Enije svaki dan Bajram nemožeDF treći put bit petokolonašNovak20 wrote:drug_profi wrote:Pa ništa onda. Da ostavimo SDA.![]()
Tako je.
Jedino vrijedi pratiti ko će od pametnjakovića da preleti u korist SDA pod bilo kakvim izgovorom. Tipujem na DF.
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
putokaz1
- Posts: 12974
- Joined: 31/05/2014 23:56
#35001 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35002 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
rješavanje grasa je vrlo kompleksno pitanje, jer sve se može riješiti osim problema sa ljudima koji već u grasu rade. gdje te ljude raspodijeliti, ili ih otpustiti. na kraju krajeva, ni dokapitalizacija grasa nije loše rješenje. samo to sve mora biti krajnje pošteno, bez prevara i lopovluka.madner wrote:
Povecanje budzeta i rjesavanje GRASa su itekako realna ocekivanja.
Zaposljavanje nije, ne zaposljava politika satro.
budžat, neka samo natjeraju inspekcije da vrše redovitu kontrolu, neka zaposle dodatni kadar inspektora, neka natjeraju poslodavce da prijavljuju radnike i budžet će se već nakon prve godine osjetno povećati.
priča oko zraka tj smoga je također zanimljiva, priča oko dotrajalih vodovodnih cijevi, lokalne samouprave, boraca, onda prva transverzala, tramvajski prijevoz do hrasnice i tako dalje. imaju tu mesa da se dokažu i pokažu.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35003 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Najbolje da iskoristimo Kviska i ponovimo izbore...drug_profi wrote:Pa ništa onda. Da ostavimo SDA.
S ovim se slažem... samo treba dobro oznojiti jaja i stisnuti petlju... ali može se... SDA će pokušati to da spriječi i potura kuke gdje god mogne... ali može se...madner wrote:Povecanje budzeta i rjesavanje GRASa su itekako realna ocekivanja.malakh wrote:pogrešno razmišljanje kolega. zapitaj se zašto kifla želi da bude premijer. dini je jedina opcija da bude premijer i on alternativu nema, zapravo niti je želi. možda ga muka natjera da ostane kantonalni zastupnik, ali daleko je to od njegovih ambicija.kmirsad wrote:
Da sam na tvom mjestu ne bih se u to kladio na neki veči iznos... ja nemam takve informacije... sabina1 možda ima...
Što bi iko Kifli nudio najmanje odgovorno mjesto u Vladi koju čekaju veliki problemi...
Dino ima kapaciteta, ali i ogroman motiv, doživotni gubitak vlasti... ja bih ga uprego ko magarca... neka vuče, a ima snage i znanja... ako hoče da mu trio da izlaznicu sa staze koja ga plaza direktno u sunovrat.
NS nema šta da izgubi, nije bila u vlasti, pa je ne može ni izgubiti, u vlast ne mora po svaku cijenu, može ostati konstruktivna opozicija i čekati svoje vrijeme...budučnost koja joj neminovno prilazi... zašto bi vukla rizične poteze sa uvjerljivim ali nepouzdanim Dinom
Dino ako ne bude prihvačen u toj koaliciji, nema budučnost...
Da sam ja u NS... bilo bi mu... uzmi što ti nudimo ili ostavi...
Vrijeme radi za NS.
naša stranka treba da bude zvijezda vodilja u budućnoj vlasti i da ona bude ta koja postavlja pravila igre i strandarde. već su se nekako isprofilirali kao vodeća stranka građanske opcije u kantonu sarajevo i stranka koja je vodeća u bloku koji ima 12 ruku (sada za sada, ako se ko ne proda) u skupštini kantona sarajevo. u toj konstalaciji snaga, naša stranka ne smije sebi dopustiti da se dino poigra sa njom, jer baš tada ima šta da izgubi.
dino kao premijer će pričati ono što je i do sada pričao, tj sve što se dobro uradi pripisivati će lično sebi, a loše drugima. u tome je, moramo priznati, maher. stara čaršijska škola.
niko od naše stranke ne može očekivati da će za četiri godine riješiti problem grasa i vratiti sve dugove, niti da će povećati budžet kantona sarajevo za sto miliona, niti da će zaposliti 50 hiljada ljudi i svaki pošteni rad u budućoj vlasti će im se dobro naplatiti kod glasača, koji bi mogli samo pristizati, jer trenutni i potencijalni glasači naše stranke jako dobro znaju šta se može, a šta ne može uraditi. dovoljno je da oni samo počnu raditi ono što godinama unazad čeka i to je već veliki plus.
dugo je naša stranka gradila bazu da bi došla do ovog izbornog rezultata, a jednim potezom se sve može srušiti. sa druge strane, ovaj izborni rezultat ima snagu i oni su se do sada dobro ponijeli sa njim i rade pravu stvar. mudro i pametno pripremaju teren za siguran ulazak u vlast, samo da se na vrijeme distanciraju od kifline politike i da mu na vrijeme daju do znanja da premijer dolazi iz bloka koji broji 12 ruku.
Zaposljavanje nije, ne zaposljava politika satro.
Ako ga trio prihvati, Dini bih dao to ministarstvo za duboko oranje... i naravno svu potrebnu podršku... pa bos ili hađija... ima jak motiv i za oranje i za frezanje...
-
putokaz1
- Posts: 12974
- Joined: 31/05/2014 23:56
#35004 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
rješavanje grasa je vrlo kompleksno pitanje, jer sve se može riješiti osim problema sa ljudima koji već u grasu rade. gdje te ljude raspodijeliti, ili ih otpustiti. na kraju krajeva, ni dokapitalizacija grasa nije loše rješenje. samo to sve mora biti krajnje pošteno, bez prevara i lopovluka.
budžat, neka samo natjeraju inspekcije da vrše redovitu kontrolu, neka zaposle dodatni kadar inspektora, neka natjeraju poslodavce da prijavljuju radnike i budžet će se već nakon prve godine osjetno povećati.
priča oko zraka tj smoga je također zanimljiva, priča oko dotrajalih vodovodnih cijevi, lokalne samouprave, boraca, onda prva transverzala, tramvajski prijevoz do hrasnice i tako dalje. imaju tu mesa da se dokažu i pokažu.[/quote]
-Da bi reješio problem GRASSA moraš bit premazan svim bojama,znat i pravo i ekonomiju,biti medžer imat veze,eventualno nać kupca i sl,...
