Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak.exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)
Moderator: anex
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34426 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
- Euridika
- Globalna šefica
- Posts: 7927
- Joined: 25/08/2015 21:31
#34427 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Ova diskusija oko kljukuše bi se vrlo lako mogla pretvoriti u onu ramazansku - kako se pravi prava topa.
Ma sve je to dobro, samo nek je ukusno i da se jede.
Ma sve je to dobro, samo nek je ukusno i da se jede.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#34428 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
A mogao je ko šta i vizuezlno...pajel..
Recimo, kakva pita...odavno nije bila
Recimo, kakva pita...odavno nije bila
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#34429 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
vrganji , lisicarke i sampinjoni
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#34430 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Malo ulja da ga ono ganjas po tavimoonca wrote:Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak.exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34431 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Ah.. meni je hljeb tezak... mada, dvopek je kao ok... inace, przeno je sto vecini smeta-ako su osjetljivi..exliberal-ex wrote:Malo ulja da ga ono ganjas po tavimoonca wrote:Razumijem prepecen hljeb, ali zasto na ulju- meni je to tesko za 'problematican' stomak.exliberal-ex wrote:
hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...…. vjeruj mi da je , barem meni, melem za uznemiren stomak
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34432 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
..mO k3 wrote:
vrganji , lisicarke i sampinjoni
..................... da li je zbilja takva boja jela ili je do kamere??
edit.. gllive- to bi bilo dobro uz moju veceru sinoc. grits
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34434 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Moze I to..
..
a, jel' ok za umakati u sos
Sinoc~~••• grits& povrce& shrimp..jedva jutro docekala da gricnem sta

..
Sinoc~~••• grits& povrce& shrimp..jedva jutro docekala da gricnem sta

- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19
#34435 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
ovdje su 50-60 eurocenti po komadumO k3 wrote:oko 65 feniga po komadusamsonsam wrote:dame, svaka cast sa pitama![]()
@mO k3 dobar kuskus...kolko placas smokve po komadu?
btw gljive su ti mrak
- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19
#34436 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
slikica za uramitimoonca wrote:Moze I to..![]()
..a, jel' ok za umakati u sos
![]()
Sinoc~~••• grits& povrce& shrimp..jedva jutro docekala da gricnem sta![]()
- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19
-
biscanka2
- Posts: 1722
- Joined: 07/04/2009 00:46
#34438 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Nama je mati znala i kljukusice praviti. Tijesto se u tavi, poput debljih palacinaka pece.Kad ih odredjenu kolicinu ispece onda fino rukom iskomada i sa maslacom i razrijednjenom kiselom vrhnjom polije.
Ovo se sjetih jer neko ovdje rece da nema rernu za peci.
Ovo se sjetih jer neko ovdje rece da nema rernu za peci.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34439 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
````````` jesi li imao zivaca sjeckati krompiric ako, je ??samsonsam wrote:
.Jako lijepo izgleda... u centru si dodao kashiku pavlake...jel da...
- adda_sa
- Posts: 830
- Joined: 11/03/2006 21:52
- Location: where my friends are
#34440 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..


- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#34441 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
biscanka2 wrote:Nama je mati znala i kljukusice praviti. Tijesto se u tavi, poput debljih palacinaka pece.Kad ih odredjenu kolicinu ispece onda fino rukom iskomada i sa maslacom i razrijednjenom kiselom vrhnjom polije.![]()
Ovo se sjetih jer neko ovdje rece da nema rernu za peci.
To je meni mater znala napravit kad pravi pitu ili hljeb...samo ispece ko palacinke...uf
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#34442 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
adda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
........s koje strane si ti navalila...
