Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#34101 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by beautyfool »

Nisrin wrote:Moze li neki finir ecept za supicu? Da nije tarhana...to sam maher jedino..

I kad ce mi biti razabrana riza i ZASTO NIKAD? :D Znaci, sve nacine sam pokusala, da je perem/ne perem, da je preprzim/ne preprzim na maslacu, da je kuham sa x2 vise vode i da je kuham sa x3 vode, da poklopac ne dizem dok se ne skuha i ne odstoji/da je mijesam dok se kuha...
U svakoj kombinaciji izgleda super i onda za minut bude mecava...nije razabrana..
Probala sam SVE rize, jedino ne racunam UNCLE'S BEAN jer je u kesi...kad meni riza od 6-80KM ne bude razabrana kako zelim , iako je parboiled..najvise volim basmati, nju najvise uzimam, ali ne ispadne lijepa, mada je ukusna
I da, cim voda prokuha smanjim na 1.5... :eh:
Ja je malo preprzim na puteru i zalijem x2 vodom ili mesnom vodom i bude super, prvo na jakoj vatri dok ne pocne kupiti vodu i onda smanjim dok sve ne pokupi, poslije mozes staviti onaj ubrus i poklopac preko serpe, da upije vlagu a i nemoras.
Imas opciju i da ostavis rizu koji sat u vodi prije kuhanja, i onda oprati i kuhati standardno, s tim da tad treba dodati manje vode.
Ja nisam neki ljubitelj basmati rize ali ponekad je napravim i ta riza uvijek bolje izgleda i bude razabranija nego bilo koja druga.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22779
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#34102 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

moonca wrote:
mO k3 wrote:
GandalfSivi wrote:Ima ona zdjela za pravljenje rize, kazu da najbolja iz toga bude. Nemam je niti sam je koristio, ali tako kazu...
ja koristim samo onaj lonac za kuhanje rize :)
Imam ga i ja -meni riza zagori i ne koristim ga vishe.. :)
Kad si smotana :P
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34103 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

GandalfSivi wrote:
moonca wrote:
mO k3 wrote: ja koristim samo onaj lonac za kuhanje rize :)
Imam ga i ja -meni riza zagori i ne koristim ga vishe.. :)
Kad si smotana :P

Po upustvu sam radila-nekoliko puta ..i sada samo serpa sa debelim dnom ili cak' pretis' za smedju rizu.. :-D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#34104 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by jednonogi_Jack »

Rimske njoke na bosanski način (Džeko njoke :D ).
Griz, razni zerzevati i suhi sir sa posavske farme...


Image


....uz to grilana piletina.

Image
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#34105 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by wewa »

jednonogi_Jack wrote:Rimske njoke na bosanski način (Džeko njoke :D ).
Griz, razni zerzevati i suhi sir sa posavske farme...


Image


....uz to grilana piletina.

Image
Hjoj :kiselavoda:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34106 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

@moonca
O kojem ti loncu pričaš :) , nešto kontam da li pričamo o istom
User avatar
SaraFina
Posts: 24420
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#34107 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by SaraFina »

jednonogi_Jack wrote:Rimske njoke na bosanski način (Džeko njoke :D ).
Griz, razni zerzevati i suhi sir sa posavske farme...


Image


....uz to grilana piletina.

Image

:thumbup:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11667
Joined: 15/01/2010 18:31

#34108 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Jack Be Nimble »

Ako hocu rizu da svako zrno bude za sebe, onda uzimam duguljastu basmati rizu. Nikada ne perem rizu. Ponekada preprzim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#34109 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by stakasa »

Jack Be Nimble wrote:Ako hocu rizu da svako zrno bude za sebe, onda uzimam duguljastu basmati rizu. Nikada ne perem rizu. Ponekada preprzim.
Arborio rules
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#34110 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by jednonogi_Jack »

stakasa wrote:
Jack Be Nimble wrote:Ako hocu rizu da svako zrno bude za sebe, onda uzimam duguljastu basmati rizu. Nikada ne perem rizu. Ponekada preprzim.
Arborio rules
Jeste za rižot. Nećeš praviti "golu" rižu sa Arboriom.
Ja Basmati pravim i samu bez dodataka, a nekad ubacim i svakakvog povrća.
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#34112 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

dobre klope :thumbup: tema se bas fino osvjezila :izet:


danas je sve crveno pred ocima :-)

paradajz corbica sa mesnim kuglicama
Image

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34113 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote:Gandalf sa sinom u kuhinji :lol: :lol: :lol:

https://imgur.com/a/UCwcQ5G
:lol: :srce:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34114 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote:dobre klope :thumbup: tema se bas fino osvjezila :izet:


danas je sve crveno pred ocima :-)

paradajz corbica sa mesnim kuglicama
Image

Image
..Lijepo izgleda --ima i ukusa.. :-D :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34115 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

mO k3 wrote:@moonca
O kojem ti loncu pričaš :) , nešto kontam da li pričamo o istom
Ovaj:
~~Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#34116 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by stakasa »

