Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3501 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

Politika
Potpisnici platforme u četvrtak kreću u formiranje vlasti u FBiH
Stranke potpisnice Platforme (Stranka demokratske akcije (SDA), Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, Narodna stranka Radom za boljitak i Hrvatska stranka prava (HSP), krenut će sutra, 17. marta, kada je zakazana sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta, u formiranje vlasti na nivou ovog entiteta.

Ovo su večeras u Sarajevu potvrdili novinarima potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić i predsjednik SDA Sulejman Tihić, nakon što su propali razgovori o formiranju vlasti u OHR-u.

Hadžić je kazao da će na sjednici prisustvovati delegati koji su dobili i preuzeli mandat, dodajući da nema razloga za daljnjim odlaganjem za formiranjem vlasti.

Što se tiče SDP-a, naglasio je Hadžić, krajnji rok za dogovor s dva HDZ-a (Hrvatska demokratska zajednica BiH i Hrvatska demokratska zajednica 1990) je istekao. Nije postignut dogovor, a sada su u poziciji da krenu u odgovorno konstituiranje vlasti i izvršavaju obaveze prema građanima BiH, koji najviše trpe političke pregovore.

Na pitanje novinara da li će razgovori s dva HDZ-a biti nastavljeni kada je u pitanju formiranje vlasti na državnom nivou Hadžić je kazao da "nema nastavka razgovora".

"U svim dosadašnjim razgovorima HDZ-ovi su tražili sve, ne ostavljajući alternativu za bilo šta. Od svih pozicija koje pripadaju jednom od tri konstitutivna naroda HDZ je potpuno želio delegetimirati izborni rezultat SDP-a i ne dozvoliti niti jednu poziciju, što je bilo apsolutno neprihvatljivo", pojasnio je Hadžić.

Hadžić je dodao da je prijedlog međunarodne zajednice bio da od 13 pozicija jedno ministarsko mjesto u Vladi Federacije BiH i jedno ministarsko mjesto na nivou Vijeća ministara BiH pripadne SDP-u, ali i taj prijedlog nije bio prihvatljiv za HDZ.

Na kraju je jasno kazao da očekuje da će dva HDZ-a biti konstruktivna opozicija.

"Nažalost oba HDZ-a odbili su i zadnju ponudu visokog predstavnika u BiH. Primorani smo da sutra krenemo u implementaciju izbornih rezultata bez dva HDZ-a. Mi ne možemo više čekati jer je pet mjeseci dovoljno dugo vremena", kazao je novinarima Tihić.

Najavio je da će uskoro uslijediti proces izbora predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH, kao i da će sutra ili prekosutra biti poznata imena novih ministara u Vladi Federacije BiH.

:thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3502 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3503 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

Raja u Mostaru, Stocu, Zepcu, Vitezu, Busovaci i Novom Travniku budite spremni na provokacije od sutra i eventualni odgovor na njih :bih:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3504 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?
zeljka je konkubina... On je mislio na ove iz hadezea... :lol:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3505 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.
Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.

"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#3506 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by yugi »

hercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
A to se Lijanović kao pita za nešto :lol: :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3507 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
A to se Lijanović kao pita za nešto :lol: :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
Jok eto ti se pitaš.. :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#3508 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by yugi »

hercegovac_pravi wrote:
yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote: I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
A to se Lijanović kao pita za nešto :lol: :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
Jok eto ti se pitaš.. :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
Nego šta bi sa tvojom teorijom o platformi :lol: :lol: :lol: I dalje tvrdiš da je to suština problema :lol: :lol:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3509 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote:
yugi wrote:
A to se Lijanović kao pita za nešto :lol: :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
Jok eto ti se pitaš.. :lol: :lol: :lol: De ba :oops:
Nego šta bi sa tvojom teorijom o platformi :lol: :lol: :lol: I dalje tvrdiš da je to suština problema :lol: :lol:
Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama :lol: :lol: :lol: . I dalje tvrdiš sa je to suština problema :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3510 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote:
Alfons Kauders wrote:
1gorstak wrote: Medjunarodni faktor ide linijom manjeg otpora, a Dodik je zadnjih nekoliko godina mogao divljati jer je imao lovu, tj. nije ga se tek tako moglo ucjenjivati. Ali eto, izdrzali smo te cetiri godine, on je ulupao 646.000.000 eura u kredite sinu, kurvama i kupovinu socijalnog mira no stvari se vracaju u normalu. BiH je prezivjela najgore i miran raspad (pogotovo danas) nije moguc.
halo ba, mojne zeljku kurvom nazivat, jes cuo!?
zeljka je konkubina... On je mislio na ove iz hadezea... :lol:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#3511 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by yugi »

hercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama :lol: :lol: :lol: . I dalje tvrdiš sa je to suština problema :lol: :lol:
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravi :oops:
hajducka travica
Posts: 761
Joined: 28/01/2011 18:11