-Natjerati nekog koga je SDApostavila i neradi svoj poso 20 godina,da radi ,je nemoguće,dodatni inspektori se plaćaju,natjarat Tajkune daprijavljuju radnike i Dai to čujem
-Pitanje Zraka,pa primjer je Lukavac dobio kampanju da LukavacProdiše na ekologiji i,samo uspio uvest dio grijanja da smanji zagađenje,te da Kaksara dobije eko dozvole,ali opet smo crni i magloviti
TEŠKO se išta može uraditi
budžat, neka samo natjeraju inspekcije da vrše redovitu kontrolu, neka zaposle dodatni kadar inspektora, neka natjeraju poslodavce da prijavljuju radnike i budžet će se već nakon prve godine osjetno povećati.
priča oko zraka tj smoga je također zanimljiva, priča oko dotrajalih vodovodnih cijevi, lokalne samouprave, boraca, onda prva transverzala, tramvajski prijevoz do hrasnice i tako dalje. imaju tu mesa da se dokažu i pokažu.[/quote]
-Da bi reješio problem GRASSA moraš bit premazan svim bojama,znat i pravo i ekonomiju,biti medžer imat veze,eventualno nać kupca i sl,...
-Natjerati nekog koga je SDApostavila i neradi svoj poso 20 godina,da radi ,je nemoguće,dodatni inspektori se plaćaju,natjarat Tajkune daprijavljuju radnike i Dai to čujem
-Pitanje Zraka,pa primjer je Lukavac dobio kampanju da LukavacProdiše na ekologiji i,samo uspio uvest dio grijanja da smanji zagađenje,te da Kaksara dobije eko dozvole,ali opet smo crni i magloviti
TEŠKO se išta može uraditi
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35005 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
https://www.klix.ba/vijesti/bih/bojan-b ... ook+status
BIVŠI POLITIČAR
Bojan Bajić: Ako Kanton Sarajevo formira vlast bez SDA, ovi izbori će biti prevratnički
Piše: Dž. L./Klix.ba
20.10.2018. u 09:56
Iako već osam godina nije politički, niti stranački aktivan, bivši predsjednik i osnivač Naše stranke Bojan Bajić govorio je za Klix.ba o izbornim rezultatima i političkoj budućnosti naše zemlje koja, kako kaže, može biti pozitivna samo uz etiku i moral.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Prethodnim izbornim ciklusima, govori nam Bajić, znao je biti razočaran u narod i ljude jer je smatrao da se nikad neće otrgnuti iz primitivnog oblika nacionalizma. Ovi izbori, prema njegovom mišljenju, ipak pokazuju da se narod malo otrijeznio.
"Ne kažem da identitet nije važan, ali ne opravdavam to neko primitivno ispoljavanje. Sad mislim da se narod zapravo izvukao iz toga. Međutim, taj stranački mehanizam zloupotrebe javnih institucija putem kojih se glasovi kupuju i ljudi prinuđuju u atmosferi straha, zapravo predstavlja veliku prevaga da ovi koji su na vlasti i dalje ostanu na vlasti. Bez te stranačke stege putem zloupotrebe javnih institucija, nacionalističke stranke se ne bi održale na vlasti. Poslije ovih izbora, moje mišljenje o narodu, o njegovoj percepciji i evropskoj perspektivi je mnogo bolje i optimističnije nego prije", kazao nam je Bajić.
Kako stvoriti fer izbore
Na pitanje da li sumnja u izborne rezultate, odgovara nam kako je očigledno da se stranačka zloupotreba javnih institucija odrazi i na izborni dan.
"Stranačka mašinerija zapošljava po stranačkoj liniji, prijeti ljudima da će dobiti otkaz ako ne glasaju, ucjenjuje ih sredstvima budžeta... Opoziciona stranka koja se bori za vlast, ne bori se samo protiv stranke koja je ne vlasti, već protiv državnog mehanizma. To je neravnopravna borba, to nisu fer izbori. Ako tome nadodamo još evidentne pokazatelja da ima tog križanja i štimanja listića, onda stvarno mislim da se narod u BiH nekako iščupao većinski iz nekakvog straha u kojem smo živjeli godinama. Samo je pitanje kako ćemo stvoriti fer uslove na izborima, jednake za sve", ističe Bajić.
Bivši političar, a sadašnji biznismen, govori nam kako pomno prati politička dešavanja u BiH sa željom da se vlade formiraju isključivo na etičkim principima.
"Ovo će biti historijski trenutak da se u Kantonu Sarajevo formira vlada na isključuvo etičkim principima. Nama treba etička Vlada KS. Dosad smo imali razne priče, raznih političara koji su pričali o ekonomskom razvoju, investicijama i putevima, ali nismo bili sigurni da li oni koji nam to nude donose jedan etički i moralni princip vladanja. U današnjem svijetu, ako imate vlast koja je uključena u korupciju i koja pravi nefer tretman na tržištu, koja stvara nelojalnu konkurenciju, zapošljava kadrove po nekakvoj negativnoj selekciji - što gori to ćeš se lakše zaposliti, to su osnovni parametri za razvoj ekonomije. Ja stvarno vjerujem da sve ove nove stranke koje su u poziciji da formiraju vlast, dosta odlučno govore da će takvu vlast formirati. Ako Sarajevo formira vlast bez SDA, možemo reći da su ovi izbori bili prevratnički. Nakon toga će se sve promijeniti. Vjerujem da će kula od karata naionalizma i korupcije biti srušena", smatra Bajić.
