IRAN
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#3451 Re: IRAN
da bi Iran, ili bilo ko drugi, imao ikakve šanse u otvorenom sukobu sa USA mora prvo uništiti kompletan satelitski GPS sistem koji je osnova za navođenje raketnih sistema, avijacije, kopnenih trupa, temeljni alat za špijunažu itd.
Do sada su jedino kinezi radili na razvoju raketnih sistema za obaranje satelita i koliko znam uspješno testirali isti.
Do sada su jedino kinezi radili na razvoju raketnih sistema za obaranje satelita i koliko znam uspješno testirali isti.
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3452 Re: IRAN
Kinezi jesu prije jedno dvije godine testirali svoju raketu koja je oborila stari meteoroski satelit , takodjer Kineski u niskoj orbitiJoseMujica wrote:da bi Iran, ili bilo ko drugi, imao ikakve šanse u otvorenom sukobu sa USA mora prvo uništiti kompletan satelitski GPS sistem koji je osnova za navođenje raketnih sistema, avijacije, kopnenih trupa, temeljni alat za špijunažu itd.
Do sada su jedino kinezi radili na razvoju raketnih sistema za obaranje satelita i koliko znam uspješno testirali isti.
bilo je to iznenadjenje za USA i Rusiju koji su do tada jedini imaju slicne kapacitete , ali samo kao testno oruzje
to je vrlo skupa i komplikovana tehnologija ( od deset testova mozda jedan ili dva su uspjesni )
ali Kinezi imaju i drugi kec u rukavu ; Cyber armiju ! pod direktnom komandom Narodne Armije Kine oko po izvjestajima CIA oko 50 000 hakera djeluje iz Kine , i kradu vojne i poslovne tajne i vrse sabotaze
Amerikanci a i Rusi i Evropljani su se vise puta pozalili Kinezima zbog toga
sto rece jedan od forumasa sami Amerikanci su krivi za to , jer su Kinezima zbog profita i jeftine radne snage ustupili gomilu sofisticirane tehnologije ,cak i kompletnu tehnologiju za proizvodnju mikroprocesora ( oko 80 % svjetske proizvodnje ) i Kinezi sada to koriste masovno
sam pao sam se ubio ..
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#3453 Re: IRAN
salto mortale
- Spejs
- Posts: 286
- Joined: 14/07/2011 18:00
#3454 Re: IRAN
To je sasvim nebitno!irvinx1 wrote:A za cije pare?
Bitno je da Rusi aktivno učestvuju u izgradnji iranskih nuklearnih postrojenja i da je odnos između Moskve i Teherana mnogo čvršći i kompleksniji od prodavanja "nekih stvari" kako ti kažeš.
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3455 Re: IRAN
samo treba pogledati projekte gasovoda i naftovoda u tome regionu , i sve je jasno zasto Iran mora pastiSpejs wrote:To je sasvim nebitno!irvinx1 wrote:A za cije pare?
Bitno je da Rusi aktivno učestvuju u izgradnji iranskih nuklearnih postrojenja i da je odnos između Moskve i Teherana mnogo čvršći i kompleksniji od prodavanja "nekih stvari" kako ti kažeš.
Kaspijsko more je strateski region , padom Irana Rusi ce biti odsjeceni , nije nikakva ljubav prema Iranu Rusije i Kine vec samo strategija i profit
Iranci zele napraviti gasovod prema Indiji uz Rusku pomoc , preko Pakistana , milijarde eura vrijednosti
a Amerikanci ce to mirno posmatrati kao se Indija povezuje energetski uz Iran , i to ce sve placati u eurima a ne dolarima ?
Kinezi ulazu velike pare i u zeljeznicu u Iranu da pojeftine i ubrzaju protok svoje robe ka zalivskim zemljama i ka Evropi
i sada ce mirno promatrati kako to nestaje pod Americkim i NATO i Izraelskim bombama ?
ne bih rekao , vec ima da brodovi budu potapani i vojne baze u regionu u plamenu
kada je dernek neka i hala gori , ludilo !
- Spejs
- Posts: 286
- Joined: 14/07/2011 18:00
#3456 Re: IRAN
Nisam najbolje upoznat sa poslovnim vezama na relaciji Iran-Kina-Rusija, ali je sigurno da se njihovi interesi trenutno podudaraju, iako se to vrlo brzo može promjeniti na štetu Irana!simpozijum delirijum wrote:samo treba pogledati projekte gasovoda i naftovoda u tome regionu , i sve je jasno zasto Iran mora pastiSpejs wrote:To je sasvim nebitno!irvinx1 wrote:A za cije pare?
