Politika
Potpisnici platforme u četvrtak kreću u formiranje vlasti u FBiH
Stranke potpisnice Platforme (Stranka demokratske akcije (SDA), Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narodna stranka Radom za boljitak i Hrvatska stranka prava (HSP), krenut će sutra, 17. marta, kada je zakazana sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta, u formiranje vlasti na nivou ovog entiteta.
Ovo su večeras u Sarajevu potvrdili novinarima potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić i predsjednik SDA Sulejman Tihić, nakon što su propali razgovori o formiranju vlasti u OHR-u.
Hadžić je kazao da će na sjednici prisustvovati delegati koji su dobili i preuzeli mandat, dodajući da nema razloga za daljnjim odlaganjem za formiranjem vlasti.
Što se tiče SDP-a, naglasio je Hadžić, krajnji rok za dogovor s dva HDZ-a (Hrvatska demokratska zajednica BiH i Hrvatska demokratska zajednica 1990) je istekao. Nije postignut dogovor, a sada su u poziciji da krenu u odgovorno konstituiranje vlasti i izvršavaju obaveze prema građanima BiH, koji najviše trpe političke pregovore.
Na pitanje novinara da li će razgovori s dva HDZ-a biti nastavljeni kada je u pitanju formiranje vlasti na državnom nivou Hadžić je kazao da "nema nastavka razgovora".
"U svim dosadašnjim razgovorima HDZ-ovi su tražili sve, ne ostavljajući alternativu za bilo šta. Od svih pozicija koje pripadaju jednom od tri konstitutivna naroda HDZ je potpuno želio delegetimirati izborni rezultat SDP-a i ne dozvoliti niti jednu poziciju, što je bilo apsolutno neprihvatljivo", pojasnio je Hadžić.
Hadžić je dodao da je prijedlog međunarodne zajednice bio da od 13 pozicija jedno ministarsko mjesto u Vladi Federacije BiH i jedno ministarsko mjesto na nivou Vijeća ministara BiH pripadne SDP-u, ali i taj prijedlog nije bio prihvatljiv za HDZ.
Na kraju je jasno kazao da očekuje da će dva HDZ-a biti konstruktivna opozicija.
"Nažalost oba HDZ-a odbili su i zadnju ponudu visokog predstavnika u BiH. Primorani smo da sutra krenemo u implementaciju izbornih rezultata bez dva HDZ-a. Mi ne možemo više čekati jer je pet mjeseci dovoljno dugo vremena", kazao je novinarima Tihić.
Najavio je da će uskoro uslijediti proces izbora predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH, kao i da će sutra ili prekosutra biti poznata imena novih ministara u Vladi Federacije BiH.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#3501 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3502 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#3503 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Raja u Mostaru, Stocu, Zepcu, Vitezu, Busovaci i Novom Travniku budite spremni na provokacije od sutra i eventualni odgovor na njih 
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#3504 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
zeljka je konkubina... On je mislio na ove iz hadezea...Alfons Kauders wrote:halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3505 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.
I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.
"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#3506 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A to se Lijanović kao pita za neštohercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3507 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Jok eto ti se pitaš..yugi wrote:A to se Lijanović kao pita za neštohercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.![]()
![]()
![]()
De ba
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#3508 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nego šta bi sa tvojom teorijom o platformihercegovac_pravi wrote:Jok eto ti se pitaš..yugi wrote:A to se Lijanović kao pita za neštohercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.![]()
![]()
![]()
De ba
![]()
![]()
De ba
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3509 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Šta bi sa tvojom teorijom o foteljamayugi wrote:Nego šta bi sa tvojom teorijom o platformihercegovac_pravi wrote:Jok eto ti se pitaš..yugi wrote:
A to se Lijanović kao pita za nešto![]()
![]()
![]()
De ba
![]()
![]()
De ba
![]()
![]()
I dalje tvrdiš da je to suština problema
![]()
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3510 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
nosara wrote:zeljka je konkubina... On je mislio na ove iz hadezea...Alfons Kauders wrote:halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#3511 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravihercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama![]()
![]()
. I dalje tvrdiš sa je to suština problema
![]()
-
hajducka travica
- Posts: 761
- Joined: 28/01/2011 18:11
#3512 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
izgleda da je dobro nakislo.video wrote:Haj razligu !!srklet wrote:OVO JE KRAJ LAGUMDZIJE!
Apsurd je da njega poraz jaca a pobjeda rusi!
I opcenito, uloga opozicije je jedina uloga koja njemu odgovara, kad on dodje u poziciju zapetlja se sam.
Sta mu je ovo trebalo? Umjesto da se poklopi sa onih, ne malih, 25, ili koliko vec, procenata, on puko kao da je uzeo najamanje 70% i uz to bi da porazi, ne sve nacionalne stranke, vec samo jedan nacionalni blok, onaj najmanji - hrvatski.
I sta mu je trebao znaciti ovaj neshvatljivi eksperiment sa hrvatskim marginalcima u plavim majicama i crnim kosuljama...
Za ovo st(r)anje je iskljucivo on kriv.
