_BataZiv_0809 wrote:Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevo
Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#34951 Re: Zeničani
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#34952 Re: Zeničani
hm, ne znam kada je tebi "odvajkada". on i ja se druzimo tek od 94'. nisam upoznao nekoga ko govori ovako besmisleno kao ti. ako vec ne znas preko ventila i zupcanika, a nisi u Zenici onda mora da se bavis ekologijom iz Sarajeva, sto nam bas i nije puno pomoglo. tacnije, posto se oko Mittala i ekologije pita samo Federacija, onda mozemo reci da nam je odmoglo...sam Samir, kojeg kazes da znas je to rekao.moet-perignon wrote:belfy, hvala na opseznim crticama o tome kako funkcionira grad "zahvaljujuci" Mittalu.
uzgred, dugo i odvajkada poznajem Samira Lemesa, i dakako da razgovaramo o ovim stvarima i svakako planiramo jedan zajednicki projekat.
nisam ni blizu u struci ventila i zupcanika, ali mnogo vise mogu objasniti problem zagadjenja na civilno drustvo. godinama gledam ono sto Mittal cini po zdravlje lokalnoj zajednici, i moram priznati postaje jezivo i anksioznost se uvlaci u asshole od svih tih prizora.
mozda grijesim, ali nekako sam dojma da se fokus stavlja na prezivljavanje civilnog stanovnistva "zahvaljujuci" Mittalu. taj podatak ne mogu da prihvatim kao jak argument i da se, eto, pomirimo sa cinjenicom da smo izlozeni jednom opasnom istrebljivanju, opasnom ponizavanju i otimanju nasih zivota, kao i zivota onih koji nam znace.
iako ne zivim u Tetovu ili Banlozima, ali boli me i ponizava me sto ono indijsko smece sebi daje za pravo.
stoga cu se zbog njegovog ponasanja prema civilnom drustvu u Zenici izrazavati u tim banalnim slikama (jer citava njegova porodica jeste banalna i prosta) i uporno pisati kako vrte ventile i zupcanike, u nadi da cu isprovocirati lokalnu zajednicu zbog "malo prasine" - kako je jedna radnica iz Mittala izjavila nakon sto je Dzonlic pustio sliku totalno zadimljene Zenice slucajno ili ne jedne subote.
nisam u struci ventila i sarafa, ali smeta mi kada Mittal i njegovi radnici koji mahom dolaze iz Viteza, i okolnih mjesta koja su van Zenice rijesavaju da guse ljude koje volim u onom gradu.
rodom sam iz Zenice, ali samo jednu osobu znam da radi u Mittalu, a ista firma se busa kako najvise zaposljava.
ko su, zaboga, ti ljudi sto rade? odakle dolaze?
boli njih gluteus sto "malo prasine" pada na grad i ubija nas polako.
i, da, grijesis. jako mnogo ljudi koji rade u Mittalu su iz ruralnih dijelova. oni gledaju da ne rade na njivi, dok se urbani trude da ne odu u taj isti Mittal, makad imali i nesto manje plate.
mene samo vredja kada kazes nesto ovako: "da se, eto, pomirimo sa cinjenicom da smo izlozeni jednom opasnom istrebljivanju, opasnom ponizavanju i otimanju nasih zivota, kao i zivota onih koji nam znace" cemu si ti izlozen? ko te ponizava? ko ti otima zivot? ja jednostavno samo tvrdim da ti tudjim kurcem mlatis gloginje. to se tebe ne dotice, a ako da, onda u minimalnoj mjeri. mada, mozda te se dotice finansijski ako si u tim sarajevskim eko-krougovima...
i, recenica o tome sta si isprovocirao uopste nema smisla... isto kao i ova da radnici Mittala dolaze mahom iz Viteza. iz Zenice su u tom smjeru migracije suprotne.
