Republika Turska
-
Idriz
- Posts: 737
- Joined: 16/01/2016 15:18
#3401 Re: Republika Turska
Kako Turci da smire ove Kurde da im vise ne prave probleme ima li neka ideja?
- SpecialOffer
- Posts: 2687
- Joined: 16/05/2015 12:49
#3402 Re: Republika Turska
Odvojis komad zemlje i kazes eto vam.Idriz wrote:Kako Turci da smire ove Kurde da im vise ne prave probleme ima li neka ideja?
-
Idriz
- Posts: 737
- Joined: 16/01/2016 15:18
#3403 Re: Republika Turska
Pa sta cekaju vise?SpecialOffer wrote:Odvojis komad zemlje i kazes eto vam.Idriz wrote:Kako Turci da smire ove Kurde da im vise ne prave probleme ima li neka ideja?
- SpecialOffer
- Posts: 2687
- Joined: 16/05/2015 12:49
#3404 Re: Republika Turska
Ne da niko medjuIdriz wrote:Pa sta cekaju vise?SpecialOffer wrote:Odvojis komad zemlje i kazes eto vam.Idriz wrote:Kako Turci da smire ove Kurde da im vise ne prave probleme ima li neka ideja?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3405 Re: Republika Turska
U tekstu koji sam nasao na portalu (Asia Times), koji sa Kurdima nema nikakve veze, pise da se radi o dva odvojena dogadjaja. Tekst je navodio na zakljucak koji sam izvukao i od kojeg jos uvijek nisam odustao.Norman wrote:
Dakle, Erdogan se obratio ženama u Usaku 2008, dragim sestrama, i tražio od njih da rađaju najmanje troje djece, zato što teže stopi plodnosti koja ne osigurava zamjenu generacija. Erdogan poručuje da "žele izbrisati tursku naciju" onima koji savjetuju ženama da imaju manje djece.
Jadna je i bijedna laž onih koji ovakve izjave vade iz konteksta i lažu da je ovim riječima Erdogan javno rekao kako Kurdi žele uništiti tursku naciju.![]()
Pa prvi ovaj autor na koga se pozivaš, David Goldman, nije uopšte naklonjen ni Erdoganu ni islamu, ali opet jasno ističe na koga se odnosi sporni citat. A šta ste od tog citata napravili ti i djeca s twittera, takva je amaterska propaganda da se ja stidim zbog vas.
Prosto ne mogu vjerovati da neko govori majkama da ne radjaju i da taj neko zeli unistiti tursku naciju!?
Meni ovo ukazuje na sizofreniju. Kako je ovo uopste moguce?
Ima li neko racionalno objasnjenje?
Ovaj clanak sam iskopao na google kada sam sa Jastukom imao diskusiju o demografskoj ekspanziji Kurda u Turskoj.
Ako se dokaze da sam izvukao krivi zakljucak, ako postoji neko u Turskoj ko majkama porucuje da ne radjaju/manje radjaju (nikako ne mogu povjerovati u to), obecavam da cu se izviniti.
S druge strane, ti jos uvijek nisi priznao da si ovdje prenio propagandnu laz vezanu za bolnicu u Cizreu. U medjuvremenu, ponudio sam najmanje pet jakih dokaza koji nedvosmisleno ukazuju da je za agoniju ljudi odgovorna Turska. Ti si samo presao preko lazi koju su plasirali turski mediji a koju si ti ovdje prenio...
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3406 Re: Republika Turska
Stradalima u poplavama u Gunji država još nije isplatila odštetu za izgubljenu stoku. U pomoć je stoga priskočila - turska vlada »
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#3407 Re: Republika Turska
Tekst koji si kopirao sa portala Asia Times, napisao je David P. Goldman aka Spengler. Jasno je i iz tog članka šta je Erdogan rekao i jasno je da se ne radi o dva događaja. Ali pošto si ti u tom članku vidio neku mogućnost da se tekst drugačije interpretira, ja sam bio prinuđen da nađem knjigu istog autora u kojoj nema prostora za drugačiju interpretaciju.Kikibombona wrote:U tekstu koji sam nasao na portalu (Asia Times), koji sa Kurdima nema nikakve veze, pise da se radi o dva odvojena dogadjaja. Tekst je navodio na zakljucak koji sam izvukao i od kojeg jos uvijek nisam odustao.
