Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34401 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

zlo zlo wrote:
mO k3 wrote:
zlo zlo wrote:monika ima stalno neke pimpek pite :lol:
:shock: :mrgreen:

Samo ti vidis u tim pitama pimpek :mrgreen:

nesto ti nedostaje??

ili jednostavno imam dobar vid :P
vidi ove cure dvije... u njihovim pitama vidim samo savršenstvo....jedino kod monike vidim perverzije :lol: :lol:

znaci do nje je :lol: :lol:
:mrgreen: :lol:

@monika imas li ti stza dodati na to??
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#34402 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Euridika wrote:
Munlajt wrote:Sanjam više mooncinu sirnicu... Kad god udjem na temu nju prvo vidim :lol:

Jeste jeli ikad ovaj uzljevak sa pavlakom?
Image
Je l' se brzo pravi? Treba mi ekspresno brzi recept za današnji ručak, a ovo mi djeluje primamljivo. :thumbup:
Umutis gusto smjesu za palačinke. Jaje, voda, brašno, sol i par kapi ulja. Izlijes na pouljenu, vrelu tepsiju i peces dok ne porumeni, 15ak min.
U šerpici istopis puter, dodaš mlijeko, posolis i da prokljuca.
Izrežes uzljevak, zalijes mlijekom, premazes pavlakom :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34403 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

mO k3 wrote:
zlo zlo wrote:
mO k3 wrote: :shock: :mrgreen:

Samo ti vidis u tim pitama pimpek :mrgreen:

nesto ti nedostaje??

ili jednostavno imam dobar vid :P
vidi ove cure dvije... u njihovim pitama vidim samo savršenstvo....jedino kod monike vidim perverzije :lol: :lol:

znaci do nje je :lol: :lol:
:mrgreen: :lol:

@monika imas li ti stza dodati na to??
ImamImage
Mislim pogledajmo cinjenice- ja perverzna :roll: -- nemam djece -fina - :arrow: one fine :?: - malo -malo-Image nina-nana -- cijeli vrtic... jah :-) --
kako .... :oops: Image

:krofna:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7927
Joined: 25/08/2015 21:31

#34404 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euridika »

Munlajt wrote:
Euridika wrote:
Munlajt wrote:Sanjam više mooncinu sirnicu... Kad god udjem na temu nju prvo vidim :lol:

Jeste jeli ikad ovaj uzljevak sa pavlakom?
Image
Je l' se brzo pravi? Treba mi ekspresno brzi recept za današnji ručak, a ovo mi djeluje primamljivo. :thumbup:
Umutis gusto smjesu za palačinke. Jaje, voda, brašno, sol i par kapi ulja. Izlijes na pouljenu, vrelu tepsiju i peces dok ne porumeni, 15ak min.
U šerpici istopis puter, dodaš mlijeko, posolis i da prokljuca.
Izrežes uzljevak, zalijes mlijekom, premazes pavlakom :thumbup:
Top! Ljubim. :kiss: Pravim ovo popodne. :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34405 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

imali ko recept za lokum ??
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#34406 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by dobar osjecaj »

mO k3 wrote:imali ko recept za lokum ??
Šta je tebi lokum? Slano pecivo ili keksić?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34407 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

dobar osjecaj wrote:
mO k3 wrote:imali ko recept za lokum ??
Šta je tebi lokum? Slano pecivo ili keksić?
Ma rahat Lokun misim izvinjavam se
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#34408 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Dori »

mO k3 wrote:imali ko recept za lokum ??
Dobro me podsjeti...nisam odavno ih pravila....
Meni je ovaj odličan recept i pravo jednostavan, mada su mi drage i verzije sa orasima ;-)

https://www.coolinarika.com/recept/956705/
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34409 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

Munlajt wrote:Sanjam više mooncinu sirnicu... Kad god udjem na temu nju prvo vidim :lol:

Jeste jeli ikad ovaj uzljevak sa pavlakom?
Image
Meni ovo lici na trulju kolac koji obozavam.
To su razvijene jufke a unutra jaja,sir i kajmak onako razbacani. Jufka se slozi prevrtanjem jufki u formu po zelji(okrugla tepsija ili cetvrtasta) i pece se u rerni.
Poslije se zalije ovako kako si ti opisala.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34410 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

trulja..jel to nesto kao maslenica -kako u Krajini prave.

