Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#351 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Beli Vukovi u rejonu malog jezera
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#352 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Gardisti VRS

proljece 1994 rejon kamelomoma izmedju Treske i Bjelasnice
Last edited by jalijas74 on 06/10/2013 04:01, edited 1 time in total.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#353 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Gardisti VRS rejon Lupoca
Last edited by jalijas74 on 06/10/2013 04:01, edited 1 time in total.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#354 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Gardisti VRS

Kazu Voluja jama ali mi bas tako i ne izgleda
Last edited by jalijas74 on 06/10/2013 04:02, edited 1 time in total.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#355 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Opet gardisti
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#356 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Gardisti VRS

Treska 1994
Last edited by jalijas74 on 06/10/2013 04:02, edited 1 time in total.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#357 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Image

Gardisti VRS

U pozdaini Djokin toranj
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#358 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

jalijas74 wrote:Image

Gardisti VRS

Kazu Voluja jama ali mi bas tako i ne izgleda
Jeste ,1-og oktobra 1994 u podne više nisu bili gdje se slikaše
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#359 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DaffyDuck »

Gdje se mogu naci informacije ko je poginuo sa rahmetli kom. Imamovićem u oktobru 1995?
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#360 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

DaffyDuck wrote:Gdje se mogu naci informacije ko je poginuo sa rahmetli kom. Imamovićem u oktobru 1995?
Koliko ja znam samo je on poginuo a ranjeni Tursun i još jedan vojnik
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#361 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by matematicar_teski »

Moze li mi neko reci sta je se postiglo oslobadjanjem treskavice osim podizanja morala, btw koliko je postotaka treskavice u fbih?

Je li bilo u planu sa treskavice napraviti proboj na trebevic?
racionalista
Posts: 1484
Joined: 20/07/2012 20:40

#362 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by racionalista »

Plan je bio da se napravi proboj prem Goraždu
User avatar
Admir_1984
Posts: 7641
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#363 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Admir_1984 »

oslobadjanjem treskavice otvorilo bi se i prema kalinoviku, hercegovini, a vamo prema goraždu, pa onda vamo prema bjelašnici. puno je treskavica u vojnom smislu znacila
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#364 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Osnovni razlog oslobadjanja Treskavice je deblokada Sarajeva, odnosno, presjecanje putne komunikacije Sarajevo-Trnovo-Foca, dalje bi se otvorio prostoro za deblokadu Gorazda, osavajanjem prevoja Rogoj i Grebak.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#365 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DaffyDuck »

DRINJAK wrote:
DaffyDuck wrote:Gdje se mogu naci informacije ko je poginuo sa rahmetli kom. Imamovićem u oktobru 1995?
Koliko ja znam samo je on poginuo a ranjeni Tursun i još jedan vojnik
Evo da dopunim informacije. Interesuje me 101 Brdska, interventni vod.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#366 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

Prije par dana na nekom Sokolačkom sajtu pročitah kako je veliki broj VRS izginuo na Šiljku 13.12.94.(čuka između Hojte i Bjelašnice).
Ne kontam odakle tu da bude ako je Šiljak uzet krajem oktobra.
Hajd ako neko može povezati datum i zna o ovome nešto da pojasni,mislim da je bošnjačka nešto radila.
Mi smo bili negdje do 4.12. al niz Šiljak prema sad već onoj cesti što ide za Šabiće i dalje,čini mi se kod neke prokrese,sjećam se bilo dosta snijega palo,hladno u p.. sad ne znam kako bi,i poslije nas je ostala tu neka jedinica ...čini mi se dobrinjci ako me pamćenje služi dobro
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#367 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by branimir stulic »

KOliko sam samo vremena gore proveo... majko moja mila. A radi cega ni dan danas mi nije jasno.... Mislim da smo i mi i oni odvedeni na tu pustu planinu da se gore momački udaramo pa ko prezivi prezivio je... Sto dalje od gradova da bi lupeži mogli nesmetano odradjivati posao.
A ove iz Belog vuka smo stalno imali na suprotnoj strani . Kao da im je neko dojavljivao gdje se nalazimo... I obratno.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#368 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

