Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#34926 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

jel vijece glasalo za ovo uopste?
ako jeste treba ih pozvati na odgovornost zbog potrosenih para za nove saobracajne znakove
ili JP Parkinge i krOlja ako je odluka bila njihova
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#34927 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jeste upratili što Bambino i Sanel prcaju Labuda? :evil:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83544
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34928 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Nismo de nam ispricaj sta se desava
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#34929 Re: Zeničani

Post by notsure »

Casual's wrote:Jeste upratili što Bambino i Sanel prcaju Labuda? :evil:
Od petka nema uploada na rtvze Youtube kanal, danas na vijestima sve nove face... šta se dešava tamo?

Image Image
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#34930 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Ma haj to. Debili sad o čovjeku pišu da dolazi pijan na posao, da mu je krivo što nije dio samer fest tima, da je na nekom PRESSu napadao pijan goste.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#34931 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Labud je inace huligan :oops:
grad postao smecarnik
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#34932 Re: Zeničani

Post by belfy »

belfy wrote:
moet-perignon wrote:
skoronikako wrote:Nije istina da se "ventili" popuštaju i slično. Najlakše je valjati gluposti kad ne poznajes proces proizvodnje.

Pronadji nekog ko radi u Mittalu. Pitaj kako ide proces proizvodnje. I onda ces vidjeti da nije bas sve na "ventil".

laickim jezikom tvrdim.
priznajem da nemam skole za te ventile i zupcanike, ali pisem u prostim slikama u zelji da slikovito banalizujem ponizavanje civilnog drustva. priznat ces da je odnos prema obicnom covjeku od strane Mittala ponizavajuci i dosta bahat.

dakle, da sumiramo: kvaka sa ventilima je nesto poput humoreske. ne mislim doslovno da postoji ventil-majstor, ali mirisem i vidim da Mittal perfidno zamaskira svoj hamelj tokom dana u odnosu na vecer kada najvise rad.

ako postoji strucno lice ovdje, rado cu da procitam njegovo/njeno obrazlozenje u stilu: NOT GREAT, NOT TERRIBLE!
evo, ja cu ti kao strucno lice i neko ko je radio tamo skoro 13 godina reci da nisi u pravu, a obrazlozenje dobijes veceras, iako sam vec ranije pisao o tome...
da ispunim receno. dakleM:

sam Mittal sada ima nesto oko 2100 - 2200 zaposlenika direktno. vecu cifru pumpaju pripravnicima. sto zapravo nije lose, jer istima ce staz svakako placati kanton, a platu ko god ih zaposli. Mittal samo ima vecu bazu za iste i u sirem spektru od manjih preduzeca, pa shodno tome moze i da ih angazuje vise, a njihovi trosci za Mittal su minorni. no, njima i svim drugim djelatnostima nisu, jer je tih pripravnika sada oko 300 - 500 u svakom datom momentu.

nadalje, firme koje konstantno i svakodnevno rade i zaradjuju u Mittalu su: Elektrovar (kao elektricari), Zeljezara Zenica (kao skelari, a donedavno i kao prehrana, tj. restoran (ne znam ko sada drzi restoran, ali nije ni bitno, jer i tamo ljudi rade i zaradjuju)), potom Termomatik (koji se bavi automatikom), a i njegova sestrinska firma koja se bavi vatrostalstvom (tacnije vatrostalnim ozidima). Nadalje je tu DalNet (da, bas podsjeca na mIRC) koji se bavi vatrodojavnim sistemima, a onda i Dvokut is Sarajeva koji se bavi plinskim mjerenjima. Pored Dvokuta iz Sarajeva je tu takodjer i glavna centrala za Dräger, jer su najveci korisnik opreme te firme, zajedno sa rudnicima. i, kao jedan od osrednjih bih naveo Fuel Boss, jer se oni sada malo vise orjentiraju na rad u EU, pa sada vjerovatno vise poslova rade vani, nego u samom Mittalu, ali svakako nisu za zanemariti...

