Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3451 Re: Pitamo Mehanicare ?
Probaj na drugom mjestu, najbolje kod nekih koji imaju mašinu za balans pod opterećenjem. Ali neka ti prvo provjere da li je balans ok, pa onda nek balansiraju po svom. Koliko znam Autodelta ima tu mašinu ako si iz Sarajeva.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3452 Re: Pitamo Mehanicare ?
Iz Zenice sam. Pokusat cu na drugom mjestu ali da prvo odrade kako si i rekao, bez skidanja ovih tegova da vidim sta ce kod njih pokazati pa tek onda raditi ponovo.530i wrote:Probaj na drugom mjestu, najbolje kod nekih koji imaju mašinu za balans pod opterećenjem. Ali neka ti prvo provjere da li je balans ok, pa onda nek balansiraju po svom. Koliko znam Autodelta ima tu mašinu ako si iz Sarajeva.
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#3453 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jbo to meni se nautu nikad ne pali lampica za ulje ni pri davanju kontakta ni pri gašenju a bogami ni u vožnji. Sijalica je ispravnajunior3 wrote:Kod mene jedino tu lampicu odma gasi, ostale ko na jelci.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#3454 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znaci kod tebe druka pritisak ulja i sa ugasenim motorom...? Nove karike ? 
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#3455 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma nemam pojma iskrenodrndalo wrote:Znaci kod tebe druka pritisak ulja i sa ugasenim motorom...? Nove karike ?
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3456 Re: Pitamo Mehanicare ?
na mojoj zekiji kao i na nedimovoj lampica ostane malo duze prilikom hladnog starta nisam jos nikad nista to gledao jer je i ne vozim, samo ponekad jer ima bmw, ali prije vozanja hocu prvo kod zufera da vidim injektore i tandem pumpu a zatim ulje i filter mijenjati, da je normalno i nije bas ali eto.
na vagenu ugasi lampicu od ulja kada duze stoji kontakt.
na vagenu ugasi lampicu od ulja kada duze stoji kontakt.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#3457 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ugasi mi se ponekad grijanje sjedista, pa moram ponovo upaliti. Radi sve, grije u sve tri zone, ne prijavljuje greske. Sta bi moglo biti?
Osim sto je Opel
Osim sto je Opel
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3458 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da ist die Heizmatte defekt
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3460 Re: Pitamo Mehanicare ?
keine Rückmeldung
inace http://www.rueckrufe.net/
inace http://www.rueckrufe.net/
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3461 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima termoprekidac, gasi grijanje kad temperatura predje odredjenu tacku i drzi iznad te tacke dulje vrijeme. Takodje, ECU moze da ih ugasi ako je zahtjev za snagom veci od zadate vrijednosti.madner wrote:Ugasi mi se ponekad grijanje sjedista, pa moram ponovo upaliti. Radi sve, grije u sve tri zone, ne prijavljuje greske. Sta bi moglo biti?
Osim sto je Opel
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3462 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma mislim da je samo senzor preosjetljiv, i dok pumpa ne nabije posten pritisak da lampica gori. Da nesto ne valja, prvo bi riknula turbinica, pa leteci i lezeci. Medjutim, auto vec 60.000km vozi bez greske.Bakir1 wrote:na mojoj zekiji kao i na nedimovoj lampica ostane malo duze prilikom hladnog starta nisam jos nikad nista to gledao jer je i ne vozim, samo ponekad jer ima bmw, ali prije vozanja hocu prvo kod zufera da vidim injektore i tandem pumpu a zatim ulje i filter mijenjati, da je normalno i nije bas ali eto.
na vagenu ugasi lampicu od ulja kada duze stoji kontakt.
P.S. SX4 je ugasi jos dok anlasuje. Sta ti je rec Japanac.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#3463 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije dobro urađen balans, više puta imao isti problem. Moraš uraditi novi balans svih feluga i to balans pod opterećenjem, traži vulkanizera koji može raditi balans pod opterećenjem jer ako uradiš klasični balans nećeš riješiti problem. Taj balans pod opterećenjem moraš uraditi i iz razloga jer ti nisu iste gume naprijed i nazad. Rješit ćeš problem sa tim balansiranjem ali da ne bacaš pare, samo balans pod opterećenjem.channel10 wrote:Prije nekih 15-ak dana sam zamijenio gume i postavio zimske. Dvije starije sam stavio nazad, a naprijed kupio nove GY. Usput zamijenio stabilizator i uradio elektronsku spuru. Jucer na autoputu primjetim da mi trese volan na brzinama od 105-120 km/h. Najvise trese na 110 i 115. Vozio do 165 i od 120-165 se nista ne osjeti ili mozda malo jer je ipak velika brzina ( osjeti se malo prenos vibracija sa vjerovatno neravne ceste). Uglavnom ni blizu kao recimo na 110.
