Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#34601 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Može li neko jednostavnom matematičkom operacijom predstaviti ovo o čemu pričamo, na primjerima SDA i Naše stranke?
Ja sam dijelio ove brojeve, i došao sam do istog broja kao i kada postavim proporciju na osnovu procenata, ali čini mi se da se u tom slučaju uvijek može desiti mandat više ili manje na kraju, zbog zaokruživanja.
Vjerujem da je ovo u zakonu preciznije, ali meni je nejasno.
Dakle, SDA ima 247.798 glasova, a NS ima 50.047 na federalnom nivou.
Šta se sad dijeli i kako? Molim vas da dođete do ukupnog broja direktnih i kompenzacijskih mandata. Možda onda svi shvatimo kada imamo primjer.
Ja sam dijelio ove brojeve, i došao sam do istog broja kao i kada postavim proporciju na osnovu procenata, ali čini mi se da se u tom slučaju uvijek može desiti mandat više ili manje na kraju, zbog zaokruživanja.
Vjerujem da je ovo u zakonu preciznije, ali meni je nejasno.
Dakle, SDA ima 247.798 glasova, a NS ima 50.047 na federalnom nivou.
Šta se sad dijeli i kako? Molim vas da dođete do ukupnog broja direktnih i kompenzacijskih mandata. Možda onda svi shvatimo kada imamo primjer.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34602 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Postoji jos nepravednosti.
Recimo izborna jednica 7(Ilidza, Hadzici, Trnovo, Novi Grad i BPK) daje 6 mandata, a ima vise glasača od izborne jednice 11 (ostatak KS-a), koja daje 7 mandata.
Ovo u praksi znaci da je glas glasaca u Novom Gradu manje vrijedan od glasa glasaca u Novom Sarajevu.
Recimo izborna jednica 7(Ilidza, Hadzici, Trnovo, Novi Grad i BPK) daje 6 mandata, a ima vise glasača od izborne jednice 11 (ostatak KS-a), koja daje 7 mandata.
Ovo u praksi znaci da je glas glasaca u Novom Gradu manje vrijedan od glasa glasaca u Novom Sarajevu.
Last edited by _Reds_ on 16/10/2018 20:27, edited 1 time in total.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34603 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dijeli se broj glasova sa 1, 3, 5, 7, itd. I ti količnici nose mandate. Ovakav postupak naziva se D'Hondtova metoda.
Prvo se dijele direktni, radi se ovaj postupak za svaku izbornu jedinicu, a u podjeli mandata učestvuju samo oni koji su prešli izborni prag od 3%. U zavisnosti od toga koliko direktnih mandata nosi određena izborna jedinica najvećih toliko količnika uzet će te direktne mandate.
Zatim se gledaju zbirni rezultati i samo one stranke koje imaju preko 3% učestvuju u dodjeli kompenzacionih mandata. Podijeli se svih 98 mandata D'Hondtovom metodom, a potom se za svaku od stranaka od dobijenog broja oduzme broj direktnih mandata, ono što ostane su kompenzacioni mandati koji se dodjeljuju tim strankama.
Izuzetno, ako broj kompenzacionih mandata pri izračunu prelazi propisan broj (što se može desiti), stranke sa najslabijim količnicima gube mandate sve dok se broj ne svede na zakonom propisan broj.
Inače, zakon se ne piše nužno na način tako da bude lako shvatljiv, nego tako da bude logički ispravan i da se eliminiše mogućnost višestrukog tumačenja.
Prvo se dijele direktni, radi se ovaj postupak za svaku izbornu jedinicu, a u podjeli mandata učestvuju samo oni koji su prešli izborni prag od 3%. U zavisnosti od toga koliko direktnih mandata nosi određena izborna jedinica najvećih toliko količnika uzet će te direktne mandate.
Zatim se gledaju zbirni rezultati i samo one stranke koje imaju preko 3% učestvuju u dodjeli kompenzacionih mandata. Podijeli se svih 98 mandata D'Hondtovom metodom, a potom se za svaku od stranaka od dobijenog broja oduzme broj direktnih mandata, ono što ostane su kompenzacioni mandati koji se dodjeljuju tim strankama.
Izuzetno, ako broj kompenzacionih mandata pri izračunu prelazi propisan broj (što se može desiti), stranke sa najslabijim količnicima gube mandate sve dok se broj ne svede na zakonom propisan broj.
