Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
dresdener78 wrote:
Draga kolegica, naravno da si u pravu, i potpuno se slažem da je odnos cijena/kvalitet kod GRAS-ovih usluga strašan i nevjerovatan. Sa druge strane, prema realnim procjenama se najmanje 20 posto putnika vozi bez karte. Od ukupnog broja stanovništva, oko 70 posto građana ima razne povlastice kod kupovine karata koje su godinama stvarane iz političkih razloga da se privuknu birači. Tako da je broj osoba koje plaćaju uredne mjesečne karte jako nizak, i to je jedan od razloga zašto su te mjesečne tako skupe - neko mora platiti Ali opet, za taj performans koji nudi GRAS svaki dan, putnici bi trebali da DOBIJU pare od GRAS-a za svaku vožnju. Svakako ljudi u Sarajevu bi trebali prvo ići skupa do onih glavonja i političara na lokalnim vlastima.... oni su uzrok, stanje u GRAS-u je samo posljedica... I ja kao strana budala mogu samo da potvrdim da ima u redovima uposlenika GRAS-a i ljubaznih i pristojnih osoba. Ali za 3 ljubazne naletim na 7 drskih i arogantnih...
Ovo sam sto puta pisao i opet ću. Istina je da puno ljudi ne kupuje karte, ali je isto tako istina da kontrolori koji ih uhvate samo nastave dalje (i ne, ne radi se mrcinama, pa ih se ovi boje, nego im je mrsko raditi svoj posao). Tu imamo dvije situacije onda. Prva je da se ljudi voze bez karata, a druga je da imaš zaposlene, kojima sve plaćaš, a koji ne rade svoj posao i samo koštaju kompaniju.
A što se tiče ovih povlaštenih karata, zar kanton to ne plaća za njih?
dresdener78 wrote:
Ovo sam sto puta pisao i opet ću. Istina je da puno ljudi ne kupuje karte, ali je isto tako istina da kontrolori koji ih uhvate samo nastave dalje (i ne, ne radi se mrcinama, pa ih se ovi boje, nego im je mrsko raditi svoj posao). Tu imamo dvije situacije onda. Prva je da se ljudi voze bez karata, a druga je da imaš zaposlene, kojima sve plaćaš, a koji ne rade svoj posao i samo koštaju kompaniju.
A što se tiče ovih povlaštenih karata, zar kanton to ne plaća za njih?
Jako puno problema je tu.
Tako jeste. Revizori se veoma često iživljavaju na očajnim turistama koji su zbog totalnog nedostatka informacija o kupovini i poništavanju karata učinili nešto pogrešno, ili na nesretnim curama, dok nabildane likove "ne vide". Kontrola je katastrofalna i niko nema odgovornosti, sve očigledno ku*ac boli zbog toga da izostaju primanja od više desetina hiljadu KM dnevno.
Šta se povlaštenih karata tiče, na papiru piše da plaća, ali u GRAS-u većinu tih para nikad vidjeli nisu... ovdje i ovamo nešto iz Kantona šalju kada jesu raspoloženi ili kada slijede izbori ili kada prijeti opet neki štrajk. Kanton uopće ne poštuje svoje finansijske obaveze prema GRAS-u, i to dugotrajno. To je jedan od glavnih razloga one katastrofe (pored planova nekih političara za divlju privatizaciju i namjernog guranja GRAS-a u propast, i lopovluka u GRAS-u od vozača koji kradu naftu i dijelove sve do top menadžmenta koji je pokrao milione, npr. Jusufranić i drugi).
Uzimate za primjer 25-30% loših grasovaca. 70% revizora na koje sam ja naletio su ljubazni i uljudni. Uljudno se zahvale kad neko pokaže kartu, eh sad kad neko nema, ili neće da pokaže, pa još hoće da se svađa - ima ona izreka sa gospodom gospodski, s ciganima ciganski (takva je izreka, nadam se da se romi neće uvrijediti.
trambusek88 wrote:Uzimate za primjer 25-30% loših grasovaca. 70% revizora na koje sam ja naletio su ljubazni i uljudni. Uljudno se zahvale kad neko pokaže kartu, eh sad kad neko nema, ili neće da pokaže, pa još hoće da se svađa - ima ona izreka sa gospodom gospodski, s ciganima ciganski (takva je izreka, nadam se da se romi neće uvrijediti.
GDJE?
90% ih nema zube u glavi a o kulturi da ne pricam, doduse odavno se ne vozim ''njihovim'' tramvajima i trolama pa se mozda sta i promjenilo.
Pusti ti zube, njegov je problem ako nema zube, on se muči sa hranom ne mučiš se ti.
Meni se u 70% slučajeva uljudno zahvale kad pokažem kartu, neznam šta trebaju više, možda svakom od 100 putnika u tramvaju reći dobro jutro, jeste se naspavali, možete li nam pokazati kartu.