On dodaje kako u Sarajevu i cijeloj BiH postoje brojni mladi ljudi koji imaju svoje biznise, sarađuju s Amerikom, Holandijom, Švedskom i drugim zemljama i razumiju šta je biznis. Etičke vlade, kako kaže, daju priliku tim mladim umovima da isplivaju.
"Pustite te ljude da u fer utakmici plasiraju svoje ideje i projekte i da se bave ekonomijom. Mi moramo razumjeti da ne postoji taj stranački čovjek koji će biti ministar ekonomije i doprinijeti razvoju ekonomije. On nikad ne može znati koliko danas znaju, naprimjer, mladi ljudi u IT kompanijama. S velikim optimizmom čekam hoće li Sarajevo formirati etičku vladu", dodao je Bajić.
Stranke koje su godinama na vlasti, smatra Bajić, moraju otići u opoziciju na četiri ili osam godina.
"SDA je nesporno odgovorna za ovo kako funcionišu Kanton Sarajevo i Federacija BiH, kao što je to SNSD u RS-u ili HDZ BiH u Hercegovini. Oni moraju otići. Ali, i u prošlosti smo imali kratkotrajne smjene vlasti, pa nam ti koji su dolazili nisu donijeli etiku, moral i borbu protiv korupcije, već su isto postupali. Zato očekujem da se u KS definitivno mora formirati vlast bez SDA, ali da ovi dođu s potpuno promijenjenim ponašanjem. Ako se oni vrate s minimalnim korupcijama i nepotizmom, srušit će svima nadu. Želimo da daju etičku zakletvu. Ekonomija sama od sebe nakon toga kreće uzlaznom putanjom", naglasio je bivši čelnik Naše stranke.
Osloboditi institucije
Za vrijeme političke angažiranosti Bajić je govorio kako je Bosni i Hercegovini potrebna alternativna i poštena stranka koja će napraviti koncenzus sva tri naroda, a danas, s druge strane politike, ne vidi nikakav problem u odnosima naroda u BiH.
"Međunacionalni odnosi nisu problem, već korumpirane političke elite koje pljačkaju javne institucije i javne resurse, a onda nama pričaju priče o nacionalnoj ugroženosti. Najvažnije je da oslobodimo javne institucije od stranačkog utjecaja i zloupotrebe vlasti za ostvarivanje ličnih i partijskih interesa. To je problem koji je ispred svih konvencija Ujedinjenih nacija, a o raznim slobodama i pravima. Moramo napraviti nezavisne institucija, a nakon toga tema po tema će dolaziti na svoje. Mi smo društvo koje ništa ne zna jer su nam zarobljene institucije. Ne znamo da li radi Tužilaštvo, policija, za koga rade, da li falsificiraju dokaze... Vjerujem u naredni četverogodišnji mandat oslobađanja institucija. U tom trenutku BiH postaje divna zemlja", istakao je Bajić.
Prisjetio se i zašto je napustio politiku. Priča nam kako nije imao od čega živjeti jer nije mogao pristati na nelegalne prilive novca.
"Odlučio sam da ne mogu biti taoc toga, da dolazim u iskušenje da pravim neku korupciju i zloupotrebe. Nastavio sam razvijati svoj biznis, odlučio sam da budem slobodan čovjek i da radim na međunarodnim tržištima", rekao nam je Bajić čiji eventualni povratak u politiku je poprilično neizvjesan.
Kada je riječ o izbornom rezultatu stranke koju je osnovao, kaže kako je nagrađena jer se zadržala na principima etike i morala.
"Ja nisam čuo nijedan skandal Naše stranke vezan za etičko ponašanje i to je najveća snaga koju treba sad unijeti u formiranje vlasti. To je revolucija. Nama ne treba političar koji će obećati milijardu investicija, pa onda da koruptivnim ponašanjem dalje truje ovo društvo. Nama treba etika uz koju BiH može doživjeti transformaciju. Čini mi se da je Naša stranka uz principijelnost i dosljednost svog rada te posvećenost poslu u Parlamentu, zastupajući interese naroda, postigla rezultat na ovim izborima", prokomentarisao je bh. biznismen.
Na kraju razgovora, Bajić kaže kako sanja BiH u kojoj će moći prepoznati moral u društvu.
"Nije problem u BiH da nema para i resursa. Ubija nas i deprimira to što nema etike. Samo etički programi će ljude vratiti na zajednički angažman. Jednom prilikom bivši premijer Elmedin Konaković mene je uvjerio kako etiku crpi iz islamskog učenja, da je desna konzervativna stranka, ali da crpi etiku iz Kur'ana. Možda u ovom trenutku trebamo gledati ko su to moralni i etični ljudi, pa ako Konaković crpi svoju etiku iz Kur'ana, a Peđa Kojović iz neke građanske inteligencije, pa sjedite zajedno i pravite etičku vladu. To je preduslov svih uslova", zaključio je Bajić.
Podsjećamo, Bajić je dao ostavku na mjestu predsjednika Naše stranke u oktobru 2010. godine, uz obrazloženje da se osjeća odgovornim za neispunjena očekivanja stranke spram izbornog rezultata.
- drug_profi
- Posts: 65427
- Joined: 16/07/2012 16:00
#35006 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa eto npr za čist zrak šta bi se moglo ad hok uraditi za ovu zimu: subvencionirati grijanje da umjesto ćumur i drva koriste plin ili struju za 50.000 domacinstava po 100 maraka mjesečno. to je 5 miliona iz budzeta mjesecnp. Moglo bi se primjeniti u dva-tri najgora mjeseca. Mislim nisu male pare smrtnicima, ali oni te milione procerdaju zacas svakako.
A onda nek prave sistemsko rjesenje do sljedece zime.