Bitno je da Rusi aktivno učestvuju u izgradnji iranskih nuklearnih postrojenja i da je odnos između Moskve i Teherana mnogo čvršći i kompleksniji od prodavanja "nekih stvari" kako ti kažeš.
Kaspijsko more je strateski region , padom Irana Rusi ce biti odsjeceni , nije nikakva ljubav prema Iranu Rusije i Kine vec samo strategija i profit
Iranci zele napraviti gasovod prema Indiji uz Rusku pomoc , preko Pakistana , milijarde eura vrijednosti
a Amerikanci ce to mirno posmatrati kao se Indija povezuje energetski uz Iran , i to ce sve placati u eurima a ne dolarima ?
Kinezi ulazu velike pare i u zeljeznicu u Iranu da pojeftine i ubrzaju protok svoje robe ka zalivskim zemljama i ka Evropi
i sada ce mirno promatrati kako to nestaje pod Americkim i NATO i Izraelskim bombama ?
ne bih rekao , vec ima da brodovi budu potapani i vojne baze u regionu u plamenu
kada je dernek neka i hala gori , ludilo !
U Rusiji vrlo brzo može preovladati struja koja se zalaže za napad na Iran. Najbogatiji Rusi su židovi a skoro milion Izraelaca potiče iz bivšeg SSSR-a i Rusije. U slučaju napada na Iran poskupila bi nafta, islamski svijet bi se još više okrenuo protiv zapada, a zapad još više ekonosmki iscrpio ratovima. Sve ovo itekako odgovara Rusima, te ne treba čuditi ako preko noći se Ruje okrenu protiv Irana jer su došli do računice da njima rat odgovara. Isto ovo se može reći i za Kinu gdje krupni kapital može vrlo lahko okrenuti stvari na štetu Irana.
Međutim, ako Rusi i Kinezi svim silama stanu na stranu Irana rat se neće desiti, a Iran će postati nova nuklearna i regionalna sila kojo Zapad neće moći ništa!
- irvinx1
- Posts: 1581
- Joined: 22/07/2010 18:25
#3457 Re: IRAN
Ovo si dobro rekao, jer nesto sumnjam da ce Rusi i Kinezi da dijele plijen. Pogotovo zato sto Rusi imaju svoje energetske izvore, a Kinezi ne.Spejs wrote:
Nisam najbolje upoznat sa poslovnim vezama na relaciji Iran-Kina-Rusija, ali je sigurno da se njihovi interesi trenutno podudaraju, iako se to vrlo brzo može promjeniti na štetu Irana!
- oldschool
- Posts: 7013
- Joined: 20/02/2008 17:27
- Location: where reality is just bunch of illusions
#3458 Re: IRAN
Spejs wrote:Nisam najbolje upoznat sa poslovnim vezama na relaciji Iran-Kina-Rusija, ali je sigurno da se njihovi interesi trenutno podudaraju, iako se to vrlo brzo može promjeniti na štetu Irana!
U Rusiji vrlo brzo može preovladati struja koja se zalaže za napad na Iran. Najbogatiji Rusi su židovi a skoro milion Izraelaca potiče iz bivšeg SSSR-a i Rusije. U slučaju napada na Iran poskupila bi nafta, islamski svijet bi se još više okrenuo protiv zapada, a zapad još više ekonosmki iscrpio ratovima. Sve ovo itekako odgovara Rusima, te ne treba čuditi ako preko noći se Ruje okrenu protiv Irana jer su došli do računice da njima rat odgovara. Isto ovo se može reći i za Kinu gdje krupni kapital može vrlo lahko okrenuti stvari na štetu Irana.
Međutim, ako Rusi i Kinezi svim silama stanu na stranu Irana rat se neće desiti, a Iran će postati nova nuklearna i regionalna sila kojo Zapad neće moći ništa!
Analiza ti je prešuplja, Rusiji ne odgovara osvojen Iran. Iran je beznačajan po pitanju nafte, Iran zajedno s Katarom dijeli najveće nalazište plina na svijetu, a druga je država na svijetu po rezervama plina. Rusija ima isključivi monopol na snabdijevanje plinom EU. Uzimanjem Irana će to izgubiti, tako da od toga nema ništa, moraš imati dosta više ulaznih informacija za ozbiljniju analizu. Rusija se ekonomski digla zahvaljujući energentima, samo tome, na tome počiva njihova moć nakon dolaska Putina, i neće je se odreći ni po koju cijenu. Rusija i Kina usko sarađuju sa Iranom još od građanskog rata u Afganistanu, tada počinje njihova ozbiljna saradnja.
