INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#3451 Re: Poskupljenja

Post by Sydnor »

hadzinicasa wrote: 08/04/2022 13:16
Sydnor wrote: 08/04/2022 13:13

Da, drug mi mesar. Kaže samo skupljaju meso i čekaju da cijenu još odu gore. Kaže vraćaju mušterije :lol:
cuj skupljaju meso
k'o da je jabuka pa u trap....

vala svasta cu cuti da ljudi vjeruju.
Dobro eto, ti znaš bolje od mesara koji radi u mesnici.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3452 Re: Poskupljenja

Post by hadzinicasa »

https://klix.ba/alarmantne-cijene-hra ... -na-ulici/

Alarmantne cijene hrane, stručnjaci nisu optimistični: Hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo. Ovo se mora riješiti na ulici


Da su cijene osnovnih životnih namirnica u proteklom periodu skočile u nebo, više nije vijest. Građani se dovijaju kako znaju i umiju, ozbiljan matematički zadatak je postao izračunati kako preživjeti mjesec. Dojavljuju jedni drugima gdje je pet feninga jeftinije ulje, puter, brašno…, a vlast nam iz dana u dan priča kako je to opsjena i da je zapravo sve jeftinije, a mi smo razmaženi.

Na sve to treba dodati i cijene limuna, mladog sira, jaja, oraha… koje “tradicionalno” rastu svakog ramazana.

Ekonomski analitičar Faruk Hadžić na svom Facebook profilu objavio je kako svjedočimo spiralnom rastu cijena. Zabilježio je cijenu piletine koja u sarajevskim marketima iznosi i 14 KM.

Drugi inflacijski udar
“Mjesecima upozoravam i apelujem prema vlastima da se donesu mjere i pomognu građanima kako bi se usporio ovaj inflatorni udar. Nakon odbijanja da barem privremeno obustave naplatu akciza na gorivo, sada svjedočimo spiralnom rastu cijena. Upozoravao sam da ćemo ubrzo osjetiti drugi inflacijski udar, u koji već sada ulazimo. Da li vlast misli bilo šta uraditi osim mjere koja ne može zaustaviti rast cijena, a to je ograničenje marži”, upozorio je Hadžić.

Slični scenariji se dešavaju i u zemljama okruženja. Najjeftinije osnovne životne namirnice su u Srbiji. Uporedili smo cijene nekoliko namirnica u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Cijena ulja u Hrvatskoj je 3.89, u Srbiji 3.29, a kod nas i do 5.50 KM. Kilogram brašna u Srbiji plate 1.19, u Hrvatskoj 1.55, a naši građani 1.84 KM.

Borenović nakon susreta sa ambasadorom Murphyjem: "Ovu vlast ne zanimaju ekonomija, stabilnost i položaj građana"
Tjestenina je nešto jeftinija u našoj zemlji, nego u susjednim zemljama. Kilogram teletine u Hrvatskoj možete kupiti za 14.73 KM, u Srbiji za 11.67, a kod nas otprilike košta 14 KM.

Cijene piletine u sarajevskim marketima
O situaciji u kojoj se građani bukvalno bore kako preživjeti, čak i oni sa solidnim primanjima, a tek oni koji žive na minimalcu, razgovarali smo sa Nedžadom Bićom, predsjednikom Udruženja poljoprivrednika FBiH.


Nedžad Bićo za Raport
“Poskupljenje stočne hrane, goriva i trenutno stanje na tržištu, odrazili su se na skok cijena osnovnih životnih namirnica. Nezaštićeno nam je tržište. Dakle, nemamo zaštićenu domaću proizvodnju. Koliko god se nadležni trudili da kažu da imamo dovoljno hrane, nemamo, jer nemamo dovoljno žitarica. Tačnije, hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo”, kazao je Bićo.

Osvrnuo se i na visoke cijene piletine, te kazao da je i to posljedica što nam proizvodnja piletine je zavisna od uvoza.