Inače, zakon se ne piše nužno na način tako da bude lako shvatljiv, nego tako da bude logički ispravan i da se eliminiše mogućnost višestrukog tumačenja.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34604 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nije Dhondatova metoda, ona je sa 1:2:3, nego ona druga sto je samo kod nas na Kosovu i i Svedskoj i Danskoj mislim od citave Evrope. Ostali imaju Dhondatovu.Leverage wrote:Dijeli se broj glasova sa 1, 3, 5, 7, itd. I ti količnici nose mandate. Ovakav postupak naziva se D'Hondtova metoda.
Prvo se dijele direktni, radi se ovaj postupak za svaku izbornu jedinicu, a u podjeli mandata učestvuju samo oni koji su prešli izborni prag od 3%. U zavisnosti od toga koliko direktnih mandata nosi određena izborna jedinica najvećih toliko količnika uzet će te direktne mandate.
Zatim se gledaju zbirni rezultati i samo one stranke koje imaju preko 3% učestvuju u dodjeli kompenzacionih mandata. Podijeli se svih 98 mandata D'Hondtovom metodom, a potom se za svaku od stranaka od dobijenog broja oduzme broj direktnih mandata, ono što ostane su kompenzacioni mandati koji se dodjeljuju tim strankama.
Izuzetno, ako broj kompenzacionih mandata pri izračunu prelazi propisan broj (što se može desiti), stranke sa najslabijim količnicima gube mandate sve dok se broj ne svede na zakonom propisan broj.
Inače, zakon se ne piše nužno na način tako da bude lako shvatljiv, nego tako da bude logički ispravan i da se eliminiše mogućnost višestrukog tumačenja.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34605 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Broj mandata po izbornim jedinicama određivao se prema popisu iz 1991. uz određenu dozu tolerancije prema slabije naseljenim regijama kao i uzimajući u obzir nacionalnu strukturu._Reds_ wrote:Postoji jos nepravednosti.
Recimo izborna jednica 7(Ilidza, Hadzici, Trnovo, Novi Grad i BPK) daje 6 mandata, a ima vise glasača od izborne jednice 11 (ostatak KS-a), koja daje 7 mandata.
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#34606 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
To je po popisu iz 1991. godine._Reds_ wrote:Postoji jos nepravednosti.
Recimo izborna jednica 7(Ilidza, Hadzici, Trnovo, Novi Grad i BPK) daje 6 mandata, a ima vise glasača od izborne jednice 11 (ostatak KS-a), koja daje 7 mandata.
U Americi glas na Floridi vrijedi pet puta više nego glas u Montani
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34607 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da u zakonu pise da se broj mnadata treba uskladjivati svako 4 godine, ali mislim da se to ne radi.Leverage wrote:Broj mandata po izbornim jedinicama određivao se prema popisu iz 1991. uz određenu dozu tolerancije prema slabije naseljenim regijama kao i uzimajući u obzir nacionalnu strukturu._Reds_ wrote:Postoji jos nepravednosti.
Recimo izborna jednica 7(Ilidza, Hadzici, Trnovo, Novi Grad i BPK) daje 6 mandata, a ima vise glasača od izborne jednice 11 (ostatak KS-a), koja daje 7 mandata.
Nadjoh prijedlog izmjene mnadata izbornih jednica.
http://www.parlamentfbih.gov.ba/dom_nar ... nicama.pdf
Ali izgleda da ovo nije proslo.
Po ovome su izborne jednice 7 i 11 trebale da imaju po 8 mandata.
Last edited by _Reds_ on 16/10/2018 20:32, edited 1 time in total.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34608 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nije originalna D'Hondtova metoda ali se i ovakav način podjele mandata smatra D'Hondtovom metodom u širem smislu riječi._Reds_ wrote: Nije Dhondatova metoda, ona je sa 1:2:3, nego ona druga sto je samo kod nas na Kosovu i i Svedskoj i Danskoj mislim od citave Evrope. Ostali imaju Dhondatovu.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34609 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Metoda se zove:Leverage wrote:Nije originalna D'Hondtova metoda ali se i ovakav način podjele mandata smatra D'Hondtovom metodom u širem smislu riječi._Reds_ wrote: Nije Dhondatova metoda, ona je sa 1:2:3, nego ona druga sto je samo kod nas na Kosovu i i Svedskoj i Danskoj mislim od citave Evrope. Ostali imaju Dhondatovu.
Sainte-Lague method
I onda dijeli glasove 1:3:5:7....
A D'Hondtova 1:2:3:4:5....
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34611 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Slažem se, makar se za svako računanje na ovaj način najčešće kolokvijalno koristi drugi naziv._Reds_ wrote: Metoda se zove:
Sainte-Lague method
I onda dijeli glasove 1:3:5:7....
