Sirija vol. 2

Locked
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#3426 Re: Sirija vol. 2

Post by handžar88 »

Ma Cheli svaka tebi cast na optimizmu.. imao bi jos sta napisat al necu i onak smo previse u offu, izvinjavam se jos jednom.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#3427 Re: Sirija vol. 2

Post by Co0l »

:lol:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3428 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

handžar88 wrote:Ma Cheli svaka tebi cast na optimizmu.. imao bi jos sta napisat al necu i onak smo previse u offu, izvinjavam se jos jednom.
Nisam optimista, samo sam anti-defetista. U pravu si, dosta je prostora za zabrinutost, ali nešto je i do nas. Iz tvoje i moje kuće belaj neće izaći (a takvih je ogromna većina u BiH) i to je neka realna osnova a ne samo ona druga, tamna strana medalje. O tome pričam.

I od mene još jednom izvinjenje za off.

_____
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#3429 Re: Sirija vol. 2

Post by zrakomlat »

Mlohavi wrote:Image

:shock: Svaka bi ga majka za zeta pozeljela.
Svaki bi ih narod poželio ko oslobodioce
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#3430 Re: Sirija vol. 2

Post by sarajevoxxxx »

Politički analitičar sve objasnio i o međunarodnoj zajednici i o Isilu :)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5171166458
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#3431 Re: Sirija vol. 2

Post by Mlohavi »

sarajevoxxxx wrote:Politički analitičar sve objasnio i o međunarodnoj zajednici i o Isilu :)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5171166458
Vrijednije je to sto ona kaze sigurno od ovih hiljada stranica na temu Sirije, de ziv bio u par rijeci sta kaze za jedne sta za druge
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#3432 Re: Sirija vol. 2

Post by sarajevoxxxx »

Mlohavi wrote:
sarajevoxxxx wrote:Politički analitičar sve objasnio i o međunarodnoj zajednici i o Isilu :)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5171166458
Vrijednije je to sto ona kaze sigurno od ovih hiljada stranica na temu Sirije, de ziv bio u par rijeci sta kaze za jedne sta za druge
Mah :) razumio sam ovo o Isilu, kaže oni kolju i ubijaju.

Trenutak kada aktivista opozicije iz organizacije "Raqqa se ubija tišinom ili u tišini", prima nagradu CPJ-a (slobodno svjetsko novinarstvo)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0825333504
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3433 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

- Turska transportuje tenkove prema granici sa Sirijom:

Image
Image
More than 100 new #Turkish tanks were transported from north-west city of #Tekirdag to #Syria-n border via trains.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#3434 Re: Sirija vol. 2

Post by salik79 »

Škobo Habu wrote:
salik79 wrote:

Ameri su Aliji, nakon rata, doslovno postavili ultimatum - ili mi, ili Iranci! Nema tu nikakve mudrologije. Iranci su bili svjesni naseg polozaja i nisu postavljali nikakva daljnja pitanja, tj nisu nam htjeli stvarati probleme, te se povukli (uostalom, vec su bili izvrsili svoju duznost po pitanju odbrane BiH).

I da jos jednom ponovim pitanje (citiram samoga sebe) sada kada sam te uputio da su ti instruktori i borci u u ratu djelovali u BiH, u nasim jedinicama:

Uostalom, navedi mi jedan jedini zlocin koji je u ratu neki Iranac, ili Hizbullahovac, pocinio?!! Samo jedan!? Ako ne znas, navedi mi barem jednu vojnu formaciju, u kojoj su bili, a da je neki ratni zlocin pocinila?! Neces, jer ga nije ni bilo. Obucavali su nas za casnu borbu i tako se i borili, dok su upravo ovi - koji kasnije proganjase Irance - dovukarili bjelosvjetski olos koji je, uglavnom, bio tu da spijunira i cini zlocine. Cast izuzecima...
Ameri su dali ultimatum nakon akcije "Pogorelica", kada su razbili kamp za obuku AID-ovaca koje su obučavali iranski vojni instruktori.