#3512 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hajducka travica »

video wrote:
srklet wrote:OVO JE KRAJ LAGUMDZIJE!

Apsurd je da njega poraz jaca a pobjeda rusi!
I opcenito, uloga opozicije je jedina uloga koja njemu odgovara, kad on dodje u poziciju zapetlja se sam.

Sta mu je ovo trebalo? Umjesto da se poklopi sa onih, ne malih, 25, ili koliko vec, procenata, on puko kao da je uzeo najamanje 70% i uz to bi da porazi, ne sve nacionalne stranke, vec samo jedan nacionalni blok, onaj najmanji - hrvatski.
I sta mu je trebao znaciti ovaj neshvatljivi eksperiment sa hrvatskim marginalcima u plavim majicama i crnim kosuljama...

Za ovo st(r)anje je iskljucivo on kriv.
Haj razligu !!

Iznichu ko ispod kamena :x
izgleda da je dobro nakislo.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3513 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama :lol: :lol: :lol: . I dalje tvrdiš sa je to suština problema :lol: :lol:
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravi :oops:
Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje? :run:
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3514 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

besplatan savjet....slijedeci put kad budes otvoreno pobrojavao svoje zahtjeve ( ispred bosnjaka) procitaj par puta post i probaj da nadjes slabe tacke koje te mogu kompromitovat.....da se nebi morao vadio iz blata ko ovaj put.... :run:
[/quote]
:D :D ..ebiga ne mogu ja pisat/pobrojavat svoje stavove kako tebi godi....znam ja da si ti naucen na velikosrpsku hegemoniju gdje se samo njihova pika..sad drugi vjetrici pusu..pocni se naviknjavat :mrgreen:

ostavi ti savjete za sebe...takvih sam se ja savjeta naslusao :wink:
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#3515 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by yugi »

hercegovac_pravi wrote:
yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote: Šta bi sa tvojom teorijom o foteljama :lol: :lol: :lol: . I dalje tvrdiš sa je to suština problema :lol: :lol:
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravi :oops:
Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje? :run:
Hmmm uzdržat ću se od tog primitivnog načina komunikacije koji ti je očigledno imanentan kad ti ponestane argumenata :-) Ende!
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3516 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

yugi wrote:
hercegovac_pravi wrote:
yugi wrote:
Toliko o tvojoj argumentovanoj raspravi :oops:
Ne očekuješ valjda argumente na tvoje psihološko onanisanje? :run:
Hmmm uzdržat ću se od tog primitivnog načina komunikacije koji ti je očigledno imanentan kad ti ponestane argumenata :-) Ende!
Super..pravo si me ostavio "bRez riječi" svojim jednolinijskim postovima obavezno popraćenih sa 5-6 smajlija i 3-4 "face koje se krezaju"..
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#3517 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by rahmanjin »

hercegovac_pravi wrote:
rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.
Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.

"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
Pa jesam li ja postavio link, gdje je izjava Damira Hadzica potpredsjednika SDP-a, i gdje on fino kaze da bi to mjesto pripalo SDP-u. E sad hoces da kazes da Hadzic laze?
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3518 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

rahmanjin wrote:
hercegovac_pravi wrote:
rahmanjin wrote: Pa jesi li ti nepismen? Pa jel fino pise da bi SDP-u pripalo jedno mjesto iz reda hrvatskog naroda a ne potpisnicima platforme. Ja tebe razumijem da ti ne vidis dalje od nosa ali makar procitaj sta pise.
Nakon sastanka u OHR-u, Tihić je rekao da je SDA prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je juče podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.

