Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

opremdobro30
Posts: 117
Joined: 16/03/2013 18:45

#351 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by opremdobro30 »

Meni je to naprosto smjesno.Kada RH udje u EU i taj isti EU da zeleno svjetlo (ako da) on ce se graditi, svidjelo se to vama ili ne.Smjesna su mi laprdanja o toj temi kao da je ona od zivotne vaznosti za ljude koji zive u njoj.U moru jada i bijede u kojem se svakodnevno utapaju penzici i nezaposlena omladina vi bi bacali stotine miliona ili cak milijardu nepostojecih dolara, eura....A ljudi nemaju za kaficu.Strasno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#352 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Canton »

opremdobro30 wrote:Meni je to naprosto smjesno.Kada RH udje u EU i taj isti EU da zeleno svjetlo (ako da) on ce se graditi, svidjelo se to vama ili ne.Smjesna su mi laprdanja o toj temi kao da je ona od zivotne vaznosti za ljude koji zive u njoj.U moru jada i bijede u kojem se svakodnevno utapaju penzici i nezaposlena omladina vi bi bacali stotine miliona ili cak milijardu nepostojecih dolara, eura....A ljudi nemaju za kaficu.Strasno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ko bi bacao milijarde, gdje i na sta?
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#353 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Canton »

opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A zasto se danas sutra ne bi pojavio neki investitor za gradnju objekata na Kleku? Slicno necemu, sto je vec bilo u javnosti.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#354 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

Canton wrote:
opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A zasto se danas sutra ne bi pojavio neki investitor za gradnju objekata na Kleku? Slicno necemu, sto je vec bilo u javnosti.
Zato jer se ne isplati. A o nekim lukama i Dubaiju u Hercegovini se moze samo sanjati, osim ako ne nadjemo oko Mostara neke zestoke rezerve nafte.

Isplati se mozda graditi neke smestajne kapacitete, lagano razvijati Klek i to je to.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#355 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stari grad Visegrad »

Alfons Kauders wrote:
Canton wrote:
opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A zasto se danas sutra ne bi pojavio neki investitor za gradnju objekata na Kleku? Slicno necemu, sto je vec bilo u javnosti.
Zato jer se ne isplati. A o nekim lukama i Dubaiju u Hercegovini se moze samo sanjati, osim ako ne nadjemo oko Mostara neke zestoke rezerve nafte.

Isplati se mozda graditi neke smestajne kapacitete, lagano razvijati Klek i to je to.
:lol: :lol:
Po pisanju Alfonsa ni jedna zemlja na svijetu ne bi imala luku, ne ispalti se. :oops:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#356 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by theTruePath »

Ima jos do ovog uglavnom
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#357 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

Canton wrote:
opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A zasto se danas sutra ne bi pojavio neki investitor za gradnju objekata na Kleku? Slicno necemu, sto je vec bilo u javnosti.
Pojavljuju se investitori, najveci domet im je svaki dan po jedna nova djamija..
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#358 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

animals wrote:
Pojavljuju se investitori, najveci domet im je svaki dan po jedna nova djamija..
Promijeni slovo....





Tema je o mostu...




Tebi se jos kandilji nisu upalili...
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#359 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by and »

opremdobro30 wrote:Meni je to naprosto smjesno.Kada RH udje u EU i taj isti EU da zeleno svjetlo (ako da) on ce se graditi, svidjelo se to vama ili ne.Smjesna su mi laprdanja o toj temi kao da je ona od zivotne vaznosti za ljude koji zive u njoj.U moru jada i bijede u kojem se svakodnevno utapaju penzici i nezaposlena omladina vi bi bacali stotine miliona ili cak milijardu nepostojecih dolara, eura....A ljudi nemaju za kaficu.Strasno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
eto srećom kod vas otkupljuju one plastične boce,pa svijet ima za kafice.
most ni gradnja nas ne interesuju.to je problem hrvatske.ako grade na svojoj teritoriji i poštujući međunarodne zakone nek grade.ako nešto nije po propisima neće graditi i to je to.
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#360 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

fantom slobode wrote:
animals wrote:
Pojavljuju se investitori, najveci domet im je svaki dan po jedna nova djamija..
Promijeni slovo....