A onda nek prave sistemsko rjesenje do sljedece zime.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35007 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Novak20 wrote:drug_profi wrote:Pa ništa onda. Da ostavimo SDA.![]()
Tako je.
Jedino vrijedi pratiti ko će od pametnjakovića da preleti u korist SDA pod bilo kakvim izgovorom. Tipujem na DF.
De Novače... stavi spisak svih zastupnika KS iz stranaka za moguču koaliciju...
DF,
SDP,
NS,
NiP,
SBB...
pa da tipujemo poimenice...
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35008 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
drug_profi wrote:Pa eto npr za čist zrak šta bi se moglo ad hok uraditi za ovu zimu: subvencionirati grijanje da umjesto ćumur i drva koriste plin ili struju za 50.000 domacinstava po 100 maraka mjesečno. to je 5 miliona iz budzeta mjesecnp. Moglo bi se primjeniti u dva-tri najgora mjeseca. Mislim nisu male pare smrtnicima, ali oni te milione procerdaju zacas svakako.
A onda nek prave sistemsko rjesenje do sljedece zime.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#35009 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ti si kralj dezinformacija na temimalakh wrote:ništa od te bajke moj mirso. pedja i kifla su već dogovorili koaliciju u kantonu sarajevo i kifla ima podrsku nase stranke za premijera.kmirsad wrote:Vi već upakovali Kiflu u koaliciji... debela dama jš nije zapjevala... možda NS sprovede stranački referndum vezano za kiflu... Pa dino bude morao sebe da promovira i lobira na stranačkim sastancima NS-a širom FBiH da glasaju za njega na referendumu...
koliko sam cuo, nasa stranka se debelo zadala da ubjedjuje ove ljevicare da podrze kiflu za premijera. to najvise koci df, jer oni to ne žele i cuo sam da se sdp i df otvoreno zalažu da premijer bude iz nase stranke i da te stranke vode procese, a da kifla bude malo beznačajniji.
to nije daleko od istine, poznavajuci raniji sukob na relaciji kifla - df i cinjenicu da je kiflin prvi savjetnik mešetar, mirsad pindzo koji je bivsi clan dfa.
pretpostavljam da kolegica sabina1 sve ovo zna i zato se i ne treba čuditi njenim postovima.
Pindžo prvi savjetnik, niđe veze
I ovo ostalo su ti je samo mućenje vode.
Nikako da se navikneš na rezultate. NiP drugi u KS, najjači u koaliciji. Get used to it.
-
criticos
- Posts: 646
- Joined: 15/01/2018 16:00
#35010 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Jedan od mojih prvih poslova je bio u zavodu za statistiku gdje sam prikupljao podatke o temperaturama, zagađenju, brojanju prometa i mnogo kakvih poslova na prebrojavanju i brojanju. Do podataka se može doći bez problema. Evo jedan moj mali doprinos u rješavanju zimskog zagađenja.
KS samo jednom uredbom može riješiti problem zagađenja zraka u periodu 15.11. do 15.01. (2 mjeseca) kada su zagađenja najveća u KS.
1. Kako postoje oznake za eko-kategoriju vozila na pregledom dijelu vjetrobranskog stakla, jednostavno se može iz dana u dan ovisno o stupnju zagađenja korigirati objavama kojim eko-razredima se dozvoljava saobraćanje, uz pojačan režim javnog saobraćaja i policijsku kontrolu.
2. Uvesti ekološku taksu koja će cijenu ugljena povećati taman toliko da bude nekonkurentan na tržištu.
3. Utvrditi tržišnu cijenu plina, peleta i briketa koji će biti subvencirani pri kupovini za svako domaćinstvo u KS i time oboriti početnu cijenu i napraviti ga konkuretnim u odnosu ugljen bez ekološke takse. U kalkuliranje uzeti samo pomenuti period od 2 mjeseca i potrebne količine po domaćinstvu.
4. Pojačati rad inspekcije na terenu, da kažnjava domaćinstva koja lože gumu, plastiku i nedozvoljene materijale. Ako je riječ o socijalno-ugorženoj kategoriji, onda subvencirati količinu plina, peleta ili briketa za period od 3mjeseca (kalkuranje izvršiti na licu mjesta).
Ne bih zabranio da se loži na ugalj, ali bih napravio neekonomičnim taj energent, a onaj ko želi neka plati skupo eko-taksu, koja će ujedno biti socijalno ugroženim kategorijama subvencija za plin, pelet i briket.
Sa ovim konkretnim mjerama za prvu godinu, trošak je enormno manji nego po prijedlogu koji je dao @drug_profi.
Napomena: ekološka taksa koja se plaća pri registriranju vozila i prikpljeni novci se mogu koristiti upravo za subvencije domaćinstvima da se neopterećava budžet posebnim financiranjem.
KS samo jednom uredbom može riješiti problem zagađenja zraka u periodu 15.11. do 15.01. (2 mjeseca) kada su zagađenja najveća u KS.
1. Kako postoje oznake za eko-kategoriju vozila na pregledom dijelu vjetrobranskog stakla, jednostavno se može iz dana u dan ovisno o stupnju zagađenja korigirati objavama kojim eko-razredima se dozvoljava saobraćanje, uz pojačan režim javnog saobraćaja i policijsku kontrolu.
2. Uvesti ekološku taksu koja će cijenu ugljena povećati taman toliko da bude nekonkurentan na tržištu.
3. Utvrditi tržišnu cijenu plina, peleta i briketa koji će biti subvencirani pri kupovini za svako domaćinstvo u KS i time oboriti početnu cijenu i napraviti ga konkuretnim u odnosu ugljen bez ekološke takse. U kalkuliranje uzeti samo pomenuti period od 2 mjeseca i potrebne količine po domaćinstvu.