tvoje poznavanje prilika u Zenici i Mittalu nije cak ni povrsno, a ovo sto pricas je nesuvislo. ja ti vise ne mislim odgovarati, jer pravis tvrdnje, a bilo bi puno pametnije da pitas... ostaj zdravo.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34953 Re: Zeničani
Zar je i u Mitalu takav sistemBobi wrote: Pa sto bi jedan inzinjer radio u Mittalu kao pogonski inzinjer 10-15 godina a tamo neki balo kojem je babo neka civija postao njemu sef za 12 mjeseci sa vecom placom,. normalno da ce otici u Sarajevo gdje ce ga vise cijeniti. Eto vidi sebe, pravnik ako nemas koga da te pogura mogao bi 20 godina raditi u kadrovskoj da zivkas nove kandidate na razgovor a sef bi ti bio neki nosonja koji je prosle godine diplomirao, tako ti je tamo.
Čisto sumnjam da bih ja i do te kadrovske dogurao da sam ostao. Vjerovatno bih kupio diplomu i učio švabski, da se ne lažemo. Nagledao sam se i doživio nepravde i poniženja za 2 života.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#34954 Re: Zeničani
taman ste toliko i uber...clio_dci120 wrote:_BataZiv_0809 wrote:Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevo
izvin'te...
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#34955 Re: Zeničani
@belfy, dijete ne trebas imati da bi znao koliko vrijedi zivot jednog.
I kad vec pricas o citanju, napisao sam da je ogavno komentaristi zivot u gradu od nekoga ko ne zivi tu.
Kako god, nemoj shvatiti pogresno, ali ako nisi bio neka rukovodeća civija, ne mozes ni ti znati da li se i koliko postuju ekološke norme. Najbolji su na fb lopatari iz Mitala ( ne kazem da si ti to bio) koji krenu pisati o tehnološkim procesima, a znaju isto koliko i Moet ili ja. Eno onaj vijecnik iz SDA vazda nesto vazi o ekološkoj proizvodnji Mitala, jer je uposlenik istog, a frajer obični portir.
Od kud ti znas sta se i kako radilo...mogu spaljivati zive ljude, da to običan radnik ne zna
I kad vec pricas o citanju, napisao sam da je ogavno komentaristi zivot u gradu od nekoga ko ne zivi tu.
Kako god, nemoj shvatiti pogresno, ali ako nisi bio neka rukovodeća civija, ne mozes ni ti znati da li se i koliko postuju ekološke norme. Najbolji su na fb lopatari iz Mitala ( ne kazem da si ti to bio) koji krenu pisati o tehnološkim procesima, a znaju isto koliko i Moet ili ja. Eno onaj vijecnik iz SDA vazda nesto vazi o ekološkoj proizvodnji Mitala, jer je uposlenik istog, a frajer obični portir.
Od kud ti znas sta se i kako radilo...mogu spaljivati zive ljude, da to običan radnik ne zna
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34956 Re: Zeničani
Mozda je bolje da se drzis ventila jer tu briljiras.belfy wrote: taman ste toliko i uber...jedan voli Zagreb, a kune se u Sarajevo, dok drugi voli Isaka, a kune se u SDA...
izvin'te...
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#34957 Re: Zeničani
Rece neko iz Minkena. Sto ne osta u Zenici onda? Pretpostavljam iz istog razloga iz kojeg i jabelfy wrote:taman ste toliko i uber...clio_dci120 wrote:_BataZiv_0809 wrote:Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevojedan voli Zagreb, a kune se u Sarajevo, dok drugi voli Isaka, a kune se u SDA...
izvin'te...
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#34958 Re: Zeničani
belfy, poznajem Samira odvajkada i mnogo prije te '94. znaci, dosta duze od tebe.
zao mi je sto ignoriras cinjenicu da Mittal zagadjuje i onemogucava kvalitetan zivot stanovnicima Zenice i njenih mjesnih zajednica.
malo je drukcije kad hodas ulicama gradova gdje nema indijskog hohstaplera, osjetis mirise borova ili hrasta pod kojim hodas.
u Zenicu kad izadjem uvijek nagadjam sto oni bjelosvjetski gelipteri Mittala ispustaju, i tesko da mogu osjetiti miris bora pored kojeg prodjem.