A D'Hondtova 1:2:3:4:5....
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34612 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Hajde unesi slucaj sa tri stranke:Radio Sarajevo wrote:Evo ga fin kalkulator sa tri metode.
https://staatsrecht.honikel.de/en/sitzz ... echner.htm
Ukupno 100.000 glasova
7 mandata
Prva stanka: 53.000
Druga 24.000
Treca stranka 23.000
Na osnovu glasova jasno je da je apsolutno pobjednik prva stranka, medjutim kad prebacis u mnadata to je 3:2:2, gdje prva stranka postje od pobjednika gubitinik.
DOk ostalim metodama to nije slucaj.
-
Heller
- Posts: 4404
- Joined: 02/05/2012 22:32
- Location: Tuzla
#34613 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
To u slučaju da nema stranka koje nisu prešle cenzus._Reds_ wrote:Hajde unesi slucaj sa tri stranke:Radio Sarajevo wrote:Evo ga fin kalkulator sa tri metode.
https://staatsrecht.honikel.de/en/sitzz ... echner.htm
Ukupno 100.000 glasova
7 mandata
Prva stanka: 53.000
Druga 24.000
Treca stranka 23.000
Na osnovu glasova jasno je da je apsolutno pobjednik prva stranka, medjutim kad prebacis u mnadata to je 3:2:2, gdje prva stranka postje od pobjednika gubitinik.
DOk ostalim metodama to nije slucaj.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34614 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Hajde računaj direktne i kompenzacione mandate istovremeno
Za naš izborni zakon potreban je poseban kalkulator. Ja sam napravio neke poluautomatske tabele u Excelu putem kojih to računam.
Za naš izborni zakon potreban je poseban kalkulator. Ja sam napravio neke poluautomatske tabele u Excelu putem kojih to računam.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34615 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ja sam samo dao primjer, unesi ti jos 5 stranka ispod 3 posto isti ce ti biti.
Sve u svemu, treba dizati izborni prag na 5% i korisiti Dhondtovu pravu metodu.
I tada ne bi svaka budala pomislila da pravi stranku, imali bi tri neka bloka, ili bi morali imati koalicije prije izbora sto je i posteno.
Koalicije poslije izbora su takodje donekle prevara biraca, jer recimo da sam ja znao da ce stranka za koju sam glasao koalirati sa nekom strnakom polsije izbora, mozda joj ne bi dao glas.
I krzo nekoliko primjera gore sam naveo par nekoliko nepravednih stvari.
Zato npr. nisu DF i GS isli zajedno na listu u KS, nego odovojeno, jer su se nadali da ce GS imati glasova kod BOSS pa pokupiti dva. Samo sto su se malo preracunali.
Sve u svemu, treba dizati izborni prag na 5% i korisiti Dhondtovu pravu metodu.
I tada ne bi svaka budala pomislila da pravi stranku, imali bi tri neka bloka, ili bi morali imati koalicije prije izbora sto je i posteno.
Koalicije poslije izbora su takodje donekle prevara biraca, jer recimo da sam ja znao da ce stranka za koju sam glasao koalirati sa nekom strnakom polsije izbora, mozda joj ne bi dao glas.
Eto u kantonima nema kompenzacijskih.Leverage wrote:Hajde računaj direktne i kompenzacione mandate istovremeno![]()
Za naš izborni zakon potreban je poseban kalkulator. Ja sam napravio neke poluautomatske tabele u Excelu putem kojih to računam.
I krzo nekoliko primjera gore sam naveo par nekoliko nepravednih stvari.
Zato npr. nisu DF i GS isli zajedno na listu u KS, nego odovojeno, jer su se nadali da ce GS imati glasova kod BOSS pa pokupiti dva. Samo sto su se malo preracunali.
-
Heller
- Posts: 4404
- Joined: 02/05/2012 22:32
- Location: Tuzla
#34616 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa unesi pet stranaka, al da prva bude 50+ i prva će imati većinu mandata, al ako na 53 prve dodaš 4,5,6,7 preko 6001 glas Prva ide ispod 50% i gubi 4 mandat logično._Reds_ wrote:Ja sam samo dao primjer, unesi ti jos 5 stranka ispod 3 posto isti ce ti biti.
Sve u svemu, treba dizati izborni prag na 5% i korisiti Dhondtovu pravu metodu.
I tada ne bi svaka budala pomislila da pravi stranku, imali bi tri neka bloka, ili bi morali imati koalicije prije izbora sto je i posteno.
