Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3476 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene na pasatu sluzbenih boja tako stoji vec par godina neki mi kombi na vlasicu bacio
-
cabej
- Posts: 163
- Joined: 05/07/2011 19:57
#3477 Re: Pitamo Mehanicare ?
trebao bi mi mehanicar sa 2-3 godine iskustva, ako imate koga preporuciti javite. placa i uslovi dobri, lokacija Bare
Last edited by cabej on 14/04/2020 19:19, edited 2 times in total.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3478 Re: Pitamo Mehanicare ?
600 € plus ugradnja, u najjeftinijem slucaju. Imas li start-stop?cabej wrote:ima li ko iskustva sa zamjenom plivajuceg zamajca za insigniu (zamajac, lamela, korpa, druk lezaj).
u ovlastenom servisu cijena je preko 3000 KM
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8007
- Joined: 20/01/2011 11:10
#3479 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam imao sličnu "fleku" na vjetrobranu. Otiđi do neke od ovih firmi što rade šajbe i nek ti injektiraju, tj. zalijepe staklo. To se uradi tako dobro da ni ne primijetiš da je ikad bilo oštećenje.MrRango wrote:Pozdrav svima.
Kakva su vaša iskustva sa udarcima kamenčića u šajbu. Danas me je jedan pravo dobro uplašio, ostavio je trag za sobom, ali nije se proširilo po ostatku šajbe udarac, nego je samo otprilike 1-1.5 cm prečnika ostao trag, i nije duboko udario, samo se površinski primijeti koliko široko je imao pri udarcu u šajbu, ne znam koliko se to sa slike vidi.
Kakve su šanse da se dalje proširi, budući da svaki dan putujem oko 70km, a sada idu i hladnije temperature, kako će to sve se odraziti, kakva su vaša mišljenja, nemam nikakvo iskustvo sa tim stvarima, početnik sam, tako da bilo koji savjet je dobro došao.
Gledao sam na internetu nekakvi kit-ovi za lijepljenje, da li toga kod nas ima, i da li ima ikako potrebe poduzimati išta povodom istog.
Hvala.
Slika:
http://postimg.org/image/pgx4619dj/
-
cabej
- Posts: 163
- Joined: 05/07/2011 19:57
#3480 Re: Pitamo Mehanicare ?
nemam. koja kombinacija je 600 EUR (zamjenski, polovni, koji majstor)? hvaladirestraits0078 wrote:600 € plus ugradnja, u najjeftinijem slucaju. Imas li start-stop?cabej wrote:ima li ko iskustva sa zamjenom plivajuceg zamajca za insigniu (zamajac, lamela, korpa, druk lezaj).
u ovlastenom servisu cijena je preko 3000 KM
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3481 Re: Pitamo Mehanicare ?
cabej wrote:nemam. koja kombinacija je 600 EUR (zamjenski, polovni, koji majstor)? hvaladirestraits0078 wrote:600 € plus ugradnja, u najjeftinijem slucaju. Imas li start-stop?cabej wrote:ima li ko iskustva sa zamjenom plivajuceg zamajca za insigniu (zamajac, lamela, korpa, druk lezaj).
u ovlastenom servisu cijena je preko 3000 KM
Blizu 700 €
Zamajac
Potisni
Set_kvacila
Majstora nadjes tamo gdje zivis, raspitas se malo, imas i na forumu majstora koji to rade.
- Optimist
- Posts: 15530
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#3482 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na koliko je predvidjeno da se radi veliki servis na VW/Audi 2.0 TDI motoru, 140 ks?
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3483 Re: Pitamo Mehanicare ?
U BiH pod veliki servis se podrazumijeva zamjena zupcastog remena(komplet) pa to i pretpostavljam.Optimist wrote:Na koliko je predvidjeno da se radi veliki servis na VW/Audi 2.0 TDI motoru, 140 ks?
Mahom u EU pod veliki servis spadaju svi filteri, ulje i dosipanje ostalih tekucina.
U servisnoj knjizici novijih modela >2010.g. stoji na 180.000 km ili 5-6 god. starosti.
Ja sam to uvijek mijenjao oko 125.000 ili 6 godina starosti.
- Optimist
- Posts: 15530
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#3484 Re: Pitamo Mehanicare ?