samo ovaj osjecaj sto su mi ti ljudi otidjili, ne mogu oprostiti i razumno prihvatiti da Mittal hrani par usti', dok stotinu hiljada gusi.
i daj malo, belfy, u kakvoj si ti nedodjiji u Njemackoj? ni traga u tebi onog lijepog, inspirativnog nadahnuca jer si okruzen jednom zdravom sredinom.
nerijetko gundjas po forumu.
doduse, ruku na srce, i ja gundjam, ali takva mi je narav. to znaju i oni moji njemacki frendovi u Berlinu.
zao mi je sto ignoriras cinjenicu da Mittal zagadjuje i onemogucava kvalitetan zivot stanovnicima Zenice i njenih mjesnih zajednica.
malo je drukcije kad hodas ulicama gradova gdje nema indijskog hohstaplera, osjetis mirise borova ili hrasta pod kojim hodas.
u Zenicu kad izadjem uvijek nagadjam sto oni bjelosvjetski gelipteri Mittala ispustaju, i tesko da mogu osjetiti miris bora pored kojeg prodjem.
samo ovaj osjecaj sto su mi ti ljudi otidjili, ne mogu oprostiti i razumno prihvatiti da Mittal hrani par usti', dok stotinu hiljada gusi.
i daj malo, belfy, u kakvoj si ti nedodjiji u Njemackoj? ni traga u tebi onog lijepog, inspirativnog nadahnuca jer si okruzen jednom zdravom sredinom.
nerijetko gundjas po forumu.
doduse, ruku na srce, i ja gundjam, ali takva mi je narav. to znaju i oni moji njemacki frendovi u Berlinu.
- Jimmy McNulty
- Čiča Gliša
- Posts: 6520
- Joined: 11/04/2012 11:32
#34959 Re: Zeničani
Topčić polje, Željezno polje, po pola Orahovice i Babina, nemilski sliv i u zadnje vrijeme Tetovo. Na 10 ljudi u Mittalu jedan je urban insan, ostalo oni prefrigani seljaci. Sevap ih strijeljat.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#34960 Re: Zeničani
Rece neko iz Minkena. Sto ne osta u Zenici onda? Pretpostavljam iz istog razloga iz kojeg i jaclio_dci120 wrote:belfy wrote:taman ste toliko i uber...clio_dci120 wrote:
jedan voli Zagreb, a kune se u Sarajevo, dok drugi voli Isaka, a kune se u SDA...
izvin'te...
niti sam u Minkenu, niti sam otisao iz istog razloga kao i ti. pretpostavka je samo majka svih zajeba, al', kao sto se moze vidjeti, to, obicno, ljigavci rade.
@moet,
sada sam poprilicno siguran da guras neistinu, a o nepravdi indijaca sam govorio puno prije tebe. to bi, cak, ujedno, bio i djelomican odgovor ovom iznad. no, ti nagadjaj sta ispustaju. ja znam. kazem ti - pitaj.
i cemu opet nebuloza? okruzen sam zdravom sredinom, pa nemam inspiracije i nadahnuca? ajd ti opet popricaj sa sobom...
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#34961 Re: Zeničani
oh, ovo sam propustio. jos jedan nisam hebo, al' sam gled'o... ne moras imati dijete, ali si se na dijete pozvao. nemoj me pogresno razumjeti, ali to je, opet, malo ljigavo...clio_dci120 wrote:@belfy, dijete ne trebas imati da bi znao koliko vrijedi zivot jednog.
I kad vec pricas o citanju, napisao sam da je ogavno komentaristi zivot u gradu od nekoga ko ne zivi tu.
Kako god, nemoj shvatiti pogresno, ali ako nisi bio neka rukovodeća civija, ne mozes ni ti znati da li se i koliko postuju ekološke norme. Najbolji su na fb lopatari iz Mitala ( ne kazem da si ti to bio) koji krenu pisati o tehnološkim procesima, a znaju isto koliko i Moet ili ja. Eno onaj vijecnik iz SDA vazda nesto vazi o ekološkoj proizvodnji Mitala, jer je uposlenik istog, a frajer obični portir.
