Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#34451 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vazi »

kikilika wrote:preko vikenda planiram praviti teletinu ispod saca po prvi put, pa imam par pitanja; da li istovremeno staviti i meso i povrce ili prvo jedno od ovo dvoje, da li treba sipati vode ili je dovoljno staviti malo ulja; koje zacine preporucujete i sta mislite o tome da se teletina malo skuha u pretis prije saca; komad mesa ce biti cca 2 kg, koliko okvirno treba vremena da sve bude gotovo, hvala

Ne trebas kuhati prije.
Neko sve stavi zajedno, mi nismo nego prvo meso , prethodno ga napajcujes, so, biber, bijeli luk ono nozem ubacis u meso, zacini po zelji ( ja stavljam one provansalske trave, sve to utrljam u meso ...) masl ulje i pod sac prvo jaca vatra pa onda lagano sahatak ... zatim dodam povrce i jos sahatak ako treba i vise...nikad ne dodajem vodu mada mnogi dodaju.
Za prvi put poviruj svako po sata meso pa ako treba dodaj fildzan vode a kad dodas povrce onda nema brige, pusti povrce vodu.
Podsjetîla si me na nase predratne izlete i saceve.

Nekad sam znala ispeci cijelo jagnje ispod saca...

Lijepo se pocastite :thumbup:
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#34452 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by shandrprcSA »

@moonca, imas zlatne ruke :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34453 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

MuMka je nekrunisana kraljica ovog foruma
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#34454 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by King Theoden »

insomnia78 wrote:MuMka je nekrunisana kraljica ovog foruma
Bi l pojo ovu njenu pitu? :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34455 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

vazi wrote:
kikilika wrote:preko vikenda planiram praviti teletinu ispod saca po prvi put, pa imam par pitanja; da li istovremeno staviti i meso i povrce ili prvo jedno od ovo dvoje, da li treba sipati vode ili je dovoljno staviti malo ulja; koje zacine preporucujete i sta mislite o tome da se teletina malo skuha u pretis prije saca; komad mesa ce biti cca 2 kg, koliko okvirno treba vremena da sve bude gotovo, hvala

Ne trebas kuhati prije.
Neko sve stavi zajedno, mi nismo nego prvo meso , prethodno ga napajcujes, so, biber, bijeli luk ono nozem ubacis u meso, zacini po zelji ( ja stavljam one provansalske trave, sve to utrljam u meso ...) masl ulje i pod sac prvo jaca vatra pa onda lagano sahatak ... zatim dodam povrce i jos sahatak ako treba i vise...nikad ne dodajem vodu mada mnogi dodaju.
Za prvi put poviruj svako po sata meso pa ako treba dodaj fildzan vode a kad dodas povrce onda nema brige, pusti povrce vodu.
Podsjetîla si me na nase predratne izlete i saceve.

Nekad sam znala ispeci cijelo jagnje ispod saca...

Lijepo se pocastite :thumbup:
Da probam i ja, ja sam inace zaduzen za onaj drugi dio a to je vatra i pecenje.
Mi smo koristili najvise telecu plecku ili od vrata, mogu komadi veci manji nije bitno. Meso se pripremi uz ulje i malo zacina pa se prvo poreda u tepsiju. Pripremi se razno povrce u zacinima i onda se reda preko mesa ili ako su komadi mesa manji onda se sve izmijesa i istrese u tepsiju.
Probao sam da na mjestu gdje je bila vatra razgrnem zar, stavim tepsiju, poklopim je i zagrnem u zar. Nije se mogla dovoljno peci odozdo pa sam presao(najbolje je da se moze kontrolisati pecenje) na sadzak(tronozac ispod tepsije). Tada mogu podbaciti zar ili izgrnuti, nasuti zar na tepsiju i sve je pod kontrolom. Nakon pola sata dizem poklopac i vidim sta se desava. Sve je porumenilo i ima i previse safta jer je i povrce i meso otpustilo. Ako hocu brze da to skinem, ja malo toga odvadim u serpu i ponovo tepsiju vratim na vatru. Nakon 15-20 min pogledam jos jednom a ono je sve porumenilo i nema safta da pliva ali je sve socno.

Moze se koristiti i starije meso(govedina, junetina) ali je onda proces drugaciji i ide prvo meso da bude napola peceno jer povrcu ne trea puno.
Vodu ne sipam za teletinu jer dok povrce pusti vodu i dok ona ispari i meso i povrce vec je peceno.

Probaj, moras malo i eksperimentisati.

Image

Image
Image
Image
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#34456 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vazi »

Maraschino wrote:
vazi wrote:
kikilika wrote:preko vikenda planiram praviti teletinu ispod saca po prvi put, pa imam par pitanja; da li istovremeno staviti i meso i povrce ili prvo jedno od ovo dvoje, da li treba sipati vode ili je dovoljno staviti malo ulja; koje zacine preporucujete i sta mislite o tome da se teletina malo skuha u pretis prije saca; komad mesa ce biti cca 2 kg, koliko okvirno treba vremena da sve bude gotovo, hvala

Ne trebas kuhati prije.
Neko sve stavi zajedno, mi nismo nego prvo meso , prethodno ga napajcujes, so, biber, bijeli luk ono nozem ubacis u meso, zacini po zelji ( ja stavljam one provansalske trave, sve to utrljam u meso ...) masl ulje i pod sac prvo jaca vatra pa onda lagano sahatak ... zatim dodam povrce i jos sahatak ako treba i vise...nikad ne dodajem vodu mada mnogi dodaju.
Za prvi put poviruj svako po sata meso pa ako treba dodaj fildzan vode a kad dodas povrce onda nema brige, pusti povrce vodu.
Podsjetîla si me na nase predratne izlete i saceve.