. po meni -pita- pravila sam na taj nacin . Svidja mi se. :thumbup:
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#34411 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Je li trulja ide od pečenih jufki?
Ja tako pravim pitu sa kuhanom piletinom, ali znam nekad i maslanicu/sirnicu....ništa ukusnije.
Al što bi moonci rekla - - - NIje dobro za struk :nene:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#34412 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

Ja cekam malo da zahladni da pocnem kljukusu opet da pravim.
Mislim mogu je ja I sad napravit al osjeti se bjeli luk na kilometar...jos ako je vruce :-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34413 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

Munlajt wrote:Je li trulja ide od pečenih jufki?
Ja tako pravim pitu sa kuhanom piletinom, ali znam nekad i maslanicu/sirnicu....ništa ukusnije.
Al što bi moonci rekla - - - NIje dobro za struk :nene:
Ne ide od pecenih jufki nego od svjeze razvucene. Kada se razvuce na nju se baca smjesa jaja, sira i kajmaka ali bukvalno razbacuje bez logike. Slozi se u tepsiju i pece.
Hanuma pravi pecene jufke sa piletinom. :thumbup:
Maslenica/maslanica je opet nesto drugo. Krajiska se premazije svaka jufka...pa dodje koka odgore. :thumbup: :D a nasa maslanica se slaze od jufki prosusenih i moze dugo stojati. kad ti neko dodje vadi se ta pita, kuha se piletina, zaliva sa tim i trga se povrh pite.

Kljukusu obarenusu bar jednom mjesecno se ubijemo(zbog bijelog luka da malo procisti krv). :D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#34414 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by biscanka2 »

Munlajt wrote:
Euridika wrote:
Munlajt wrote:Sanjam više mooncinu sirnicu... Kad god udjem na temu nju prvo vidim :lol:

Jeste jeli ikad ovaj uzljevak sa pavlakom?
Image
Je l' se brzo pravi? Treba mi ekspresno brzi recept za današnji ručak, a ovo mi djeluje primamljivo. :thumbup:
Umutis gusto smjesu za palačinke. Jaje, voda, brašno, sol i par kapi ulja. Izlijes na pouljenu, vrelu tepsiju i peces dok ne porumeni, 15ak min.
U šerpici istopis puter, dodaš mlijeko, posolis i da prokljuca.
Izrežes uzljevak, zalijes mlijekom, premazes pavlakom :thumbup:
Ovo se kod nas zove kljukusa. :dajba: Ima i verzija sa krompirom. U tijesto ubacis u male kockice izrezata 2-3 krompirica (moja omiljena ). :koluta:
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#34415 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by macchiato »

Ne mogu protumačiti šta je, ali me na prvu podsjeti na vrilicu. :D

Eh, platila bih da mi je neko napravi. :stolica1:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7927
Joined: 25/08/2015 21:31

#34416 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euridika »

biscanka2 wrote:
Munlajt wrote:Umutis gusto smjesu za palačinke. Jaje, voda, brašno, sol i par kapi ulja. Izlijes na pouljenu, vrelu tepsiju i peces dok ne porumeni, 15ak min.
U šerpici istopis puter, dodaš mlijeko, posolis i da prokljuca.
Izrežes uzljevak, zalijes mlijekom, premazes pavlakom :thumbup:
Ovo se kod nas zove kljukusa. :dajba: Ima i verzija sa krompirom. U tijesto ubacis u male kockice izrezata 2-3 krompirica (moja omiljena ). :koluta:
Kljukuša - naziv za jelo koje se u BiH pravi na barem 10 načina. Zavisno od regije u kojoj živiš. :lol:
Meni su svi ti uljevaci u suštini isti. Bilo da ih pravim sa ili bez krompira, ili da pravim sa tikvom ili zeljem. Dodaš ili oduzmeš jedan sastojak i eto ga novo jelo. :D :D
Jučer sam za ručak napravila kljukušu sa punoooo domaćeg krompira i 3 šačice brašna. Odlična ispala. Nisam slikala, sorry, nisam imala kad, odmah je pojeli. :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34417 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