4. Pojačati rad inspekcije na terenu, da kažnjava domaćinstva koja lože gumu, plastiku i nedozvoljene materijale. Ako je riječ o socijalno-ugorženoj kategoriji, onda subvencirati količinu plina, peleta ili briketa za period od 3mjeseca (kalkuranje izvršiti na licu mjesta).
Ne bih zabranio da se loži na ugalj, ali bih napravio neekonomičnim taj energent, a onaj ko želi neka plati skupo eko-taksu, koja će ujedno biti socijalno ugroženim kategorijama subvencija za plin, pelet i briket.
Sa ovim konkretnim mjerama za prvu godinu, trošak je enormno manji nego po prijedlogu koji je dao @drug_profi.
Napomena: ekološka taksa koja se plaća pri registriranju vozila i prikpljeni novci se mogu koristiti upravo za subvencije domaćinstvima da se neopterećava budžet posebnim financiranjem.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#35011 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
criticos wrote:Jedan od mojih prvih poslova je bio u zavodu za statistiku gdje sam prikupljao podatke o temperaturama, zagađenju, brojanju prometa i mnogo kakvih poslova na prebrojavanju i brojanju. Do podataka se može doći bez problema. Evo jedan moj mali doprinos u rješavanju zimskog zagađenja.
KS samo jednom uredbom može riješiti problem zagađenja zraka u periodu 15.11. do 15.01. (2 mjeseca) kada su zagađenja najveća u KS.
1. Kako postoje oznake za eko-kategoriju vozila na pregledom dijelu vjetrobranskog stakla, jednostavno se može iz dana u dan ovisno o stupnju zagađenja korigirati objavama kojim eko-razredima se dozvoljava saobraćanje, uz pojačan režim javnog saobraćaja i policijsku kontrolu.
2. Uvesti ekološku taksu koja će cijenu ugljena povećati taman toliko da bude nekonkurentan na tržištu.
3. Utvrditi tržišnu cijenu plina, peleta i briketa koji će biti subvencirani pri kupovini za svako domaćinstvo u KS i time oboriti početnu cijenu i napraviti ga konkuretnim u odnosu ugljen bez ekološke takse. U kalkuliranje uzeti samo pomenuti period od 2 mjeseca i potrebne količine po domaćinstvu.
4. Pojačati rad inspekcije na terenu, da kažnjava domaćinstva koja lože gumu, plastiku i nedozvoljene materijale. Ako je riječ o socijalno-ugorženoj kategoriji, onda subvencirati količinu plina, peleta ili briketa za period od 3mjeseca (kalkuranje izvršiti na licu mjesta).
Ne bih zabranio da se loži na ugalj, ali bih napravio neekonomičnim taj energent, a onaj ko želi neka plati skupo eko-taksu, koja će ujedno biti socijalno ugroženim kategorijama subvencija za plin, pelet i briket.
Sa ovim konkretnim mjerama za prvu godinu, trošak je enormno manji nego po prijedlogu koji je dao @drug_profi.
Napomena: ekološka taksa koja se plaća pri registriranju vozila i prikpljeni novci se mogu koristiti upravo za subvencije domaćinstvima da se neopterećava budžet posebnim financiranjem.
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35012 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
izvini druže, ali ti zaista nemaš pojma. pogotovo o odnosu na relaciji konakovic-pindzo.A_A_AKCIJA wrote:
Ti si kralj dezinformacija na temi![]()
Pindžo prvi savjetnik, niđe veze![]()
I ovo ostalo su ti je samo mućenje vode.
Nikako da se navikneš na rezultate. NiP drugi u KS, najjači u koaliciji. Get used to it.
navikni se ti da se formira blok ns-sdp-df koji ima 12 ruku u skupstini ks, duplo vise od nipa i da se taj blok pita puno vise od konakovica.
a sto se tice rezultata, mislim da su ostale stranke, npr. nasa straka, sdp, df, nbl ili bilo koja druga, koristile proteste za dzenana memica kako bi ljudima suflirali za koga da glasaju, puno bolje prosle na izborima.
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#35013 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Puno ljudi koji se griju na ugalj bi se radije grijali skupjim energentima. Ako meni koji prolazim gradom smeta njihov ugalj, kako li je njima koji u takvoj kući borave. Rado bi i oni umjesto uglja plin, struju, solarnu energiju itd, ali nemaju novca.
Nije stvar u tome da političari ne znaju kako riješiti neke stvari. Stvar je u tome da neće. Sa jedne strane objektivni razlozi (u slučaju ekološki (ne)prihvatljivog grijanja mnogo ljudi naprosto nemaju prihode dovojne da plate grijanje drugim energentima), sa druge strane bi značilo da provoditelji tih mjera moraju da rade, da su u službi građana, da se stvara sistem u kojem su građani u velikoj mjeri nezavisni od vlasti. A ako je građanin nezavisan od vlasti, to znači da na sljedećim izborima možda neće glasati za tu vlast. A to se ne smije dozvoliti.
Dakle, subjektivne sloabosti i objektivne okolnosti su kočnica razvoja i napretka.
Nije stvar u tome da političari ne znaju kako riješiti neke stvari. Stvar je u tome da neće. Sa jedne strane objektivni razlozi (u slučaju ekološki (ne)prihvatljivog grijanja mnogo ljudi naprosto nemaju prihode dovojne da plate grijanje drugim energentima), sa druge strane bi značilo da provoditelji tih mjera moraju da rade, da su u službi građana, da se stvara sistem u kojem su građani u velikoj mjeri nezavisni od vlasti. A ako je građanin nezavisan od vlasti, to znači da na sljedećim izborima možda neće glasati za tu vlast. A to se ne smije dozvoliti.
Dakle, subjektivne sloabosti i objektivne okolnosti su kočnica razvoja i napretka.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#35014 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Prije dvije godine (nakon lokalnih izbora) sam na ovoj temi napisao:
Postby kluz franjo » 10 Oct 2016, 14:14
Mali osvrt na rezultate NS na proteklim lokalnim izborima i refleksija na sljedeće opće izbore (ako se i održe u iole regularnoj atmosferi).
