Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3501 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:
Ratarka wrote:i drugo pitanje, mumin ce se ovome radovati :)
da li da pikiram sada ove feferoncice? fino izgledaju, ali se bojim da je bas guzva a imaju samo po dva listica
Čim se nakon prvih listova pojave dva dodatna (znači ukupni sabir je 4 vidljiva listića) možeš pikirati.
ok, hvala, strpicu se onda jos koji dan, do vikenda se mozda i pojave
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3502 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Draga Ratarka pa kod tebe prava suma po kuci :-D
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3503 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:Draga Ratarka pa kod tebe prava suma po kuci :-D
jesi vidla zeno sta sam nacinila? kcerka (18) mi kaze da je ovaj novi eksperiment "solarij", ne trebam nista vise da kazem :-)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3504 Re: Bášča

Post by kerima1 »

sve ti je :thumbup: ja sma veliki ljubitelj dajzekčića ako znas sta je to :lol: tako cim sa toje vidila sa cetiri izrezana lista osmijeh mi namamilo na lice.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3505 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Sabah hajrula i dobro jutro :)

Ratarka predlažem ti da ona one paradajze što si sijala po 3 skupa obavezno razvodjiš svaka sadnica svoj lončić.
Papriku i nekako 2 skupa al paradajz i to 3 komada nikako.
Dok je malo sve je malo al brzo će to biti džungla.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3506 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:Sabah hajrula i dobro jutro :)

Ratarka predlažem ti da ona one paradajze što si sijala po 3 skupa obavezno razvodjiš svaka sadnica svoj lončić.
Papriku i nekako 2 skupa al paradajz i to 3 komada nikako.
Dok je malo sve je malo al brzo će to biti džungla.
dobro, to cu onda danas da odradim, vec sam se pitala sto mi nista ne kazes/te na tu temu :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3507 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:sve ti je :thumbup: ja sma veliki ljubitelj dajzekčića ako znas sta je to :lol: tako cim sa toje vidila sa cetiri izrezana lista osmijeh mi namamilo na lice.
paradajzici? tipa tresnjevac ili svima tepas :-)
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#3508 Re: Bášča

Post by zagordark »

Paradajiz sam posadio tek 15. marta i već je iznikao i gotovi svih šesdesetak komada,koliko sam posijao je ponikolo :-)
a probao sam, danas, da posadim sjeme lavande na isti način kao paradajiz pa da li će nešto biti :? veliko je pitanje?

Sjeme mi je stajalo u kamilici čitava dva dana pa nisam siguran da li mu je to štetilo a i ne znam koliko ga treba zalijevati?
Negdje sam pročitao da mu treba dugo da iznikne, čak i do dva mjeseca?
Molim ako ima neko iskustva sa lavandom da mi pomogne i da upute i mišljene da li se na ovaj način može dobiti lavanda?
Pozdrav!
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3509 Re: Bášča

Post by Ratarka »

zagordark wrote:Paradajiz sam posadio tek 15. marta i već je iznikao i gotovi svih šesdesetak komada,koliko sam posijao je ponikolo :-)
a probao sam, danas, da posadim sjeme lavande na isti način kao paradajiz pa da li će nešto biti :? veliko je pitanje?

Sjeme mi je stajalo u kamilici čitava dva dana pa nisam siguran da li mu je to štetilo a i ne znam koliko ga treba zalijevati?
Negdje sam pročitao da mu treba dugo da iznikne, čak i do dva mjeseca?
Molim ako ima neko iskustva sa lavandom da mi pomogne i da upute i mišljene da li se na ovaj način može dobiti lavanda?
Pozdrav!
senci je nam je vec kopirao link na kojem mozes vidjeti o lavandi detalje: evo pročitajte o lavandi pa će vam bit jasnije gdje ste zeznuli nešto:
http://www.lavander.hr/Tehnologija.htm
moje skromno iskustvo je samo sa rasadom, ali sadis samo zdrav rasad (pogledaj uz donji rub saksije, ne smije biti nista suho ni blijedo), na sunce, kod mene je upalilo.. a ako uspijes sa sjemenom javi :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3510 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka wrote:
kerima1 wrote:sve ti je :thumbup: ja sma veliki ljubitelj dajzekčića ako znas sta je to :lol: tako cim sa toje vidila sa cetiri izrezana lista osmijeh mi namamilo na lice.
paradajzici? tipa tresnjevac ili svima tepas :-)
svima bona to je moje omiljeno voce-povrce. :razz:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3511 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima, svaki dan cu ti onda postaviti jednu slicicu za smjesak :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3512 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Hajd dok ti ne dojadi ili dok ne pocnu zriti tada ih gledam u zivo :lol:
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#3513 Re: Bášča