Kao "sporednije" bih nabrojao Metalurski institut, kao i Masinski fakultet, te rudnik Raspotocje. oni pruzaju dosta "usluga, samo nisu toliko cesti kao iznad nabrojani.

od "direktno - indirektnih" bih pobrojao sve sakupljace sekundarnih metalnih sirovina. ili sto je to lijepo opisao jedan moj radni kolega, jednom davno: "od kako je zeljezara proradila nestao je i lavor koji je godinama visio na grani..."

sada ostaju samo one nebitne da se pomenu... to bi bile Siemens, ABB, General Electric, Schneider i ostale koje sam zaboravio... zasto nebitne? zato sto od njih dobijamo samo to da ljudima koji dolaze da odrade posao od jedne sedmice, pa do sest mjeseci plate smjestaj i hranu, a i oni nesto potrose jos mimo toga u nasem gradu, pored tih hotelijersko-ugostiteljskih.


sada o kvaki sa ventilima...

nijedan pogon koji radi 24h dnevno ne moze da ceka vikend da bi "napravio sranje koje niko nece vidjeti..." ako nesto izbacuje hiljade kubika sranja, a nemas gdje da ih skladistis (a Mittal nema) onda ih otpustas kako dolaze da bi proces tekao neometano. i ne postoji nacin da to zaustavis, sem same obustave cijelog procesa. kao kada bi jeo cijelu sedmicu grah sa kiselim kupusom, a birao da prdis samo vikendima kada si negdje na svjezem zraku - ne ide.

isto kao sa svim onim slikama slikanim po danu. da oni imaju mogucnost da to pustaju samo nocu niti jedna od istih ne bi postojala. to je jednostavno nemoguce. jedino sto mogu povremeno pustati je akumulacija otpadnih voda prema rijeci bosni, ali ona se sasvim normalno preciscava i pusta se otvoreno samo u slucaju havarija.

i da, jasno je da si laik kada pricas o ovome, ali si zasigurno i laik i u ovom sto govoris: "....ali pisem u prostim slikama u zelji da slikovito banalizujem ponizavanje civilnog drustva..." nista ti nisi banalizovao onim svojim opisom osim samog svog shvatanja. tvoja kritika nije kritika, nego cisti promasaj. da bi nesto kritikovao kvalitetno, onda u to moras biti i upucen. nek ti Samir Lemes bude primjer i uzor. jer, tvoj upis prije pokazuje samo neupucenost u materiju, nedostatak komunikacije sa ljudima koji, barem, rade tamo, nedostatak empatije, ni najmanji dodir sa ekonomijom i funkcionisanjem iste, bas kao i sa funkcionisanjem fondova, na sto ti je Tempo fino ukazao.

ja bih to najradije opisao kao mlacenje gloginja tudjim...ali to sam samo ja... zasto? zato sto ti mislis da tebe jedna tako minorna stvar kao zatvaranje jedne male livnice tipa Mittala ne bi ni dotaknula. ovim sto si rekao ja sam dobrano siguran da bi ti vjerovatno i najmanje osjetio, no ipak bi osjetio... et'... nemam vise centi, dao sam oba...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#34933 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Salcinovic sad drzi restorane po Mittalu
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34934 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Zeljezara je opasna. Prije je bila i opasnija izgleda. Pricao mi jednom jedan covjek da je bio pozar ne znam kad, nekad davno prije Mitala i da je kojim slucajem baterije zahvatio taj pozar da je pola grada moglo odletit u zrak. Vjerovatno je malo pretjerao ali sigurno da je pozar zahvatio baterije tad taj da bi eksplozija bila razorna.

Do sad je bilo incidenata bruka, ali vjerovatno je toga i prije Mitala bilo. Ne zove se teska industrija bez razloga.

Steta samo sto sav profit Mital izvlaci, kad naravno istog ima. Prije rata barem je se dijelio narodu profit koliko toliko.