Jesu li nekulturni zato što kažu, "može malo karta"
Neki dan gledam u tramvaju kako penzioner zajebava čitave dvije minute revizora, odbija mu pokazati kartu, svjesno praveći zastoj. Revizor mu je svo vrijeme najljubaznije govorio da se ne može voziti bez karte, i ako je ima da je mora pokazati, a ovaj stari magarac nakon što nije uspio u namjeri da iznervira revizora pokazuje penzionersku kartu.
Svjedočio sam par puta i bezobraznom ponašanju revizora, ali je takvo ponašanje u većini slučajeva bilo i izazvano.
Manje je vozila u saobraćaju i više ne mogu svi ući u tramvaj, trolejbus, autobus. Nedopustivo je da mi koji mjesečno platimo 53KM ne možemo ući u tramvaj, a u isto vrijeme dosta putnika u istom nema kartu.
Sarajevo_Grad wrote:Bošnjaci bi se besplatno vozali, a čim bude kakav štrajk, svi se dignu. Trebice, nalickane, napucane, frajeri, to puca sve na njima od preseravanja, a bune se i ne plaćaju kartu. Ja bih se roknuo zbog blamaže da moram izaći iz tramvaja kad vidim revizorew na vidiku. Samo svoju guzicu gledate. Tipično.
Sta cemo sa unaprijed prodadim radnicki, djackim i penz. kuponima na osnovu kojih GRAS uredno i AVANSNO naplati svoju uslugu tim istim Bosnjacima koju mozda nece iskoristiti srazmjerno cijeni, pa onda iste te Bosnjake drka u zdrav mozak sa strajkom, ocel' ga bit' necel' ga bit', manjkom vozila, otkazivanjem linija itd????
trambusek88 wrote:Uzimate za primjer 25-30% loših grasovaca. 70% revizora na koje sam ja naletio su ljubazni i uljudni. Uljudno se zahvale kad neko pokaže kartu, eh sad kad neko nema, ili neće da pokaže, pa još hoće da se svađa - ima ona izreka sa gospodom gospodski, s ciganima ciganski (takva je izreka, nadam se da se romi neće uvrijediti.
Ma da su najljubazniji na svijetu, kad ne rade svoj posao.
Pitanje za postavljača teme - kakva mu je to riječ "mukajet"? Nikad u životu nisam čuo taj izraz, niti znam šta znači, zapravo znam iz konteksta šta znači.
ah, kako su me danas zeznuli grasovci. vozili su naime na vrijeme, u 20-tominutnom taktu. tako da sam, neocekivajuci ovo nesvakidasnje cudo, koje je u rangu sa ukazanjem Marije u Medjugorju, propustila, ne jedan, vec dva busa
@GRAS
ove vase psiho igrice me izludjuju. well played GRAS, well played.
agent_zero wrote:Pitanje za postavljača teme - kakva mu je to riječ "mukajet"? Nikad u životu nisam čuo taj izraz, niti znam šta znači, zapravo znam iz konteksta šta znači.
Hajmo reći, da je to drugo značenje za pojam ''obzir''.
I onda se čudimo što smo tu gdje jesmo. Pored našeg prelijepog i bogatog bosanskog jezika koristiti nekakve tuđice tipa "mukajet" mi je van svake pameti.
Ok ove neke koje su našle svoje mjesto u žargonu kroz godine i vijekove (tipa haber i sl.), ali ovako tipa ova gore mi je totalno
Ovu gore riječ nikad u životu nisam čuo i sigurno nije jedna od onih tuđica koja se standardno udomaćila u govoru i žargonu i koja se može čuti maltene na svakom koraku.
Pogotovo me nervira to "silovanje" tuđicama od rata, pa naovamo.
Je l' ti to smetaju orijentalizmi u našem govoru, ili? Na koju ti stranu okrećeš? Bošnjocentričnu sigurno ne, ili srbocentričnu, ili ovu krocentričnu onda vjerovatno. Nek se tebi ne sviđa. Idi protestuj.
Ne smetaju mi, dapače mogu se naći i u zemljama okruženja.
Samo smatram bespotrebnim da se koriste neki za koje većina ljudi i ne zna šta znače. A takva je baš ova "mukajet". Ne znam, meni je to glupo. Uvijek bih napisao lijepi žargonski naš domaći izraz "ne benda", nego "mujaket" za koji sam prvi put u životu čuo na ovoj temi. A siguran sam da nisam jedini.
o cem ovo oni? kako necete znati sta je ni mukajet? znaci, otprilike da neko ne reagira, totalno, al ono totalno ignoriranje.
@Black swan
znas ono kad te obasjaju zrake sunca s nebesa, a u pozadini se cuju harfe i andjeoski hor e, to je taj osjecaj kad dodje bus, a kad dodje na vrijeme i jos imas mjesto...ekstaza