Iznichu ko ispod kamena
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3513 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje?yugi wrote:Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravihercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama![]()
![]()
. I dalje tvrdiš sa je to suština problema
![]()
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3514 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
[/quote]besplatan savjet....slijedeci put kad budes otvoreno pobrojavao svoje zahtjeve ( ispred bosnjaka) procitaj par puta post i probaj da nadjes slabe tacke koje te mogu kompromitovat.....da se nebi morao vadio iz blata ko ovaj put....
ostavi ti savjete za sebe...takvih sam se ja savjeta naslusao
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#3515 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Hmmm uzdržat ću se od tog primitivnog načina komunikacije koji ti je očigledno imanentan kad ti ponestane argumenatahercegovac_pravi wrote:Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje?yugi wrote:Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravihercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama![]()
![]()
. I dalje tvrdiš sa je to suština problema
![]()
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3516 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Super..pravo si me ostavio "bRez riječi" svojim jednolinijskim postovima obavezno popraćenih sa 5-6 smajlija i 3-4 "face koje se krezaju"..yugi wrote:Hmmm uzdržat ću se od tog primitivnog načina komunikacije koji ti je očigledno imanentan kad ti ponestane argumenatahercegovac_pravi wrote:Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje?yugi wrote:
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspraviEnde!
-
rahmanjin
- Posts: 1132
- Joined: 21/08/2008 12:59
#3517 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa jesam li ja postavio link, gdje je izjava Damira Hadzica potpredsjednika SDP-a, i gdje on fino kaze da bi to mjesto pripalo SDP-u. E sad hoces da kazes da Hadzic laze?hercegovac_pravi wrote:rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.
"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3518 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Da u pravu si ipak se radi o foteljama. Laku noćrahmanjin wrote:Pa jesam li ja postavio link, gdje je izjava Damira Hadzica potpredsjednika SDP-a, i gdje on fino kaze da bi to mjesto pripalo SDP-u. E sad hoces da kazes da Hadzic laze?hercegovac_pravi wrote:rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.
"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
- Komrad
- Posts: 3884
- Joined: 05/09/2010 21:03
- Location: Republika Bosna
#3519 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.[/quote]rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?
- 1gorstak
- Posts: 4549
- Joined: 27/01/2008 22:00
#3520 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Uglavnom, sada ce NSRB i HSP imati po dva ministra u entitetskoj i po jednog u drzavnoj vladi. To je ipak bolje nego HDZ jer je pred nama neizbjezna reforma ustava. Vidjecemo kako se sada Dodik ponasa kada vise ne moze racunati na Tihica i Covica, posto je jedan ogranicen programskom platformom (u kojoj se eksplicitno spominje potrebu za ogranicavanjem entitetskog glasanja) a drugi ide u opoziciju. S druge strane, nema vise ni love, pa ce morati pruzati ruku i traziti kredite. Katastrofa, ne bih mu bio u kozi.
Last edited by 1gorstak on 16/03/2011 21:43, edited 1 time in total.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#3521 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Komrad wrote:Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?[/quote]
Slabo...
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#3522 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
dje onaj madner ? dakle da se vrati onaj stari avatar...
idemo ba do kraja
idemo ba do kraja
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3523 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ma veze oni nemaju o čemu pričaju. Pusti ih nek vjeruju da se radi o foteljama...i onda kada za nekih 10 godina npr. SDA osvoji 7% glasova i bude tražlia sva Bošnjačka mjesta u Vladi jer su oni "legitimni" predstavnici Bošnjaka onda će nadoći na kuknjavu o nepravdi. Ovo je samo hipotetički scenario. može se raditi o bilo kojoj stranci koja je "narodna"..Komrad wrote:rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.
Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?
-
L@BuD
- Posts: 347
- Joined: 21/04/2010 00:44
#3524 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije baš dobra situacija ko će znati na šta će sve ovo izaći.Realno SDP je dobio sigurno glasove Hrvata koji nisu dole u hercegovini još je i potpisana platforma sa drugim manjim hrvatskim strankama tako da ne može sad čova sve uzeti.Da smo normalna država uopšte do ovoga nebi došlo sastavi se većina i ćao ali eto.U jednu ruku Lagumdžija je pogriješio što nije uzeo SBB i Čovića odmah ili SDA i Čovića jer takva je država gdje su moguće apsurdne opstukcije a nema jakih državnih institucija koje će raditi svoj posao.
- Komrad
- Posts: 3884
- Joined: 05/09/2010 21:03
- Location: Republika Bosna
#3525 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sad nam se i ne zuri ... bitno je da Federacije pocne funkcionisati i onda cekati da nas Dodik pozove da pravimo vlast1gorstak wrote:Uglavnom, sada ce NSRB i HSP imati po dva ministra u entitetskoj i po jednog u drzavnoj vladi. To je ipak bolje nego HDZ jer je pred nama neizbjezna reforma ustava. Vidjecemo kako se sada Dodik ponasa kada vise ne moze racunati na Tihica i Covica, posto je jedan ogranicen programskom platformom (u kojoj se eksplicitno spominje potrebu za ogranicavanjem entitetskog glasanja) a drugi ide u opoziciju. S druge strane, nema vise ni love, pa ce morati pruzati ruku i traziti kredite. Katastrofa, ne bih mu bio u kozi.
a onda da i mi malo ucjenjujemo
Prvo - Predsjedavajuci vijeca ministara i ministarstvo finansija... a ostalo cemo se dogovorit
Drugo - direktore agencija i drugih institucija izabrati prema popisu iz 1991 i napraviti nacionalni balans
Trece - ustavne promjene poceti onako kako pise u platformi