jednonogi_Jack wrote:
stakasa wrote:
Jack Be Nimble wrote:Ako hocu rizu da svako zrno bude za sebe, onda uzimam duguljastu basmati rizu. Nikada ne perem rizu. Ponekada preprzim.
Arborio rules
Jeste za rižot. Nećeš praviti "golu" rižu sa Arboriom.
Ja Basmati pravim i samu bez dodataka, a nekad ubacim i svakakvog povrća.
Napisao sam na prethodnoj stranici da ne jedem solo rizu pa od toga i polazim. A u pravu si.
No, kako god, Arborio je Arborio. Svi vi globalisti, netradicionalisti i robovi trzisnog liberalizma olako zaboravljate da je Arborio djelom bio razlog sverc putovanja u Trieste i Pescaru - znaci farmerke, kafa, store i izmedu ostalog dva kila Arborio rize. I onda pljunut po sebi, identitetu svom i pokusati tanjir basmatija - NE!!!
Zizi505
Posts: 9330
Joined: 25/04/2011 14:06

#34117 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zizi505 »

jednonogi_Jack wrote:Rimske njoke na bosanski način (Džeko njoke :D ).
Griz, razni zerzevati i suhi sir sa posavske farme...


Image


....uz to grilana piletina.

Image
Ove njoke nisam nikada pravila. Izgleda izvrsno :thumbup:
Zizi505
Posts: 9330
Joined: 25/04/2011 14:06

#34118 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zizi505 »

Munlajt wrote:Danas tirit pita i begova corbica :)

Image
:thumbup:

Ja čekam da još malo zahladni pa da krenem s pravljenjem tirita. Da mi je još nabaviti domaću kokoš, s njom mi je najukusniji.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#34119 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by jednonogi_Jack »

mO k3 wrote:
Munlajt wrote:Šta ovo dodaješ u polentu? Parmezan i maslac?
uzmem supu , vrhnje , maslinovo ulje , stavim soli salbei, bijeli luk , tamjan, ruzmarin i sve kuham , poslije dodam polentu i kada se sve skuha ribam parmesan promjesan i to je to :)
Bez putera?
Ja pravim slično kao ti (manje začina), ali stavim pofajn putera.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#34120 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by jednonogi_Jack »

mO k3 wrote:Image



Polenta
Image
Ja bundevu mogu samo u supi, ali ovo izgleda...mmmmm :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34121 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

jednonogi_Jack wrote:
mO k3 wrote:
Munlajt wrote:Šta ovo dodaješ u polentu? Parmezan i maslac?
uzmem supu , vrhnje , maslinovo ulje , stavim soli salbei, bijeli luk , tamjan, ruzmarin i sve kuham , poslije dodam polentu i kada se sve skuha ribam parmesan promjesan i to je to :)
Bez putera?
Ja pravim slično kao ti (manje začina), ali stavim pofajn putera.
:thumbup:
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1269
Joined: 26/07/2011 01:12

#34122 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Rijeka_snova »

Nisrin wrote:Moze li neki finir ecept za supicu? Da nije tarhana...to sam maher jedino..

I kad ce mi biti razabrana riza i ZASTO NIKAD? :D Znaci, sve nacine sam pokusala, da je perem/ne perem, da je preprzim/ne preprzim na maslacu, da je kuham sa x2 vise vode i da je kuham sa x3 vode, da poklopac ne dizem dok se ne skuha i ne odstoji/da je mijesam dok se kuha...
U svakoj kombinaciji izgleda super i onda za minut bude mecava...nije razabrana..
Probala sam SVE rize, jedino ne racunam UNCLE'S BEAN jer je u kesi...kad meni riza od 6-80KM ne bude razabrana kako zelim , iako je parboiled..najvise volim basmati, nju najvise uzimam, ali ne ispadne lijepa, mada je ukusna
I da, cim voda prokuha smanjim na 1.5... :eh:
I ja sam dugo trazila nacin ali sam skontala, barem mi zadnju godinu dana uspijeva. :D Operem dobro, da voda bude skoro bistra. Omjer za basmati rizu je 1 : 2 (solje rize, dvije solje vode) - dok recimo za jasmin rizu treba manje vode. Stavim zacine i vodu u serpu, kad prokuha dodam rizu, smanjim ringlu na 1. Stavim aluminijsku foliju pa poklopac i drzim tako 15 minuta. Onda sklonem sa ringle u stranu i stane tako 5 minuta. Onda otvorim, promijesam nekoliko puta i bude super.

Nekad prije nego dodam vodu, malo preprzim rizu na maslacu i zacinima pa onda dodam vrelu vodu u serpu i isti postupak poslije.

Uglavnom mi uvijek uspije, tj. tajming i kolicine su kljucni :)

Evo neki vok :D

Image
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#34123 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Nisrin »

Odlicna riza i taj dodatak, meni nije toliko losa, ali nije kao u restoranima napr, pokusat cu neke od ovih savjeta za vikend.



Image
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#34124 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by jednonogi_Jack »

mO k3 wrote: Image

Moja je ljepša. Zelena. :D

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34125 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

jednonogi_Jack wrote:
mO k3 wrote: Image

Moja je ljepša. Zelena. :D

Image
Znas šta valja ;) :thumbup:
Post Reply