Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34426 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak. :-)
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7927
Joined: 25/08/2015 21:31

#34427 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euridika »

Ova diskusija oko kljukuše bi se vrlo lako mogla pretvoriti u onu ramazansku - kako se pravi prava topa. :lol:
Ma sve je to dobro, samo nek je ukusno i da se jede. :thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#34428 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Tomahawk11 »

A mogao je ko šta i vizuezlno...pajel..

Recimo, kakva pita...odavno nije bila :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34429 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

Image
vrganji , lisicarke i sampinjoni
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#34430 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

moonca wrote:
exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak. :-)
Malo ulja da ga ono ganjas po tavi :) …. vjeruj mi da je , barem meni, melem za uznemiren stomak
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34431 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

exliberal-ex wrote:
moonca wrote:
exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak. :-)
Malo ulja da ga ono ganjas po tavi :) …. vjeruj mi da je , barem meni, melem za uznemiren stomak
Ah.. meni je hljeb tezak... mada, dvopek je kao ok... inace, przeno je sto vecini smeta-ako su osjetljivi.. :-) ko ce ga znati.. :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34432 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

mO k3 wrote:Image
vrganji , lisicarke i sampinjoni
.. :wink: -sta je ona 'loptica'

..................... da li je zbilja takva boja jela ili je do kamere??
:thumbup: :thumbup:
edit.. gllive- to bi bilo dobro uz moju veceru sinoc. grits
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34434 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Moze I to.. :thumbup:

.. :zoka: a, jel' ok za umakati u sos :oops:

Sinoc~~••• grits& povrce& shrimp..jedva jutro docekala da gricnem sta :lol:

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34435 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

mO k3 wrote:
samsonsam wrote:dame, svaka cast sa pitama :thumbup:

@mO k3 dobar kuskus :thumbup: ...kolko placas smokve po komadu?
oko 65 feniga po komadu
ovdje su 50-60 eurocenti po komadu :-) ...nesto mi se ne da 3 eura za 5-6 komada a nemam pojma valjaju li sta :-x

btw gljive su ti mrak :thumbup: i naravno semmelknodel :) ...jesam ih puno napravio u nekakvoj mojoj sivoj proslosti...isto i knedle od krompira :izet:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34436 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote:Moze I to.. :thumbup:

.. :zoka: a, jel' ok za umakati u sos :oops:

Sinoc~~••• grits& povrce& shrimp..jedva jutro docekala da gricnem sta :lol:
slikica za uramiti :thumbup:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#34438 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by biscanka2 »

Nama je mati znala i kljukusice praviti. Tijesto se u tavi, poput debljih palacinaka pece.Kad ih odredjenu kolicinu ispece onda fino rukom iskomada i sa maslacom i razrijednjenom kiselom vrhnjom polije. :-)
Ovo se sjetih jer neko ovdje rece da nema rernu za peci. :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34439 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote:Image
````````` jesi li imao zivaca sjeckati krompiric ako, je ?? :lol:
.Jako lijepo izgleda... u centru si dodao kashiku pavlake...jel da... :oops: :lol:
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#34440 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by adda_sa »

nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
Image
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#34441 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

biscanka2 wrote:Nama je mati znala i kljukusice praviti. Tijesto se u tavi, poput debljih palacinaka pece.Kad ih odredjenu kolicinu ispece onda fino rukom iskomada i sa maslacom i razrijednjenom kiselom vrhnjom polije. :-)
Ovo se sjetih jer neko ovdje rece da nema rernu za peci. :-D

To je meni mater znala napravit kad pravi pitu ili hljeb...samo ispece ko palacinke...uf :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34442 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

adda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
Image
:thumbup:

........s koje strane si ti navalila... :lol:

.#podijeljenobratski
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#34443 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by adda_sa »

sa ovog gornjeg dijela hahah
planula je u sekundi, nije se stiglo izrezati :)
@biscanka, tu kljukusu iz tave sam cesto pravila, kao palacinku, od jednog krompira, kada bi mi merak na kljukusu, a mnogo cijelu tepsiju praviti.. nijemci,austrijanci itd imaju nes slicno, zove se rösti. ima u samoposlugama u friziderima i zamrzivacima kao gotovo jelo..samo malo bacis na tavu da bude hrskavo..
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#34444 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by biscanka2 »

adda_sa wrote:sa ovog gornjeg dijela hahah
planula je u sekundi, nije se stiglo izrezati :)
@biscanka, tu kljukusu iz tave sam cesto pravila, kao palacinku, od jednog krompira, kada bi mi merak na kljukusu, a mnogo cijelu tepsiju praviti.. nijemci,austrijanci itd imaju nes slicno, zove se rösti. ima u samoposlugama u friziderima i zamrzivacima kao gotovo jelo..samo malo bacis na tavu da bude hrskavo..
Bude hrskavo ali i dosta masno.Prije sam to volila sa jabukovim djemom (musom) ali sad, hm, sto si stariji vise na kalorije paziti moras. :sad: Ne trosi se energía kao u mladjim danima. :-D
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#34445 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by kikilika »

preko vikenda planiram praviti teletinu ispod saca po prvi put, pa imam par pitanja; da li istovremeno staviti i meso i povrce ili prvo jedno od ovo dvoje, da li treba sipati vode ili je dovoljno staviti malo ulja; koje zacine preporucujete i sta mislite o tome da se teletina malo skuha u pretis prije saca; komad mesa ce biti cca 2 kg, koliko okvirno treba vremena da sve bude gotovo, hvala
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#34446 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

adda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
Image
pljuni recept :D nikad nisam jela ovakvo nešto.. mi pravimo zlevajke samo :-D tijesto kao za palačinke samo gusto i uz dodatak kiselog vrhnja i gore mješavina slatkog i kiselog vrhnja zapečeno.
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#34447 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by adda_sa »

zlo zlo wrote: pljuni recept :D nikad nisam jela ovakvo nešto.. mi pravimo zlevajke samo :-D tijesto kao za palačinke samo gusto i uz dodatak kiselog vrhnja i gore mješavina slatkog i kiselog vrhnja zapečeno.
e vidis ja to tvoje nisam nikad jela :D
izgleda svaki dio bosne ima svoj recept za kljukusu, ili neki drugi naziv, sa ili bez krompira, preliveno pavlakom ili ne..
recepta nema, sve odokativno :D ali rendani krompir, rendani luk, brasno, voda, malo jogurta, prasak za pecivo, ulje, jaje... smijesati i u tepsiju..
jesam jednom jela kvrgusu, kod jaranice iz bos.krupe. tu cini mi se nije bilo krompira u smjesi, i bili su zabodeni bataci.. :gladna:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34448 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote:
samsonsam wrote:
````````` jesi li imao zivaca sjeckati krompiric ako, je ?? :lol:
.Jako lijepo izgleda... u centru si dodao kashiku pavlake...jel da... :oops: :lol:
zena fino na kockice isjece, dodje joj kao terapija ;-) :mrgreen:

a pavlaka/kajmak/creme fraiche/cream je OBAVEZAN :izet:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34449 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

adda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
bitka je izgleda bila kratka al' zestoka :wink: :mrgreen: ...puche tepsija u sekundi :lol:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#34450 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by King Theoden »

moonca wrote::roll:

..........jezim se na ime... z**** ili tako sto, i 'ono' se meni ukaze -- raskomadala sam je brzo.. ;-)
:oops: i 'ono ' se desilo...

Image
Gledaj kod munce pitona :lol: :lol: :lol:
Post Reply