Tebi se jos kandilji nisu upalili...

Prvo se treba definisati je li Neum grad Federacije BiH, kako neki ovdje spominju, sto znaci da su pristali na podjelu BIH..ili je to grad drzave BIH..muka mi je vise od te Federacije i jos gora muka kad neko spomene republiku srpsku. namjerno sam napisao malim slovima..a most, ako se bude gradio, i gradice se..na teritoriju drzave sa kojom mi nemamo nista..i necemo nista odlucivati..
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#361 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

animals wrote:
fantom slobode wrote:
animals wrote:
Pojavljuju se investitori, najveci domet im je svaki dan po jedna nova djamija..
Promijeni slovo....

Prvo se treba definisati je li Neum grad Federacije BiH, kako neki ovdje spominju, sto znaci da su pristali na podjelu BIH..ili je to grad drzave BIH..muka mi je vise od te Federacije i jos gora muka kad neko spomene republiku srpsku. namjerno sam napisao malim slovima..a most, ako se bude gradio, i gradice se..na teritoriju drzave sa kojom mi nemamo nista..i necemo nista odlucivati..




Tebi se jos kandilji nisu upalili...
Ne ubacuj svoja ogranicena razmisljanja u moj komentar kad citiras...sta ces, nije ti lako...
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#362 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

Ne ubacuj svoja ogranicena razmisljanja u moj komentar kad citiras...sta ces, nije ti lako...[/quote]

Ne znam cije misli ogranicava most, pa nista vise ne vidi od njega..
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#363 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

hercegovac_pravi wrote:
animals wrote:
hercegovac_pravi wrote:Neum je jedini Bošnjački grad na moru i gradnja luke je vitalni nacionalni interes Bošnjaka.
Jeli iko od vas svjestan da su sjeverni i južni dijelovi opštine Neum već proglašeni (ozvaniĆeno) zonom od posebnog interesa Federacije BiH i da se odluke o bilo kakvoj gradnji mora potvrditi u Federalnim insititucijama? Pa zapitajte se zašto se od INE pa sve do granice sa Hrvatskom ništa ne gradi? Od Moševića da Stoca nema ništa.
A most neka se pravi, naravno. Sve po važećim međunarodnim zakonima i UN poveljama.

I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
Koji si ti kloc, zagadjeni nacionalist..Neum je BiH grad, a ne Bosnjacki, za tvoju informaciju..
Kasno ti je sada! O tome si trebao mislit prije 7-8 godina. Tražio si entničku podjelu i imat ćeš je. Samo što ti se neće svidjeti :-D
:sinbad:
Pa pogledaj sastav stanovnistva pa ces vidjeti da ni u snu ne moze biti Bosnjacki..
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#364 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

stari grad Visegrad wrote:Bilo je vise medjunarodnih sporova oko pomorskih granica, obcno u zaljivima i oko ostrva medju raznim zemljama. Ti svi sporovi su rjesenji. Nadam se BiH nece podizati parnicu protiv RH i pomorskih granica, vec ce to nekako rjesiti. I dalje mi nije jasno kako RH moze uci u EU ako ima nije rejsila pomorske granice prema BiH i Sloveniji. BiH moze potegnuti spor oko pomorskih granica protiv RH. To bar nije problem.
Još jednom profesore moj... Nakon regulisanja pitanja Velikog i Malog Školja, te vrha poluostrva Klek (dobro iako još nije ratificirano, to se može smatrati zatvorenim pitanjem), više ne postoji spor oko razgraničenja na moru između BiH i Hrvatske... Niti naša strana traži to o čemu ti pričaš, niti bismo mogli dobiti ako bi slučajno tražili... Ta granica je gotova stvar...