Od kud ti znas sta se i kako radilo...mogu spaljivati zive ljude, da to običan radnik ne zna
nadalje, za tebe kao i za moet je jednostavno - pitas. onda saznas koliko ja znam. mozes me pitati i za strukturu organizacije i za same kontrole procesa, kao i za medjuljudske odnose. sve sto budes sam pretpostavio na toj ljigavoj stranackoj osnovi koju gajis ce meni i dalje biti samo to - ljigavo. cak sam zaboravio navesti ti firmu od Isaka kao zaposlene od strane Mittala, pa se ovim putem dopunjujem i izvinjavam... (ti ces im znati broj vjerovatno bolje nego ja). pa reci @moet, da i od toga ljudi zive...
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#34962 Re: Zeničani
@moet,
sada sam poprilicno siguran da guras neistinu, a o nepravdi indijaca sam govorio puno prije tebe. to bi, cak, ujedno, bio i djelomican odgovor ovom iznad. no, ti nagadjaj sta ispustaju. ja znam. kazem ti - pitaj.
i cemu opet nebuloza? okruzen sam zdravom sredinom, pa nemam inspiracije i nadahnuca? ajd ti opet popricaj sa sobom...[/quote][/quote][/quote]
pitanje je bilo ako nisi zaglavio u neku njemacku provinciju ili nedodjiju, pa da to utjece na tebe da stalno gundjas po forumu.
iskreno, nikako nisi karizmatican po svojim postovima, pa se tesko mogu sjetiti sto si pisao u prethodnim postovima, a kamo da se sjetim da si pisao nesto o indijskom sljamu. eto kako djeluje tvoje pisanje na ljude, nikako upecatljivo. sigurno si takav i u stvarnom zivotu.
Jimmy, super ti je konstatacija za ljude koje rade u Mittalu.
sada sam poprilicno siguran da guras neistinu, a o nepravdi indijaca sam govorio puno prije tebe. to bi, cak, ujedno, bio i djelomican odgovor ovom iznad. no, ti nagadjaj sta ispustaju. ja znam. kazem ti - pitaj.
i cemu opet nebuloza? okruzen sam zdravom sredinom, pa nemam inspiracije i nadahnuca? ajd ti opet popricaj sa sobom...[/quote][/quote][/quote]
pitanje je bilo ako nisi zaglavio u neku njemacku provinciju ili nedodjiju, pa da to utjece na tebe da stalno gundjas po forumu.
iskreno, nikako nisi karizmatican po svojim postovima, pa se tesko mogu sjetiti sto si pisao u prethodnim postovima, a kamo da se sjetim da si pisao nesto o indijskom sljamu. eto kako djeluje tvoje pisanje na ljude, nikako upecatljivo. sigurno si takav i u stvarnom zivotu.
Jimmy, super ti je konstatacija za ljude koje rade u Mittalu.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34963 Re: Zeničani
Zasto imam utisak da se ovdje nazire licni animozitet upakovan u brigu za opste dobro
-
skoronikako
- Posts: 1135
- Joined: 08/10/2018 12:09
#34964 Re: Zeničani
Prema studiji Oxforda u EU: jedno radno mjesto u industriji celika proizvodi dodatnih 7 direktnih ili indirektnih radnih mjesta kroz razne izvodjace radova, dobavljace I ostala povezana mjesta. Ako to primjenimo na Mittal u Zenici dobijemo 16100 radnih mjesta (naravno nisu sva u Zenici). Mozemo I zaokruziti na 15.
To je dakle 17.000 ljudi koji zive od tog Mittala.
To je dakle 17.000 ljudi koji zive od tog Mittala.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#34965 Re: Zeničani
Bolan bolan,cuo iz tvoijeh usta prije dosta godina ( ako si ti R.., a vrlo vjerovatno jesi) ..belfy wrote:jos jedan poznavaoc... nisam hebo, al' sam gled'o, a? koji to filteri ne rade nocu ili vikendima...ono reci barem iz druge ruke... a isto tako i vikendom...channel10 wrote:@belfy, samo si jos zaboravio napisati da oni imaju filtere, ali ih ukljucuju kako je njima cejf pa se tako dodje do toga da po noci sve iskljuce i prolazi sve mimo filtera. Isto tako i vikendom tako da.imaju.mogucnost regulacije trovanja ovog naroda i ovog grada( ono kako si opisao situaciju sa grahom).
ja sam u tom Mittalu radio nepunih 13 godina i nikada nisam rekao da ne treba dirati isti, nego upravo suprotno. nauci citati.clio_dci120 wrote:Jedan djeciji zivot nije vrijedan 3000 radnih mjesta.