Opšte poznata činjenica je to da Erdogan zagovara da žene rađaju 3-4 djece. Ja znam da su ga u Njemačkoj redovno ismijavali radi toga. I Bosancima je isto poručio, pa je i ovdje bilo raje koja mu se smijala. I u ovom odlomku kojeg citiramo, spominje se kako mu je nakav turski "prominentni akademik" šukn'o da ga mladi po tom pitanju ne slušaju.Kikibombona wrote: Prosto ne mogu vjerovati da neko govori majkama da ne radjaju i da taj neko zeli unistiti tursku naciju!? Meni ovo ukazuje na sizofreniju. Kako je ovo uopste moguce? Ima li neko racionalno objasnjenje?...Ako se dokaze da sam izvukao krivi zakljucak, ako postoji neko u Turskoj ko majkama porucuje da ne radjaju/manje radjaju (nikako ne mogu povjerovati u to), obecavam da cu se izviniti.
Ne radi se o tome da neko ašćare poručuje majkama da ne rađaju djecu, nego ljudi koji s Erdoganom ne dijele isti svjetonazor doživljavaju njegove poruke kao prevaziđeni relikt patrijarhata. Znaš ono: nije žena mašina za rađanje djece, ima pravo na svoj život i karijeru, na planiranje porodice, itd. Jeboga, pa ti si mlađahni ateista, što ti ja moram ovo objašnjavati?
Kakve veze ovo ima s predmetom naše trenutne rasprave?Kikibombona wrote:S druge strane, ti jos uvijek nisi priznao da si ovdje prenio propagandnu laz vezanu za bolnicu u Cizreu. U medjuvremenu, ponudio sam najmanje pet jakih dokaza koji nedvosmisleno ukazuju da je za agoniju ljudi odgovorna Turska. Ti si samo presao preko lazi koju su plasirali turski mediji a koju si ti ovdje prenio...
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#3408 Re: Republika Turska
Ne širim ja nikakvu propagandu u slučaju bolnice. Nemam svoju istinu o bolnici u koju slijepo vjerujem prije nego što se utvrde činjenice. Svoju poziciju sam jasno iznio: navijam za spas ranjenika, a želim da odgovorni plate za zlo na oba svjeta. Ako je Erdogan zabranio da se ranjenicima pomogne - onda on.Kikibombona wrote:S druge strane, ti jos uvijek nisi priznao da si ovdje prenio propagandnu laz vezanu za bolnicu u Cizreu. U medjuvremenu, ponudio sam najmanje pet jakih dokaza koji nedvosmisleno ukazuju da je za agoniju ljudi odgovorna Turska. Ti si samo presao preko lazi koju su plasirali turski mediji a koju si ti ovdje prenio...
Ja sam reagovao samo na tvoje pisanje, jer si na iskrivljen način predstavljao poziciju vlade. Ti si tvrdio da su Turci zabranili evakuaciju ranjenika kao da maltene postoji odluka o zabrani. Standardno tvoje: Turci su najveći zločinci na svijetu, jer kada otvoreno pred kamerama ovo rade (zabranili pomoć ranjenicima), možete tek misliti kakve zločine rade u tajnosti. Ja sam pokazao da stav turske vlade nije "zabranjujemo evakuaciju ranjenika", nego "ranjenike želimo spasiti, ali teroristi su minirali prilaze, pucaju na spasilačke ekipe i koriste slučaj u propagandne svrhe".
Ne tvrdim ja da turska vlada ovdje govori istinu, već samo da govore drugačije stvari nego što bi se moglo zaključiti iz tvog upisa. To sam i dokazao prenošenjem izjava ministara.