Sporna je samo visina toga mosta, ako će se on uopšte graditi...
Last edited by cyprus on 05/05/2013 22:15, edited 2 times in total.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#365 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

and wrote:
opremdobro30 wrote:Meni je to naprosto smjesno.Kada RH udje u EU i taj isti EU da zeleno svjetlo (ako da) on ce se graditi, svidjelo se to vama ili ne.Smjesna su mi laprdanja o toj temi kao da je ona od zivotne vaznosti za ljude koji zive u njoj.U moru jada i bijede u kojem se svakodnevno utapaju penzici i nezaposlena omladina vi bi bacali stotine miliona ili cak milijardu nepostojecih dolara, eura....A ljudi nemaju za kaficu.Strasno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
eto srećom kod vas otkupljuju one plastične boce,pa svijet ima za kafice.
most ni gradnja nas ne interesuju.to je problem hrvatske.ako grade na svojoj teritoriji i poštujući međunarodne zakone nek grade.ako nešto nije po propisima neće graditi i to je to.
U pravu si. To je naš problem. 8-)
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#366 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

animals wrote:
fantom slobode wrote:Ne ubacuj svoja ogranicena razmisljanja u moj komentar kad citiras...sta ces, nije ti lako...
Ne znam cije misli ogranicava most, pa nista vise ne vidi od njega..
da je tebi do mosta dogurati...tebe djamija sekira :lol: :lol: Pravi si seoski lola sa poturanjem svojih ogranicenih bezvrijednih komentara pod tudje ime...
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#367 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

fantom slobode wrote:
animals wrote:
fantom slobode wrote:Ne ubacuj svoja ogranicena razmisljanja u moj komentar kad citiras...sta ces, nije ti lako...
Ne znam cije misli ogranicava most, pa nista vise ne vidi od njega..
da je tebi do mosta dogurati...tebe djamija sekira :lol: :lol: Pravi si seoski lola sa poturanjem svojih ogranicenih bezvrijednih komentara pod tudje ime...
Nek bude dzamija, slovo se moze potkrasti..a ostalo necu ni komentarisati, sam si postavio svoju ljestvicu vrijednosti...
palermo
Posts: 25335
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#368 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

Nije da ja mislim da treba luku graditi, nije da mislim da je to nešto isplatno, i nije da mislim da ćemo je graditi.

Al opet, pomalo me iritira jedna vrsta benevolentnosti koju pojedinci iskazuju na ovom forumu, u kojem se kaže, ne mi ne možemo luku(đeš bolan bosanci da grade luku)a sasvim je logično i neupitno da Hrvati grade most kakav im qrc ćeif, i uopće ne postavljajući pitanje znači li to nama nešto. Pitanje isplativosti i da preskočimo, to stvarno nije naš problem,
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#369 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fantom slobode »

animals wrote:
fantom slobode wrote:
animals wrote:
Ne znam cije misli ogranicava most, pa nista vise ne vidi od njega..
da je tebi do mosta dogurati...tebe djamija sekira :lol: :lol: Pravi si seoski lola sa poturanjem svojih ogranicenih bezvrijednih komentara pod tudje ime...
Nek bude dzamija, slovo se moze potkrasti..a ostalo necu ni komentarisati, sam si postavio svoju ljestvicu vrijednosti...
tisi nenadmasiv sa ubacivanjem svojih ogranicenih "misli" u moj komentar...seoski varalica, pa to ti je...
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#370 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by PasoDzigera007 »

Da Bog da ga vise sagradili. Pa sapunica koridor 5Cje mala maca za ovaj most.
Iskreno ja (BOSNJAK) od srca zelim istinski, komsijski,susjedski,kako hocete, da svoju zemlju konacno povezete. Nije nikakva ironija, znaci jedva cekam pocetak gradnje tog mosta. (naravno i ja imam svoje razloge zasto zelim da se izgradi taj most :D )Ali kako god, samo ga izgradite.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#371 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stari grad Visegrad »

Hrvastka nam zeli oduziti pravo pristupa medjunarodnom moru, koje nas sljeduje po medjunarodnim pravima.
To mi nikada necemo dozvoliti (mi-milsim mi pametni bez obzira na etnicku pripadnost).
MOST ZA PELJEŠAC JE OPASNA ZAMKA ZA BiH

Poslije razgranicenja na moru, dogovor oko mosta za Pelješac

Hrvatska država pokušava osporiti Bosni i Hercegovini dio morskog teritorija, nudeci ”neškodljivi ili nesmetani prolaz” uporno nastoji ubijediti BiH da pristup otvorenom moru ide kroz unutrašnje i teritorijalne vode Hrvatske. Predstavnici BiH moraju biti odlucni u borbi za suvereni morski teritorij otvorenom moru, koji nam pripada. Svako drugo riješenje je pogrešno i predstavlja grubo kršenje Konvencije UN o Pravu Mora.

