Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#34101 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

zebih62 wrote:
Ja ne znam je li se to meni potrefi, ja sam nekoliko puta isao preko Banloza i Vraca, i uvijek na plavom mostu skrenem desno i zaobidjem Nemilu, mada mene uporno otac ubjeduje da tu ima patrola koja ne da skrenuti...valjda se meni potrefi da ih nema, sto mi je opet cudno, jer prolazim pocesto...[/quote]
Hvala drug
I ja sam blize opciji iz Zenice na Tetovo pa na plavi most. Ali ti kazes da skrenes desno ...zar nije lijevo kad ides iz pravca Zenice?[/quote]

Da, skrenem desno, cim prodjes onaj tunel u Vranduku (onaj sto ide ispod same tvrdjave, sto je kao u stijeni). Ne mislim na onaj na magistrali.
Izadjes odmah iza tunela na magistrali, ne ides kroz Nemilu. Da li se to naziva Koprivna ili nekako drugacije, ne bi znao sad reci...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#34102 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Kralj Tvrtko I. wrote:Tako je kad seljak preuzme nešto u svoje ruke a draža mu dobit od zadovoljnijih posjetilaca.
Žao uložiti u fasadu a inaće je vlasnik jedne od građevinskih firmi pa tako ona dobra stara " u majstora najgora kuča " je baš na mjestu ovdje.
Pa ko je vlasnik? Radi li jos kuglana?
Kad se sjetim kviza i atmosfere...Mi jednom pizzu osvojili 8-)
I onog cuke, sta me puta istrzao, nije normalno...hahaha...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#34103 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

nakav lik šamarao svoju curu
ova dvojica pokusali da je odbrane
ovaj ih izbocao
jedan nahebao pravo...
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#34104 Re: Zeničani

Post by macchiato »

Izgleda da ipak radi, sudeći prema aktivnoj fejsbuk stranici. :lol:


S vana izgleda kao blago rečeno oronuli, napušteni objekat. Taman se fino uklopilo u ambijent, onaj dio Zenice je ubjedljivo najodvratniji dio grada.
User avatar
N.N.
Posts: 3554
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#34105 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Kuglana se otvara za 10 tak dana, bude pivnica haman :)
A drzi je neki Kurtagic.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#34106 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Kad se otvara gradska kafana?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34107 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

macchiato wrote:Izgleda da ipak radi, sudeći prema aktivnoj fejsbuk stranici. :lol:


S vana izgleda kao blago rečeno oronuli, napušteni objekat. Taman se fino uklopilo u ambijent, onaj dio Zenice je ubjedljivo najodvratniji dio grada.

a zapravo je nekada bio najurbaniji dio grada. pricali su mi da je tu 50tih ili 60tih bila kuglana, teniski tereni. Kasina koja je imala kulturne sadrzaje, i cafe basta tog objekt (barem na fotografijama) cinila se cool.
u moje vrijeme, kino Metalurg i sjajno vrijeme za otici na subotnje ili nedjeljne matineje.
kuce u nizu i zelenilo oko njih. tada kuce nisu bile "ogradjene" kao danas, prostirala bi se zelena povrsina, i neki dijelovi su bili poput parka.

taj dio grada su siebali benzinska pumpa, i ta novokomponovana kuglana, i sto je prostor kina danas nekakva prcvarnica za nekakvu pekaru.
doduse, krenulo je sa tom nekom shugavom diskotekom zvana "Milenijum" sva u inoxu i mermeru, milenijski kitsch.

objektivno,odvratni su ljudi, a ne dio grada.

meni osobno je jako drag, i uvijek miran i tih.

kao sto je basta hotela Metalurg sa onim tuznim vrbama bila nesto fantasticno, danas imas nekakvu terasu hotela Dubrovnik, i pretenciozne novopecene i pseudosve koji veceraju i kobajagi konzumiraju vina i drze se elitom, a tamo u pozadini golemi shugavi crni dim iz dimnjaka jos shugavijeg Mittala.
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#34108 Re: Zeničani

Post by macchiato »

Ma više sam se referirala na Novu Zenicu. :mrgreen: Ne znam je li konkretno i taj dio spada pod nju, ali sad baš sve skupa djeluje otrcano, zapušteno i pusto sa kućama i zgradama u fazi raspadanja. Još je i željezara blizu, što daje još odvratniji utisak.
Što ideš dalje sve je gore, pogotovo tamo kod raskrsnice i stacionara. :-)

Inače one kućice preko puta benzinske su mi baš fine. Puno zelenila, mirno, imaš svoje dvorište, a faktički si u sred grada.


.
channel10 wrote:Kad se otvara gradska kafana?
Trebalo je u maju. :mrgreen:

Ne znam, kad god prođem i bacim pogled, djeluje mi da nisu ni blizu kraja.
Last edited by macchiato on 13/06/2019 21:34, edited 2 times in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#34109 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ma to je to. Znaci sljedeceg maja :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#34110 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

macchiato wrote:Zašto se konačno ne uradi nešto po pitanju bazena, ono je tako zahvalan prostor da bi se mogao napraviti odličan vodeni park sa još više bazena i još više sadržaja.

