Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kaviar
Posts: 14
Joined: 28/04/2020 19:08

#34426 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kaviar »

Problem sa mjenjačem, Golf VI 2.0TDI 81kW 5 brzina.
Nedavno zamijenjen set kvacila, poluga i viljuška kvačila i trebao bi jos cilindar jedan zamijeniti, ali dok stigne dio jer ga nije bilo na stanju.
Nakon zamjene seta kvacila bila je drastična razlika, mirniji rad auta, papucica kvacila mekana,.. ali rucica mjenjaca i dalje je bila pretvrda, ne moze se bas lagano saltati, npr. kao što neki kazu sa prstom mogu promijeniti brzinu
A danas nakon malo duze voznje kad sam stao probam vidjeti sa pritisnutim kvacilom kako salta i vidim da se dosta tesko ubacuje u brzine i najteze u 5. brzinu ubaci, za 5. bas polako moram kao da unutra nesto zapinje pa moram naci pravo mjesto da bi ubacio u 5. brzinu, a kod svake brzine kad ubacim cuje se kao da nalijeze zglob, malo skljocne.
Kad vozim i mijenjam ne krci nista kao sto sam citao da moze biti do sinkrona.

Pa sad ne znam da li je ovo otezano zbog tog cilindra ili moze biti i nesto drugo problem?
Znam da je auto vec izvozano i da su tu godine, ali me interesuje da li se moze dovesti mjenjac u stanje da se brzine glatko mijenjaju i da nema ovakvih simptoma?
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#34427 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

iceman ze wrote: 06/03/2021 11:12 Oticu ja i do Barbica da vidimo zajedno i sve ostalo, cijena, garancija itd
Pregledao i kaze da se moze rjesiti manjim zavarivanjem, da ne mjenjam lonac koji orginal kosta 450 km.
User avatar
konektovan
Posts: 51390
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34428 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

iceman ze wrote: 06/03/2021 16:01
iceman ze wrote: 06/03/2021 11:12 Oticu ja i do Barbica da vidimo zajedno i sve ostalo, cijena, garancija itd
Pregledao i kaze da se moze rjesiti manjim zavarivanjem, da ne mjenjam lonac koji orginal kosta 450 km.
Nema na čemu... :mrgreen:
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#34429 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Hvala, za 206cin feedback, mada sam zapisao spisak:dodex pofalici, a dobijem kobiljacu :mrgreen: onda zlaja bare, barbic brnjaci, i poslao ovlastenom i sandoru cisto da znam koliko sam informisan :lol: jer skupo je biti ne informisan 2day :izet:
sarajlija87
Posts: 71
Joined: 12/03/2014 11:19

#34430 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija87 »

Pozz raja :bih:
Evo ovako, znam da se ovaj problem ne može riješiti, bez dijagnostike, ali me zanima šta bi moglo biti u pitanju ako neko može da odgovori.

Imam Opel Corsu 1.0 12v motor benzin,97 godište problem se pojavio danas, prvo sam primjetio da je duže vrglala prilikom paljenja, a zatim je auto samo sebi počelo da dodaje gas :-) i tako cijeli dan kada vozim 70-80 km/h pojavi se problem posebno kad je u leru i kada pritisnem kvačilo pored "zujanja" kvačila auto some sbi gas dodaje i sada kad sam bio kod Jadrana, auto uopšte nije htjelo da upali pa sam je na guranje :izet: upalio :D
S tim da kada sam krenu od kuće ona je upalila sasvim normalno, ali u putu opet je počela sebi da dodaje gas, ali samo kad je bila u leru nije trzala i skakala :-)
Da li može neko da mi kaže šta bi moglo biti u pitanju?
Veliki pozz :bih:
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#34431 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Najvjerovatnije motoric ler gasa, probaj skinuti i ocistiti.
User avatar
drug_profi
Posts: 65408
Joined: 16/07/2012 16:00

#34432 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Bi li neko imao ideju sta uraditi u ovom slucaju:
Corsa E, 2015. Upalilo se svjetlo u kabini u sred voznje (kao kad se otvore vrata) i nece da se ugasi. Tipkanje po prekidacima na stropu nije promijenilo nista.
Posto nema nikakvih prekidaca na vratima ni na stoku, pretpostavljam da se aktivira softverski preko centralne brave.
Sad smo izvrnuli sijalicu da se sta ne zapali i da akumulator ne strada.

Pretpostavljam da bi se moglo rijesiti sa dijagnostikom, a rado bih da cujem je li neko imao neko slicno iskustvo na ovom ili nekom drugom modelu?
el_bake007
Posts: 1092
Joined: 16/03/2017 15:26

#34433 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by el_bake007 »

Da li je normalno da temperatura motora ide par stepeni preko 90 u guzvi tipa ode na 93-95 i tek tad pocne padati nazad na 90?
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#34434 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

RagibUzoriti wrote: 03/03/2021 12:43
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kazu prljavo gorivo.