Dogovor o izgradnji mosta za poluotok Pelješac može biti kada riješimo:

• Razgranicenje na moru poštivajuci Suverenitet BiH na moru: Republika BiH u sastavu SFRJ, sve do 25.6.1991. do pocetka razdruživanja zajednicke države je imala direktan suveren (neogranicen) pristup otvorenom moru, koga se nije odrekla i koji prema medunarodnom pravu mora i važecim medunarodnim ugovorima, nastavlja nakon osamostaljenja.

Nakon razdruživanja SFRJ, 25.6.1991. osamostaljenja Slovenije i Hrvatske, Republika Hrvatska (HV i HVO) izvršili su okupaciju morskog teritorija; preuzeli kontrolu cijele obale i morski pojas južnog Jadrana ukljucujuci Luku Ploce, kao i južne dijelove sa Jadranskom obalom i morski pojas koji pripada Republici BiH.

Bez obzira na nepobitno i neprikosnoveno teritorijalno pravo BiH na Jadranskom moru, Hrvatska je 1994. godine jednostrano usvojila ”polazne crte” ukljucujuci i one izmedu Rta Proizd i Otoka Vodnjak („Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 17/1994, 2 februar 1994). Taj medunarodno-pravno ništavan akt potvrden je deset godina kasnije u novom Pomorskom Zakonu (”Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 118/2004, 14 decembar 2004).

A Odredba Konvencije UN o Pravu Mora kaže: ”Arhipelaška država ne smije primijeniti sistem polaznih crta na takav nacin da odsjece od otvorenog mora ili ekskluzivne ekonomske zone teritorijalno more druge države.” (Clan 18 ).

Ne poštujuci medunarodni zakon i suverena prava BiH, Hrvatska je donijela niz nezakonitih odluka vezanih za odredivanje unutrašnjih i teritorijalnih voda, ribolovnog pojasa na štetu teritorijalnih voda BiH. Republika Hrvatska ulaže maksimum da ocuva takvo stanje i nastavlja sa novim nasrtajima na teritorij BiH.

• Samo suveren pristup otvorenom moru, a ne ”neškodljivi prolaz”. BIH ima suvereno pravo uspostaviti širinu svog teritorijalnog mora do otvorenog mora. Ovaj problem je moguce riješiti:

a. Uvlacenje otvorenog mora unutra prema obali BiH, tj. poluotoku Klek. Vodeni koridor bi predstavljao medunarodne vode (otvoreno more) širine minimum 1 nauticka milja

b. Formiranje zone dvojnog suvereniteta, pri cemu bi vode mjereno 300 m. od obale bile definirane kao teritorijalne vode jedne od država, a na ostatku bi bio sa dvojnim suverenitetom

c. Otvoreno more bi ostalo na istim pozicijama kao u vrijeme SFRJ, a pristupni koridor BiH do otvorenog mora iznosio bi minimum 1 n.m. širine

Ravnopravnost izmedu novonastalih država i sukcesija na Jadranu, bi riješila status pomorske države i slobodan pristup BiH otvorenom moru.

Razgranicenje teritorijalnog mora izmedu država sa nasuprotnim ili bocnim obalama, prema Konvenciji UN o pravu mora, (clan 15 ) kaže: ”U slucaju kad su obale dviju država nasuprot jedna drugoj ili se nastavljaju jedna na drugu, nijedna od te dvije države nema pravo, ukoliko se drugacije ne sporazume, da prošire svoje teritorijalno more izvan crte sredine na kojoj je svaka tacka jednako udaljena od najbližih tacaka polazne crte od koje se mjeri širina teritorijalnog mora svake od tih dviju država”.