Ukupan broj dobijenih glasova u opštinama gdje su kandidovane liste NS, njihova regionalna disperzija i osigurano prisustvo u 15 OV u 4 kantona, može dati solidnu osnovu da se zacrtaju sljedeći minimalni konkretni ciljevi za opće izbore.
Jačanje pozicije u kantonalnim skupštinama, gdje i trenutno djeluju predstavnici NS (SA i BPK) i ulazak u skupštinu USK, te samim tim i mogućnost delegiranja većeg broja zastupnika u Dom naroda Parlamenta FBiH.
Ulazak 5-8 zastupnika NS u Zastupnički dom Parlamenta FBiH (3-4 kompenzacijska mandata - potrebno cca. 33-35.000 glasova na nivou FBiH i 2-4 direktna mandata iz izbornih jedinica 401, 402, 407 i 411 FBiH).
Ovakav rezultat bi skoro automatski obezbjedio i jedan kompenzacijski mandat u PS BiH.
E sad, glasači i glasovi neće sami doći.
Prvi i osnovni preduslov je vrijedan, konkretan i transparentan rad izabranih zastupnika NS u organima vlasti, od OV i GV, preko kantonalnih skupština u Sarajevu i Goraždu do Parlamenta FBiH.
Kao drugi važan preduslov vidim, jasno i nedvosmisleno razgraničenje od političkih stavova i djelovanja predstavnika tzv. "narodnjačke" koalicije. Ovakva suprostavljenost iliti opozicija (lat. opponere) naravno treba biti suštinska, konsekventna i uz nuđenje jasnih alternativa. U kontekstu naše političke zbilje pojam "konstruktivne opozicije" vidim kao oksimoron.
Treće i četvrto ide nekako zajedno.
NS se mora interno (re)definisati. Vide li se samo kao političko-društveni KOREKTIV (od 3-10% glasova, bez preuzimanja izvršne odgovornosti) ili se vide kao snaga PROMJENE (15-25% glasova uz neizbježnu sudbinu preuzimanja odgovornosti). U skladu sa odgovorom na ovo pitanje, razvijati unutarstranačku infrastrukturu, ličnosti i kandidate za buduću političku utakmicu.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#35015 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Posmatrajući cijelokupne izborne rezultate, i dalje mi ostaje onaj prvi utisak od 07. tj. 08.10. - nevjerica i užas.
Ali to je moj lični dojam i tu ne pomaže ni rezultat NS, koji je iznad svih očekivanja.
Ako postoji podatak koji daje nadu, to je cifra od cca. 75.000 ljudi u FBiH - za koje se sigurno može reći da su svoj glas na zadnjim izborima dali opcijama koje nude konstruktivan dijalog i prekid sa decenijskom etno-nacionalnom političkom praksom.
Iz perspektive NS, sigurno su prezadovoljni činjenicom da su dobili povjerenje građana (ukupno 6. stranka po broju glasova u FBiH) i time prisustvo u 5 kantonalnih skupština, te u državnom i federalnom parlamentu.
Na takvom rezultatu im se može samo čestitati.
Ono što mene posebno raduje, a rukovodstvo i članstvo NS bi trebalo posebno obavezivati, jeste činjenica da su kandidati NS
u svakoj općini/opštini u FBiH dobijali glasove (po tome su jedna od 3 ili 4 stranke u FBiH).
Ovakav izborni rezultat može biti dobra osnova za definisanje minimalnih ciljeva za lokalne izbore 2020.
- Jačanje pozicije u općinskim vijećima u kojima su trenutno prisutni (Goražde, Ilidža, N.Grad, N.Sarajevo, Centar, S.Grad, Visoko, Vareš, Zenica, Tešanj, Gračanica, Doboj-Istok, B.Krupa, B. Petrovac, S.Most).
- U saradnji sa "ideološki-bliskim" strankama "smjeniti" SDA-načelnike u sarajevskim gradskim opštinama i obezbjediti većinu za funkciju gradonačelnika SA.
- "Prirodna" ekspanzija i ulazak u gradska/općinska vijeća u kojima do sada nisu bili prisutni (Tuzla, Bihać, Kakanj, Vogošća,...)
- "Strateška" ekspanzija, gdje poseban fokus stavljam na gradsko vijeće u Mostaru i Kiseljaku (u kojima već postoje gradski i općinski odbori NS) i dalje u HNK i SBK.
- "Strateška" ekspanzija u RS. Ovdje bih operativni stranački fokus sa Banja Luke preusmjerio u Ist. Sarajevo.
E sad, glasači i glasovi neće sami doći (ali itekako mogu sami otići).
Prvi i osnovni preduslov je vrijedan, konkretan i transparentan rad izabranih zastupnika NS u svim organima vlasti, od OV i GV, preko kantonalnih skupština do parlamenata FBiH i BiH.
U sljedećih nekoliko sedmica i mjeseci će se morati donijeti odluke, koje će u značajnoj mjeri odrediti dalju sudbinu stranke.
Kao drugi važan preduslov i dalje vidim, jasno i nedvosmisleno razgraničenje od političkih stavova i djelovanja predstavnika tzv. "narodnjačke" koalicije SNSD/SDA/HDZ. Ovakva suprostavljenost iliti opozicija (lat. opponere) naravno treba biti suštinska, konsekventna i uz nuđenje jasnih alternativa.
U kontekstu naše političke zbilje pojam "konstruktivne opozicije" vidim kao oksimoron.
Treće. Naša stranka je sa ovim izborima i definitivno "došla u obuhvat radara" i time došla u jednu ozbiljniju fazu razvoja. Volontersko, polu-formalno i prijateljsko unutar-stranačko upravljanje više nije moguće. Neophodno je infrastrukturno jačanje internih struktura u cilju obezbjeđenja kvalitetne prohodnosti stranačkih strategija po čitavoj vertikali vlasti (od MZ do državnog parlamenta).