Kapitalizam, sta je, tu je.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#34935 Re: Zeničani

Post by channel10 »

@belfy, samo si jos zaboravio napisati da oni imaju filtere, ali ih ukljucuju kako je njima cejf pa se tako dodje do toga da po noci sve iskljuce i prolazi sve mimo filtera. Isto tako i vikendom tako da.imaju.mogucnost regulacije trovanja ovog naroda i ovog grada( ono kako si opisao situaciju sa grahom).
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#34936 Re: Zeničani

Post by Bobi »

_BataZiv_0809 wrote:Radio Zenit svaka cast :thumbup:

https://www.zenit.ba/u-zenici-se-uvode- ... aci-audio/
Ja nisam pametan a jel oni znaju racunat..ja sad placam 35.10 KM 1. zona mjesecno a po ovo cu 63 KM za cijelu godinu :mrgreen: ..kako im se to isplati? Nece 10% vise vinjeta prodat nego sto sad imaju a uvijek je 10-20% praznih mjesta na parkingu.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#34937 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Jedan djeciji zivot nije vrijedan 3000 radnih mjesta.
A onkologija krcata. Lijepo je prduckati iz Njemačke i pisati kako ne treba dirati Mital. Ogavno u najmanju ruku komentarisati tako nesto, a ne udisati te otrove.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83544
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34938 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Bobi wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Radio Zenit svaka cast :thumbup:

https://www.zenit.ba/u-zenici-se-uvode- ... aci-audio/
Ja nisam pametan a jel oni znaju racunat..ja sad placam 35.10 KM 1. zona mjesecno a po ovo cu 63 KM za cijelu godinu :mrgreen: ..kako im se to isplati? Nece 10% vise vinjeta prodat nego sto sad imaju a uvijek je 10-20% praznih mjesta na parkingu.
Jel to zivis u prvoj zoni? Kapitalisto :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#34939 Re: Zeničani

Post by Bobi »

_BataZiv_0809 wrote:
Bobi wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Radio Zenit svaka cast :thumbup:

https://www.zenit.ba/u-zenici-se-uvode- ... aci-audio/
Ja nisam pametan a jel oni znaju racunat..ja sad placam 35.10 KM 1. zona mjesecno a po ovo cu 63 KM za cijelu godinu :mrgreen: ..kako im se to isplati? Nece 10% vise vinjeta prodat nego sto sad imaju a uvijek je 10-20% praznih mjesta na parkingu.
Jel to zivis u prvoj zoni? Kapitalisto :D
Ma extra ovo...mogu s autom na kaficu dje hocu :lol: ..Masarykova ulica ko hadžija iz Kineskog :lol:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#34940 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Bobi wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Radio Zenit svaka cast :thumbup:

https://www.zenit.ba/u-zenici-se-uvode- ... aci-audio/
Ja nisam pametan a jel oni znaju racunat..ja sad placam 35.10 KM 1. zona mjesecno a po ovo cu 63 KM za cijelu godinu :mrgreen: ..kako im se to isplati? Nece 10% vise vinjeta prodat nego sto sad imaju a uvijek je 10-20% praznih mjesta na parkingu.
Kako im se ne isplati? Jesi li svjestan da niko ne moze sa svojim autom iz svoje zone?
Nisu oni budale. Pa plus kazne... Znaju oni vrlo dobro sta rade.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#34941 Re: Zeničani

Post by smartXL »

U Sarajevu, Banja Luci, Hercegovini...nema željezare, pa i tamo raste smrtnost od malignih bolesti. Šta se sve konzumira, kakva vozila saobraćaju cestama....
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#34942 Re: Zeničani