No, moraš znati još jednu stvar, uticaj Iranaca je zaustavljen još u jesen '92. godine, kada je Tuđman, na zahtjev Amerikanaca, vratio sa zagrebačkog aerodroma Pleso iranski avion sa oružjem nazad u tu zemlju. Sve poslije toga je "undercover" angažman Iranaca u BiH, jer su bili pod lupom raznih bijelosvijetskih obavještajnih službi. Druga bitna stvar, Arapima u BiH se uopšte nije svidjelo vojno prisustvo Iranaca, odnosno IRG-a u Bosni, pa je tako u Zenici, ne sjećam se tačno koje godine- ili '93. ili '94. došlo do ubistva jednog Iranca, navodno humantarnog radnika, u Zenici od strane pripadnika "El Mudžahida".
Treća bitna stvar jeste ubistvo iranskog vojnog instruktora od strane HVO na barikadi u Čatićima kod Kaknja, kada je zajedno sa njim poginuo i jedan od pripadnika ABiH, koji je inače bio smješten sa svojom bazom u Zenici. O tome postoji i dokumentarac koji se može naći na yt-u. Čisto sumnjam da u to ubistvo nisu bile umješane zapadna obavještajne službe tipa Mossada i Cia. No, to su samo moje pretpostavke.
Što se tiče boldanog, meni nije poznata niti jedna jedinica sastavljena od pripadnika Hezbollaha i IRG koja se borila na strani A BiH u ratu? Poznato mi je da su njihovi pripadnici djelovali kao vojni instruktori i ljudi zaduženi za logističku podršku u distribucije iranskog noružanja, a da znam da su učestovali u nekim operacijama tipa "Farz 95", kao što je to "El Mudžahid", moram priznati da mi je to nepoznato.
Zaparavo, mislim da je jedna jedinica učestovala u prvom pokušaju deblokade Sarajeva, ali ni tu nisam siguran, pošto je iransko djelovanje u BiH, u mnogoo čemu, prekriveno velom tajne. No, ne može se nepriznati da su odigrali dosta konkretnu i korektnu logističku podršku A BiH, i to treba cjeniti.

Nigdje nisam ni spomenuo da su imali svoje zasebne jedinice, nego da su djelovali unutar postojecih/nasih jedinica, poput El-Fatih. Zato sam i rekao da navede jedan jedini zlocin koji su oni pocinili, ili barem jedan zlocin jedinica unutar kojih su djelovali...Za ostalo se slazem, samo cu dopuniti ovo za Zagreb - nakon sto je dogovoren omjer oruzja koji dobiva HV i ARBiH, oruzje je - uprkos svemu - nesmetano dolazilo. To su u razlicitim TV emisijama potvrdili najveci tadasnji duznosci RHR. Takodjer, jedna insajderska - kada je prvi puta svoj dio uzela HV, doslo je do zadrzavanja ostatka koji je bio namijenjen za ARBiH od strane HVO-a. Iranska delegacija, pod vodstvom Ali Akbar Velajatija, je pod hitno sazvala sastanak sa hrvatskim vojno-politickim vrhom, uz prisustvo nasih predstavnika. Trazili su objasnjenje sta se desava, na sta su ovi poceli s kojekakvim nebuloznim izvlakusama. Na to je uslijedio izuzetno ostar odgovor Iranaca da ce ovu misiju koja je zapoceta oni dovrsiti sa, ili bez hrvatske pomoci, pa i po cijenu svjetskog rata. Hrvatima su ostavili mogucnost da se sve nastavi po dogovoru, kao najpovoljnije rjesenje, ili da sve otkazu...Naravno, poznato je sta su odlucili i nakon toga je uvijek sve teklo po dogovoru.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3435 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

- navodno, raspredila je dodatnih 55.000 vojnika uz tursko-sirijsku granicu, Kilis i Gaziantep; isti izvor:

Image
Image
Report: Turkish military deployed 55.000 soldiers on #Syria border, #Kilis and #Gaziantep.
:arrow: LINK
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3436 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

Znači, ako je ova vijest tačna, imamo sasvim novi momenat: vrlo veliki broj turskih vojnika i tehnike na sirijsko-turskoj granici u zaleđu Afrina pa do sve do Jarablusa.

Image

Odnosno, u zaleđu zamišljene "safe zone", plus kanton Afrin.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#3437 Re: Sirija vol. 2

Post by sunceKOtepsija »

Challenger__ wrote:Znači, ako je ova vijest tačna, imamo sasvim novi momenat: vrlo veliki broj turskih vojnika i tehnike na sirijsko-turskoj granici u zaleđu Afrina pa do sve do Jarablusa.

Image

Odnosno, u zaleđu zamišljene "safe zone", plus kanton Afrin.
turski mediji navode da je maltene istog trena nakon rusenja aviona doslo do rasporedivanja novih snaga na granicu, osim Gaziantepa (gdje su tenkovi dopremljeni zeljeznicom) i Kilisa tehnika i vojska rasporedena i u provinciji Hatay, tacnije opstina Yayladağı-sama granica.
-edit, izbirsao sam link, vidim postavio si slike sa stanice u Antepu :thumbup:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3438 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

Zapazio sam, ali tek sada vidim (iz neturskih izvora) da se operiše sa tako velikim ciframa, kako vojske, tako i tehnike.
Howitzer
Posts: 289
Joined: 15/03/2009 23:16

#3439 Re: Sirija vol. 2

Post by Howitzer »

Challenger__ wrote:Znači, ako je ova vijest tačna, imamo sasvim novi momenat: vrlo veliki broj turskih vojnika i tehnike na sirijsko-turskoj granici u zaleđu Afrina pa do sve do Jarablusa.

Image

Odnosno, u zaleđu zamišljene "safe zone", plus kanton Afrin.
Kako god bilo, Turska će zasigurno ući u Siriju a posebno nakon Ruskog vojnog angažmana i rušenja aviona i Turska će morat pokazati zube i to na Sirijskom tlu, morat će.