Euridika wrote:
biscanka2 wrote:
Munlajt wrote:Umutis gusto smjesu za palačinke. Jaje, voda, brašno, sol i par kapi ulja. Izlijes na pouljenu, vrelu tepsiju i peces dok ne porumeni, 15ak min.
U šerpici istopis puter, dodaš mlijeko, posolis i da prokljuca.
Izrežes uzljevak, zalijes mlijekom, premazes pavlakom :thumbup:
Ovo se kod nas zove kljukusa. :dajba: Ima i verzija sa krompirom. U tijesto ubacis u male kockice izrezata 2-3 krompirica (moja omiljena ). :koluta:
Kljukuša - naziv za jelo koje se u BiH pravi na barem 10 načina. Zavisno od regije u kojoj živiš. :lol:
Meni su svi ti uljevaci u suštini isti. Bilo da ih pravim sa ili bez krompira, ili da pravim sa tikvom ili zeljem. Dodaš ili oduzmeš jedan sastojak i eto ga novo jelo. :D :D
Jučer sam za ručak napravila kljukušu sa punoooo domaćeg krompira i 3 šačice brašna. Odlična ispala. Nisam slikala, sorry, nisam imala kad, odmah je pojeli. :D
bez sike ti ne vjeujem ....
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#34418 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Dori »

Euridika wrote: Kljukuša - naziv za jelo koje se u BiH pravi na barem 10 načina. Zavisno od regije u kojoj živiš. :lol:
Bas.... :thumbup:
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#34419 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by bunk »

Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#34420 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Dori »

bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
Krajiska verzija? :D :thumbup:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7927
Joined: 25/08/2015 21:31

#34421 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euridika »

Dori wrote:
bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
Krajiska verzija? :D :thumbup:
I hercegovačka. :thumbup:
A u Krajini imaju dvije verzije, jedna bez krompira i druga s malo krompira. U nekim dijelovima Krajine se te dvije verzije čak različito zovu. :-D
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#34422 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
to se u sarajevskom podrucju zove komana kljukusa

ja od nje bjezim iz kuce
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#34423 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Dori »

wewa wrote:
bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
to se u sarajevskom podrucju zove komana kljukusa

ja od nje bjezim iz kuce
:lol: Zbog bijelog luka?
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#34424 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

Dori wrote:
wewa wrote:
bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
to se u sarajevskom podrucju zove komana kljukusa

ja od nje bjezim iz kuce
:lol: Zbog bijelog luka?
si :cry:
kombinacija sirovog bijelog luka i mlijecnih proizvoda mi automatski izaziva mucninu :cry:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#34425 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

bunk wrote:Iskomadana prethodno ispecena tanka (da je nazovem pogaca) prelivena ugrijanom mjesavinom mlijeka,masnijeg kajmaka i bijelog luka,moze slucajno malo maslaca ..krompir tu nema sta traziti,osim ako je citav onako iz rerne izvadjen pa prilog pored :D
Ja volim i pobiberiti :D
Vidis kad ja pravim, a tako mi ostalo u sjecanju, pogaca je vruca I tad se I iskomada ( nesmije se sjeci nozem) a preliv je hladan.
Ja koristim mileram ( oko 300 gr ili po zelji manje/vise) uspem hladnog mlijeka taman toliko da se razrijedi mileram al ne da bude previse tecan, kasiku ulja , so I naravno sitno sjeckani bjeli luk.
Ovaj preliv se napravi kad se pogaca pravi, ili cak i ranije i ostavim ga u frizideru da ostane hladan I onda kad je pogaca ispecena I isjeckana zalijem i izmjesam...pokusao sam nagovorit gospoju da je pravim veceras al smo odustali, bit ce vruce. :D

sto se tice ovih sa krompirom...to se kod mene zvao zljevak I tradicionalno je dolazio iz hercegovine ( okruzen sam bio hercegovcima ).

nego nesto me j*** stomak danas i sjetim se sta je moja pokojna baba pravila kad je postila ili kad je nekog stomak bolio.

hljeb isjecen na tanke kriske, malo se pokvasi ali samo sa mokrom rukom se predje da malo dobije vlaznosti i malo stavis soli po njemu.
u tavi se ugrije malo ulja ( na malo vecoj temperature i ne puno da hljeb nebude premasan) i on da se taj hljeb brzo stavi na jednu stranu pa na drugu da upije masnoce sa obadvije strane i onda ga ostavis dok malo neporumeni jednako ...nista bolje meni za stomaka nema...
Post Reply