Post by Bobi »

channel10 wrote:
Bobi wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Radio Zenit svaka cast :thumbup:

https://www.zenit.ba/u-zenici-se-uvode- ... aci-audio/
Ja nisam pametan a jel oni znaju racunat..ja sad placam 35.10 KM 1. zona mjesecno a po ovo cu 63 KM za cijelu godinu :mrgreen: ..kako im se to isplati? Nece 10% vise vinjeta prodat nego sto sad imaju a uvijek je 10-20% praznih mjesta na parkingu.
Kako im se ne isplati? Jesi li svjestan da niko ne moze sa svojim autom iz svoje zone?
Nisu oni budale. Pa plus kazne... Znaju oni vrlo dobro sta rade.
Jesu budale su, odgovorno tvrdim. Gdje mi to iz Zone I idemo, na posao(ima parking), Trzni(ima parking), stadion(ima kod Babica free parking)..Babina rijeka(evo znam sve iz moje zgrade ako jedno dvoje godisnje tamo parkira ili u Radakovu), gdje god ides na brzake mozes na trotuar 3-5 minute da ne gubis iz vidokruga auto.
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#34943 Re: Zeničani

Post by notsure »

smartXL wrote:U Sarajevu, Banja Luci, Hercegovini...nema željezare, pa i tamo raste smrtnost od malignih bolesti. Šta se sve konzumira, kakva vozila saobraćaju cestama....
Otkud ti podaci o malignim?
Po zvaničnim podacima, najgore je u Sarajevskom i ZeDo kantonu, zato što imamo onkologiju.
https://www.zzjzfbih.ba/zdravstvena-sta ... novnistva/
Evidencija je nikakva, brojeve upisuju ne po mjestu stanovanja nego tamo gdje dođeš doktoru. I imaš masu ljudi koji umru a da i ne znaju da su imali rak, jer metastazira a ne oni ne prepoznaju simptome ili im doktori slažu da imaju nešto drugo da bi im uvalili lijekove svog farmaceutskog sponzora.

Osim toga, rak se ne dobije za mjesec, za godinu, fasuješ ga od posljedica 10-20-30 godina izloženosti rizicima. Ne ubija te jedna stvar, ubija te njihova kombinacija, i sve još dodatno zavisi od genetike, stresa, uslova života...
Priča o raku od zagađenja je u stvari priča o tome šta se može a šta ne može izbjeći. Šta sam možeš učiniti a na šta nemaš uticaja.
Cigare kao rizik možeš izbjeći, hranu poprilično (manje konzervi, polifosfata, pesticida, aspartama,...), ali zagađenje iz industrije ne možeš.
U stvari možeš, tako što se iseliš tamo gdje nema te industrije, ili da industriju neko (čitaj država) natjera da manje zagađuje, što se kod nas ne dešava.

Image
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#34944 Re: Zeničani

Post by belfy »

channel10 wrote:@belfy, samo si jos zaboravio napisati da oni imaju filtere, ali ih ukljucuju kako je njima cejf pa se tako dodje do toga da po noci sve iskljuce i prolazi sve mimo filtera. Isto tako i vikendom tako da.imaju.mogucnost regulacije trovanja ovog naroda i ovog grada( ono kako si opisao situaciju sa grahom).
jos jedan poznavaoc... nisam hebo, al' sam gled'o, a? koji to filteri ne rade nocu ili vikendima...ono reci barem iz druge ruke... a isto tako i vikendom...
clio_dci120 wrote:Jedan djeciji zivot nije vrijedan 3000 radnih mjesta.
A onkologija krcata. Lijepo je prduckati iz Njemačke i pisati kako ne treba dirati Mital. Ogavno u najmanju ruku komentarisati tako nesto, a ne udisati te otrove.
ja sam u tom Mittalu radio nepunih 13 godina i nikada nisam rekao da ne treba dirati isti, nego upravo suprotno. nauci citati.

ne znam imas li dijete da znas koliko vrijedi zivot istog. ja imam, pa bi bilo lijepo da pazis sta govoris. moje dijete je jos u mom gradu, dok ti nisi. i dobro si rekao. ogavno je da to komentarise neko ko nema dijete u tim okolnostima. a niko osim tebe, do sada, nije mjerio koliko vrijedi djeciji zivot. jel vidis zasto ti govorim da si ljigav?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34945 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

belfy, hvala na opseznim crticama o tome kako funkcionira grad "zahvaljujuci" Mittalu.