Tebe sam zamolio da pokušaš napraviti razliku između činjenica i tvoje interpretacije. Jedno je "Turci zabranili evakuaciju ranjenika", a drugo "ja ne vjerujem da Turci žele spasiti ranjenike i ja mislim da namjerno sprječavaju evakuaciju". A ti na ovoj temi, ne samo u slučaju bolnice, konstantno ovo drugo (tvoju interpretaciju) prezentiraš kao ono prvo (kao historijske činjenice, dokaze, potvrđene vijesti).
Upravo moja šutnja svjedoči da ne želim prenositi propagandu u slučaju bolnice. Svaki dan nađem desetine članaka u turskim novinama koji bacaju drugo svjetlo na slučaj, ali ih ne prenosim. Ne želim da budem diler bilo čije propagande kada se radi o ljudskim životima. S druge strane, ti si već počeo lijepiti i slike ranjenika po temi.
Prenošenje vijesti sa stranica koje podržavaju teroriste, ignorisanje vijesti koje ne idu u prilog tvojoj strani, lijepljenje slika krvavih ljudi kako bi se udarilo na emocije čitatelja - je li to ono što na sirijskoj temi zamerate Savoxxx-u?
-
muzicar_iz_parka
- Posts: 3949
- Joined: 02/06/2012 18:59
#3409 Re: Republika Turska
Turska odnosno vlast sa Erdom se zeznila izigravajući neku silu u sirijskom konfliktu.
Posebno onaj incident sa ruskim avionom im je dugoročno naštetio, Turkmeni ostali bez zaštite i Kurdi će još više proširiti svoja područja uzduž turske granice i dobiti određenu autonomiju, još više belaja nego što je iko mogao predvidjeti na početku sirijskog rata.
Posebno onaj incident sa ruskim avionom im je dugoročno naštetio, Turkmeni ostali bez zaštite i Kurdi će još više proširiti svoja područja uzduž turske granice i dobiti određenu autonomiju, još više belaja nego što je iko mogao predvidjeti na početku sirijskog rata.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3410 Re: Republika Turska
U dijelu kad se citira sporna izjava govori se o demografskoj ekspanziji Kurda. Jasno je naznaceno da su dvije izjave koje sam citirao odaslane u dvogodisnjem razmaku. Kako sam drugacije mogao protumaciti?Norman wrote:...
'Oni zele iskorijeniti tursku naciju. To je upravo ono sto zele uciniti.'
Rekao je otprilike ovako, da se sada ne vracam i tacno cititam.
Ako je zaista tacno da je poruka upucena ljudima koji su ismijavali ili kritikovali poruku, da li mozemo zakljuciti da se radi o covjeku koji ima psihopatsku crtu u karakteru?
Erdogan ima pravo poruciti zenama da vise radjaju. Drugi imaju pravo ismijavati ili kritikovati poruku koja se tice njih samih. Reci da se iza svega krije zelja da se iskorijeni turski narod je... onako...
Svaki rat je protkan propagandom, pozitivnom i negativnom. U takvim prilikama isplivaju svakakvi likovi. Sjeti se da se kod nas govorilo o 300 000 mrtvih, pa se poslije broj spustio na 200 000. Bilo je propagande, itekako. Da li to znaci da bosanski narod nije propatio? Da li to znaci da repotreti koji su prenijeli jednu laz obezvrijedjuju prethodnih 100 istinitih reportaza?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3411 Re: Republika Turska
Posljednje informacije govore da su ambulantna kola koja je organizovala stranka HDP i volonteri vracena 14 puta od strane vojske.Norman wrote:Bolnica Cizre
Porodice zrtava su sa bijelim zastavama krenule ka bolnici Cizre, ali su zaustavljeni od strane policije.
Advokat porodica zrtava upucuje apele medjunarodnim i nevladinim organizacijama da apeluju/narede Turskoj da dozvoli prolazak ambulantnih kola.
Clan stranke BDP se nalazi u bolnici i porucuje da ih raketira turska vojska, da su se zidovi urusili i da sada uopste nisu u prilici napustiti objekat.
Tri clana HDP strajkuju gladju u znak protesta radi zabrane Turske.
Danas je objavljen snimak posljednjeg razgovora sa ljudima u bolnici. Na kraju se cuju pucnjevi i vriska ljudi... Ko zna sta se zbilo... Skoro 48h ne mogu uspostaviti vezu sa ljudima u bolnici.