Ali to je moj lični dojam i tu ne pomaže ni rezultat NS, koji je iznad svih očekivanja.
Ako postoji podatak koji daje nadu, to je cifra od cca. 75.000 ljudi u FBiH - za koje se sigurno može reći da su svoj glas na zadnjim izborima dali opcijama koje nude konstruktivan dijalog i prekid sa decenijskom etno-nacionalnom političkom praksom.
Iz perspektive NS, sigurno su prezadovoljni činjenicom da su dobili povjerenje građana (ukupno 6. stranka po broju glasova u FBiH) i time prisustvo u 5 kantonalnih skupština, te u državnom i federalnom parlamentu.
Na takvom rezultatu im se može samo čestitati.
Ono što mene posebno raduje, a rukovodstvo i članstvo NS bi trebalo posebno obavezivati, jeste činjenica da su kandidati NS
u svakoj općini/opštini u FBiH dobijali glasove (po tome su jedna od 3 ili 4 stranke u FBiH).
Ovakav izborni rezultat može biti dobra osnova za definisanje minimalnih ciljeva za lokalne izbore 2020.
- Jačanje pozicije u općinskim vijećima u kojima su trenutno prisutni (Goražde, Ilidža, N.Grad, N.Sarajevo, Centar, S.Grad, Visoko, Vareš, Zenica, Tešanj, Gračanica, Doboj-Istok, B.Krupa, B. Petrovac, S.Most).
- U saradnji sa "ideološki-bliskim" strankama "smjeniti" SDA-načelnike u sarajevskim gradskim opštinama i obezbjediti većinu za funkciju gradonačelnika SA.
- "Prirodna" ekspanzija i ulazak u gradska/općinska vijeća u kojima do sada nisu bili prisutni (Tuzla, Bihać, Kakanj, Vogošća,...)
- "Strateška" ekspanzija, gdje poseban fokus stavljam na gradsko vijeće u Mostaru i Kiseljaku (u kojima već postoje gradski i općinski odbori NS) i dalje u HNK i SBK.
- "Strateška" ekspanzija u RS. Ovdje bih operativni stranački fokus sa Banja Luke preusmjerio u Ist. Sarajevo.
E sad, glasači i glasovi neće sami doći (ali itekako mogu sami otići).
Prvi i osnovni preduslov je vrijedan, konkretan i transparentan rad izabranih zastupnika NS u svim organima vlasti, od OV i GV, preko kantonalnih skupština do parlamenata FBiH i BiH.
U sljedećih nekoliko sedmica i mjeseci će se morati donijeti odluke, koje će u značajnoj mjeri odrediti dalju sudbinu stranke.
Kao drugi važan preduslov i dalje vidim, jasno i nedvosmisleno razgraničenje od političkih stavova i djelovanja predstavnika tzv. "narodnjačke" koalicije SNSD/SDA/HDZ. Ovakva suprostavljenost iliti opozicija (lat. opponere) naravno treba biti suštinska, konsekventna i uz nuđenje jasnih alternativa.
U kontekstu naše političke zbilje pojam "konstruktivne opozicije" vidim kao oksimoron.
Treće. Naša stranka je sa ovim izborima i definitivno "došla u obuhvat radara" i time došla u jednu ozbiljniju fazu razvoja. Volontersko, polu-formalno i prijateljsko unutar-stranačko upravljanje više nije moguće. Neophodno je infrastrukturno jačanje internih struktura u cilju obezbjeđenja kvalitetne prohodnosti stranačkih strategija po čitavoj vertikali vlasti (od MZ do državnog parlamenta).
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#35016 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
... pa nek formiraju vladumalakh wrote:
navikni se ti da se formira blok ns-sdp-df koji ima 12 ruku u skupstini ks, duplo vise od nipa i da se taj blok pita puno vise od konakovica.
ko im brani? što od NiP prave najpoželjnijeg neženju..? Ah taj Dino, alčak...
A sad zaozbilje, za ostale što ozbiljno prate temu, ne nasjedajte na muĆke provokacije i sore losers komentare, nastavite sa ovim sugestijama za vladu. Samo konkretna mjerljiva i visoka očekivanja mogu stvoriti kvalitetan pritisak na buduću vladu i donijeti nam kvalitet života. Sve ostalo je šuplja.
Ni jedna politička opcija ne smije biti ispred građana Sarajeva. Dok se ne postavimo tako, nema nam naprijed. Ne izbija se SDA iz vlasti svaki dan, ovo je ozbiljna prilika.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35017 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kako osigurati rad tuzilastva i MUPa?
Komesar je ovdje bitniji od ministra.
Komesar je ovdje bitniji od ministra.
-
zbiljovski
- Posts: 272
- Joined: 23/03/2016 13:46
- Location: Ilidža City
#35018 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ljudi, da li smo dosanjali san Vlada KS bez SDA, a kolo vode građanske stranke?
-
Hakiz
- Posts: 48406
- Joined: 30/07/2015 20:01
#35019 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zec još u šumi. Sve izgleda krasno. Ali doći će vrijeme kada će se početi razgovarati ko će gdje i šta. A onda kreću da rade kompleksi i frustracije, strahovi i nepovjerenja.zbiljovski wrote:Ljudi, da li smo dosanjali san Vlada KS bez SDA, a kolo vode građanske stranke?
Pa, vidjećemo.
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35020 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
pa formirat će vladu i pitat će se više nego konaković. vidjeli smo ko ide u krivi toranj po sadaku da bude premijer.A_A_AKCIJA wrote:
... pa nek formiraju vladu![]()
ko im brani? što od NiP prave najpoželjnijeg neženju..? Ah taj Dino, alčak...