BiH mora u Rezoluciji o granicama i Pomorskom Zakoniku ozvaniciti svoje pravo na direktan, suveren pristup otvorenom moru (a ne neškodljivi prolaz), dostaviti u UN odgovarajuce akte, te tako potvrditi ravnopravan položaj za pregovore sa ostalim nasljednicama SFRJ, te Italijom.

Identifikacija granice izmedu Epikontinentalnog pojasa BiH i Italije: prema, clanu 83, stav 4, Konvencije UN o pravu mora: ”Kada izmedu zainteresiranih država postoji sporazum koji je na snazi, razgranicenje epikontinentalnog pojasa ureduje se u skladu s odredbama tog sporazuma”. Za razgranicenje epikontinentalnog pojasa Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Republike Slovenije, te Crne Gore, prema Republici Italiji, primjena sporazuma izmedu Italije i bivše SFRJ-e (Rim,8.01.1968. g.).

Bosna i Hercegovina kao pomorska zemlja prema ”Medunarodnom pravu i pomorskom saobracaju” ima neotudivo pravo izlazaka na medunarodne vode, konkretno u našem slucaju koridor širine 1,0 milje. Prema tome vodeni i zracni koridor, predstavlja vezu za brodove i avione od medunarodnih prostora do BiH-e. Kako rješavati izgradnju mosta za otok Pelješac?! Upitni most bi se gradio preko BiH teritorije, presjekao bi naš koridor na dva dijela i dao povoda za osporavanje dijela koridora iza mosta. Ponudena rješenja i traženje naše saglasnosti na visinu i konstrukciju mosta predstavlja zamagljivanje problema, od strane susjeda, a naši predstavnici neuki i izlobirani koji od drveta nece da vide šumu.

Izgradnja mosta preko teritorije BiH, predstavlja opasnu zamku, jer dovodi u pitanje:

• Naš vodeni i zracni koridor – veza sa medunarodnim vodama

• Izolaciju Neuma i BiH-e

• Trasu Jadransko-jonske ceste koja obilazi BiH-u

• Luku Neum i pomorski saobracaj

U svim dosadašnjim igrama BiH je bila u podredenom položaju, imala crne figure, dosta, tako nece moci dalje! Nema dogovora oko mosta za Pelješac dok BiH ne riješi svoj suverenitet na moru; u skladu sa Konvencijom UN o Pravu Mora i prava koga je imala BiH u sastavu SFRJ. Izgradnju mosta za poluotok Pelješac može biti dogovorena kao koncesija Republici Hrvatskoj. Ponude, bez pokrica za otoke Mali, Veliki Školj i vrh poluotoka Klek cine jedan dio podvale.

Pomorsko društvo BiH
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#372 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by akcid »

Pomorsko društvo BiH.

Zna li neko ko čini članstvo ovog Društva i kakav profil, kakvu stručnost posjeduju članovi Pomorskog društva BiH?
User avatar
mayab
Posts: 30844
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#373 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by mayab »

Ja licno smatram da je sa stanovista svih juznije od Neuma bolja opcija auto put- koridor kroz neumsko zaledje, naravno pod uslovom da se oko toga dvije drzave fino dogovore: prava cesta, auto put, najkraca moguca putanja, a ne voznja na Peljesac, pa prilaz mostu, pa placanje, pa ogranicenje brzine itd itd
User avatar
animals
Posts: 21618
Joined: 19/04/2013 22:13

#374 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by animals »

Po anketi se vidi, da velika vecina gradjana BIH, je za gradnju mosta,,osim oni par pametni profesora strucnjaka za pomorsko pravo..
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#375 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stari grad Visegrad »

animals wrote:Po anketi se vidi, da velika vecina gradjana BIH, je za gradnju mosta,,osim oni par pametni profesora strucnjaka za pomorsko pravo..
Nije veliki dio vec 34%, a ti ne znam koji su jer im je mozak popila svraka.
Ne moras znati sve, vazno je naci resurse.
Post Reply