I tebi onda nesto nije jasno?
-
palestinka
- Posts: 1080
- Joined: 15/07/2006 21:51
#3412 Re: Republika Turska
Članak je analiziran. Basta. Pítanje za Normana@: 'Šta se, po tvom mišljenju, događa s Kurdima u Turskoj?' sve odlično, a neko insinuira Erdoganu da provodi užasan teror nad njima? Ili šta, sami sebe ubijaju, a Erdogan ima pravo da štiti turski narod od 'iredente'? Ili šta? Ozbiljno pitam.
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#3413 Re: Republika Turska
Dakle, imaš jednog čovjeka koji je prenio Erdoganovu izjavu o nestanku turskog naroda, čovjeka koji se opisuje kao pobožni jevrej i proriče nestanak islama, i čak i taj "svjedok" eksplicitno tvrdi da izjava nema veze s Kurdima. I opet nešto nije jasno, formulacije tipa "ako je zaista", itd.Kikibombona wrote:U dijelu kad se citira sporna izjava govori se o demografskoj ekspanziji Kurda. Jasno je naznaceno da su dvije izjave koje sam citirao odaslane u dvogodisnjem razmaku. Kako sam drugacije mogao protumaciti?Norman wrote:...
'Oni zele iskorijeniti tursku naciju. To je upravo ono sto zele uciniti.'
Rekao je otprilike ovako, da se sada ne vracam i tacno cititam.
Ako je zaista tacno da je poruka upucena ljudima koji su ismijavali ili kritikovali poruku, da li mozemo zakljuciti da se radi o covjeku koji ima psihopatsku crtu u karakteru?
Erdogan ima pravo poruciti zenama da vise radjaju. Drugi imaju pravo ismijavati ili kritikovati poruku koja se tice njih samih. Reci da se iza svega krije zelja da se iskorijeni turski narod je... onako......
Što se mene tiče, zaključi šta god hoćeš iz načina na koji Erdogan elaborira svoje stavove. Jedno je vrijednosni sud o njegovoj retorici, a drugo je prišiti mu izjave da Kurdi žele uništiti turski narod.
Jesam li ja možda negdje negirao da je kurdski narod mnogo propatio? Ili da sada pati?Kikibombona wrote:Svaki rat je protkan propagandom, pozitivnom i negativnom. U takvim prilikama isplivaju svakakvi likovi. Sjeti se da se kod nas govorilo o 300 000 mrtvih, pa se poslije broj spustio na 200 000. Bilo je propagande, itekako. Da li to znaci da bosanski narod nije propatio? Da li to znaci da repotreti koji su prenijeli jednu laz obezvrijedjuju prethodnih 100 istinitih reportaza?
Ovdje se radi o nepodnošljivoj lakoći post...iranja propagande.
Znači prvo, nije jedna laž, nego više njih.
Drugo, ti se ne zaustaviš samo na tome da preneseš laž. Ti laž koristiš da optužuješ za fašizam, za najveće zločine, za genocid. Heej genocid! Da je cijelo društvo bolesno i do srži zločinačko prema Kurdima. Pa u tom društvu ima toliko profesora, intelektualaca, novinara koji zagovaraju stavove slične tvojima. Svaki šesti Kurd za bračnog partnera bira Turčina, valjda ima neka masa zdravih Turaka čak i po tvojim mjerilima?
Treće, ti laž (skupa sa tvojim optužbama za fašizam) eksploatišeš do iznemoglosti. Samo onaj lažni video o genocidnim vojnicima, ili referencu na isti, si ponovio toliko puta, čak pišeš: "Evo još jednom, da se nađe i na ovoj stranici."
Četvrto, čak i da nisu falsifikovani, da su to neki strahobalni dokazi o genocidu, pa hajde. Nego video klip s kurdskog twittera, usamljeni tekst nekog jevreja u Asia Timesu, itsl.
Peto... neću više, dobar si ti momak.
