Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#3401 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

Samo ti pogledaj ponovo sve gume da slucajno nisi zamjenio smjer(u brzini), ostecenja, izbalansiraj jos jednom...ako je sa gumama sve u redu, onda je sigurno lezaj.
Lezaj je ostao zadnji zato sto taj zvuk nisi imao sa ljetnim gumama.
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#3402 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Jes' skup taj ležaj za Astru, čuj dvije stoje!? :-)
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#3403 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Em2r »

rijetko danas koje auto ima solo lezaj koji se izbija, sve su sa glavcinama uz koju mozda dodje i poneki senzor kablovi ovo ono ... skup sport kako god :)
User avatar
Qler
Posts: 25834
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3404 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Za mondea je oko 200KM SKF-ov dodje lezaj, glavcina, senzor ABS-a...
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#3405 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by friskyoreo »

Danas sam zamijenio taj lezaj na starom mondeu. Kosta 40 km, i 30 km uzeo majstor "za ruke". Cisto da se zna, ako jos neko bude imao potrebu da mijenja isti. Kao sto neko rece, za novija vozila je puno skuplje, bas mi majstor rece da je za golfa V oko 180 km. Skup sport, nema sta.
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#3406 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Danas sam imao prvo iskustvo sa zapušenim iberlaufom.
Kad me šlog nije strefio. :mrgreen:
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3407 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kataklinger »

Dodam kontakt, pale se one standardne lampice na instrument tabli i kad se pogase ja okinem paljenje auta (dizel je). Međutim, samo jedna lampica ostane upaljena dok ne upalim auto, a potom se i ona ugasi. Nakon toga board izbaci "OIL OK". Da li je ovo ok ili?

Image

Da napomenem, auto nema nikakvih anomalija u radu niti grešaka na dijagnostici.
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#3408 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Check engine je to, al' ako ne svijetli non stop i nema ništa na dijagnostici valjda je ok.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3409 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Ta lampica se gasi tek nakon paljenja motora. Tj. nakon što ECU provjeri sve parametre rada motora. Ako ostane upaljena, neki od parametara rada motora je van normalnih vrijednosti.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3410 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Kod opela to znaci da grijaci nisu ok...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3411 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Ned071 wrote:Kod opela to znaci da grijaci nisu ok...
Ne bih rekao. MIL po zakonu mora da se upali u svakom slučaju greške u radu sistema za prečišćavanje ispušnih gasova. Grijač je samo jedan od mogućih uzroka paljenja MIL-a.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#3412 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Warashii »

direstraits0078 wrote:Ta lampica se gasi tek nakon paljenja motora. Tj. nakon što ECU provjeri sve parametre rada motora. Ako ostane upaljena, neki od parametara rada motora je van normalnih vrijednosti.
Koliko i ja znam to je to, dakle sasvim normalno.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3413 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

direstraits0078 wrote:
Ned071 wrote:Kod opela to znaci da grijaci nisu ok...
Ne bih rekao. MIL po zakonu mora da se upali u svakom slučaju greške u radu sistema za prečišćavanje ispušnih gasova. Grijač je samo jedan od mogućih uzroka paljenja MIL-a.
E pa kod opela ostane check minut upaljen nakon svih kad grijac ili grijaci ne rade. Ne tvrdim da je kod ostalih tako...
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#3414 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Warashii »

Ned071 wrote:
direstraits0078 wrote:
Ned071 wrote:Kod opela to znaci da grijaci nisu ok...
Ne bih rekao. MIL po zakonu mora da se upali u svakom slučaju greške u radu sistema za prečišćavanje ispušnih gasova. Grijač je samo jedan od mogućih uzroka paljenja MIL-a.
E pa kod opela ostane check minut upaljen nakon svih kad grijac ili grijaci ne rade. Ne tvrdim da je kod ostalih tako...
A zasto ostane i kod Opel benzinca :)
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3415 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Rekoh ne tvrdim da je kod ostalih tako. Znam sto je meni gorjela...
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#3416 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Zavisno od auta do auta. Neki pale i gase check engine vec na kontaktu, kod nekih ostane gorjeti dok se motor ne pokrene.
BJB
Posts: 4599
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3417 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by BJB »

Sta se sve mijenja kad se mijenja mikro remen(je)?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3418 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Zavisno od auta do auta. Neki pale i gase check engine vec na kontaktu, kod nekih ostane gorjeti dok se motor ne pokrene.
tako je kod mene :mrgreen: :thumbup:
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#3419 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Samo se ti tješi Amare, to je kod tebe nešto sjebano.



:D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3420 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Ovo je paradoksalno, da se lampica za pritisak ulja u motoru ugasi nakon gasenja lampice MIL-a. Jer se MIL upali i ako je pritisak ulja u motoru nizak. Doduse, ne na svim motorima. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3421 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

junior3 wrote:Samo se ti tješi Amare, to je kod tebe nešto sjebano.



:D
:mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3422 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

direstraits0078 wrote:Ovo je paradoksalno, da se lampica za pritisak ulja u motoru ugasi nakon gasenja lampice MIL-a. Jer se MIL upali i ako je pritisak ulja u motoru nizak. Doduse, ne na svim motorima. :D
ovo ljeti malo duze ostane ova od ulja,sad kad je hladnije odma gasi,nikom nije jasno zasto :lol:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#3423 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ovih par sekundi bez dovoljno ulja moze znaciti havariju samo. Zimi ulje gusce brze nabije pritisak, ljeti rjedje i odmah kasni.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3424 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

basicm wrote:Ovih par sekundi bez dovoljno ulja moze znaciti havariju samo. Zimi ulje gusce brze nabije pritisak, ljeti rjedje i odmah kasni.
zvuk tj. rad motora je isti bez i sa lampicom,a ja dobro znam zvuk kad vrti na suho glava,hvala na pojasnjenju :thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#3425 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Malo se zezamo, ali znas i sam da sito na uljnoj pumpi tog motora zna belaj napraviti. Ja bih ovo ipak pogledao, moze biti zacepljeno 5-10%. Ili ako nista cesce ulje mijenjati, mozda i procisti.
Post Reply