Ulagati više sredstava
“Bit ćemo totalno ovisni o svemu. Kada država otvori oči i krene da daje podršku poljoprivrednom proizvođaču, drugačije će okolnosti biti. Mora se više ulagati. Država bez proizvodnje zdrave hrane nije država. Nemamo ništa, a imamo uslove da proizvedemo pšenice dovoljno, suncokreta, soje itd…”, istaknuo je Bićo za Raport.

Hadžić: Poremećaji u lancima snabdijevanja mogu dovesti do rasta cijena
Sličnog mišljena je i Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača. Smatra da građani nisu svjesni ozbiljnosti situacije te da su u velikom broju zemalja cijene namirnica duplo jeftinije nego u BiH.

“Nema šanse da iko ima ovakve cijene, a da to prođe bez protesta. Nismo svjesni sebe ni svojih interesa. Morat će se naći neko rješenje. Prvo moramo biti svjesni tokova novca i usluga koje je adminstracija nama dužna ispostaviti. Čuli smo da raste ekonomija u Federaciji, međutim jasno je da je to više novca jer je sve skočilo i porez, i akcize i cijene. Država umjesto da reagira, predstavlja to kao rezultate svog uspjeha. Ako ne reagiramo na ovo, nećemo ni na poskupljenja cijena koja nam slijede. Spas i lijek je da se zatraži domaća proizvodnja hrane, ali to se mora zatražiti na ulici”, kazao je Bago.


Marin Bago za Raport
On podsjeća da država može uraditi šta hoće te da uvozimo 80 posto hrane koju konzumiramo.

“I budali je jasno da mora biti domaća proizvodnja hrane. Sve dok se to ne bude dešavalo, nama će prodavati svako i svašta za svaku cijenu. Mi nemamo alternativu. Naravno, postoje i strani faktori, ali mi smo u svojoj krizi već dugo vremena”, kazao je Bago za Raport.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#3453 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

nepass1 wrote: 08/04/2022 12:31 Dosao kamion dostava u vindiju, odem nakon 4h da kupim puretine, stoji jedan batak i pureci fileti koji su oko 19KM/1kg
Sve narod raskupio
Ja uzimam one purece cevape, 400gr 12 komada 4,90 doduse u Merkatoru na Dbr,nisam se sjetila da navrnem u Vindiju na Dbr
Znaci ubijes se sa onim cevapima sto je previse previse je.
Madi ne kupujem fatala me mjesecima zgaravica i od piletine njihove odustala sam,sa necim je rokaju.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#3454 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

Ramazan i Uskrs cine svoje,svake godine je ista prica,poskupljenje pa lafo pojeftinjenje. Domacu bagru znamo iz rata nije im ni tesko.
User avatar
ElRe
Posts: 16924
Joined: 12/12/2011 11:28

#3455 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

suspect_zero wrote: 08/04/2022 01:59
konektovan wrote: 08/04/2022 01:45

Fortenova grupa, tj. rusi su vlasnici obje kompanije.

A joj, pa sad da ih bojkotujem....a u Merkatoru obavljamo veliku fasungu kad je plata :-?
Od 2015. godine Rusi (ruske banke) preko Agrokora su vlasnici Merkatora.
User avatar
ElRe
Posts: 16924
Joined: 12/12/2011 11:28

#3456 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

Njemački kancelar Olaf Scholz ocijenio je da je okončana faza globalizacije sa niskim cijenama.

“Mislim da je faza globalizacije tokom koje je sve bilo jeftino završena, jer samo mali dio tržišta služi za ostatak svijeta”, rekao je on u Bundestagu.