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#3414 Re: Republika Turska
Ima stvari koje mi nisu jasne i koje si preskočio u ovom nabrajanju. Ali iz pijeteta prema žrtvama, neću dovoditi u sumnju nijedan navod. Molim Boga da svi izvuku živu glavu i da ratni sukob prestane.Kikibombona wrote:Posljednje informacije govore da su ambulantna kola koja je organizovala stranka HDP i volonteri vracena 14 puta od strane vojske.Norman wrote:Bolnica Cizre
Porodice zrtava su sa bijelim zastavama krenule ka bolnici Cizre, ali su zaustavljeni od strane policije.
Advokat porodica zrtava upucuje apele medjunarodnim i nevladinim organizacijama da apeluju/narede Turskoj da dozvoli prolazak ambulantnih kola.
Clan stranke BDP se nalazi u bolnici i porucuje da ih raketira turska vojska, da su se zidovi urusili i da sada uopste nisu u prilici napustiti objekat.
Tri clana HDP strajkuju gladju u znak protesta radi zabrane Turske.
Danas je objavljen snimak posljednjeg razgovora sa ljudima u bolnici. Na kraju se cuju pucnjevi i vriska ljudi... Ko zna sta se zbilo... Skoro 48h ne mogu uspostaviti vezu sa ljudima u bolnici.
I tebi onda nesto nije jasno?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3415 Re: Republika Turska
Moras shvatiti da nije lako prihvatiti da je izjava upucena jednom akademiku ili grupici ljudi. To bi onda znacilo da je lik totalni ludjak, koji bira zlokobne metode da se suoci sa neistomisljenicima ili je u jos gorem slucaju bolesnik koji pati od paranoidne sizofrenije/psihoze.Norman wrote:
Dakle, imaš jednog čovjeka koji je prenio Erdoganovu izjavu o nestanku turskog naroda, čovjeka koji se opisuje kao pobožni jevrej i proriče nestanak islama, i čak i taj "svjedok" eksplicitno tvrdi da izjava nema veze s Kurdima. I opet nešto nije jasno, formulacije tipa "ako je zaista", itd.
Što se mene tiče, zaključi šta god hoćeš iz načina na koji Erdogan elaborira svoje stavove. Jedno je vrijednosni sud o njegovoj retorici, a drugo je prišiti mu izjave da Kurdi žele uništiti turski narod.
Tesko je povjerovati da neki akademik ima ambiciju iskorijeniti turski narod i jos teze da ima ikakvu sansu to uraditi.
Kurdi imaju neku sansu, mozda cak i ambiciju. Mogao bi se izvitoperenom logikom navuci takav zakljucak. Da to zeli i moze napraviti neki akademik, da radi na tome, u to je gotovo nemoguce povjerovati. Nema veze sa mozgom.
Valjda ti je sada jasno zasto je sve ukazivalo da su prijetnja Kurdi. Jedan narod moze biti prijetnja. Tamo neki akademik ne moze nikako. Ako Erdo zaista nije mislio na Kurde, onda je bolesniji nego sto sa mislio.
Mada, opet, skloniji sam vjerovati da je cijela prica oko nataliteta pokrenuta radi kurdske demografske ekspanzije. Mozda grijesim...
Ama, covjece, ti si prenio sto puta goru laz. Prenio si propagandnu izjavu turske drzave vezanu za agoniju ljudi u bolnici Cizre. Tu laz je demantovao advokat porodica zrtava, same porodice zrtava, ljudi koji su organizovali ambulantna kola, te na kraju covjek iz BDP koji se nalazi u bolnici. I pored svih dokaza, ti si skloniji vjerovati da Kurdi gadjaju sami sebe.Jesam li ja možda negdje negirao da je kurdski narod mnogo propatio? Ili da sada pati?
Ovdje se radi o nepodnošljivoj lakoći post...iranja propagande.
Znači prvo, nije jedna laž, nego više njih.
Drugo, ti se ne zaustaviš samo na tome da preneseš laž. Ti laž koristiš da optužuješ za fašizam, za najveće zločine, za genocid. Heej genocid! Da je cijelo društvo bolesno i do srži zločinačko prema Kurdima. Pa u tom društvu ima toliko profesora, intelektualaca, novinara koji zagovaraju stavove slične tvojima. Svaki šesti Kurd za bračnog partnera bira Turčina, valjda ima neka masa zdravih Turaka čak i po tvojim mjerilima?