A onkologija krcata. Lijepo je prduckati iz Njemačke i pisati kako ne treba dirati Mital. Ogavno u najmanju ruku komentarisati tako nesto, a ne udisati te otrove.
ne znam imas li dijete da znas koliko vrijedi zivot istog. ja imam, pa bi bilo lijepo da pazis sta govoris. moje dijete je jos u mom gradu, dok ti nisi. i dobro si rekao. ogavno je da to komentarise neko ko nema dijete u tim okolnostima. a niko osim tebe, do sada, nije mjerio koliko vrijedi djeciji zivot. jel vidis zasto ti govorim da si ljigav?
Ako nisi, duboko se izvinjAJEM
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#34966 Re: Zeničani
@belfy , ljigavo je od tebe praviti se najpametniji. Ako znas sve to sto si nabrojao (kontrola procesa proizvodnje, ljudski resursi , proizvodni procesi), onda si sam Lakeshi Mittal.
Ili si bio neka vrsta Begagica u Mitalu, pa radio istovremeno na 17 pozicija.
Ili si bio neka vrsta Begagica u Mitalu, pa radio istovremeno na 17 pozicija.
-
smartXL
- Posts: 2082
- Joined: 06/07/2013 23:05
#34967 Re: Zeničani
Nemoj paušalno odgovarat, napisao sam činjenicu a ti o Muji...Gdje je željezara u drugim krajevima BiH, gdje se također umire od kamera?moet-perignon wrote:smartXL wrote:U Sarajevu, Banja Luci, Hercegovini...nema željezare, pa i tamo raste smrtnost od malignih bolesti. Šta se sve konzumira, kakva vozila saobraćaju cestama....
smart, podsjecas me na nekog Muju iz Viteza, sto radi u Mittalu, pa je po fejzbuku pisao kako ljudi jedu puno salama i od toga dobijaju kancer.
jedu salame, jer zene nece vise da kuhaju.
na prvi pogled ti se cini da je top lista nadrealista, ali jock - ta figura postoji, zivi u Vitezu, radi u Mittalu, i vjeruje kako zena treba da kuha, i
da ce biti manje kancera.
Boze, jos malo pa ce se izvuci analiza da su zene krive za kancer, a ne Mittal i ostali zagadjivaci.
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#34968 Re: Zeničani
smartXL wrote:Nemoj paušalno odgovarat, napisao sam činjenicu a ti o Muji...Gdje je željezara u drugim krajevima BiH, gdje se također umire od kamera?moet-perignon wrote:smartXL wrote:U Sarajevu, Banja Luci, Hercegovini...nema željezare, pa i tamo raste smrtnost od malignih bolesti. Šta se sve konzumira, kakva vozila saobraćaju cestama....
smart, podsjecas me na nekog Muju iz Viteza, sto radi u Mittalu, pa je po fejzbuku pisao kako ljudi jedu puno salama i od toga dobijaju kancer.
jedu salame, jer zene nece vise da kuhaju.
na prvi pogled ti se cini da je top lista nadrealista, ali jock - ta figura postoji, zivi u Vitezu, radi u Mittalu, i vjeruje kako zena treba da kuha, i
da ce biti manje kancera.