Koalicije poslije izbora su takodje donekle prevara biraca, jer recimo da sam ja znao da ce stranka za koju sam glasao koalirati sa nekom strnakom polsije izbora, mozda joj ne bi dao glas.
Eto u kantonima nema kompenzacijskih.Leverage wrote:Hajde računaj direktne i kompenzacione mandate istovremeno![]()
Za naš izborni zakon potreban je poseban kalkulator. Ja sam napravio neke poluautomatske tabele u Excelu putem kojih to računam.
I krzo nekoliko primjera gore sam naveo par nekoliko nepravednih stvari.
Zato npr. nisu DF i GS isli zajedno na listu u KS, nego odovojeno, jer su se nadali da ce GS imati glasova kod BOSS pa pokupiti dva. Samo sto su se malo preracunali.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34617 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Slažem se da se treba ići s 5% praga kako bi se eliminisala disperzija na male stranke. Originalni D'Hondt (1,2,3...) po logici favorizuje velike stranke ali bih trebao provjeriti u kojoj mjeri, tj. koliko različite rezultate bi to dalo u odnosu na neparni metod.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#34618 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Hajde recimo da je nebitan procenat, da gledas sglasove.
Prva stranka ima 53K
Druga i treeca zajedno 47K glasova, i prva uzima 3 mandata, a ove 2+2.
Da su druga i treca bile u koaliciji odnos bi bio 4:3.
Zakljucak, bolje je puno bez koalicija prije izbora, ali neposteno prema biracima.
Prva stranka ima 53K
Druga i treeca zajedno 47K glasova, i prva uzima 3 mandata, a ove 2+2.
Da su druga i treca bile u koaliciji odnos bi bio 4:3.
Zakljucak, bolje je puno bez koalicija prije izbora, ali neposteno prema biracima.
Zanimljivo da se orginalni Dhondt koristi u svim zemljama bivse Jugoslavije, osim u BIH i na Kosovu.Leverage wrote:Slažem se da se treba ići s 5% praga kako bi se eliminisala disperzija na male stranke. Originalni D'Hondt (1,2,3...) po logici favorizuje velike stranke ali bih trebao provjeriti u kojoj mjeri, tj. koliko različite rezultate bi to dalo u odnosu na neparni metod.
- DrugaGimnazija
- Posts: 1028
- Joined: 13/10/2006 17:30
#34619 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ovo nam treba na svim nivoima, da ovi standardni jahaci sjasu bar 4 godine. Upravo da vidimo neku novu ideju i da izgube poluge vlasti, pa ako se i vrate, bice mnogo prizemljeniji jer znaju da mogu izgubiti.Lakat Jebić wrote: Valjalo bi da sda ispadne bar 4 godine iz vlasti, samo da izgubi glasacku masineriju i da se generalno promijeni struktura biraca. Pa neka stranke kao stranke poslije toga.
Ovo bi bilo pogotovo bitno za SNSD u RS i HDZ u "H" kantonima.
- DrugaGimnazija
- Posts: 1028
- Joined: 13/10/2006 17:30
#34620 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
SDA bi dobila jedan mandat vise, a Boss jedan manje. Dakle, vrlo mala razlika u korist vecih stranaka. Veci efekat bi imalo dizanje praga sa 3% na 5%, ali je to problematicno u ovakvoj drzavi gdje ima preglasavanja na nacionalnom nivou. Takve odluke bi lako izbacile i zadnjeg Bosnjaka iz Skupstine RS, a HDZ bi se rijesio i posljednjih ostataka opozicije medju Hrvatima.Leverage wrote:Slažem se da se treba ići s 5% praga kako bi se eliminisala disperzija na male stranke. Originalni D'Hondt (1,2,3...) po logici favorizuje velike stranke ali bih trebao provjeriti u kojoj mjeri, tj. koliko različite rezultate bi to dalo u odnosu na neparni metod.
Upravo ta rascjepkanost politike na nacionalnoj osnovi je razlog sto upravo BiH ima ovaj nacin podjele mandata.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#34621 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Postoje zagarantovane kvote o minimalnoj nacionalnoj zastupljenosti. Stranke iz RS-a još uvijek nisu potegle sa masovnim postavljanjem Bošnjaka i Hrvata na svoje liste, možda bi to bio povod. Inače, mislim da će SDA kad se prebroje pošta i DKP imati preko 5%.DrugaGimnazija wrote: SDA bi dobila jedan mandat vise, a Boss jedan manje. Dakle, vrlo mala razlika u korist vecih stranaka. Veci efekat bi imalo dizanje praga sa 3% na 5%, ali je to problematicno u ovakvoj drzavi gdje ima preglasavanja na nacionalnom nivou. Takve odluke bi lako izbacile i zadnjeg Bosnjaka iz Skupstine RS, a HDZ bi se rijesio i posljednjih ostataka opozicije medju Hrvatima.