uzgred, dugo i odvajkada poznajem Samira Lemesa, i dakako da razgovaramo o ovim stvarima i svakako planiramo jedan zajednicki projekat.
nisam ni blizu u struci ventila i zupcanika, ali mnogo vise mogu objasniti problem zagadjenja na civilno drustvo. godinama gledam ono sto Mittal cini po zdravlje lokalnoj zajednici, i moram priznati postaje jezivo i anksioznost se uvlaci u asshole od svih tih prizora.

mozda grijesim, ali nekako sam dojma da se fokus stavlja na prezivljavanje civilnog stanovnistva "zahvaljujuci" Mittalu. taj podatak ne mogu da prihvatim kao jak argument i da se, eto, pomirimo sa cinjenicom da smo izlozeni jednom opasnom istrebljivanju, opasnom ponizavanju i otimanju nasih zivota, kao i zivota onih koji nam znace.

iako ne zivim u Tetovu ili Banlozima, ali boli me i ponizava me sto ono indijsko smece sebi daje za pravo.
stoga cu se zbog njegovog ponasanja prema civilnom drustvu u Zenici izrazavati u tim banalnim slikama (jer citava njegova porodica jeste banalna i prosta) i uporno pisati kako vrte ventile i zupcanike, u nadi da cu isprovocirati lokalnu zajednicu zbog "malo prasine" - kako je jedna radnica iz Mittala izjavila nakon sto je Dzonlic pustio sliku totalno zadimljene Zenice slucajno ili ne jedne subote.

nisam u struci ventila i sarafa, ali smeta mi kada Mittal i njegovi radnici koji mahom dolaze iz Viteza, i okolnih mjesta koja su van Zenice rijesavaju da guse ljude koje volim u onom gradu.

rodom sam iz Zenice, ali samo jednu osobu znam da radi u Mittalu, a ista firma se busa kako najvise zaposljava.
ko su, zaboga, ti ljudi sto rade? odakle dolaze?
boli njih gluteus sto "malo prasine" pada na grad i ubija nas polako.
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34946 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

smartXL wrote:U Sarajevu, Banja Luci, Hercegovini...nema željezare, pa i tamo raste smrtnost od malignih bolesti. Šta se sve konzumira, kakva vozila saobraćaju cestama....

smart, podsjecas me na nekog Muju iz Viteza, sto radi u Mittalu, pa je po fejzbuku pisao kako ljudi jedu puno salama i od toga dobijaju kancer.
jedu salame, jer zene nece vise da kuhaju.
na prvi pogled ti se cini da je top lista nadrealista, ali jock - ta figura postoji, zivi u Vitezu, radi u Mittalu, i vjeruje kako zena treba da kuha, i
da ce biti manje kancera.
Boze, jos malo pa ce se izvuci analiza da su zene krive za kancer, a ne Mittal i ostali zagadjivaci.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#34947 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Dosta zaposlenih u Mittalu uopce nisu iz opcine Zenica a neki su se cak i doselili u zadnjih 10-tak godina iz okolnih gradova(Tesanj, Zepce, Zavidovici, Vitez,...)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83544
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34948 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevo :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#34949 Re: Zeničani

Post by Bloo »

_BataZiv_0809 wrote:Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevo :-)
:srce: :kiss:
i onda radioaktivnim prisustvom trujete nas Sarajlijice :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#34950 Re: Zeničani

Post by Bobi »

_BataZiv_0809 wrote:Sto da ne? Kad vec mi uber Zenicani sa dna kace letimo u Sarajevo :-)
Pa sto bi jedan inzinjer radio u Mittalu kao pogonski inzinjer 10-15 godina a tamo neki balo kojem je babo neka civija postao njemu sef za 12 mjeseci sa vecom placom,. normalno da ce otici u Sarajevo gdje ce ga vise cijeniti. Eto vidi sebe, pravnik ako nemas koga da te pogura mogao bi 20 godina raditi u kadrovskoj da zivkas nove kandidate na razgovor a sef bi ti bio neki nosonja koji je prosle godine diplomirao, tako ti je tamo :mrgreen: .
Post Reply