Treće, ti laž (skupa sa tvojim optužbama za fašizam) eksploatišeš do iznemoglosti. Samo onaj lažni video o genocidnim vojnicima, ili referencu na isti, si ponovio toliko puta, čak pišeš: "Evo još jednom, da se nađe i na ovoj stranici."
Četvrto, čak i da nisu falsifikovani, da su to neki strahobalni dokazi o genocidu, pa hajde. Nego video klip s kurdskog twittera, usamljeni tekst nekog jevreja u Asia Timesu, itsl.
Peto... neću više, dobar si ti momak.  Jeste da si požurio da i mene poistovjetiš sa salonskim četnikom, samo zato što nisam vidio Kurde u Erdoganovoj rečenici.
Da li mislis da Turci ne bi iskoristili priliku i intervjusila ljude iz bolnice i njihove porodice?
Pored silnih dokaza i elementarne logike koja ukazuje na zlocince i zrtve ti ne vidis ili ne zelis vidjeti ocigledno. Ne zelis priznati gresku.
S druge strane, ja san priznao i izvinio se sa propagandni klip koji sam postavio. Izvinjavam se i za ovaj drugi slucaj ako je zaista Erdogan bolesniji nego sam mislio pa optuzuje pojedinice ili grupice iz turskog naroda da zele iskorijeniti vlastiti narod.
Ovaj sukob je pokazao da u turskom drustvu ima suvise mrznje i izopacenosti. Svjedocili smo kristalnim nocima, paljevini imovine i prebijanju Kurda, dok za to vrijeme policija gleda Galatu na tv. Vidjeli smo grafite koji fasisticki vrijedjaju armenski narod. Jos uz to, turska politika zvanicno negira genocid. Vidjeli smo pucanje na civile koji kupe mrtve, vidjeli smo ubistvo covjeka u vlastitom domu od strane policije itd itd. Iskreno, od turske politike i fasizma okopljenog oko nje me bas nista ne bi iznenadilo.
- Danguba
- Posts: 15864
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3416 Re: Republika Turska
Norman, svaka tebi cast kada mozes sve ovo citati.
Kikija svi znaju tako da i postove preskacu. Zna se unaprijed o cemu pise. Sve osim sustine.
Kikija svi znaju tako da i postove preskacu. Zna se unaprijed o cemu pise. Sve osim sustine.
-
palestinka
- Posts: 1080
- Joined: 15/07/2006 21:51
#3417 Re: Republika Turska
@normane, mogu li te zamoliti još jednom da odgovoriš na pitanje šta se, po tvom mišljenju, događa u Turskoj vezano za Kurde? Teroristi ili žrtve? Ili defíniraj kako želiš?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3418 Re: Republika Turska
Dobro je, ovu novinarku nisu ubili!Kikibombona wrote:Fasisti su upucali novinara u Cizreu!
Svaka cast ljudima koji imaju hraboristi snimati horor u gradu Cizre!
https://twitter.com/CountryOfKurds/stat ... 1315439616
Evo sta kaze poljski novinar koji je jedva izvukao zivu glavu iz Dijarbakira.
Tomasz Maciejczuk
I've crossed the Turkish border. I am out of this country. I am safe. Kurds are not. Feeling bad about our European blindness. We've to actI have just read some stuff from Turkish media. They say there are no civilians in Sur, Diyarbakir. Guys, you're wrong. Go there & check.Kurdish children were so happy to see European journalists in Sur, Diyarbakir. I wish we could help them somehow..
Zemlja mrznje, terora i straha!#Turkey army attacked me and P.Ryczek twice in #Diyarbakir from automatic weapons without any warning. It was really close. We're in hideout
The moment we were attacked by Turks in #Diyarbakir, #Turkey - they were shooting at us without any warning.
I'm feeling very bad with the current situation. I'd like to leave #Turkey as soon as possible - it's not a safe place for journalists.