U pitanju je CR motor, auto 2008 godiste, preslo skoro 120 hiljada.
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3485 Re: Pitamo Mehanicare ?
edit:Optimist wrote:U pitanju je CR motor, auto 2008 godiste, preslo skoro 120 hiljada.
Modeljaar 2006 svakih 120dkm
Modeljaar 2007 svakih 150dkm
ako nemas knjigu od auta onda se drzi ovoga priblizno.
po meni, vrijeme da se to promijeni radi starosti istog.
- Optimist
- Posts: 15530
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#3486 Re: Pitamo Mehanicare ?
HvalaDanguba wrote:edit:Optimist wrote:U pitanju je CR motor, auto 2008 godiste, preslo skoro 120 hiljada.
Modeljaar 2006 svakih 120dkm
Modeljaar 2007 svakih 150dkm
ako nemas knjigu od auta onda se drzi ovoga priblizno.
po meni, vrijeme da se to promijeni radi starosti istog.
- Alfa159
- Posts: 636
- Joined: 25/07/2007 12:01
- Location: Horde zla - Machu Picchu
#3487 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gospodo mehanicari!
Prilikom kocenja pri vecoj brzini trese se volan, kaze majstor krivi diskovi.
E gdje da radim te diskove, treba nesto ko brusiti a morao bi uraditi i shpuru
e gdje to raditi i koliko to kosta.
Prilikom kocenja pri vecoj brzini trese se volan, kaze majstor krivi diskovi.
E gdje da radim te diskove, treba nesto ko brusiti a morao bi uraditi i shpuru
e gdje to raditi i koliko to kosta.
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3488 Re: Pitamo Mehanicare ?
...ako se ima sta obrusiti. Ako su potroseni i planiras auto zadrzati na duze vrijeme, kupi nove diskove.Alfa159 wrote:Gospodo mehanicari!
Prilikom kocenja pri vecoj brzini trese se volan, kaze majstor krivi diskovi.
E gdje da radim te diskove, treba nesto ko brusiti a morao bi uraditi i shpuru
e gdje to raditi i koliko to kosta.
p.s. nisam mehanicar al'mogu pogledati
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#3489 Re: Pitamo Mehanicare ?
kad smo vec kod zupcastih,na koliko je preporucljivo mijenjat na 1.6HDI,u knjizici pise 200 hiljada km ili 10 god. 
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3490 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema veze BiH ili Eu, svugdje je servis - servis, bilo veliki, bilo mali. Mogu se razlikovati jedino servisni interval(i), prvenstveno što se kod nas skrati interval zamjene ulja (i filtera, logično) zbog loše kvalitete goriva.Danguba wrote:
U BiH pod veliki servis se podrazumijeva zamjena zupcastog remena(komplet) pa to i pretpostavljam.
Mahom u EU pod veliki servis spadaju svi filteri, ulje i dosipanje ostalih tekucina.
U servisnoj knjizici novijih modela >2010.g. stoji na 180.000 km ili 5-6 god. starosti.
Ja sam to uvijek mijenjao oko 125.000 ili 6 godina starosti.
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3491 Re: Pitamo Mehanicare ?
U NL kada me pita koji cu servis pored tehnickog:530i wrote:Nema veze BiH ili Eu, svugdje je servis - servis, bilo veliki, bilo mali. Mogu se razlikovati jedino servisni interval(i), prvenstveno što se kod nas skrati interval zamjene ulja (i filtera, logično) zbog loše kvalitete goriva.Danguba wrote:
U BiH pod veliki servis se podrazumijeva zamjena zupcastog remena(komplet) pa to i pretpostavljam.
Mahom u EU pod veliki servis spadaju svi filteri, ulje i dosipanje ostalih tekucina.
U servisnoj knjizici novijih modela >2010.g. stoji na 180.000 km ili 5-6 god. starosti.
Ja sam to uvijek mijenjao oko 125.000 ili 6 godina starosti.
- veliki servis on podrazumijeva zamjenu svih filtera, motorno ulje, kontrola ostalih ulja i dosipanje ulja i tekucina
- mali servis, zamjena ulja sa filterom i to je to
Ako trebas mijenjati remen moras mu posebno naglasiti i on se upisuje posebno...ili neki drugi dio
...tako da, veliki i mali servis u BiH i EU nije isti. Ovdje svi spominju ''veliki servis'' a podrazumijevaju i zamjenu zupcastog remena.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3492 Re: Pitamo Mehanicare ?