-
udrch
- Posts: 8472
- Joined: 14/10/2008 10:08
#3459 Re: IRAN
Ma jebe se perzijancima za vašim pričama..oni ne jebu ni šta zapad priča..imaju svoj fol...
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3460 Re: IRAN
sa ovim bi se slozio , neka ih pusti i istok i zapad na miru , neka Iranci rjesavaju sami svoje problemeudrch wrote:Ma jebe se perzijancima za vašim pričama..oni ne jebu ni šta zapad priča..imaju svoj fol...
'Dzems Bond" saga o nestalome Americkom dronu iznad Irana se nastavlja
ugledni magazin o avijaciji i svemirskoj tehnologiji ukazuje na eventualnoga "krivca" za nestanak sofisticirane letjelice iznad Irana
Ruski sistem elektronskoga ometanja specijalizovan za USA i NATO letjelice
nedavno isporucen Iranu ( dali su i Ruski strucnjaci iza ovoga incidenta ?)
zove se 'Avtobaza" , montiran je na kamionu i ima mogucnost hakiranja digitalnih kodiranih veza
drago mi je da su Americke vojne snage dobile dobar samar svojoj nadmenosti i nafuranosti
link;
http://www.flightglobal.com/blogs/the-d ... rq-17.html
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3461 Re: IRAN
sta je istina a sta je laz ?
istina je izgleda da je superirorna USA Armija dobila tezak samar , vrhunska tehnologija je dopala saka Irancima
i Kinezima i Rusima i ostalima
tezak udarac za Americke vojne snage
vrhunska tehnologija i milijarde dolara su pale kao zrtva par sposobnih hakera, entuzijasta i patriota .. !
boj bije srce u junaka a ne gomila oruzja i brutalna sila ...i Holivudski film
snimke zaplijenjenoga USA drona , a u Pentagonu je doslovno panika , sistem razvaljen , svi letovi bespilotnoih letjelica obustavljeni ... i neka puse ku..ac ! bas mi je drago
;
http://news.yahoo.com/blogs/envoy/iran- ... 44210.html
istina je izgleda da je superirorna USA Armija dobila tezak samar , vrhunska tehnologija je dopala saka Irancima
i Kinezima i Rusima i ostalima
tezak udarac za Americke vojne snage
vrhunska tehnologija i milijarde dolara su pale kao zrtva par sposobnih hakera, entuzijasta i patriota .. !
boj bije srce u junaka a ne gomila oruzja i brutalna sila ...i Holivudski film
snimke zaplijenjenoga USA drona , a u Pentagonu je doslovno panika , sistem razvaljen , svi letovi bespilotnoih letjelica obustavljeni ... i neka puse ku..ac ! bas mi je drago
http://news.yahoo.com/blogs/envoy/iran- ... 44210.html
-
cucamonga
- Posts: 529
- Joined: 29/06/2011 09:30
#3462 Re: IRAN
ja sam se bas pitao kako je bilo moguce to uciniti amerima - al eto dobih objasnjenje - ipak se radi o rusima a ne "o lokalnim mozgovima"
uglavnom - to je to - kulturali ih skinuli bez pucnjave
sad se pitam - obzirom da je evidentno da je letjelica bila nelegalno u zracnom prostoru irana - kakve konzekvence to nosi na medjunarodnom planu i u vijecu sigurnosti obzirom da je vojna povreda zracnog prostora objava rata
ipak su to jedinice i nule - ako imas dobar dekriptor nema boga i alaha sta se ne moze dekodirat
jos samo da pitam jesu li onda u stanju oboriti bilo koju letjelicu na ovaj nacin?
onako neobavezno bih priupitao - sta bi se sa svijetom dogodilo - da je iran poslao borbeni avion na americki teritorij i spijunirao......
uglavnom - to je to - kulturali ih skinuli bez pucnjave
sad se pitam - obzirom da je evidentno da je letjelica bila nelegalno u zracnom prostoru irana - kakve konzekvence to nosi na medjunarodnom planu i u vijecu sigurnosti obzirom da je vojna povreda zracnog prostora objava rata
ipak su to jedinice i nule - ako imas dobar dekriptor nema boga i alaha sta se ne moze dekodirat
jos samo da pitam jesu li onda u stanju oboriti bilo koju letjelicu na ovaj nacin?
onako neobavezno bih priupitao - sta bi se sa svijetom dogodilo - da je iran poslao borbeni avion na americki teritorij i spijunirao......