Imate li ideju sta bi moglo biti?
Jos jedna stvar. Odavno osjetim vibracije na papucici gasa i recimo na mjenjacu (osjetim kako se nesto okrece ili tako nesto, kad drzim ruku na mjenjacu).
Balans pod opterećnjem ima Union Commerc u Zenici. Imaju na netu web stranicu.
Vibracije na papučicu gasa prenosi sa točkova. Vibracije na poluzi mjenjača, ako nastave i nakon novog balansa, mogu ukazivati na loš nosač mjenjača u motoru.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3464 Re: Pitamo Mehanicare ?
Problem je sto u Zenici nema pravih vulkanizera ni sprava za balans sa opterecenjem. U Unioncommercu navodno ima, ali pravo da ti kazem, ne vjerujem im. Kad sam trebao raditi spuru kod njih, poce mi s.ati ne valja ovo, ne valja ono. Treba mijenjati ovo pa ono da bi uradili spuru. Dobro, nije problem. Odem dvojici majstora da pregledaju to sto govori ovaj u Unioncommercu i na kraju ispade treba zamijeniti samo stabilizator. A ovaj u UC uporan da treba mijenjati i spone volana.
Mislio sam da su pravi ovi u ASD Vitez, ali eto haman pa i oni fusere. Tesko je sad naci dobrog i postenog majstora za bilo sta. Radit cu obavezno novo balansiranje, pa javim kad uradim.
Mislio sam da su pravi ovi u ASD Vitez, ali eto haman pa i oni fusere. Tesko je sad naci dobrog i postenog majstora za bilo sta. Radit cu obavezno novo balansiranje, pa javim kad uradim.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#3465 Re: Pitamo Mehanicare ?
Union commerc ti može uraditi balans pod opterećenjem jer sam kod njih do sada više puta to radio, džabe ideš dalje ali kako ti odlučiš. To rade svakodnevno i nije to ništa komplikovano to sve odradi mašina a ne majstor.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3466 Re: Pitamo Mehanicare ?
Možda i ne griješe ljudi. Razlikuje se "dobro" i "ispravno" od majstora do majstora. Koje je auto, kilometraža, je li šta rađeno na trapu ranije?
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3467 Re: Pitamo Mehanicare ?
Laguna 1, 225 000KM. Vec jednom mijenjan stabilizator na istoj strani. Ništa više nije radjeno. Uglavnom sad znam sta mi je raditi pa vidjet ću šta ću i kako ću.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3468 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nemoj da te čudi ako i budu u pravu ti za mijenjanje.
Ali slobodno izbalansiraj tom metodom pod opterećenjem i probaj odmah na autoputu.
Ali slobodno izbalansiraj tom metodom pod opterećenjem i probaj odmah na autoputu.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3469 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kako se uopšte radi to balansiranje pod opterećenjem i koliko otprilike košta?
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3470 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kao i obično, samo je drugačija mašina, guma ima dodir sa trakom koja simulira cestu, a nije puno skuplje od standardnog balansiranja...30-40 maraka, nije više sigurno.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3471 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ok, hvala
.. Standardna zamjena guma i njihovo balansiranje je 5KM po gumi. Znaci ovo je cca 10KM
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3472 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prije svega toga, skini točkove i očisti dosjede felgi na glavčini.channel10 wrote:Problem je sto u Zenici nema pravih vulkanizera ni sprava za balans sa opterecenjem. U Unioncommercu navodno ima, ali pravo da ti kazem, ne vjerujem im. Kad sam trebao raditi spuru kod njih, poce mi s.ati ne valja ovo, ne valja ono. Treba mijenjati ovo pa ono da bi uradili spuru. Dobro, nije problem. Odem dvojici majstora da pregledaju to sto govori ovaj u Unioncommercu i na kraju ispade treba zamijeniti samo stabilizator. A ovaj u UC uporan da treba mijenjati i spone volana.