Upravo ta rascjepkanost politike na nacionalnoj osnovi je razlog sto upravo BiH ima ovaj nacin podjele mandata.
To bi možda natjeralo opoziciju među Hrvatima da se ujedini, evo već sad HDZ90 nije prešao federalni i državni prag. Možda bi opozicija predizborno koalirala sa pro bh. strankama. Postavlja se pitanje šta je uopšte prava alternativa HDZ-u za Hrvate koji ne glasaju za pro bh. stranke. Da li je to rigidni HRS ili blaži HDZ90. Ili ništa od toga.
- DrugaGimnazija
- Posts: 1028
- Joined: 13/10/2006 17:30
#34622 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Sama poenta pristupa NS sastavljanju vlasti je ta da stranka NE MORA (NITI MOZE) da ima sve potrebne strucnjake u okviru stranke, nego da se za sve bitne pozicije traze najsposobniji ljudi, bez obzira na to kojoj stranci pripadaju, ili uopste ne pripadaju ni jednoj stranci.MK81 wrote: Osnovno načelo NS jeste da prilikom glasanja glasaju u skladu sa stavovima organa stranke i to vođeni isključivo činjenicama da li smatraju da je nešto korisno i dobro ili ne. Ne vode se (kao svi drugi) od koga neki prijedlog ili rješenje dolazi.
Pitanje za NS, da li smatraju da imaju dovoljno dobrog kadra ( bio on stranački ili ne) za kvalitetno učešće u vlasti? Objektivan odgovor bi volio čuti.
Koliko cujem, i Dino zahtjeva takav pristup, tako da bi se moglo nesto uraditi u KS na ovim principima. Ja bih volio da vidim cak i premijera izabranog na ovaj nacin. Nesto slicno eksperimentu sa Božidarom Matićem.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34623 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Za premijera treba menadzer, cak je i nebitno koju diplomu ima. Covjek koji radi na 10 kanala istovremeno.
-
MUNAFIK
- Posts: 5261
- Joined: 23/03/2004 00:04
#34624 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U ovoj bari i blatu kakva je KS... Tu treba neko spreman za "rokanje" sa svom masinerijom i lokalnim lolama koji su srasli za javnim preduzecima, a uz to da ima (za takav posao) poprilicno mizernu platu...drug_profi wrote:Za premijera treba menadzer, cak je i nebitno koju diplomu ima. Covjek koji radi na 10 kanala istovremeno.
Akose.bude vlast mjenjala tu ce bit svega a nimalo PROFESIONALIZMA sve ce to biti na licnoj osnovi tako da bilo kalav menadzer i profesionalac nema sad sta tu traziti...
-
MK81
- Posts: 99
- Joined: 12/10/2018 12:05
#34625 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Upravo to i pitam. Da li imaju spreman kadar, bez obzira o kome se radi, ko je spreman preuzeti funkcije.Ovo sam pitao Peđu iz razloga što ga je možda iznenadio rezultat, možda nisu spremni kao organizacija za povjerenje i načela koja propagiraju da ispoštuju.DrugaGimnazija wrote:Sama poenta pristupa NS sastavljanju vlasti je ta da stranka NE MORA (NITI MOZE) da ima sve potrebne strucnjake u okviru stranke, nego da se za sve bitne pozicije traze najsposobniji ljudi, bez obzira na to kojoj stranci pripadaju, ili uopste ne pripadaju ni jednoj stranci.MK81 wrote: Osnovno načelo NS jeste da prilikom glasanja glasaju u skladu sa stavovima organa stranke i to vođeni isključivo činjenicama da li smatraju da je nešto korisno i dobro ili ne. Ne vode se (kao svi drugi) od koga neki prijedlog ili rješenje dolazi.
Pitanje za NS, da li smatraju da imaju dovoljno dobrog kadra ( bio on stranački ili ne) za kvalitetno učešće u vlasti? Objektivan odgovor bi volio čuti.
Koliko cujem, i Dino zahtjeva takav pristup, tako da bi se moglo nesto uraditi u KS na ovim principima. Ja bih volio da vidim cak i premijera izabranog na ovaj nacin. Nesto slicno eksperimentu sa Božidarom Matićem.