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3463 Re: IRAN
nije bitan Iran , koliko je Rusima i Kinezima pukao film , Amerikanci im idu u zadnjih par mjeseci zestoko na zuljcucamonga wrote:ja sam se bas pitao kako je bilo moguce to uciniti amerima - al eto dobih objasnjenje - ipak se radi o rusima a ne "o lokalnim mozgovima"![]()
uglavnom - to je to - kulturali ih skinuli bez pucnjave![]()
sad se pitam - obzirom da je evidentno da je letjelica bila nelegalno u zracnom prostoru irana - kakve konzekvence to nosi na medjunarodnom planu i u vijecu sigurnosti obzirom da je vojna povreda zracnog prostora objava rata
ipak su to jedinice i nule - ako imas dobar dekriptor nema boga i alaha sta se ne moze dekodirat![]()
jos samo da pitam jesu li onda u stanju oboriti bilo koju letjelicu na ovaj nacin?
Libija Jemen Sirija Afganistan Pakistan i sirom planete rokaju kako im se kurcu cefne ..intervencije i ratovi.. stezu obruc ..
e pa !
sada je ocigledno da kazu ...
ne moze vise tako mamu vam jebem !
i to je samo upozorenje, i boze sacuvaj da opravdavam i Kineze i Ruse smradove takodjer koji tlace svoj narod ..,
ali razumijem i njihove reakcije koje su cisto obrambene, jer nemaju oko 750 vojnih baza sirom planete kao USA !
i niti to zele, vec u fazonu , ; "ne ponasajte se kao jalijasi na planeti "
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#3464 Re: IRAN
letjelica srusena, a nigdje ogrebotine
da nije imala pado'bran .... 
- sinuhe
- Posts: 12583
- Joined: 03/06/2011 11:33
#3465 Re: IRAN
Stvarno. Nekako su morali upravljati njome a to iziskuje goleme resurse.
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3466 Re: IRAN
u tome je fazon , svi mislimo da smo bespomocni pred "Holivud USA armijom i NATO" ili pred Kinesko ili Ruskom kako god , nije bitnosinuhe wrote:Stvarno. Nekako su morali upravljati njome a to iziskuje goleme resurse.
sa danasnjom tehnologijom i sa malo muda i znanja ?
srce u junaka i par vjestih momaka i cura za tastaturom koji hakiraju frekvencije i par komandosa koji obezbjedise siguran prelet uz par borbenih pilota na Mig-29 lovcima ?
i to je to
kao sto smo se branili u Sarajevu protiv 250 tenkova znanjem i umijecem 1992..
sa jednim okvirom municije ( 30 metaka ) protiv tenkova ..
-
The 51st State
- Posts: 16743
- Joined: 12/01/2008 12:06
#3467 Re: IRAN
navodno su iranci preuzeli kontrolu nad letjelicom..., ako je tako milijarde dolara su bacene u vjetar...Ženski Dr.Med wrote:letjelica srusena, a nigdje ogrebotineda nije imala pado'bran ....