Mislio sam da su pravi ovi u ASD Vitez, ali eto haman pa i oni fusere. Tesko je sad naci dobrog i postenog majstora za bilo sta. Radit cu obavezno novo balansiranje, pa javim kad uradim.
-
MrRango
- Posts: 170
- Joined: 10/08/2012 11:47
#3473 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav svima.
Kakva su vaša iskustva sa udarcima kamenčića u šajbu. Danas me je jedan pravo dobro uplašio, ostavio je trag za sobom, ali nije se proširilo po ostatku šajbe udarac, nego je samo otprilike 1-1.5 cm prečnika ostao trag, i nije duboko udario, samo se površinski primijeti koliko široko je imao pri udarcu u šajbu, ne znam koliko se to sa slike vidi.
Kakve su šanse da se dalje proširi, budući da svaki dan putujem oko 70km, a sada idu i hladnije temperature, kako će to sve se odraziti, kakva su vaša mišljenja, nemam nikakvo iskustvo sa tim stvarima, početnik sam, tako da bilo koji savjet je dobro došao.
Gledao sam na internetu nekakvi kit-ovi za lijepljenje, da li toga kod nas ima, i da li ima ikako potrebe poduzimati išta povodom istog.
Hvala.
Slika:
http://postimg.org/image/pgx4619dj/
Kakva su vaša iskustva sa udarcima kamenčića u šajbu. Danas me je jedan pravo dobro uplašio, ostavio je trag za sobom, ali nije se proširilo po ostatku šajbe udarac, nego je samo otprilike 1-1.5 cm prečnika ostao trag, i nije duboko udario, samo se površinski primijeti koliko široko je imao pri udarcu u šajbu, ne znam koliko se to sa slike vidi.
Kakve su šanse da se dalje proširi, budući da svaki dan putujem oko 70km, a sada idu i hladnije temperature, kako će to sve se odraziti, kakva su vaša mišljenja, nemam nikakvo iskustvo sa tim stvarima, početnik sam, tako da bilo koji savjet je dobro došao.
Gledao sam na internetu nekakvi kit-ovi za lijepljenje, da li toga kod nas ima, i da li ima ikako potrebe poduzimati išta povodom istog.
Hvala.
Slika:
http://postimg.org/image/pgx4619dj/
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3474 Re: Pitamo Mehanicare ?
MrRango wrote:Pozdrav svima.
Kakva su vaša iskustva sa udarcima kamenčića u šajbu. Danas me je jedan pravo dobro uplašio, ostavio je trag za sobom, ali nije se proširilo po ostatku šajbe udarac, nego je samo otprilike 1-1.5 cm prečnika ostao trag, i nije duboko udario, samo se površinski primijeti koliko široko je imao pri udarcu u šajbu, ne znam koliko se to sa slike vidi.
Kakve su šanse da se dalje proširi, budući da svaki dan putujem oko 70km, a sada idu i hladnije temperature, kako će to sve se odraziti, kakva su vaša mišljenja, nemam nikakvo iskustvo sa tim stvarima, početnik sam, tako da bilo koji savjet je dobro došao.
Gledao sam na internetu nekakvi kit-ovi za lijepljenje, da li toga kod nas ima, i da li ima ikako potrebe poduzimati išta povodom istog.
Hvala.
Slika:
http://postimg.org/image/pgx4619dj/

To je veceras vec eskaliralo na dvije cize duljine 20-30 cm... To ce biti sofersajba br. 4 na istom autu za nesto dulje od 4 godine i ca. 250k km.
Na drugom autu, ima vec pola godine fleka velicine 1 cm u precniku, ne siri se, nije lijepljeno, nista. Tako da, zavisi od temperature, koliko je osteceno, kako je puklo, i koliko si sretan.
-
MrRango
- Posts: 170
- Joined: 10/08/2012 11:47
#3475 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kako vidim na ovoj slici udarac je malo dublje prošao, nadam se da nece nikud dalje se raširiti pukotina, jer kod mene nisam primijetio da je baš nešto duboko oštetilo staklo...