Polako ali sigurno svjetske sile ulaze mašinerijom u Siriju, Iran, evo Rusija, pa će i Turska i ubjeđenja sam da će nakon ovog rata i doći do konačnog sudara titana, i tek će postat veselo...ali do tad još malo vode treba proći ne bas puno...
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#3440 Re: Sirija vol. 2

Post by jao_situacije »

biće u siriji svega i to opet preko leđa naroda
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3441 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

Turska će zasigurno ući u Siriju a posebno nakon Ruskog vojnog angažmana...
Taj scenario je ispisan prije njihovog dolaska. Oni su tu upravo radi pokušaja prevencije tog scenarija, odnosno ojačavanja Osovine (Iran, Bagdad, Damask, Hezbollah a po svemu sudeći i Liban kao država).
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#3442 Re: Sirija vol. 2

Post by Kikibombona »

Challenger__ wrote:
Turska će zasigurno ući u Siriju a posebno nakon Ruskog vojnog angažmana...
Taj scenario je ispisan prije njihovog dolaska. Oni su tu upravo radi pokušaja prevencije tog scenarija, odnosno ojačavanja Osovine (Iran, Bagdad, Damask, Hezbollah a po svemu sudeći i Liban kao država).
Ih Cheli, kada sam ja tebi govorio da bi za Kurde u Iraku i posebno Siriji bilo pogubno izabrati Ruse kao strateskog saveznika. To se sada jasno vidi.

Rusi nemaju nikakve poluge moci da zastite narod na granici sa Turskom. Da Turci upadnu u Rojavu, Rusi bi mogli samo mahati usima. Niti imaju adekvatnu vojnu, niti politicku, niti ekonomsku, niti propagandnu moc da naude Turskoj. Obore im avion pa se ne desi nista znacajno. Agoniju Kurda bi mogli samo posmatrati. Nista ne bi mogli uciniti.

Sto se tice gomilanja snaga turske vojske, ovo bi moglo biti zanimljivo. Jos uvijek nisam siguran da ce Turci skupiti muda i uci u Siriju. Blizi sam vjerovati da je ovaj angazman upozorenje Rusiji. Ako planiraju uci u Siriju, ocekuje ih borba sa ISILom i moguca borba sa Kurdima i Asadom. To bi za njih moglo biti gadno. Al hajde da vidimo...
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#3443 Re: Sirija vol. 2

Post by Em2r »

Po tviteru ypg presao eufrat.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#3444 Re: Sirija vol. 2

Post by Mlohavi »

Image

Sjever Alepa, napredovanje kurdskog Jaish al-Thuwwar na racun Ahrar al Shama i Nusre.
Inace Kurdi su bili i jesu u milosti zapada, koji im ku**c treba ovo koketiranje s Rusijom :/ Ako propuste ovu priliku pa onda vala kO ih jebe nisu sposobni za drzavu, ne treba im je ni dati.
RepublikanskaGarda
Posts: 1596
Joined: 01/05/2015 21:17

#3445 Re: Sirija vol. 2

Post by RepublikanskaGarda »

A po cemu si to zakljucio da Kurdi koketiraju sa Rusijom?
cbrt
Posts: 2854
Joined: 19/10/2013 22:11

#3446 Re: Sirija vol. 2

Post by cbrt »

User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3447 Re: Sirija vol. 2

Post by Ironmen »

Erdogan je ispao totalni glupan i moze odvesti svijet u treci svjetski rat zato sto je glup...

Kurdi razvalise nusru na sjeveru Allepa ruski avioni vec 4 dan udaraju svom silom po teroristima sinoc jos 10 kamiona koji su iz truske vuklu opremu za teroriste razneseno.

Situacija bi mogla jos vise eskalirati navodno oko 100 turskih tenkova na granici sa Sirijom pristiglo sinoc.
cbrt
Posts: 2854
Joined: 19/10/2013 22:11

#3448 Re: Sirija vol. 2

Post by cbrt »

Putin pametan, Erdogan glup...nema veze argumenti, činjenice...matrica je jedna te ista...
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#3449 Re: Sirija vol. 2

Post by sunceKOtepsija »

User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#3450 Re: Sirija vol. 2

Post by Mlohavi »

RepublikanskaGarda wrote:A po cemu si to zakljucio da Kurdi koketiraju sa Rusijom?
Hajde da ostavimo na stranu to sto su najnovije napredovanje na sjeveru Alepa(slika iznad), ostvarili nakon sto su Rusi izbombardovali nusru i ahrar.

Od mnogih su pomenuti kao glavno rusko oruzje u mogucem tursko-rusko/sirijskom sukobu, a ja eto nisam primjetio da su im se predstavnici nesto mnogo potrudili dati do znanja ciji su igrac ustvari.
Vala dovoljno ti da procitas onanisanje kurdskih twiterasa nakon rusenja SUa da vidis da bi se mnogi medu Kurdima rado naguzili za par sanduka ruskog oruzja.
Locked