triconja wrote:kakavdanakneiskustvu wrote:moze li mi neko ukratko prevesti ovo sa islanda?
Pa propaganda, ali evo ukratko, islandjani su naj naj u svemu, hem najzdraviji hem najsretniji i pisu najvise knjiga po glavi stanovnika na svijetu. Najvece sranje je da su najmiroljubljivija nacija

. Kae jos sta ih izdvaja je da je lezbejka bila predsjednica

. Onda neko preseravanje o tome kako pametnija nacija (vise ckolovanija jelte) je nekako "jednakija" (tj. ljudi postaju jednaki, socijalizam 101) i nesta oko religije, neka sekta. Nesta govori o djeci, upoznaju ih rano sa seksom i tako tim, daju kondome i tako to ko bombone.
Mrsko mi vise citat, znaci propaganda mrtva. Cilj je da kaze da je najbolje biti zena na islandu, jer eto, imaju najveca prava (ne kontam kako, ali hajde).

Istina je da se tekst moze nazvati propagandom I generalnom opsesijom
srecom koja je u nasem dobu izgleda specificno definisana i svoje manifestaciju dobija u modernim drustvima nordijskih zemalja.
*Pojam skandinavski nije adekvatan jer Skandinavija ne obuhvata Finsku.
Medjutim, tacno je da Island objavljuje najveci broj knjiga po glavi stanovnika (oko 600 djela godisnje). Ne razumijem zasto je sranje da su miroljubivi? Mozda bi bila miroljubiva bilo koja nacija od cirka 300 hiljada stanovnika, ali ipak nisu ratoborni.
Ratoborni su kada treba pokazati gradjansku hrabrost kao npr. kada su oborili vladu nakon finansijske krize 2008. god. odnosno kada su dozvolili propadanje svojih najvecih banaka.
Takodje su pokazali veliku hrabrost i osjecaj za nezavisnost kada su manje-vise odjebali britansko-holandske lihvare koji su nalozeni postupcima preko-atlantskih anglo-saksonaca, ocekivali da Islandjani skinu gace i da im se naguze.
Drustvena odgovornost koju su u to vrijeme pokazali neki od najpoznatijih Islandjana (Bjork) je za svaki pohvalu I primjer.
Ekoloska odgovornost i upotreba geotermalne energije je za pozavidjeti.
Stvoriti primarnu turisticku destinaciju od zemlje u kojoj ne raste
nijedno drvo takodje bi trebalo biti podstrek drugima.
Zemlja u kojoj policija ne nosi oruzje, sa izuzetno niskom stopom kriminala, najvecim natalitetom u Evropi, jednim od najboljih rukometnih timova na svijetu ... malo li je za bosanski primitivni polusvijet jebem li ga?
U pedere i lezbejke se ne bih petljao.