- shuma.ispod.pazuha
- Posts: 508
- Joined: 03/12/2011 12:45
- Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3
#3468 Re: IRAN
ja što vuku đavla za rukav sa ovom letjelicom
u koju li će se rupu Ahmedinedžad sakriti
nadam se da je šta naučio od rahmetli Sadama i Gadafija, pošto sa ovakvom politikom može jedino kao njih dvojica da završi 
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#3469 Re: IRAN
možda uhvate Nedžada ali Ahmeda neće nikadshuma.ispod.pazuha wrote:ja što vuku đavla za rukav sa ovom letjelicomu koju li će se rupu Ahmedinedžad sakriti
nadam se da je šta naučio od rahmetli Sadama i Gadafija, pošto sa ovakvom politikom može jedino kao njih dvojica da završi
- shuma.ispod.pazuha
- Posts: 508
- Joined: 03/12/2011 12:45
- Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3
#3470 Re: IRAN
imaš pravoJoseMujica wrote:možda uhvate Nedžada ali Ahmeda neće nikadshuma.ispod.pazuha wrote:ja što vuku đavla za rukav sa ovom letjelicomu koju li će se rupu Ahmedinedžad sakriti
nadam se da je šta naučio od rahmetli Sadama i Gadafija, pošto sa ovakvom politikom može jedino kao njih dvojica da završi
![]()
![]()
- irvinx1
- Posts: 1581
- Joined: 22/07/2010 18:25
#3471 Re: IRAN
Ma nije on kriv, vec obnaj mu nadredjeni. Tu se krije svo zlo.shuma.ispod.pazuha wrote:ja što vuku đavla za rukav sa ovom letjelicomu koju li će se rupu Ahmedinedžad sakriti
nadam se da je šta naučio od rahmetli Sadama i Gadafija, pošto sa ovakvom politikom može jedino kao njih dvojica da završi
- Arteta
- Posts: 6740
- Joined: 24/09/2011 11:59
- Location: Tamni Vilajet
#3472 Re: IRAN
Smijesno je porediti Sadama i Gadafija sa Ahmadinedzadom...shuma.ispod.pazuha wrote:ja što vuku đavla za rukav sa ovom letjelicomu koju li će se rupu Ahmedinedžad sakriti
nadam se da je šta naučio od rahmetli Sadama i Gadafija, pošto sa ovakvom politikom može jedino kao njih dvojica da završi
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#3473 Re: IRAN
još je smješnije razlikovat im vojnu moć
-
simpozijum delirijum
- Posts: 2102
- Joined: 02/07/2008 07:45
- Location: USA
#3474 Re: IRAN
ne navijam za Iranski rezim , ali Iran u ovome slucaju je mozda sprijecio III svjetski rat
i odakle USA pravo da povrijedjuju zracni prostor suverene drzave ?
( dron je "uhvacen preko 200 kilometara unutar Irana !)
kako bi Amerikanci ili Evropljani reagirali da im Iranci salju svoje dronove iznad njih i postavljaju bombe i vrse sabotaze i ubijaju naucnike ?
zvuci pretjerano ali sva ova spijunska igra oko te robotizirane letjelice i spekulacije o ucescu Ruskih i Kineskih naucnika u "hvatanju " ove letjelice ( izgleda da je sletjela na "trbuh" , to je jedino ostecenje , nisu skontali valjda kako da otvore stajni trap )
to je jasno upozorenje da se ohladi sa ratnim prijetnjama i da se medjunarodni problemi rjesavaju pregovorima
jer sada je i Americkim generalima jasno da bi napad na Iran bio totalni haos sa neizvjesnim ishodom a ne par mjeseci bombardovanja uz minimalne gubitke ( kao sa Libijom )
ili je ovaj dron "trojanski konj"?
u svakom slucaju po zadnjim informacijama, Iranski naucnici su vrlo oprezni , mozda dron ima kompjuterski virus kao zamku , pa zovu Ruse i Kineze da im pomognu da ga oprezno "otpakuju "
letjece sada ostavke u Pentagonu , i nekoliko generala ce izgubiti svoje epolete zbog ovoga
i odakle USA pravo da povrijedjuju zracni prostor suverene drzave ?
( dron je "uhvacen preko 200 kilometara unutar Irana !)
kako bi Amerikanci ili Evropljani reagirali da im Iranci salju svoje dronove iznad njih i postavljaju bombe i vrse sabotaze i ubijaju naucnike ?
zvuci pretjerano ali sva ova spijunska igra oko te robotizirane letjelice i spekulacije o ucescu Ruskih i Kineskih naucnika u "hvatanju " ove letjelice ( izgleda da je sletjela na "trbuh" , to je jedino ostecenje , nisu skontali valjda kako da otvore stajni trap )
to je jasno upozorenje da se ohladi sa ratnim prijetnjama i da se medjunarodni problemi rjesavaju pregovorima
jer sada je i Americkim generalima jasno da bi napad na Iran bio totalni haos sa neizvjesnim ishodom a ne par mjeseci bombardovanja uz minimalne gubitke ( kao sa Libijom )
ili je ovaj dron "trojanski konj"?
u svakom slucaju po zadnjim informacijama, Iranski naucnici su vrlo oprezni , mozda dron ima kompjuterski virus kao zamku , pa zovu Ruse i Kineze da im pomognu da ga oprezno "otpakuju "
letjece sada ostavke u Pentagonu , i nekoliko generala ce izgubiti svoje epolete zbog ovoga
-
gonz0
- Posts: 217
- Joined: 18/07/2011 20:10
#3475 Re: IRAN
pa protiv gadafija su okrenuli narod mada je velik dio bio na njegovoj strani... ja mislim da to nece biti slucaj sa ahmedinedzadom