“Napredak u posljednjih 30 do 40 godina je bio i to da su se mnoge zemlje razvile i dostigle određeni nivo da su sada i one kupci koji se takmiče s nama za oskudnu robu”, rekao je njemački kancelar.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3457 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

vjeshalica wrote: 08/04/2022 13:33
nepass1 wrote: 08/04/2022 12:31 Dosao kamion dostava u vindiju, odem nakon 4h da kupim puretine, stoji jedan batak i pureci fileti koji su oko 19KM/1kg
Sve narod raskupio
Ja uzimam one purece cevape, 400gr 12 komada 4,90 doduse u Merkatoru na Dbr,nisam se sjetila da navrnem u Vindiju na Dbr
Znaci ubijes se sa onim cevapima sto je previse previse je.
Madi ne kupujem fatala me mjesecima zgaravica i od piletine njihove odustala sam,sa necim je rokaju.
Kupovao fasirano purece ali cevape nisam skuzio. Moram probati pod hitno
Madi ima neki smek i skroz ljigava bude. Meni je zadnja na listi.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#3458 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

Nalaze se tamo u vitrini gdje je smrznuto meso u kesi.
User avatar
ElRe
Posts: 16924
Joined: 12/12/2011 11:28

#3459 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

ElRe wrote: 08/04/2022 14:53
suspect_zero wrote: 08/04/2022 01:59


A joj, pa sad da ih bojkotujem....a u Merkatoru obavljamo veliku fasungu kad je plata :-?
Od 2015. godine Rusi (ruske banke) preko Agrokora su vlasnici Merkatora.
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/ru ... a-20220408

Mađari kupili Fortenovu.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3460 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Bojkotujem madjare, gledam onaj Karavan sir bude na akciji medju najeftinijim ali nema ga u korpi.
Last edited by Snake Eyes on 08/04/2022 17:57, edited 1 time in total.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2743
Joined: 14/06/2017 17:07

#3461 Re: Poskupljenja

Post by MehmedPasaMoric »

hadzinicasa wrote: 08/04/2022 13:21
Alarmantne cijene hrane, stručnjaci nisu optimistični: Hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo. Ovo se mora riješiti na ulici


Zadnji put kad sam/smo rjesavali stvari na ulici, SDA uhljebi nas prozvase huliganima i Fahrinim placenicima, pa eto im sad neka sami rjesavaju jer svakako su njihove potrebe mnogo vece od potreba obicnog covjeka ili penzionera
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3462 Re: Poskupljenja

Post by hadzinicasa »

MehmedPasaMoric wrote: 08/04/2022 17:56
hadzinicasa wrote: 08/04/2022 13:21
Alarmantne cijene hrane, stručnjaci nisu optimistični: Hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo. Ovo se mora riješiti na ulici


Zadnji put kad sam/smo rjesavali stvari na ulici, SDA uhljebi nas prozvase huliganima i Fahrinim placenicima, pa eto im sad neka sami rjesavaju jer svakako su njihove potrebe mnogo vece od potreba obicnog covjeka ili penzionera
Fazon je sto ovo najvise kaci one koji su najsiromasniji.
User avatar
Truba
Posts: 93836
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3463 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

Nakon denisa mrnjavca ne idem na prosvjede

Suzu pustit necu ni za kim
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3464 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 08/04/2022 17:56 Bojkotujem madjare, gledam onaj Karavan sir bude na akciji medju najeftinijim ali nema ga u korpi.
Pa i ja sam isti, ima alternative...
User avatar
mc-twin
Posts: 4421
Joined: 18/04/2009 23:47

#3465 Re: Poskupljenja

Post by mc-twin »

Ne vidim bit tog bojkota kad se u korpu stavljaju "srbski i hrvatski" proizvodi :?
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3466 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

mc-twin wrote: 08/04/2022 22:21 Ne vidim bit tog bojkota kad se u korpu stavljaju "srbski i hrvatski" proizvodi :?
Gledam i to da svedem na najmanju mjeru...ima dosta naših proizvoda koji su kvalitetni i konkurentni.
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#3467 Re: Poskupljenja

Post by Rothmans »