Sto vise oktana, bolje prolazi na testu

I meni su sinoc napisali da diskovi i plocice moraju na zamjenu :zjev:
:mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65408
Joined: 16/07/2012 16:00

#34436 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Al'din wrote: 08/03/2021 23:18 Image
Uskoro se čujemo. :wink:
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#34437 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Je li sve po ravnom ili ima uzbrdo
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#34438 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

noviclan wrote: 09/03/2021 05:12 Je li sve po ravnom ili ima uzbrdo
:lol: sve pod VaserVagu
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34439 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

Koja rezervna guma odgovara za prostor rezervisan za nju kod Tourana? Jel samo ona uska ili ima jos neka? Vucem petu gumu u prtljazniku jer mi ne moze ova stati u taj prostor rezervisan za gumu. Zauzima mi prostor bezze pa rekoh da pitam :D
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#34440 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Image
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34441 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

phillie wrote: 09/03/2021 10:35 Koja rezervna guma odgovara za prostor rezervisan za nju kod Tourana? Jel samo ona uska ili ima jos neka? Vucem petu gumu u prtljazniku jer mi ne moze ova stati u taj prostor rezervisan za gumu. Zauzima mi prostor bezze pa rekoh da pitam :D
Zar ne moze 205 55 16 stati tu?

https://omegaspareparts.com/product/1k0 ... 2003-2010/

Ima i to
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34442 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

Ne moze 205/55/16, plitka rupa ...neko mi rece da moze od golfa 5 ili 6 da stane, al rekoh opet da upitam.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#34443 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by trambusek88 »

Punto kec.

Kad isključim brisače ne vraćaju se u početni položaj nego se momentalno zaustavljaju.
Kad pomaknem prema gore da samo jednom obriše, idu samo koliko se ručica drži.
Kad upalim na položaj intervala rade bez pravila, zaustavljaju se kako im je ćejf, a onda krenu raditi kontinuirano, pa opet taj nepravilni interval.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34444 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Relej/el.motoric provjerit?
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#34445 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

phillie wrote: 09/03/2021 10:35 Koja rezervna guma odgovara za prostor rezervisan za nju kod Tourana? Jel samo ona uska ili ima jos neka? Vucem petu gumu u prtljazniku jer mi ne moze ova stati u taj prostor rezervisan za gumu. Zauzima mi prostor bezze pa rekoh da pitam :D
imas na piku 125/70 r18 rezervni tocak sa gumom, ja sam platio 100km prije 4 godine i sad je ta cijena
dodje i onaj “stiropor” sa njom
ista je guma na golf 7 6 5 i nemoj da ti neko uvali one neodgovarajuce uske 16ke za vw, dimenzija im nije odgovarajuca uopste
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34446 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

nivla wrote: 09/03/2021 18:15
phillie wrote: 09/03/2021 10:35 Koja rezervna guma odgovara za prostor rezervisan za nju kod Tourana? Jel samo ona uska ili ima jos neka? Vucem petu gumu u prtljazniku jer mi ne moze ova stati u taj prostor rezervisan za gumu. Zauzima mi prostor bezze pa rekoh da pitam :D
imas na piku 125/70 r18 rezervni tocak sa gumom, ja sam platio 100km prije 4 godine i sad je ta cijena
dodje i onaj “stiropor” sa njom
ista je guma na golf 7 6 5 i nemoj da ti neko uvali one neodgovarajuce uske 16ke za vw, dimenzija im nije odgovarajuca uopste
https://www.olx.ba/artikal/41555362/rez ... 25-70-r18/ ?
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#34447 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

phillie wrote: 09/03/2021 19:57
nivla wrote: 09/03/2021 18:15
phillie wrote: 09/03/2021 10:35 Koja rezervna guma odgovara za prostor rezervisan za nju kod Tourana? Jel samo ona uska ili ima jos neka? Vucem petu gumu u prtljazniku jer mi ne moze ova stati u taj prostor rezervisan za gumu. Zauzima mi prostor bezze pa rekoh da pitam :D
imas na piku 125/70 r18 rezervni tocak sa gumom, ja sam platio 100km prije 4 godine i sad je ta cijena
dodje i onaj “stiropor” sa njom
ista je guma na golf 7 6 5 i nemoj da ti neko uvali one neodgovarajuce uske 16ke za vw, dimenzija im nije odgovarajuca uopste
https://www.olx.ba/artikal/41555362/rez ... 25-70-r18/ ?
https://www.olx.ba/artikal/41909661/rez ... -seat-r18/
https://www.olx.ba/artikal/30479251/rez ... a-vw-audi/