"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara pripadne HDZ-u", rekao je Tihić.
I dalje ti sugerišem da pročitaš današnju izjavu Lijanovića.
Pa jesam li ja postavio link, gdje je izjava Damira Hadzica potpredsjednika SDP-a, i gdje on fino kaze da bi to mjesto pripalo SDP-u. E sad hoces da kazes da Hadzic laze?
Da u pravu si ipak se radi o foteljama. Laku noć
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#3519 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Komrad »

rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.[/quote]

Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3520 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Uglavnom, sada ce NSRB i HSP imati po dva ministra u entitetskoj i po jednog u drzavnoj vladi. To je ipak bolje nego HDZ jer je pred nama neizbjezna reforma ustava. Vidjecemo kako se sada Dodik ponasa kada vise ne moze racunati na Tihica i Covica, posto je jedan ogranicen programskom platformom (u kojoj se eksplicitno spominje potrebu za ogranicavanjem entitetskog glasanja) a drugi ide u opoziciju. S druge strane, nema vise ni love, pa ce morati pruzati ruku i traziti kredite. Katastrofa, ne bih mu bio u kozi.
Last edited by 1gorstak on 16/03/2011 21:43, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3521 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nosara »

Komrad wrote:
rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.


Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?[/quote]


Slabo... :lol:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#3522 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kamen spoticanja »

dje onaj madner ? dakle da se vrati onaj stari avatar... :)
idemo ba do kraja :thumbup:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#3523 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hercegovac_pravi »

Komrad wrote:
rahmanjin wrote:
Pa zna li ovdje iko kako se donose odluke u vladi federacije? jedan ministar u toj vladi ne znaci nista jer se odluke donose prostom vecinom
Pa u tome je caka. Svaka vladina odluka mora imati glas makar jednog ministra iz svakog naroda. Zato je cijela frka oko tog jednog ministarstva.


Haha ili se zezas ili ne znas
Rekao sam ti da se svaka odluka u vladi federacije donosi prostom vecinom i ne mora se imati glas iz svakog naroda...
kontas?
Ma veze oni nemaju o čemu pričaju. Pusti ih nek vjeruju da se radi o foteljama...i onda kada za nekih 10 godina npr. SDA osvoji 7% glasova i bude tražlia sva Bošnjačka mjesta u Vladi jer su oni "legitimni" predstavnici Bošnjaka onda će nadoći na kuknjavu o nepravdi. Ovo je samo hipotetički scenario. može se raditi o bilo kojoj stranci koja je "narodna"..
L@BuD
Posts: 347
Joined: 21/04/2010 00:44

#3524 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by L@BuD »

Nije baš dobra situacija ko će znati na šta će sve ovo izaći.Realno SDP je dobio sigurno glasove Hrvata koji nisu dole u hercegovini još je i potpisana platforma sa drugim manjim hrvatskim strankama tako da ne može sad čova sve uzeti.Da smo normalna država uopšte do ovoga nebi došlo sastavi se većina i ćao ali eto.U jednu ruku Lagumdžija je pogriješio što nije uzeo SBB i Čovića odmah ili SDA i Čovića jer takva je država gdje su moguće apsurdne opstukcije a nema jakih državnih institucija koje će raditi svoj posao.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#3525 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Komrad »

1gorstak wrote:Uglavnom, sada ce NSRB i HSP imati po dva ministra u entitetskoj i po jednog u drzavnoj vladi. To je ipak bolje nego HDZ jer je pred nama neizbjezna reforma ustava. Vidjecemo kako se sada Dodik ponasa kada vise ne moze racunati na Tihica i Covica, posto je jedan ogranicen programskom platformom (u kojoj se eksplicitno spominje potrebu za ogranicavanjem entitetskog glasanja) a drugi ide u opoziciju. S druge strane, nema vise ni love, pa ce morati pruzati ruku i traziti kredite. Katastrofa, ne bih mu bio u kozi.
Sad nam se i ne zuri ... bitno je da Federacije pocne funkcionisati i onda cekati da nas Dodik pozove da pravimo vlast
a onda da i mi malo ucjenjujemo

Prvo - Predsjedavajuci vijeca ministara i ministarstvo finansija... a ostalo cemo se dogovorit
Drugo - direktore agencija i drugih institucija izabrati prema popisu iz 1991 i napraviti nacionalni balans
Trece - ustavne promjene poceti onako kako pise u platformi

:)
Locked