Dijarbakir/Amed
https://mobile.twitter.com/Conflicts/st ... 17/video/1
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3419 Re: Republika Turska
Ma Norman je odlican kakvih ima. On makar kaze da su obje strane krive, pokusava iznivelisati negativnu ulogu zlocinca i zrtve. To uradi jednim komentarom, pa onda narednih 20 utorsi svrstavajuci se u turski tabor. Nije prenio nijednu vijest o zlocinima turske vojske. Mislim da je jasno o cemu se tu radi. Turkofilija, braca muslimani - ovo ono.palestinka wrote:@normane, mogu li te zamoliti još jednom da odgovoriš na pitanje šta se, po tvom mišljenju, događa u Turskoj vezano za Kurde? Teroristi ili žrtve? Ili defíniraj kako želiš?
Neki drugi likovi otvoreno podrzavaju nasilje koje nad Kurdima provodi turska politika i vojska. Opet ta islamska konekcija, poistovjecivanje sa Turcima i islamom. Isto kao sto Srbi navijaju za Ruse bez obzira na sve.
Jos malo o bolnici Cizre
http://aranews.net/2016/02/turkey-preve ... ign=buffer“Some of the wounded are in critical conditions, but the authorities prevented us from transferring them to another town for treatment,” local civil rights activist Sedad Ciziri told ARA News in Cizre.
Ovi sto gaje naklonost prema zlocincima NE ZELE ni da vide ni da cuju.
- japin_mutapi
- Posts: 11829
- Joined: 11/06/2011 19:00
- Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#3420 Re: Republika Turska
ne prave kurdi probleme već teroristička hahaha .... pekakaIdriz wrote:Kako Turci da smire ove Kurde da im vise ne prave probleme ima li neka ideja?
- Danguba
- Posts: 15864
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3421 Re: Republika Turska
Protiv bilo kojeg pa i pkk terorista treba se svim sredstvima boriti.
Pa Kiki tebi je drago kada spominjes kako su i koliko ubili vojnika kao da taj vojnik nema svoju porodicu i otisao je na normalno sluzenje vojnog roka u svojoj zemlji i na svojoj teritoriji i onda se nadje ''balvan'' na cesti i stradaju svi vojnici.
Tebi je to drago a meni zalosno.
Sve dok ih ne stave pod kontrolu, stradat ce i oni oko njih. Kosio ili vodu nosio, na isto ti dodje.
Pa Kiki tebi je drago kada spominjes kako su i koliko ubili vojnika kao da taj vojnik nema svoju porodicu i otisao je na normalno sluzenje vojnog roka u svojoj zemlji i na svojoj teritoriji i onda se nadje ''balvan'' na cesti i stradaju svi vojnici.
Tebi je to drago a meni zalosno.
Sve dok ih ne stave pod kontrolu, stradat ce i oni oko njih. Kosio ili vodu nosio, na isto ti dodje.
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#3422 Re: Republika Turska
Ne da Erdo na svoje BosnjakeBlack swan wrote:Stradalima u poplavama u Gunji država još nije isplatila odštetu za izgubljenu stoku. U pomoć je stoga priskočila - turska vlada »
-
muzicar_iz_parka
- Posts: 3949
- Joined: 02/06/2012 18:59
#3423 Re: Republika Turska
Bio je PKK pod kontrolom tokom primirja koje je potpisano prije 3-4 godine, malo se sultan zezno kad je to sve bacio u vodu pokušavši se obračunati sa Kurdima tokom većeg zakuhtavanja u Siriji, pa umjesto navodne borbe sa ISIL-om turski avioni gađaju Kurde u sve tri države (Turska, Sirija, Irak).
Desi se glupost sa avionom i Sirija postade "zona zabranjenog leta" za Tursku, dok drugi poput Izraela neometano gađaju šta im je volja.
Prije par mjeseci ne bi uopšte rekao da će odnosi Rusija Turska biti na niskom nivou, zbog obostrane koristi na ekonomskom nivou.
Desi se glupost sa avionom i Sirija postade "zona zabranjenog leta" za Tursku, dok drugi poput Izraela neometano gađaju šta im je volja.