Boze, jos malo pa ce se izvuci analiza da su zene krive za kancer, a ne Mittal i ostali zagadjivaci.
ne mozes ni ti pouzdano govoriti o tome kako ljudi u Hercegovini pored narandzi, limuna, lavande i sparoga obolijevaju od kancera.
kao da radis u Institutu za zdravlje i hranu, koji su nedavno za medije objavili "statisticke podatke" kako u Federaciji BiH najvise od karcinoma obolijevaju stanovnici Hercegovine.
prevalenca koznih oboljenja poput melanoma je veca u Hercegovini, dok je prevalenca karcinoma pluca veca u Ze-Do kantonu.
jasno je da ljudi obolijevaju, da DNK mutira i da ce s novim generacijama postojati veca vjerovatnoca oboljelih od nekog oblika karcinoma.
kako nemamo i ne vodimo studijsku analizu koja pokazuje sto Mittal radi, ili bilo koji drugi zagadjivac, INZ ce nam mazati oci sturim podacima o vecoj smrtnosti u Hercegovini, uprkos svim tim cempresima i narovima oko njih.
INZ bi se trebao ozbiljnije baviti prevencijom, i osvjestavati ljude kako ono "malo prasine" u gradu utjece na kvalitet zivota, pa cemo kad se osvjestimo za 20 godina poceti sire razmisljati - da Mittal ne hrani 30 000 usti, vec ih gusi.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38021
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#34969 Re: Zeničani
umrijet ce te i ovako i onako...ja svoju smrt zamisljam sa kakvom plavusom mladjom 60 godina u krevetu 
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34970 Re: Zeničani
Ko Hadziflasic?Bobi wrote:umrijet ce te i ovako i onako...ja svoju smrt zamisljam sa kakvom plavusom mladjom 60 godina u krevetu
-
smartXL
- Posts: 2082
- Joined: 06/07/2013 23:05
#34971 Re: Zeničani
Ama bolan opet paušalno govoriš, koliko ljudi zaista jede zdravu hranu, šta nam se servira? Pogledaj smrtnost u KS, oni nemaju željezaru...moet-perignon wrote:
ne mozes ni ti pouzdano govoriti o tome kako ljudi u Hercegovini pored narandzi, limuna, lavande i sparoga obolijevaju od kancera.
kao da radis u Institutu za zdravlje i hranu, koji su nedavno za medije objavili "statisticke podatke" kako u Federaciji BiH najvise od karcinoma obolijevaju stanovnici Hercegovine.
prevalenca koznih oboljenja poput melanoma je veca u Hercegovini, dok je prevalenca karcinoma pluca veca u Ze-Do kantonu.
jasno je da ljudi obolijevaju, da DNK mutira i da ce s novim generacijama postojati veca vjerovatnoca oboljelih od nekog oblika karcinoma.
kako nemamo i ne vodimo studijsku analizu koja pokazuje sto Mittal radi, ili bilo koji drugi zagadjivac, INZ ce nam mazati oci sturim podacima o vecoj smrtnosti u Hercegovini, uprkos svim tim cempresima i narovima oko njih.
INZ bi se trebao ozbiljnije baviti prevencijom, i osvjestavati ljude kako ono "malo prasine" u gradu utjece na kvalitet zivota, pa cemo kad se osvjestimo za 20 godina poceti sire razmisljati - da Mittal ne hrani 30 000 usti, vec ih gusi.
Niko ne kaže da zrak nije jedan od faktora koji utiče na zdravlje ljudi, ali da li samo Mittal zagađuje zrak, ponavljam, nema ga u KS, HNK... a gledaj smrtnosti.
- notsure
- Posts: 1185
- Joined: 31/07/2008 19:57
#34972 Re: Zeničani
Oxford to računa za industriju legiranih čelika koji se mogu preraditi u finalni proizvod. Zenički mital proizvodi SAMO armaturu. I više od pola je za izvoz. Tako da ta oxfordska za nas ne važiskoronikako wrote:Prema studiji Oxforda u EU: jedno radno mjesto u industriji celika proizvodi dodatnih 7 direktnih ili indirektnih radnih mjesta kroz razne izvodjace radova, dobavljace I ostala povezana mjesta. Ako to primjenimo na Mittal u Zenici dobijemo 16100 radnih mjesta (naravno nisu sva u Zenici). Mozemo I zaokruziti na 15.
To je dakle 17.000 ljudi koji zive od tog Mittala.