A sad zaozbilje, za ostale što ozbiljno prate temu, ne nasjedajte na muĆke provokacije i sore losers komentare, nastavite sa ovim sugestijama za vladu. Samo konkretna mjerljiva i visoka očekivanja mogu stvoriti kvalitetan pritisak na buduću vladu i donijeti nam kvalitet života. Sve ostalo je šuplja.
Ni jedna politička opcija ne smije biti ispred građana Sarajeva. Dok se ne postavimo tako, nema nam naprijed. Ne izbija se SDA iz vlasti svaki dan, ovo je ozbiljna prilika.
na jednoj strani kifla bi sa blokom ns-sdp-df, a na drugoj ide kod fahre na noge da ga moli za koaliciju.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#35021 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ma sve ti nama znašmalakh wrote:pa formirat će vladu i pitat će se više nego konaković. vidjeli smo ko ide u krivi toranj po sadaku da bude premijer.A_A_AKCIJA wrote:
... pa nek formiraju vladu![]()
ko im brani? što od NiP prave najpoželjnijeg neženju..? Ah taj Dino, alčak...
A sad zaozbilje, za ostale što ozbiljno prate temu, ne nasjedajte na muĆke provokacije i sore losers komentare, nastavite sa ovim sugestijama za vladu. Samo konkretna mjerljiva i visoka očekivanja mogu stvoriti kvalitetan pritisak na buduću vladu i donijeti nam kvalitet života. Sve ostalo je šuplja.
Ni jedna politička opcija ne smije biti ispred građana Sarajeva. Dok se ne postavimo tako, nema nam naprijed. Ne izbija se SDA iz vlasti svaki dan, ovo je ozbiljna prilika.
na jednoj strani kifla bi sa blokom ns-sdp-df, a na drugoj ide kod fahre na noge da ga moli za koaliciju.
A složna tri roga u vreći će se začas dogovoriti, ko za nepoŽeljka Susjedića u Predsjedništvu pred izbore.
Ne znam što ti uopšte odgovaram, sve si fulio do sada. Od brojanja glasova kad si gurao Boss, skepse oko preletača i slične gluposti. Po tvom NiP ne bi trebao da postoji ili bi već oformio vladu sa SDA.
Nego, ti navijaj, ko i ja, da SDA iščeraju iz vlasti na svim nivoima, a s njima i HDZ. Onda ćemo se moći kutarisati kladionica. Ti sa svojim prognozerskim sposobnostima bi morao gurati ovu ideju, oni žive na račun takvih
Pindžo savjetnik
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35022 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da ce HDZ braniti SDA do zadnje instance. Pocela je prica vec.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#35023 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa đe neće?madner wrote:Mislim da ce HDZ braniti SDA do zadnje instance. Pocela je prica vec.
Ako je iko zadao udarac paralelnim strukturama HZHB je bila koalicija sa SDPom.
Šta sad drugo da očekuju? SDA prije 20 godina halalila ministarstva finansija HDZ-u. Neće takve budale nikada naći.
HDZ da može birati spoj Emira Suljagića i Sefera Halilovića na mjestu hrvatskog člana Predsjedništva ali da ostane u vlasti sa SDA, šta misliš bil pristali?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35024 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da sam ja isuvise cinik da mi se postavljaju takva pitanja.A_A_AKCIJA wrote:Pa đe neće?madner wrote:Mislim da ce HDZ braniti SDA do zadnje instance. Pocela je prica vec.
Ako je iko zadao udarac paralelnim strukturama HZHB je bila koalicija sa SDPom.
Šta sad drugo da očekuju? SDA prije 20 godina halalila ministarstva finansija HDZ-u. Neće takve budale nikada naći.
HDZ da može birati spoj Emira Suljagića i Sefera Halilovića na mjestu hrvatskog člana Predsjedništva ali da ostane u vlasti sa SDA, šta misliš bil pristali?
Nego cisto kazem da ljudi shvate da je savez SDA i HDZ puno jaci od saveza HDZ i SNSD.
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#35025 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
dok se nisu poceli brojati glasovi iz dijaspore, boss je imao dva mandata. matematika, sve se moze izracunati, tako da je bolje da se malo više družiš sa digitronom ili excelom.A_A_AKCIJA wrote:
Ma sve ti nama znaš![]()
A složna tri roga u vreći će se začas dogovoriti, ko za nepoŽeljka Susjedića u Predsjedništvu pred izbore.Pa Df i SDP imaju više nego NS u toj kombinaciji, hehehe.
Ne znam što ti uopšte odgovaram, sve si fulio do sada. Od brojanja glasova kad si gurao Boss, skepse oko preletača i slične gluposti. Po tvom NiP ne bi trebao da postoji ili bi već oformio vladu sa SDA.
Nego, ti navijaj, ko i ja, da SDA iščeraju iz vlasti na svim nivoima, a s njima i HDZ. Onda ćemo se moći kutarisati kladionica. Ti sa svojim prognozerskim sposobnostima bi morao gurati ovu ideju, oni žive na račun takvih.
Pindžo savjetnik![]()
![]()
![]()
i sa tobom je bespotreba rasprava. zanima me samo kakav je mentalni sklop ljudi koji u kifli vide nekakvu buducnost i koji u njegovoj stranci vide nadu.
ja sam najvise za opciju da ni sda, ni sbb, ni nip ne budu u vlasti, ali posto su rezultati izbora kakvi jesu, onda manje zlo moze doci u obzir, ali da se maksimalno stavi pod šapu i kontrolu.
nego što kifla šuruje sa radončićem? misli da će tako stvoriti dominantniju poziciju u odnosu sa blok ns-sdp-df?
naša stranka treba da vodi sve bitnije procese u kantonu sarajevo, jer imaju moć da to čine. imaju infrastrukturu koja se na ovim izborima odlično pokazala i svako podilaženje kifli ili sbbu će ih dovesti u podložan položaj.
nije kifla toliko pošten da sutra kaže da je naša stranka uradila nešto dobro i konkretno.