Prije par mjeseci ne bi uopšte rekao da će odnosi Rusija Turska biti na niskom nivou, zbog obostrane koristi na ekonomskom nivou.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#3424 Re: Republika Turska
Prvo da utvrdimo da li si islamista, da li sa tobom uopste vrijedi komunicirati.Danguba wrote:Protiv bilo kojeg pa i pkk terorista treba se svim sredstvima boriti.
Pa Kiki tebi je drago kada spominjes kako su i koliko ubili vojnika kao da taj vojnik nema svoju porodicu i otisao je na normalno sluzenje vojnog roka u svojoj zemlji i na svojoj teritoriji i onda se nadje ''balvan'' na cesti i stradaju svi vojnici.
Tebi je to drago a meni zalosno.
Sve dok ih ne stave pod kontrolu, stradat ce i oni oko njih. Kosio ili vodu nosio, na isto ti dodje.
Da li isto tako podrzavas izraelsko raketiranje Gaze i da li smatras da je potpuno normalno sto u tim napadima ginu civili i sto se njihova mukom stecena imovina pretvara u prah i pepeo?
Da odmah kazem, Palestina kao i Kurdistan nikada nije bila nezavisna.
Da li podrzavas rusko sastavljanje sa zemljom Groznog i Cecenije jer su pomenuti narusavali cjelovitost Rusije?
Da li si podrzavao srpske snage na Kosovu kada su se borili protiv albanskog separatizma?
Veoma je vazno znati da li si licemjer sa dvostrukim standardima koji navija po vjerskoj liniji ili imas jednake principe za sve. Oprostit ces, sa licemjerima nemam volje komunicirati.
Normana respektujem. Covjek ima karakter. Kaze da su PKK i Hamas teroristi i podrzava akciju protiv njih. Ja se sa tim ne slazem ali vazda postujem principijelnost. Drazi mi je otvoreni fasista od licemjera. Ne moze mi stomak takve nikako.
- Norman
- Posts: 651
- Joined: 01/03/2014 14:34
- Location: Norman's Land
#3425 Re: Republika Turska
Ja se ne smatram nekim ozbiljnim analitičarom. Ako već pitaš za moje mišljenje, ponovit ću opet one iste stvari koje sam već napisao. Mislim da su Kurdima uskraćena mnoga ljudska i nacionalna prava. Da su nad njima ranije počinjeni masakri u kojima je život izgubilo nekoliko desetina hiljada ljudi. Mislim da je vojno-policijska akcija koja je sada pokrenuta pogrešna, jer će rezultirati brojnim zločinima, širenjem nacionalizma i mržnje. Žalim što je propuštena jedna historijska prilika da se problem Kurda nastavi rješavati mirnim putem, jer je od 2011. do 2013. vladao mir. Mislim da je PKK teroristička organizacija, jer ubija nevine ljude zbog političkih ciljeva. Mislim da je PKK odbacio mirovni put, jer je 2013. formirao nove paravojne formacije poput YPGH, a potom su postavili rovove i barikade, proglasili samoupravu, ubili policajce na spavanju, itd. Uprkos tome, naglasio sam da za ukupnu situaciju više držim odgovornom tursku vladu. Još sam rekao da nije ni bitno ko je prvi pokrenuo spiralu nasilja, bitno je što prije iz nje izaći. Mislim da se treba vratiti pregovorima i da je to jedini ispravan put.palestinka wrote:Članak je analiziran. Basta. Pítanje za Normana@: 'Šta se, po tvom mišljenju, događa s Kurdima u Turskoj?' sve odlično, a neko insinuira Erdoganu da provodi užasan teror nad njima? Ili šta, sami sebe ubijaju, a Erdogan ima pravo da štiti turski narod od 'iredente'? Ili šta? Ozbiljno pitam.
Ovo je naravno samo moje mišljenje, ne insistiram na tome da je ispravno, ne namećem ga nikome, ne bih ga ni iznosio u ovolikoj mjeri da se ne moram pravdati svaki put kad Kikija uhvatim u laži.