.#podijeljenobratski
- adda_sa
- Posts: 830
- Joined: 11/03/2006 21:52
- Location: where my friends are
#34443 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
sa ovog gornjeg dijela hahah
planula je u sekundi, nije se stiglo izrezati
@biscanka, tu kljukusu iz tave sam cesto pravila, kao palacinku, od jednog krompira, kada bi mi merak na kljukusu, a mnogo cijelu tepsiju praviti.. nijemci,austrijanci itd imaju nes slicno, zove se rösti. ima u samoposlugama u friziderima i zamrzivacima kao gotovo jelo..samo malo bacis na tavu da bude hrskavo..
planula je u sekundi, nije se stiglo izrezati
@biscanka, tu kljukusu iz tave sam cesto pravila, kao palacinku, od jednog krompira, kada bi mi merak na kljukusu, a mnogo cijelu tepsiju praviti.. nijemci,austrijanci itd imaju nes slicno, zove se rösti. ima u samoposlugama u friziderima i zamrzivacima kao gotovo jelo..samo malo bacis na tavu da bude hrskavo..
-
biscanka2
- Posts: 1722
- Joined: 07/04/2009 00:46
#34444 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Bude hrskavo ali i dosta masno.Prije sam to volila sa jabukovim djemom (musom) ali sad, hm, sto si stariji vise na kalorije paziti moras.adda_sa wrote:sa ovog gornjeg dijela hahah
planula je u sekundi, nije se stiglo izrezati![]()
@biscanka, tu kljukusu iz tave sam cesto pravila, kao palacinku, od jednog krompira, kada bi mi merak na kljukusu, a mnogo cijelu tepsiju praviti.. nijemci,austrijanci itd imaju nes slicno, zove se rösti. ima u samoposlugama u friziderima i zamrzivacima kao gotovo jelo..samo malo bacis na tavu da bude hrskavo..
-
kikilika
- Posts: 285
- Joined: 10/01/2011 22:41
#34445 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
preko vikenda planiram praviti teletinu ispod saca po prvi put, pa imam par pitanja; da li istovremeno staviti i meso i povrce ili prvo jedno od ovo dvoje, da li treba sipati vode ili je dovoljno staviti malo ulja; koje zacine preporucujete i sta mislite o tome da se teletina malo skuha u pretis prije saca; komad mesa ce biti cca 2 kg, koliko okvirno treba vremena da sve bude gotovo, hvala
- zlo zlo
- Posts: 4485
- Joined: 28/10/2012 16:01
#34446 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
pljuni receptadda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
- adda_sa
- Posts: 830
- Joined: 11/03/2006 21:52
- Location: where my friends are
#34447 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
e vidis ja to tvoje nisam nikad jelazlo zlo wrote: pljuni receptnikad nisam jela ovakvo nešto.. mi pravimo zlevajke samo
tijesto kao za palačinke samo gusto i uz dodatak kiselog vrhnja i gore mješavina slatkog i kiselog vrhnja zapečeno.
izgleda svaki dio bosne ima svoj recept za kljukusu, ili neki drugi naziv, sa ili bez krompira, preliveno pavlakom ili ne..
recepta nema, sve odokativno
jesam jednom jela kvrgusu, kod jaranice iz bos.krupe. tu cini mi se nije bilo krompira u smjesi, i bili su zabodeni bataci..
- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19
#34448 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
zena fino na kockice isjece, dodje joj kao terapijamoonca wrote:````````` jesi li imao zivaca sjeckati krompiric ako, je ??samsonsam wrote:![]()
.Jako lijepo izgleda... u centru si dodao kashiku pavlake...jel da...![]()
a pavlaka/kajmak/creme fraiche/cream je OBAVEZAN
- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19
#34449 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
bitka je izgleda bila kratka al' zestokaadda_sa wrote:nakon 100 slika kljukusa i kvrgusa itd, morala sam jednu i ja..
- King Theoden
- Posts: 14454
- Joined: 21/11/2018 13:15
#34450 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Gledaj kod munce pitonamoonca wrote:![]()
..........jezim se na ime... z**** ili tako sto, i 'ono' se meni ukaze -- raskomadala sam je brzo..![]()
i 'ono ' se desilo...