E imam par pitanja.
Prvo, gore kod amfiteatra na Bjelasnici ( ovaj novi, kameni ) vidjeh da su obnovili dva bunkera i da prave neki objekat odmah tu pored. Jel' neko zna ko to obnavlja ?
Drugo, setao sam cestom od amfiteatra ka Ledicima i tim selima. Eh sada, kada se prodje spomenik posvecen focacima ( njihovoj jedinici ) i dodje se do padine jedne, kuda je isla stara/ratna cesta, puca cist pogled na Ledice i ta okolna sela. Na toj padini, vidjeh ostatke nekih rovova i bajti pa me interesuje ko je to drzao. Po meni, tu se ukopati a cetnici te kao na dlanu imaju sa Treskavice je cisto samoubistvo a opet sumnjam da su oni jer su rovovi okrenuti prema navedenim selima, koje su oni drzali fakticki do 1994. godine.

Nadam se da nisam bio konfuzan.
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#369 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by akcid »

Max Bunker wrote:E imam par pitanja.
Prvo, gore kod amfiteatra na Bjelasnici ( ovaj novi, kameni ) vidjeh da su obnovili dva bunkera i da prave neki objekat odmah tu pored. Jel' neko zna ko to obnavlja ?
Drugo, setao sam cestom od amfiteatra ka Ledicima i tim selima. Eh sada, kada se prodje spomenik posvecen focacima ( njihovoj jedinici ) i dodje se do padine jedne, kuda je isla stara/ratna cesta, puca cist pogled na Ledice i ta okolna sela. Na toj padini, vidjeh ostatke nekih rovova i bajti pa me interesuje ko je to drzao. Po meni, tu se ukopati a cetnici te kao na dlanu imaju sa Treskavice je cisto samoubistvo a opet sumnjam da su oni jer su rovovi okrenuti prema navedenim selima, koje su oni drzali fakticki do 1994. godine.
Proskok.
baja
Posts: 1024
Joined: 23/02/2002 00:00

#370 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by baja »

1) amfiteatar drži vlasnik firme MIBO...privatno vlasništvo. narod ulazi ko u svoje :D
bunkere koje spominješ nisam vidio pa ne znam je li to dio istog kompleksa...

2) u širem regionu koji spominješ se nalazila i naša vojska...blizu je Proskok, a tu su naši bili u ratu. e sad jesu li bili izloženi il' ne...oni znaju :roll:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#371 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

baja wrote:1) amfiteatar drži vlasnik firme MIBO...privatno vlasništvo. narod ulazi ko u svoje :D
bunkere koje spominješ nisam vidio pa ne znam je li to dio istog kompleksa...

2) u širem regionu koji spominješ se nalazila i naša vojska...blizu je Proskok, a tu su naši bili u ratu. e sad jesu li bili izloženi il' ne...oni znaju :roll:
Za amfiteatar znam vec pricu i to je lik napravio za javno dobro. Bunkeri su odmah prva cuka preko puta toga.
Evo sada sam na netu gledao ( Google earth ) i ovo ispade Proskok. Vama koji ste se gore borili svaka cast a onima koji su skontali gore da vas ukopaju ( pod pete cetnicima )...
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#372 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by The BEN10 »

JoseMujica wrote:i tada Steyr pokazuje svoju moć :D Austrija je naša majka Ceriću nije Turska
:-D
User avatar
starii
Posts: 3388
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#374 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by starii »

nego ko je bio u logistici u ARBIH :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#375 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

baja wrote:1) amfiteatar drži vlasnik firme MIBO...privatno vlasništvo. narod ulazi ko u svoje :D
bunkere koje spominješ nisam vidio pa ne znam je li to dio istog kompleksa...

2) u širem regionu koji spominješ se nalazila i naša vojska...blizu je Proskok, a tu su naši bili u ratu. e sad jesu li bili izloženi il' ne...oni znaju :roll:
Naravno da ulazi, kad ono ne može legalizovati. Napravljeno je na državnoj imovini bez ikakavih dozvola. I po kojem zakonu onda možeš nekome zabraniti da se kreće preko državne imovine.

Mada je on na ulazu bio stavio natpis "pivatni posjed".
Post Reply