Pocetnik, strah,neiskustvo,lose procjene,refleksi,odvracanje paznje laprdanjem u autu,itd...sve toga ima kod pocetnika,ali hajde znaj.Njih vise nema a nikakva nije poruka poslata da budale smire crve na cesti.Xavier1 wrote:Zensko. Jos sa bebom. Tesko mi je povjerovati da je ona gluposti radila.
SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#34476 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
alipasijaner
- Posts: 1261
- Joined: 01/08/2016 23:05
#34477 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ne treba puna linija vec treba napraviti betonski zid..Chmoljo wrote: na tom putu ima dovoljno mjesta za preticanje tako da se ne bi izgubilo nešto puno stavljanjem pune linije.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34478 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Niko ne kaže da ljudi trebaju biti mehaničari i šumaheri.Chmoljo wrote:na tom putu ima dovoljno mjesta za preticanje tako da se ne bi izgubilo nešto puno stavljanjem pune linije.Naslovnica wrote:Ovdje nije do ceste, do vozača je.drug_profi wrote:Ovaj tragedija danas. Muha reče, a i ja se slažem, ovo je mjesto gdje se ne treba ni počinjati preticanje. Treba punu staviti. U zabludi si da imas ceste i da je pregledno i sa slabim autom krenes i samo ti se pojavi nesto.
Ja prije desetak godina u dlaku pobjegao Sprinteru. Spasio me samo koji konj viska iz motora. Znaci nit mozes pobjeci, nit zakociti, samo ti se stvori ispred, na ovim S vijuganjima....
Ako ne poznaješ mogućnosti svoga auta nije rješenje da ti se izlazi u susret postavljanjem pune linije.
nije fer od ljudi tražiti da budu mehaničari i šumaheri da bi mogli trknuti autom do Konjica jebiga.
isto ko što niko ne mora biti programer da bi se koristio računarom ili smartfonom.
Ja ponavljam, stavljanje pune linije tamo gdje realno nema potrebe, a zbog ovakvih i sličnih slučajeva, je apsolutna nebuloza.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#34479 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Hahaha prosao x puta ovim putem... super pregledno. Cuj puna da se staviNaslovnica wrote: Niko ne kaže da ljudi trebaju biti mehaničari i šumaheri.
Ja ponavljam, stavljanje pune linije tamo gdje realno nema potrebe, a zbog ovakvih i sličnih slučajeva, je apsolutna nebuloza.
Ne treba pune stavljati nego ne treba svako vozacku da ima.
- drug_profi
- Posts: 65418
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34480 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
A nesto kontam, i da ima puna, ovdje ima likova koji znaju da moze...
Jedno od tricky mjesta na ovoj cesti. Samo vi poznajite svoje auto.
Jedno od tricky mjesta na ovoj cesti. Samo vi poznajite svoje auto.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34481 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Naravno da će uvijek biti likova koji će preticati preko pune, preko duple pune, prolaziti kroz crveno, voziti prebrzo, itd. Moguće da takvih ima i ovdje.drug_profi wrote:A nesto kontam, i da ima puna, ovdje ima likova koji znaju da moze...
Jedno od tricky mjesta na ovoj cesti. Samo vi poznajite svoje auto.
Ne znam čemu sarkazam?
Ja poznajem svoje auto, zato i ne pretičem tamo gdje znam da neću moći izvršni sigurno i efikasno preticanje.
Ne treba mi nikakva puna linija da bih shvatio šta mogu a šta ne mogu sa svojih 17 godina starih 79kW benzina/plina. Nadam se da i ti poznaješ svoje auto, jer u suprotnom imaš problem.
Ono jeste donekle 'tricky' mjesto, ali za iole iskusne i normalne vozače nije. Nema razloga da se stavljaju pune linije zbog neiskusnih vozača. Postoji vertikalna signalizacija, označi dionicu vertikalnom signalizacijom i to je to.
Ovdje cesta nije i ne može biti razlog udesa.
-
she+
- Posts: 478
- Joined: 08/12/2017 18:31
#34482 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Heh, hvala, svjesna sam i ja toga, ali svejedno osjecam taj pritisak na cesti, da pozurim, da se sklonim il nesto. Kontam moze se desiti u tom preticanju i da auto iz suprotne trake skrene pravo na mene ili tako nesto. Ako vec nema prosirenja da skrenem onda dodatno usporim na isprekidanoj da me preticu ili kad vec krenu preticati.. ne znam sta vise mogu napraviti od toga. Voziti 20 iznad ogranicenja ne dolazi u obzir.. mozda mi se nekad desi onih 10, ali generalno sam po nasim mjerilima spor vozac.BadBoy wrote:Suprotno svim stavovima koje ćeš pročitati na ovom forumu (gdje su sve vozačine u rangu Schumahera) ti nisi odgovorna za tuđe postupke. Ako voziš po propisima, ne praviš gluposti, koristiš mozak i razmišljaš malo unaprijed onda nikako i nikada nisi odgovorna zato što neki idiot iza tebe nema strpljenja i leti da te prestigne preko pune. Uvijek mi skoči pritisak kad pročitam ovdje priče kako "spori vozači" dovode druge vozače u opasnost jer zaboga "nerviraju i tjeraju(lol) druge da prave gluposti da bi ih pretekli". Neka malo porade na saburu i sačekaju pravu priliku da preticanje obave sigurno.she+ wrote: Meni je to psihicki naporno, pogotovo kad na retrovizoru vidim samo necije farove.. treniram kurcobolju i ide mi nekak dok je auto/dva u pitanju, za treceg vec brinem da ce poletiti sve da nas prestigne.