Onda je razlika u značenju tih sintagmi. Na našim prostorima je uvriježeno mišljenje da "veliki servis" označava servis remenja i svega onog što ide uz njih.
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3493 Re: Pitamo Mehanicare ?
tako nekako.
-
Kataklinger
- Posts: 1564
- Joined: 23/12/2013 11:02
#3494 Re: Pitamo Mehanicare ?
Majku mu *bem, haj što nam je u državi sve u qrcu, ali može li se naći bar jedan normalan neiskvaren majstor u ovom Trokutistanu i da je voljan pregledati auto kako treba? Odem u ovlašteni servis, najnormalnije objasnim ono što me kopka na autu, i kreten počne slijegat ramenima i negodovat. Njemu je mrsko zabit nos u mjenjač, pogledat jebeni centralni ležaj. Najlakše bi bilo ono da na žalbu "imam problem s motorom" onako na prvu zamijene komplet motor bez ikakve prethodne investigacije...
-
Pirija
- Posts: 2138
- Joined: 07/08/2013 16:37
#3495 Re: Pitamo Mehanicare ?
pa u ovlastenom inace ne popravljaju samo zamjenjuju dio...Kataklinger wrote:Majku mu *bem, haj što nam je u državi sve u qrcu, ali može li se naći bar jedan normalan neiskvaren majstor u ovom Trokutistanu i da je voljan pregledati auto kako treba? Odem u ovlašteni servis, najnormalnije objasnim ono što me kopka na autu, i kreten počne slijegat ramenima i negodovat. Njemu je mrsko zabit nos u mjenjač, pogledat jebeni centralni ležaj. Najlakše bi bilo ono da na žalbu "imam problem s motorom" onako na prvu zamijene komplet motor bez ikakve prethodne investigacije...
-
MrRango
- Posts: 170
- Joined: 10/08/2012 11:47
#3496 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li imate neku preporuku radnje ili majstora u Tuzli za popravku razbijene šajbe, na prošloj stranici sam pisao u vezi toga, pa bi da to probam riješiti što prije.
- Danguba
- Posts: 15928
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3497 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imas Mustafu u Slavinovicima preko puta Plave poliklinike.MrRango wrote:Da li imate neku preporuku radnje ili majstora u Tuzli za popravku razbijene šajbe, na prošloj stranici sam pisao u vezi toga, pa bi da to probam riješiti što prije.
- the_hooligan_ec
- Posts: 369
- Joined: 05/04/2014 02:39
#3498 Re: Pitamo Mehanicare ?
Renault megane 2 1.4 16v
problem sa pokazivacem goriva. danas upalim auto i odem regularno na pumpu naspem i ponovo da upalim ono pokazuje totalnu rezervu.Uradim famozni test mode na renault ne pokazuje kolicinu goriva u test mode i izbacuje gresku neku " valeur jauge circ.ouvent" .Sta moze biti i jel se neko susretao sa time .. par dana bude sve uredu najednom pobudali

problem sa pokazivacem goriva. danas upalim auto i odem regularno na pumpu naspem i ponovo da upalim ono pokazuje totalnu rezervu.Uradim famozni test mode na renault ne pokazuje kolicinu goriva u test mode i izbacuje gresku neku " valeur jauge circ.ouvent" .Sta moze biti i jel se neko susretao sa time .. par dana bude sve uredu najednom pobudali
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3499 Re: Pitamo Mehanicare ?
Usao sam u neku raspravu sa drugarom...
Ja tvrdim da ventili kuckaju kada je zazor prevelik, a on kada je premali. Ko je upravu?
Ja tvrdim da ventili kuckaju kada je zazor prevelik, a on kada je premali. Ko je upravu?
-
esso_sa
- Posts: 2109
- Joined: 29/10/2005 16:20
- Location: U 'Namu
#3500 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kad kucka, prevelik je zazor.NediM17 wrote:Usao sam u neku raspravu sa drugarom...
Ja tvrdim da ventili kuckaju kada je zazor prevelik, a on kada je premali. Ko je upravu?
Bucni ventili su sretni ventili