Ja ne pamtim kad sam gore bila, em se pola Zenice zgura u ona 3 bazena em nema hlada, a meni gori koža kao luda. :oops:



Nego, imamo li mi još onu kuglanu? :D Baš prolazim neki dan i vidim da kao radi onaj kafić (ili šta je već ono), ali nevjerovatno koliko ruglo su napravili od onoga. Sve zaraslo korovom i drvećem, oni panoi se odljepili, fasada se raspada, bože sačuvaj šta uradiše od onoga.

valjda treba neki privatnik uzeti citave bazene pa nesto od toga napraviti
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#34111 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Tempo wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:sjeca li se iko da su na bazenima nekad bili nekakvi drugi sadrzaji osim tri bazena i ona dva igralista?

bila je srna. bili su tobogani.

kad?,tobogani za djecu?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#34113 Re: Zeničani

Post by Tempo »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Tempo wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:sjeca li se iko da su na bazenima nekad bili nekakvi drugi sadrzaji osim tri bazena i ona dva igralista?

bila je srna. bili su tobogani.

kad?,tobogani za djecu?
da.. tamo gdje je sad odbojka na pjesku je bila ogradjena drvena kucica i u kucici srna, a tobogana je bilo vise. neki od njih su bili okrenuti prema bazenu. ono, sjuris se u dvicu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#34114 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Tempo wrote:[quote="kakavdanakneiskustvu"
kakavdanakneiskustvu wrote:sjeca li se iko da su na bazenima nekad bili nekakvi drugi sadrzaji osim tri bazena i ona dva igralista?

bila je srna. bili su tobogani.

kad?,tobogani za djecu?[/quote]

da.. tamo gdje je sad odbojka na pjesku je bila ogradjena drvena kucica i u kucici srna, a tobogana je bilo vise. neki od njih su bili okrenuti prema bazenu. ono, sjuris se u dvicu.[/quote]


kako li se ja toga nikako ne sjecam,to ti stariji od 50 godina?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#34115 Re: Zeničani

Post by Throttle »

1968a godina
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34116 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Throttle wrote:1968a godina
Image
Vau. Odakle slika?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#34117 Re: Zeničani

Post by Throttle »

kakavdanakneiskustvu
Posts: 66020
Joined: 03/08/2010 19:04

#34118 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34119 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Drugovi i drugarice,

danas mi je tek svrsen ucenik gimnazije rekao, kako se osjeca pomalo osteceno sto je rodom iz Zenice.
U smislu, odrastanje u gradu je proslo bez narocitih sadrzaja i nekako je, da konstruktivno ispuni srednjoskolske dane, trebalo da ode u Sarajevo
na neki dogadjaj.
Zvucalo je iskreno i pomalo bolno sto svjedocim jednom nezadovoljstvu koje je, valjda, proizvela moja generacija, generacije prije mene.
Svi moji skolski drugari koji su mi dosta bili bliski su otisli negdje drugdje, a i ja medju njima. Tek od prije nekog vremena zivim u Sarajevu, ali to
je dosta privremeno. Cesto i rado boravim u Zenici, i svjedocim tom rasulu - jednom boschevskom ili brojgelovskom motivu Babilona - i kojom god
silinom zelim nesto da izmjenim, nekako ne ide. Pa kao iz inata se nadvije crni oblak iznad Mittala, kao iz inata strsi neukus na cestama grada,
kao iz inata, kao iz inata je svega previse sto nema smisla i sto je vrhunac neukusa.
No moja generacija je imala srecu, kojoj bi moglo pasti na um da poslije skole odemo na zatvoreni bazen; da zbrisemo na neki manji koncert u gradu;
da imamo i kao neki festival kod Dujmovica, da kad izadjemo van i sretnemo sa kojima smo mogli razgovarati o knjigama, muzici, umjetnosti, arhitekturi, ekonomiji i politici. Pa da, ljeti bismo zbrisali na Bistricak. Nismo imali prepreke na putu poput tunela u Vranduku, ili devastiranog puta na putu do Bistricaka.
Neki pogon je postojao i mi smo to koristili.

Danas je sve nekako u duhu vjere, neznanja, neukusa i seljakluka i pod katancem zakljucanih objekata.

Jasno mi je da je to bio munchovski krik tek svrsenog ucenik gimnazije.

Jer i mene nemoc obuzme kad u srijedu, nakon svrsenom medjunarodnog mitinga, na Kamberovicima vidim gomilu crnog oblaka koji bjesomucno izlazi iz pravca Mittala. Nemoc me obuzme kad jutros ulazim autom iz pravca Sarajeva u Zenicu, i vidim nemogucu, gustu kolicinu odvratnog oblaka na podrucju grada, a onda bacim pogled prema ljudima koji vise to i ne primjecuju.