Najradije sam isla busom dok se nisam jednom prilikom oko 13h vracala iz Mostara i usla u pricu sa vozacima, dala sam im po caffetin i vode, kazu budni od 2 jutros.. nikad mi duzi put do Sarajeva nije bio.
-
she+
- Posts: 478
- Joined: 08/12/2017 18:31
#34483 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
A sto se tice ove tragedije, i meni je tesko povjerovati da je ona preticala, mislim da je nesto drugo u pitanju.. valjda ce se saznati ubrzo.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#34484 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Cesta uz jezero Željeznice, njena klisura prije Kijeva, uzbrdica od Kijeva prema Trnovu. Izuzetno opasna cesta. Ne pametujJavierBosnia wrote:splinter wrote:
Kao i jedan dio puta prema Trnovu al ne znam sad tačno koji je dio, nisam prošao godinama, a znam da je katastrofa.johnnykola wrote:Ono malo godina što vozim upravo te dionice i bez nekog naročitog poznavanja kad neko spomene hajdemo tamo hoće mi doći zlo. Posebno Trnovo i Srednje. Sve u nekom hladu i vodi. Ali ovo mi uvijek bilo lajt, ali istina je, jedno je na prvu kad pogledaš cestu, a šta još može utjecati na nju ne obraćam pažnju, a trebamo svi.
Mene zivo interesuje koji to dio prema Trnovu pravi vozacima problem, pa nek odma uokvire svoje vozačke dozvole
Prema Trnovu cesto idem, godinama i nemam ideju o cemu se radi uopste.. ako mislite na onu blagu krivinu lijevo preko mostica onda smijesno
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#34485 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ma nisam zagovornik brze voznje... ali od Sarajeva do Mostara su rijetki dijelovi gdje bar 80kmh ne mozes voziti, ako izuzmem pnaseljena mjesta kao Hadzice, Tarcin i slicno. Od Jablanice do Mostara i brze. 80kmh tom dionicom mi je sasvim normalno i ako neko vozi tom brzinom ispred mene, milina voziti.
I ne znam o kojim opasnim dijelovima te ceste pricate... 15 godina kako vozim, ne prodje mjesec da bar 2 puta ne odem do Sarajeva.... jedino eto niz Bradinu bude situacija jer moroni idu na trecu traku pored svoje dvije
I ne znam o kojim opasnim dijelovima te ceste pricate... 15 godina kako vozim, ne prodje mjesec da bar 2 puta ne odem do Sarajeva.... jedino eto niz Bradinu bude situacija jer moroni idu na trecu traku pored svoje dvije
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#34486 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nisam jednom preživio preticanje u kojem drugi vozač ubrzava i ne dozvoljava da ga preteknem, to su ubice na cesti.she+ wrote:A sto se tice ove tragedije, i meni je tesko povjerovati da je ona preticala, mislim da je nesto drugo u pitanju.. valjda ce se saznati ubrzo.
I vozač kamiona je morao uočiti bijeli automobil na njegovoj traci mnogo prije sudara, i ubijeđen sam da jeste. Obzirom na stanje Peugeota, sumnjam da je kočio. Još ako je btio prazan, suha cesta, on žurio...
-
splinter
- Posts: 8707
- Joined: 08/10/2011 12:28
#34487 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Što je najžalosnije, išli su iz Hadžića prema kući, odnosno Tarčinu. U principu to je kratka relacija, ne znam čemu žurba i preticanje (ako ga je već bilo).
Ali kad nešto treba da se desi, jednostavno se desi.
Vidim da je jučer i u onoj nezgodi kod Kladnja u kojoj je povrijeđeno nekoliko ljudi, isto na jednom od vozila učesnika stajalo ono "P".
Ne znam, ne prejudiciram ništa, samo kažem.
Ali kad nešto treba da se desi, jednostavno se desi.
Vidim da je jučer i u onoj nezgodi kod Kladnja u kojoj je povrijeđeno nekoliko ljudi, isto na jednom od vozila učesnika stajalo ono "P".
Ne znam, ne prejudiciram ništa, samo kažem.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#34488 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Mozemo izmisljati sad sta hocemo. Mozda je auto neispravno bilo. Ali vala, ta dva pravca u tom mjestu su pregledna i sigurna za preticati....
Bilo sta je bilo....
Bilo sta je bilo....