Post by zagordark »

Ratarka wrote:
zagordark wrote:Paradajiz sam posadio tek 15. marta i već je iznikao i gotovi svih šesdesetak komada,koliko sam posijao je ponikolo :-)
a probao sam, danas, da posadim sjeme lavande na isti način kao paradajiz pa da li će nešto biti :? veliko je pitanje?

Sjeme mi je stajalo u kamilici čitava dva dana pa nisam siguran da li mu je to štetilo a i ne znam koliko ga treba zalijevati?
Negdje sam pročitao da mu treba dugo da iznikne, čak i do dva mjeseca?
Molim ako ima neko iskustva sa lavandom da mi pomogne i da upute i mišljene da li se na ovaj način može dobiti lavanda?
Pozdrav!
senci je nam je vec kopirao link na kojem mozes vidjeti o lavandi detalje: evo pročitajte o lavandi pa će vam bit jasnije gdje ste zeznuli nešto:
http://www.lavander.hr/Tehnologija.htm
moje skromno iskustvo je samo sa rasadom, ali sadis samo zdrav rasad (pogledaj uz donji rub saksije, ne smije biti nista suho ni blijedo), na sunce, kod mene je upalilo.. a ako uspijes sa sjemenom javi :)
Hvala Ratarka na linku! Po onome što sam pročitao ništa od ovakvog načina uzgoja lavande :-) a pošto sam već krenuo onda ću da uložim malo truda i da pratim pa ako uspijem javljam :sad:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3514 Re: Bášča

Post by Ratarka »

bizet nije vidjela moju jadikovku da mi je majcina dusica nikla pa se osusila, zna li neko drugi kako da je sada posijem u saksiju pa da mozda i prezivi? ili MUP metoda?
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3515 Re: Bášča

Post by Ratarka »

vrtlar wrote:
Ratarka wrote: sve sam sijala od 01.03 pa dalje, nekako sam shvatila da tako treba, ali hajde i ako zafrknem zapisacu za iducu sezonu ;)
mislila sam da u plastenik posadim paradajz i paprike, izmedju toga nesto sto moze, tipa salate. ljutu cu ostaviti za vani, kao i one male feferoncice, oni idu u saksiju. eventualno sam imala neku nadu da mogu da ubacim koji patlidzan i tikvicu, ali ako ne ide onda necu...

Da je onaj plastenik moj vidio sam sliku maloprije ja bih uradio ovako.Kroz sredinu bi stavio stazu oko 50cm i ne skroz do kraja nego bi na kraju ostavio oko 30 do 40cm cijelom duzinom i tu posadio krastavice a poprecno stavio letvu gore u vrhu i vezao kanafu i pustio da se krastavice penju.Sa lijeve strane od ulaza stavio bih dva reda paradajza i do staze red patlidjana.Izmedju paradajza stavio bih salatu.Sa desne strane od ulaza sve do kraja napravio bih lijehe od 80cm i izmedju lijeha stazu oko 30cm i tu posadio paprike,tikvice i zacinsko bilje i eventualno nesto jos.Najbitnije je da dobro podjubris i da imas ventilaciju a o zalijevanju nisam pitao ali se nadam da imas regulisano.
procitala sam i one upute o razmaku izmedju sadnica, pa onda ove o razmaku izmedju redova i pokusala da slozim plan kako da iskoristim sto vise prostora, kroz sredinu imam sada nekakve balvane koje nisam sigurna smijem li skloniti, pa sam mislila da uz njih sadim a sa strana prilazim.
znam da cu sad u pilanu zbog slike koja slijedi, ali i po tu cijenu ja bih da vidite sta sam kao produkt toga dobila, vjerovatno trebam nesto da ukinem ili promjenim ali vi imate svi vise iskustva pa cu jedva docekati da mi kazete sta :)
Image
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3516 Re: Bášča

Post by bizet »