- notsure
- Posts: 1185
- Joined: 31/07/2008 19:57
#34973 Re: Zeničani
moet-perignon wrote:belfy, poznajem Samira odvajkada i mnogo prije te '94. znaci, dosta duze od tebe.
zao mi je sto ignoriras cinjenicu da Mittal zagadjuje i onemogucava kvalitetan zivot stanovnicima Zenice i njenih mjesnih zajednica.
malo je drukcije kad hodas ulicama gradova gdje nema indijskog hohstaplera, osjetis mirise borova ili hrasta pod kojim hodas.
u Zenicu kad izadjem uvijek nagadjam sto oni bjelosvjetski gelipteri Mittala ispustaju, i tesko da mogu osjetiti miris bora pored kojeg prodjem.
samo ovaj osjecaj sto su mi ti ljudi otidjili, ne mogu oprostiti i razumno prihvatiti da Mittal hrani par usti', dok stotinu hiljada gusi.
i daj malo, belfy, u kakvoj si ti nedodjiji u Njemackoj? ni traga u tebi onog lijepog, inspirativnog nadahnuca jer si okruzen jednom zdravom sredinom.
nerijetko gundjas po forumu.
doduse, ruku na srce, i ja gundjam, ali takva mi je narav. to znaju i oni moji njemacki frendovi u Berlinu.
Nije problem da li zagađuje i da li je jedini.smartXL wrote:Ama bolan opet paušalno govoriš, koliko ljudi zaista jede zdravu hranu, šta nam se servira? Pogledaj smrtnost u KS, oni nemaju željezaru...moet-perignon wrote:
ne mozes ni ti pouzdano govoriti o tome kako ljudi u Hercegovini pored narandzi, limuna, lavande i sparoga obolijevaju od kancera.
kao da radis u Institutu za zdravlje i hranu, koji su nedavno za medije objavili "statisticke podatke" kako u Federaciji BiH najvise od karcinoma obolijevaju stanovnici Hercegovine.
prevalenca koznih oboljenja poput melanoma je veca u Hercegovini, dok je prevalenca karcinoma pluca veca u Ze-Do kantonu.
jasno je da ljudi obolijevaju, da DNK mutira i da ce s novim generacijama postojati veca vjerovatnoca oboljelih od nekog oblika karcinoma.
kako nemamo i ne vodimo studijsku analizu koja pokazuje sto Mittal radi, ili bilo koji drugi zagadjivac, INZ ce nam mazati oci sturim podacima o vecoj smrtnosti u Hercegovini, uprkos svim tim cempresima i narovima oko njih.
INZ bi se trebao ozbiljnije baviti prevencijom, i osvjestavati ljude kako ono "malo prasine" u gradu utjece na kvalitet zivota, pa cemo kad se osvjestimo za 20 godina poceti sire razmisljati - da Mittal ne hrani 30 000 usti, vec ih gusi.
Niko ne kaže da zrak nije jedan od faktora koji utiče na zdravlje ljudi, ali da li samo Mittal zagađuje zrak, ponavljam, nema ga u KS, HNK... a gledaj smrtnosti.
Problem je što NE MORA zagađivati ali se zauzvrat mora odreći dijela profita da bi radio kao što radi u EU.
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#34974 Re: Zeničani
Jah, jer je scale ekonomske aktivnosti na nivou EU identičan onome u BiH.skoronikako wrote:Prema studiji Oxforda u EU: jedno radno mjesto u industriji celika proizvodi dodatnih 7 direktnih ili indirektnih radnih mjesta kroz razne izvodjace radova, dobavljace I ostala povezana mjesta. Ako to primjenimo na Mittal u Zenici dobijemo 16100 radnih mjesta (naravno nisu sva u Zenici). Mozemo I zaokruziti na 15.
To je dakle 17.000 ljudi koji zive od tog Mittala.
- Sanjarko
- Posts: 28465
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#34975 Re: Zeničani
Bobi wrote:umrijet ce te i ovako i onako...ja svoju smrt zamisljam sa kakvom plavusom mladjom 60 godina u krevetu