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#34489 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ona kao pocetnik nije ni smjela krenut u preticanje, mozemo pretpostavljat sad sta je bilo, sta god, zivoti su izgubljeni, vjerovatno i ovaj sa desne joj se nije sklonio, ona neiskusna, strah i pod kamion, beba nije imala sanse kakva ba sjedalica gledaj udara

- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#34490 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /191001021
Vozio 40-es na sat i izgubio kontrolu....naletio na ulje koje mu je dalo ubrzanje na 150-ak km/h i proleti čovjeku u avliju
Vozio 40-es na sat i izgubio kontrolu....naletio na ulje koje mu je dalo ubrzanje na 150-ak km/h i proleti čovjeku u avliju
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#34491 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
baš neki dan pričam sa jaranom kako je najveća greška domaćih autoškola što (mnoge) ne uče tehniku preticanja. mene nisu učili a ni njega, pa se složismo.
- muha_sa
- Posts: 140422
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#34492 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
do ulja jeO'zone wrote:https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /191001021
Vozio 40-es na sat i izgubio kontrolu....naletio na ulje koje mu je dalo ubrzanje na 150-ak km/h i proleti čovjeku u avliju
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79548
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#34493 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Autoškole ne uče ništa, vozi rute svaki dan i zdravo... Kad sam ja polagao prije deset godina nije bilo ni "bočnog" parkiranja jbt, ni noćne vožnje, ništa
Daj rute i to je to. Sve što znam sam naučio od starog
-
mali_balon
- Posts: 14561
- Joined: 12/09/2012 09:57
#34494 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ti kao iskusan vozac kamiona znas da se puna mjesalica (ne bitno moze bit i prazna), ono ukopa u mjestu cim vozac pomisli da pocne kocit....sad ces ti rec pa nema tragova kocenja........sad cesti rec sto se nije sklonio malo u desno itd itd jer si ti iskusan vozac kako auta tako i kamiona znas kako to sve ide....de majke ti ne laprdajhigh_volume wrote:Nisam jednom preživio preticanje u kojem drugi vozač ubrzava i ne dozvoljava da ga preteknem, to su ubice na cesti.she+ wrote:A sto se tice ove tragedije, i meni je tesko povjerovati da je ona preticala, mislim da je nesto drugo u pitanju.. valjda ce se saznati ubrzo.
I vozač kamiona je morao uočiti bijeli automobil na njegovoj traci mnogo prije sudara, i ubijeđen sam da jeste. Obzirom na stanje Peugeota, sumnjam da je kočio. Još ako je btio prazan, suha cesta, on žurio...
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#34495 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ma znam sve, samo je parkiranje bezopasno a zbog ovoga raja gine. evo dva slučaja samo juče vrlo vjerovatno nesreća zbog neiskustva.Velkoski wrote:Autoškole ne uče ništa, vozi rute svaki dan i zdravo... Kad sam ja polagao prije deset godina nije bilo ni "bočnog" parkiranja jbt, ni noćne vožnje, ništaDaj rute i to je to. Sve što znam sam naučio od starog
ja nisam znao da treba u nižu prebacit, kud ćeš dalje. kad sam ne pogidoh
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#34496 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Pa nisu nikada nikoga učili.
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#34497 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ne kazem da jesu, nego bi trebali uvesti. makar teoriju, a i praksu mogu simulirati po gradu gdje ima više traka.seoBIH wrote:Pa nisu nikada nikoga učili.
- klaki
- Posts: 2371
- Joined: 15/02/2013 17:49
- Location: 榛名山峠
#34498 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
ne treba uciti preticanje nego nasem narodu objasniti sta su obrtaji, sta mjenjac i tako
Mada mislim da je veliki broj njih ogranicen za to
Mada mislim da je veliki broj njih ogranicen za to
-
invincible1921
- Posts: 3685
- Joined: 09/04/2013 02:46
#34499 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Auto skola te ne uci da vozis jer je to stvar prakse, oni te uce osnove upravljanja autom
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#34500 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ja odavno govorim da je kod nas totalno pogrešan koncept polaganja za vozačku dozvolu. Instruktor te nauči da napamet odvezeš par ruta koje komisija ispituje i to je to.
Puno bolje bi bilo da moraš odraditi dva mjeseca vožnje sa instruktorom u svim uslovima, dakle gradska, noćna, otvorena cesta, autoput, pakiranje, gužva stani-kreni itd. Tek nakon toga instruktor ti daje ocjenu a komisija te onda provjeri kroz nasumično odabranu rutu. Vozačka se dobija samo ako te i instruktor i komisija ocijene pozitivno. Dva mjeseca su sasvim dovoljna da te instruktor ocijeni kakav si vozač, jesi li nervozan, srkletli, smotan, imaš li osjećaja za prostor i orijentaciju itd.
Puno bolje bi bilo da moraš odraditi dva mjeseca vožnje sa instruktorom u svim uslovima, dakle gradska, noćna, otvorena cesta, autoput, pakiranje, gužva stani-kreni itd. Tek nakon toga instruktor ti daje ocjenu a komisija te onda provjeri kroz nasumično odabranu rutu. Vozačka se dobija samo ako te i instruktor i komisija ocijene pozitivno. Dva mjeseca su sasvim dovoljna da te instruktor ocijeni kakav si vozač, jesi li nervozan, srkletli, smotan, imaš li osjećaja za prostor i orijentaciju itd.
