MK81 wrote:Kikibombona wrote:MK81 wrote:Ja bas imam suprotno mišljenje. NS je prvi put u prilici da aktivno učestvuje i pregovara. Sada je najbitnije za daljnji rad kakvu će odluku donijeti. Moje mišljenje je da široka koalicija, koja je neminovna s obzirom na izborni rezultat u KS, će biti sve osim kvalitetna i operativna. isto tako ne treba zaboraviti da u tom slučaju će SDA biti u opoziciji i sve sabotirati. Koliko god ih ne volili oni imaju tu mašinu i iskustvo iza sebe. Također, treba znati da je gro bitnih ljudi po administraciji naklonjen SDA, stranci koja ih 25 godina zapošljava i na taj način indirektno kontroliše instituciju. To se najviše ogleda u situaciji kada možeš imati ministra kakvog god hoćeš ali ako je sekretar ministarstva protiv, kao i dosta rukovodioca sektora sve što probaš biće teško izvodivo.Najbolji primjer u praksi je imenovanje ministra MUP-a KS i cijele te priče 2010. godine. Ovakvu situaciju će SDA u tom slučaju koristiti kao dokaz za nesposobnost a u praksi će kontrolisati igru. Tako će samo još više ojačati jer će postići efekat nekvalitetne vlade i koalicije. Možda je bolje jačati pa u budućnosti imati Vladu sa jednim koalicionim partnerom koja je dosta operativnija. Treba dobro razmisliti jer se dosta može izgubiti dugoročno.
Za cetiri godine ce biti ista situacija.
Za osam godina ista.
Za dvanaest ista.
Pogledaj dvadeset godina unazad.
Neće ja vjerujem da se stvar može promjeniti. Treba raditi na tome, shvatiti kako i zašto oni vladaju toliko godina.
Iz opozicije se nista ne moze promijeniti.
Jedan dio zivota sam bio u zabludi. Politiku sam posmatrao iz prizme bliskog okruzenja. Raja iz grada, mahom liberali, rokeri itd. Takvih je u BiH oko 5%.
Slican primjer je ovaj forum na kojem Nasa stranka ima ubjedljivo najvecu podrsku. Ranije je imao SDP. Uglavnom se radi o ljudima iz grada, progresivnijem dijelu stanovnistva, ljevicarima, liberalima, nesto obrazovanijem i politicki edukovanijem dijelu stanovnistva.
Sve to daje jednu sliku koja je daleko od realne.
---
A stvarna su Ljevljanovici i Puracici. Realnost je da u BiH preovladavaju turbo-vjernici koji su bliski nacionalizmu, radikalizmu i krajnjoj desnici. SDA, SNSD i HDZ su odraz naroda u ogledalu. U mom gradu suvereno vlada SDA i surogati. U okolnim selima liberalna NS ima glasova da se mogu na prste prebrojati.
---
Vecina stanovnistva BiH je seoskog mentaliteta. Prema gradskim facama vlada nepovjerenje, posebno ako ima dugu kosu i nausnicu u uhu. Predrasude su itekako prisutne. Likovima poput ovih iz NS prosjecan bosanski seljak ne vjeruje na osnovu fizickog izgleda ili nacina odjevanja. Lopov, peder, mrzi vjeru i naciju itd. Citav spektar predrasuda.
---
Ja sam se u to definitivno uvjerio kada sam malo zasao na drugu stranu, iskocio iz svog uobicajenog drustva, kroz posao i na druge nacine osjetio puls vecinskog stanovnistva, vjernika, tradicionalista itd. Oni vjeruju ljudima koji su njima slicni. Ne vole SDA, ali sa njima znaju na cemu su. Imaju strah od nepoznatog. On ce pljuvati SDA, ali ce opet za njih glasati, jer to su njegovi, po izgledu, karakteru, vjeri, obicajima itd.
---
Za takvo stanje veliku krivicu snosi tzv. ljevica na celu sa SDP ili liberalna Nasa stranka. Profilisani su kao urbane stranke. I sada, kada je Nasa stranka imala zavrsni miting, svi kandidati su isticali kako su rodjeni u strogom centru Sarajeva. Kao to je nesto dobro i pozitivno. Niko se nije pohvalio da je iz Hadzica ili Ilijasa. I onda se cude sto ne mogu dobaciti dalje od centra Sarajeva.
Isti slucaj je sa SDP. Uopste se ne trude da pridobiju seosko stanovnistvo i onda kukaju da je u drugima krivica.
---
Nasa stranka mora uloziti maksimalan napor u ruralni predjelima. Moraju obilaziti ta mjesta i raditi nesto konkretno za stanovnistvo. Moraju razbiti predrasude. Moraju pokazati da duga kosa i nausnica ne odredjuju ljudskost.
---
To je puno lakse uraditi iz pozicije vlasti nego iz opozicije. Iz opozicije mozes samo pricati, a nas narod je nepovjerljiv, posebno prema drugom i drugacijem. Sa pozicije vlasti se mozes dokazati konkretnim djelima a ne pricom.
---
Krajnje je vrijeme da Nasa stranka udje u vlast i uradi nesto konkretno.