Ratarka wrote:bizet nije vidjela moju jadikovku da mi je majcina dusica nikla pa se osusila, zna li neko drugi kako da je sada posijem u saksiju pa da mozda i prezivi? ili MUP metoda?
vidjela sam, ali nisam shvatila, izvini Ratarka
evo kako sam je ja posijala: jesenas u saksiju kao eksperiment, bila je skroz majusna kad je zahladnilo, ja je ostavila na spratu kuce koji ne grijem i u toku zime mislim da sam je zaliljevala jednom mjesecno....bilo je hladno i iako je stajaca voda bojala sam se da je hladnoca jos vise ne ubije....tacnije razmisljala sam kako biljka spava zimski.san pa je ne treba buditi.....i nisam pogrijesila...cim je sunce ugrijalo i ja je zalila stajacom vodom na sobnoj temperaturi ona je vratila svoju boju i zivnula....sad zbog rasade grijemo i gornji sprat kuce pa je toplo, a muz je zaljeva po njegovoj slobodnoj procjeni...kaze mi sad da je iz zemlje izvukla sve sto je mogla i da bi bilo pametno ili je presaditi ili joj dodati temlje u saksiju i kaze da popije svu vodu i vec sutra je zemlja suha, ali on je zaljeva otprilike jednom sedmicno, nekad dva puta

kupis kesicu sjemena pa posij u nekoliko saksija i o svakoj se malo drugacije brini, da vidis kako biljka raste u razlicitim uvjetima i sta joj odgovara, tako ces najbolje nauciti

ja planiram zamoliti svekrvu da je ptesadi negdje u bastu....zanima me da lli ce opstati u vanjskim uvjetima...ali to nekad u aprilu ili cak maju ako vrijeme ne posluzi, ako Bog da
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3517 Re: Bášča

Post by Ratarka »

bizet wrote:
Ratarka wrote:bizet nije vidjela moju jadikovku da mi je majcina dusica nikla pa se osusila, zna li neko drugi kako da je sada posijem u saksiju pa da mozda i prezivi? ili MUP metoda?
vidjela sam, ali nisam shvatila, izvini Ratarka
evo kako sam je ja posijala: jesenas u saksiju kao eksperiment, bila je skroz majusna kad je zahladnilo, ja je ostavila na spratu kuce koji ne grijem i u toku zime mislim da sam je zaliljevala jednom mjesecno....bilo je hladno i iako je stajaca voda bojala sam se da je hladnoca jos vise ne ubije....tacnije razmisljala sam kako biljka spava zimski.san pa je ne treba buditi.....i nisam pogrijesila...cim je sunce ugrijalo i ja je zalila stajacom vodom na sobnoj temperaturi ona je vratila svoju boju i zivnula....sad zbog rasade grijemo i gornji sprat kuce pa je toplo, a muz je zaljeva po njegovoj slobodnoj procjeni...kaze mi sad da je iz zemlje izvukla sve sto je mogla i da bi bilo pametno ili je presaditi ili joj dodati temlje u saksiju i kaze da popije svu vodu i vec sutra je zemlja suha, ali on je zaljeva otprilike jednom sedmicno, nekad dva puta

kupis kesicu sjemena pa posij u nekoliko saksija i o svakoj se malo drugacije brini, da vidis kako biljka raste u razlicitim uvjetima i sta joj odgovara, tako ces najbolje nauciti

ja planiram zamoliti svekrvu da je ptesadi negdje u bastu....zanima me da lli ce opstati u vanjskim uvjetima...ali to nekad u aprilu ili cak maju ako vrijeme ne posluzi, ako Bog da
sutra navece ide realizacija tvog prijedloga, razdvojicu u tri saksijice, a sjemena imam jer sam svega sijala samo po malo, a kupila ko da imam iks hektara zemlje, hvala puno :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3518 Re: Bášča

Post by bizet »

@Senci, hvala ti za link o lavandi...vidim da je tesko uzgojiti iz sjemena i vidim gdje sam ja grijesila (nedovoljno drenirano tlo)
ako Bog da pokusacu dogodine ponovo...tvrdoglava mazga, jednostavno moram ovladati uzgoj ove biljke, pa makar joj morala obezbijediti posebne uvjete za rast :)