Nekad sam znala ispeci cijelo jagnje ispod saca...

Lijepo se pocastite :thumbup:
Da probam i ja, ja sam inace zaduzen za onaj drugi dio a to je vatra i pecenje.
Mi smo koristili najvise telecu plecku ili od vrata, mogu komadi veci manji nije bitno. Meso se pripremi uz ulje i malo zacina pa se prvo poreda u tepsiju. Pripremi se razno povrce u zacinima i onda se reda preko mesa ili ako su komadi mesa manji onda se sve izmijesa i istrese u tepsiju.
Probao sam da na mjestu gdje je bila vatra razgrnem zar, stavim tepsiju, poklopim je i zagrnem u zar. Nije se mogla dovoljno peci odozdo pa sam presao(najbolje je da se moze kontrolisati pecenje) na sadzak(tronozac ispod tepsije). Tada mogu podbaciti zar ili izgrnuti, nasuti zar na tepsiju i sve je pod kontrolom. Nakon pola sata dizem poklopac i vidim sta se desava. Sve je porumenilo i ima i previse safta jer je i povrce i meso otpustilo. Ako hocu brze da to skinem, ja malo toga odvadim u serpu i ponovo tepsiju vratim na vatru. Nakon 15-20 min pogledam jos jednom a ono je sve porumenilo i nema safta da pliva ali je sve socno.

Moze se koristiti i starije meso(govedina, junetina) ali je onda proces drugaciji i ide prvo meso da bude napola peceno jer povrcu ne trea puno.
Vodu ne sipam za teletinu jer dok povrce pusti vodu i dok ona ispari i meso i povrce vec je peceno.

Probaj, moras malo i eksperimentisati.

Image

Image
Image
Image
To je to, nema dalje , pa se naumaces onog safta, sladi od mesa .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34457 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Jao slika. Jao gozbe pa jbt.
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#34458 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by shandrprcSA »

ja bih se ubio sa ovim krompirom i paprikama :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34459 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

insomnia78 wrote:Jao slika. Jao gozbe pa jbt.
:lol:

:thumbup:
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#34461 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by shandrprcSA »

ja se zadovoljim malim stvarima :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34462 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Maraschino wrote:
insomnia78 wrote:Jao slika. Jao gozbe pa jbt.
:lol:

:thumbup:
Svaka cast. Gospoce si pravo. Nisi valjda ovo ispred kuce instaliro. Reci da nisi
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34463 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

Maraschino wrote:
Image
ja dobre li postavke :thumbup: jednostavnije a ukusnije nema :izet:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34464 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Znaci da se ne postidis ugostiti englesku kraljicu
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34465 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

shandrprcSA wrote:ja se zadovoljim malim stvarima :D
mala janjka na raznju na primjer :wink: :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34466 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

insomnia78 wrote:
Maraschino wrote:
insomnia78 wrote:Jao slika. Jao gozbe pa jbt.
:lol:

:thumbup:
Svaka cast. Gospoce si pravo. Nisi valjda ovo ispred kuce instaliro. Reci da nisi
Objekat je u prirodi i ima dovoljno prostora.

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34467 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Top. Svaka cast
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34468 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

shandrprcSA wrote:ja se zadovoljim malim stvarima :D
ti si poguzija velika...vidio sam da ti nista nije tesko uraditi :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34469 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

Ova dva rostilja napravili mi prijatelji cigani, jedan gusana resetka a drugi kamen(m aoni su mi sve napravili)

Image

necu vice :D

:run:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34470 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

insomnia78 wrote:Top. Svaka cast
Uvijek si dobrodosao ako smo dole u isto vrijeme.
Momak sa slike je moj sin a mozda ga i poznajes...o.s.brcanska malta do '98.g. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34471 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Maraschino wrote:
insomnia78 wrote:Top. Svaka cast
Uvijek si dobrodosao ako smo dole u isto vrijeme.
Momak sa slike je moj sin a mozda ga i poznajes...o.s.brcanska malta do '98.g. :D
Ja sam ipak malo stariji. Te godine vec iz vojske izas’o.
Ih imas tolikog sina. Ja mislio ti momak neki
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34472 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Joj kako li bi ona mooncina pita ovdje ispala :shock:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34473 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

insomnia78 wrote:
Maraschino wrote:
insomnia78 wrote:Top. Svaka cast
Uvijek si dobrodosao ako smo dole u isto vrijeme.
Momak sa slike je moj sin a mozda ga i poznajes...o.s.brcanska malta do '98.g. :D
Ja sam ipak malo stariji. Te godine vec iz vojske izas’o.
Ih imas tolikog sina. Ja mislio ti momak neki
Onda si izmedju nas dvojice.
Mi smo kao dva drugara(niko mi ne bi dao tolike godine), celavi,visoki, licimo jedan na drugog, razlika 21.god.... :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34475 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

Maraschino wrote:Ova dva rostilja napravili mi prijatelji cigani, jedan gusana resetka a drugi kamen(m aoni su mi sve napravili)

Image

necu vice :D

:run:
:shock: :shock: :thumbup: :thumbup:
Post Reply