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#35016 Re: Zeničani
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.
Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).
Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.
Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
-
Mustang1
- Posts: 29958
- Joined: 29/12/2010 17:31
#35017 Re: Zeničani
Vi ste ovdje haman svi strucnjaci za sve 
- BlackCaviar
- Posts: 1156
- Joined: 05/06/2010 16:36
#35018 Re: Zeničani
skoronikako wrote:http://termomatik-toplotehnika.ba/en/home/
Postoji.
Mogu oni bez Zenice, moze li Zenica bez barem 25 miliona godisnje? I bez grijanja?
I to bez svih poreza koji se placaju drzavi.
Ako moze, sta cekamo?
Nije to Termomatik, to je Termomatik-Toplotehnika. Nije ista firma uopste.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#35019 Re: Zeničani
to je firma koja jeste direktno nastala iz Termomatika i u kojoj su u pocetku samo i radili ljudi iz Termomatika. poslije su im se pridruzili neki koji su napustili Mittal. to je jedan jako dobar i pametan potez Temomatika, jer nisu imali dovoljno poslova u svojoj bransi i onda su je prosirili na vatrostalstvo uz pomoc jako iskusnih ljudi iz Mittala, od kojih su neki presli u samu firmu, a sve ostalo se rjesava preko dzentlmentskih dogovora sa onima koji su ostali u Mittalu...BlackCaviar wrote:skoronikako wrote:http://termomatik-toplotehnika.ba/en/home/
Postoji.
Mogu oni bez Zenice, moze li Zenica bez barem 25 miliona godisnje? I bez grijanja?
I to bez svih poreza koji se placaju drzavi.
Ako moze, sta cekamo?
Nije to Termomatik, to je Termomatik-Toplotehnika. Nije ista firma uopste.
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#35020 Re: Zeničani
?Tempo wrote:odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.
Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).
Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.
Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
- Freamon Lester
- Posts: 3398
- Joined: 06/09/2014 01:18
#35021 Re: Zeničani
Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#35022 Re: Zeničani
nista, kazem selam alejkumExNihilo wrote:?Tempo wrote:odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.ExNihilo wrote:Ci-Nick jučer spomenu da je udio Mittalove proizvodnje u GDP cijelih 2.5%, što mi se učinilo pretjerano. Izračunah i dobih 1.9%. Što je još uvijek frapantno mnogo.
Uzevši u obzir da nam je ekonomski rast sramotno nizak, te da bi sa povezanim efektom gubitka logističkih usluga, smanjene potrošnje i smanjenih uplata ka zdravstvenom osiguranju procenat od 1.9% dodatno skočio, potencijalni krah Mittala bi instantno značio recesiju za državu (barem u tehničkom smislu).
Dakle, Mittal jeste prevelik da bi pao. Ne samo za Zenicu, nego za državu. Što vjerovatno objašnjava zašto mu se dopušta da nas ubija.
Ali, još uvijek smatram da je kolega @skoronikako ofulao sa brojkom od 18k ljudi koji žive od Mittala, iz razloga koje sam ranije spominjao.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83504
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#35023 Re: Zeničani
Kaze vijecnik Puric da izrazava nezadovoljstvo koncertom i da su gradjani uznemiravani tu noc. 
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#35024 Re: Zeničani
Ne.Freamon Lester wrote:Ekonomski eksperti jeste izbacili iz uticaja Mitala na GDP ono sto je Mital uvezao?
Ako sam uvezao auto iz Njemačke vrijedno 10k maraka, tržišna vrijednost tog auta će iskočiti u GDP kao lična potrošnja i povećati GDP za 10k maraka, ali s obzirom da je to auto proizvedeno u Njemačkoj, pa je samim tim GDP Njemačke, a ne BiH, onda je potrebno da imamo "fiktivnu" kategorju uvoza koju ćemo oduzeti od ostalih kategorija.
Pojednostavljeno, GDP = lična potrošnja (auto od 10k) + investicije + državna potrošnja + izvoz - uvoz (auto od 10k), što rezultira neutralnim efektom po GDP. Dakle, svaki uvoz će iskočiti ili kao lična potrošnja ili kao investicija ili kao državna potrošnja, pa je potrebno da se izbaci kategorijom izvoza jer nije riječ o domaćoj proizvodnji. Pretpostavljam da na to referiraš kada postavljaš gornje pitanje.
Međutim, ako govorimo o udjelu kompanije u GDP, onda govorimo o dodanoj vrijednosti koju je ta kompanija stvorila, a dodana vrijednost je razlika između vrijednosti njene proizvodnje i svih inputa koji su korišteni u toj proizvodnji, pri čemu je potpuno irelevantno da li su inputi uvezeni ili ne, zbog toga što GDP mjeri isključivo vrijednost konačnog dobra.
Ako imaš nešto da kažeš, reci jasno, glasno i direktno. U suprotnom, molim bez dobacivanja iz zadnje klupe.Tempo wrote:nista, kazem selam alejkumExNihilo wrote:?Tempo wrote:
odmah se vidi da si strucnjak za ekonomska pitanja.
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66020
- Joined: 03/08/2010 19:04
#35025 Re: Zeničani
bio sam odsutan dvije sedmice,kome se za ove vinjete trebaju građani obratiti,parkinzima,tamo iza lutve?