ja sam svoju platio 100km, nadjoh sad prepisku, donio mi covjek na autopijacu na stupu, gledao sam i po sarajevu i bilo je dosta skuplje
najbolje nazvati autootpade pa pogledati, te gume su u pravilu sve nepotrosene, tj rijetko koristene pa ih prodaju kao nove, nova se i nema mimo ovlastenog kupiti, a ove u punoj dimenziji su nezgodne jer ti za njih treba drugaciji poklopac dna gepeka, ova guma sto si ti postavio dobro izgleda, zlu ne trebalo nije ni preskupa za svoje stanje, samo vidi jel da i stiropor koji ide sa njom jer od tog sto sad imas i u kojem ti stoji oprema nemas nikakve koristi( nije isti precnik, ne moze stati u felgu)
User avatar
nadžak
Posts: 2308
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#34448 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nadžak »

drug_profi wrote: 06/03/2021 21:08 Bi li neko imao ideju sta uraditi u ovom slucaju:
Corsa E, 2015. Upalilo se svjetlo u kabini u sred voznje (kao kad se otvore vrata) i nece da se ugasi. Tipkanje po prekidacima na stropu nije promijenilo nista.
Posto nema nikakvih prekidaca na vratima ni na stoku, pretpostavljam da se aktivira softverski preko centralne brave.
Sad smo izvrnuli sijalicu da se sta ne zapali i da akumulator ne strada.

Pretpostavljam da bi se moglo rijesiti sa dijagnostikom, a rado bih da cujem je li neko imao neko slicno iskustvo na ovom ili nekom drugom modelu?
To ti je garant problem u centralnoj bravi, kako si i sam rekao. Odu oni mikroprekidači i prave razne probleme. Tebi je eto otišao onaj koji signalizira da su vrata otvorena. Druga stvar, onaj snop kablova, koji prolazi iz vrata na osigurače, se često prekine uslijed čestog savijanja tj otvaranja i zatvaranja vrata. Za nekog elektroničara ili električara ne bi trebao biti problem da to riješi.

Eh sad, jedino što mi nije jasno zašto se ne može ugasiti na stropnom prekidaču! :?
User avatar
drug_profi
Posts: 65408
Joined: 16/07/2012 16:00

#34449 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ima posebna lampica/prekidac za vrata, a posebna za svjetlo za citanje. E sad ovo srednje dugme ima on/off pozicije, koje bi trebalo da aktiviraju ili deaktiviraju tu lampicu vrata, bar prema manualu. Ali nece. Doduse sama se ugasi nakon par minuta kad ugasis auto. Ali mi smo sijalicu izvrnuli da je ne sanjamo.
Pa cemo nekad malo do dijagnostike neke.
Zanimljivo je da su nam u ovlastenom kao rjesenje predlozili izvrtanje sijalice. :-)
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34450 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

nivla wrote: 09/03/2021 20:32
phillie wrote: 09/03/2021 19:57
nivla wrote: 09/03/2021 18:15

imas na piku 125/70 r18 rezervni tocak sa gumom, ja sam platio 100km prije 4 godine i sad je ta cijena
dodje i onaj “stiropor” sa njom
ista je guma na golf 7 6 5 i nemoj da ti neko uvali one neodgovarajuce uske 16ke za vw, dimenzija im nije odgovarajuca uopste
https://www.olx.ba/artikal/41555362/rez ... 25-70-r18/ ?
https://www.olx.ba/artikal/41909661/rez ... -seat-r18/
https://www.olx.ba/artikal/30479251/rez ... a-vw-audi/

ja sam svoju platio 100km, nadjoh sad prepisku, donio mi covjek na autopijacu na stupu, gledao sam i po sarajevu i bilo je dosta skuplje
najbolje nazvati autootpade pa pogledati, te gume su u pravilu sve nepotrosene, tj rijetko koristene pa ih prodaju kao nove, nova se i nema mimo ovlastenog kupiti, a ove u punoj dimenziji su nezgodne jer ti za njih treba drugaciji poklopac dna gepeka, ova guma sto si ti postavio dobro izgleda, zlu ne trebalo nije ni preskupa za svoje stanje, samo vidi jel da i stiropor koji ide sa njom jer od tog sto sad imas i u kojem ti stoji oprema nemas nikakve koristi( nije isti precnik, ne moze stati u felgu)
Trenutno i nemam stiropora, jer mi "rezervna" guma stoji u prtljazniku, a oprema je u "rupi" :D :D Vidjecu ovih dana obici otpade, pa mozda zamjeniti gume...hvala na prijedlozima u svakom slucaju.
Post Reply