Snake Eyes wrote: 08/04/2022 17:56 Bojkotujem madjare, gledam onaj Karavan sir bude na akciji medju najeftinijim ali nema ga u korpi.
Sto sad madjare ?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3468 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Rothmans wrote: 08/04/2022 22:28
Snake Eyes wrote: 08/04/2022 17:56 Bojkotujem madjare, gledam onaj Karavan sir bude na akciji medju najeftinijim ali nema ga u korpi.
Sto sad madjare ?
U tom sam fazonu ovih dana.
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#3469 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

hadzinicasa wrote: 08/04/2022 13:21 https://klix.ba/alarmantne-cijene-hrane ... -na-ulici/

Alarmantne cijene hrane, stručnjaci nisu optimistični: Hrane će biti, ali ovo što bude bit će strahovito skupo. Ovo se mora riješiti na ulici

Ako nismo spremni da tučemo i budemo istučeni, ne trebamo na ulicu ni izlaziti.

Biće much ado about nothing.
User avatar
mc-twin
Posts: 4421
Joined: 18/04/2009 23:47

#3470 Re: Poskupljenja

Post by mc-twin »

konektovan wrote: 08/04/2022 22:22
mc-twin wrote: 08/04/2022 22:21 Ne vidim bit tog bojkota kad se u korpu stavljaju "srbski i hrvatski" proizvodi :?
Gledam i to da svedem na najmanju mjeru...ima dosta naših proizvoda koji su kvalitetni i konkurentni.
:thumbup:
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#3471 Re: Poskupljenja

Post by Entropio »

Ja ne bojkotujem nista. Kupim sta mi se svidja i boli me q da li je domace ili nije. Ako nije kvalitetno i ukusno, moze mi ga otac proizvodit', necu to kupit'. Cuj da kupujem neke splacine samo zato sto je domace da nekog podrzim... :-)
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3472 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Entropio wrote: 09/04/2022 09:15 Ja ne bojkotujem nista. Kupim sta mi se svidja i boli me q da li je domace ili nije. Ako nije kvalitetno i ukusno, moze mi ga otac proizvodit', necu to kupit'. Cuj da kupujem neke splacine samo zato sto je domace da nekog podrzim... :-)
Kupis njemacko umjesto hrvatsko
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3473 Re: Poskupljenja

Post by Bloo »

konektovan wrote: 08/04/2022 18:46 Pa i ja sam isti, ima alternative...
Osim za Nutelu. :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3474 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Entropio wrote: 09/04/2022 09:15 Ja ne bojkotujem nista. Kupim sta mi se svidja i boli me q da li je domace ili nije. Ako nije kvalitetno i ukusno, moze mi ga otac proizvodit', necu to kupit'. Cuj da kupujem neke splacine samo zato sto je domace da nekog podrzim... :-)
Prvo nije nimalo lijepo nazivati splačinama nešto što drugi vrlo rado konzimiraju, vrijeđaš i hranu i konzjumera a Bogami i dalje.
Drugo, možda ja volim buđavu čokoladu (zapravo ne volim ali @Bloo :srce: voli tako misliti a tko sam ja da joj ne udovoljim) ali nisam toliki mazohista da kupujem i uzivam u, kako kažeš, splačinama.

Imamo jako kvalitetnih proizvoda a i dobrih alternativa u njemačkim i turskim proizvodima. Najveća alternativa od svih alternativa, je svojim rukama od domaćih namirnica napraviti nešto novo, preukusno. Tu alternativu obično zovemo KUHANJEM, slobodno probaj, iznenadit ćeš se.
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3475 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Bloo wrote: 09/04/2022 09:23
konektovan wrote: 08/04/2022 18:46 Pa i ja sam isti, ima alternative...
Osim za Nutelu. :mrgreen:
Ima i za nutellu,...maza. :mrgreen:
Inace, nju najviše u zadnje vrijeme koristim, ali malac je nakon duzeg testiranja i uporedjivanja zaključio, da mu je nutella ipak najbolji namaz, pa sam ga počastio sa maxi teglom od 900g, pa se i ja malo pridruzio u konzumaciji. :mrgreen:
Post Reply