@zagordark, javi kad ti nikne lavanda! :)
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#3519 Re: Bášča

Post by zagordark »

bizet wrote:@Senci, hvala ti za link o lavandi...vidim da je tesko uzgojiti iz sjemena i vidim gdje sam ja grijesila (nedovoljno drenirano tlo)
ako Bog da pokusacu dogodine ponovo...tvrdoglava mazga, jednostavno moram ovladati uzgoj ove biljke, pa makar joj morala obezbijediti posebne uvjete za rast :)

@zagordark, javi kad ti nikne lavanda! :)
OK Bizet javljam ako nešto bude od ovog mog pokušaja.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3520 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka wrote:procitala sam i one upute o razmaku izmedju sadnica, pa onda ove o razmaku izmedju redova i pokusala da slozim plan kako da iskoristim sto vise prostora, kroz sredinu imam sada nekakve balvane koje nisam sigurna smijem li skloniti, pa sam mislila da uz njih sadim a sa strana prilazim.
znam da cu sad u pilanu zbog slike koja slijedi, ali i po tu cijenu ja bih da vidite sta sam kao produkt toga dobila, vjerovatno trebam nesto da ukinem ili promjenim ali vi imate svi vise iskustva pa cu jedva docekati da mi kazete sta :)
Image
Kao prvo fali mi legenda da znam šta svo ono šarenilo znači. :lol:
Kao drugo čestitke za ovako pedantno urađeno, znači nisam jedini koji to i digitalizira prije sijanja. :D

samo naprijed! :thumbup:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3521 Re: Bášča

Post by Ratarka »

@mumin, hvala, mislila sam da cu sad nagrabusit radi ovoga :D
sa strane ima legenda ali ovaj reze sliku, pa cu napisati ovako:
R - paradajz, a ljubicasto rotkvica
P - paprika
B - blitva
S - salata
M - maticnjak (mislila sam mrkvu ali mi blesavo nju u plastenik)
Z - zacinsko (tipa bosiljak)
G - krastavica
DZ- patlidzan/tikvica
N - neven
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3522 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarko ovo je loooooodo :thumbup:
Meni se konačno, stidljivo, stidljivo, ukazuje i Habanero.
Bijeli patlidžan, nakon skoro mjesec dana, također pokazao jednu klicu. Nadam se da ostale slijede. Ostalo raste.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3523 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran wrote:Ratarko ovo je loooooodo :thumbup:
Meni se konačno, stidljivo, stidljivo, ukazuje i Habanero.
Bijeli patlidžan, nakon skoro mjesec dana, također pokazao jednu klicu. Nadam se da ostale slijede. Ostalo raste.
bilo je i vrijeme da vam neko pobrka ustaljene sheme :P
meni se onaj patlidzanskoro sav osusio, ubio ga radijator valjda, veceras cu ga ponovo posijat, ostavila sam ga da se okupa malo u kamilici :)
a dje si kupila bijeli? ja ne nadjoh
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3524 Re: Bášča

Post by Banksy »

Meni je sve niklo k'o ludo - valjda jer sam sjemena prije sijanja namakala u čajeve, to sam radila po prvi put i zaista djeluje, svima preporučujem - sve je ispikirano, sve završeno. Čak su mi i patlidžani već uveliko nikli, a s njima sam uvijek imala problema.

Kad je u pitanju sijanje začinskog bilja ... Mislim da je daleko najjednostavnije kupiti gotove sadnice u tržnim centrima - OBI ih je već dobio, veliki izbor, vrlo bujne i kvalitetne, cijena je oko 2, 3 KM - pa ih presaditi gdje nam je volja, u kućne saksije ili na otvoreno.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3525 Re: Bášča

Post by Ratarka »

prepikirano po muminovim uputama: jabucar, volovsko srce, babura i zuti feferoni, majcina dusica posijana ponovo po bizet metodi, patlidzan odletio u travu, posijacu ga sutra, neka se ovaj put duze kupa. e sad jos da dodje to neko stabilnije vrijeme pa da prepikiram i ove ostale paprike, ako ovo ovako nastavi i na trpezarijskom stolu redacu rasade, rucati necemo, a na sve strane cu objesiti lampe da izigravaju sunce :)

Image
(jos da imam posten aparat....fino izgleda nije ovako jadno kao na slici :roll: )
Post Reply