Meni se osobno cinilo da je forum mjesto gdje se moze nesto pokrenuti, uraditi, udariti temelje i krenuti ispocetka.
Nekada jos kao posmatrac, cinilo mi se da je bilo pomaka. No sada mi je jasno da su to bile tek neke kozmeticke prepravke pred shugave izbore
U principu se nista nije promijenilo.

I zato stojim porazeno pred 19 godina starom osobom, koja mi nekoj ljutnji kaze da se osjeca prazno u tom gradu.

Moram malo da pisem o ovim stvarima, jer jos uvijek me optimizam goni da se moze ovdje nesto stvarno desiti.

I da, vrhunac neukusa u nasem gradu je bio top. :)
Kao sto je vrhunac neukusa i u Sarajevu.

Jedan arhitekta mi je jednom rekao: mi smo u dusi vazali. Volimo sluziti i povinovati se gospodarima, vise nego hljeba se najest'.

:)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34120 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Svi smo sa 18 godina mislili da nesto propustamo i da je bolja zabava uvijek negdje drugo. Mladost :)
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#34121 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Pa ne znam ša ti je sin trebao preživjeti sa 19 godina. Srednjoškolski dani su rezervirani za školu, ganjanja lopte, curica, kino....
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#34122 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

clio_dci120 wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Tako je kad seljak preuzme nešto u svoje ruke a draža mu dobit od zadovoljnijih posjetilaca.
Žao uložiti u fasadu a inaće je vlasnik jedne od građevinskih firmi pa tako ona dobra stara " u majstora najgora kuča " je baš na mjestu ovdje.
Pa ko je vlasnik? Radi li jos kuglana?
Kad se sjetim kviza i atmosfere...Mi jednom pizzu osvojili 8-)
I onog cuke, sta me puta istrzao, nije normalno...hahaha...
Ovaj Kurtagic (inace vlasnik KTM građevinske firme) je dobio tu kuglanu kao dug firme CB Consulting Company prema njemu.
Radi kuglana....al nije ovaj za tih poslova.
A kviz je bio dok su Edo i Seno vodili kuglanu.
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34123 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

_BataZiv_0809 wrote:Svi smo sa 18 godina mislili da nesto propustamo i da je bolja zabava uvijek negdje drugo. Mladost :)

ma nije. stvarno nije. u moje vrijeme smo imali sadrzaj, imali smo neke fore.
da mi je sada 19, pojma nemam gdje bi me to dovelo. uvijek se zezam da bi me takva danasnja sredina pretvorila u nacionalistu i homofoba i vjerovatno
mi ne bi ginula shisha kao plafon vrhunca, i neki fuk na terasi dzananovica. depresivno. :)
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#34124 Re: Zeničani

Post by smartXL »

moet-perignon wrote:

ma nije. stvarno nije. u moje vrijeme smo imali sadrzaj, imali smo neke fore.
da mi je sada 19, pojma nemam gdje bi me to dovelo. uvijek se zezam da bi me takva danasnja sredina pretvorila u nacionalistu i homofoba i vjerovatno
mi ne bi ginula shisha kao plafon vrhunca, i neki fuk na terasi dzananovica. depresivno. :)
De molim te reci koje ste to sadržaje imali (do 19 godina) kojih sad nema?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#34125 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

smartXL wrote:
moet-perignon wrote:

ma nije. stvarno nije. u moje vrijeme smo imali sadrzaj, imali smo neke fore.
da mi je sada 19, pojma nemam gdje bi me to dovelo. uvijek se zezam da bi me takva danasnja sredina pretvorila u nacionalistu i homofoba i vjerovatno
mi ne bi ginula shisha kao plafon vrhunca, i neki fuk na terasi dzananovica. depresivno. :)
De molim te reci koje ste to sadržaje imali (do 19 godina) kojih sad nema?

gore su navedeni. no od svega mislim da smo imali strukturu ljudi sa kojima smo mogli razgovarati. ne bi nam bilo iznenadjenje kada
neko govori o dokumentarnim filmovima, ili govori o kolekciji ploca i cd, ili bilo bi nam obicno da neko ide na umjetnicke izlozbe, ili da zna ko je
Zaha Hadid, ili Renzo Piano. gotovo nikada, ali nikada nije bilo provucena tema o religiji. doduse, mozda smo se zezali na racun kilaze Dzulana, glavnog imama. :)
nama je bila naucnofantastika tema o vjerskim obicajima.
i vraski smo se nadmetali u citanju knjiga. doduse, Hesse nam je bio otkrovenje, ili Sofijin Svijet, ili smo isli korak dalje sa Umbertom Ecom, ali
to je taj djir koji smo imali. :)
i da ne kazem da je sve bilo idealno. bilo je i onih koji su slicni ovim danas sto duvaju shishu, ali to je bilo tek par njih i potpuna margina.
Post Reply