Ukrajina

Post Reply
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3401 Re: Ukrajina

Post by cyprus »

A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#3402 Re: Ukrajina

Post by Sezam »

channel10 wrote:
Chaush wrote:
channel10 wrote: Moze braniti, nista sporno, ali ima nesto neobicno u svemu ovome: Ko ih napada ?
Pa nacisti koje podrzava zapad. Ti kao da si prespavao zadnjih par mjeseci ??

Ne vidim da je pripucalo po Rusiji niti su se strane trupe iskrcale na teritoriji Rusije.
Vode se cuvenom srpskom parolom iz 1991, Sremska se Mitrovica brani u Vukovaru :evil:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51278
Joined: 29/06/2011 23:39

#3403 Re: Ukrajina

Post by dječak sa šibicama »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
:lol: tacno tako.

Ali jedna stvar mi ne ide u glavi, svi pricaju kako su Ukrajinci jedan miroljubiv narod... gledam ove snimke vec sedmicama, pa se pitam, kakvi su onda kad popizde? :lol:
User avatar
Reglan
Posts: 5012
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#3404 Re: Ukrajina

Post by Reglan »

Kakve veze svijetsko prvenstvo u Brazilu ima sa ovim?
User avatar
emigrazione
Posts: 7800
Joined: 01/09/2010 13:40

#3405 Re: Ukrajina

Post by emigrazione »

Hajmo ortodoxi, Image ko prije pljune on je jaci :oops:
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#3406 Re: Ukrajina

Post by tnnt »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
pa podosta je paralela sa Ukrajinom i sa BiH i Hrvatskom 1991
fašisti na vlasti, ugroženo Srpstvo, intervencija vojske da spasi to Srpstvo, mahanje Srpskim zastavama, pokliči ovo je Srbija
i sad promjeni Srbe i stavi Ruse na svemu ovome i dobiti češ stanje u Ukrajini danas :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3407 Re: Ukrajina

Post by Challenger__ »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:

Na međunarodnim temama nas je bilo 10-k, najviše 15. Nije bilo prostora za nacionalne frustracije. I sve je to tako dok se ne dođe do Rusije (više) ili Turske (manje).

Krive identifikacije su čudo.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#3408 Re: Ukrajina

Post by It_is_a_Leclerc »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
Evo mi smo svi slijepi kraj očiju, a ti i Dječak ste prosvijećeni i ne vidite sličnost.

Izvinite na smetnji.
hellue
Posts: 805
Joined: 10/02/2014 21:52

#3409 Re: Ukrajina

Post by hellue »

Rusiji je Krim važan iz nekoliko razloga. Za početak, radi se o poluotoku koji je nekad pripadao Rusiji i na kojem su većina stanovnika Rusi. Vladimiru Putinu samo to bi bilo dovoljno da krene u invaziju, ali to nije jedini razlog zbog kojeg je Krim toliko važan Putinu.

Tamo se nalazi najvažnija ruska mornarička flota koja je stacionirana u Simferopolju. Njihova se baza tamo nalazi već 230 godina. Brodovi i podmornice na Krimu nalaze se sjeverno od Turske, na vrlo važnoj strateškoj poziciji odakle imaju izlaz na Mediteran.

Pod vrlo kontroverznim uvjetima Rusiji je boravak njezine mornarice na Krimu produžen do 2042. godine, a tu je odluku potpisao upravo Viktor Janukovič.

Krim za Rusiju ima kolosalnu stratešku vrijednost upravo zbog tog izlaska na Mediteran. Pozicija Simferopolja na karti svijeta ne može biti bolja, jer izlaskom na Mediteran otvaraju vam se vrata Srednjeg istoka. Kako je to dobro primijetio komentator CNN-a – zamislite da želite isporučiti oružje svojim saveznicima u Siriju. Nema bolje rute od Krima, preko kojeg jednostavno dolazite do Istanbula, a preko Dardanela ste već na Mediteranu od kuda možete poći gdje god poželite.

Dok su oči cijelog svijeta bile uprte u Kijev, poluotok Krim bio je potpuno zanemaren i čekao je kao tempirana bomba da odbroji trenutak eksplozije. Ako dođe do podjele Ukrajine, ona će se dogoditi upravo na Krimu.

Uostalom, Krim je u povijesti već bio mjesto na kojem su se dogovarale granice. Krajem Drugog svjetskog rata saveznički lideri, Franklin Roosevelt, Winston Churchill i Josif Staljin sastali su se kako bi podijelili Evropu. Taj sastanak, koji je na kraju bio i početak Hladnog rata održao se u Jalti, ljetovalištu na Krimu.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#3410 Re: Ukrajina

Post by Sezam »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:

Sa Bosnom mozda i nema toliko slicnosti, ali sa Hrvatskom 1991 itekako. Ako ne vidis slicnost, pitaj, nije sramota ne znati.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3411 Re: Ukrajina

Post by cyprus »

tnnt wrote:
cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
pa podosta je paralela sa Ukrajinom i sa BiH i Hrvatskom 1991
fašisti na vlasti, ugroženo Srpstvo, intervencija vojske da spasi to Srpstvo, mahanje Srpskim zastavama, pokliči ovo je Srbija
i sad promjeni Srbe i stavi Ruse na svemu ovome i dobiti češ stanje u Ukrajini danas :D
Dobro, a ko je Janukovič? :oops:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3412 Re: Ukrajina

Post by channel10 »

hellue wrote:Rusiji je Krim važan iz nekoliko razloga. Za početak, radi se o poluotoku koji je nekad pripadao Rusiji i na kojem su većina stanovnika Rusi. Vladimiru Putinu samo to bi bilo dovoljno da krene u invaziju, ali to nije jedini razlog zbog kojeg je Krim toliko važan Putinu.

Tamo se nalazi najvažnija ruska mornarička flota koja je stacionirana u Simferopolju. Njihova se baza tamo nalazi već 230 godina. Brodovi i podmornice na Krimu nalaze se sjeverno od Turske, na vrlo važnoj strateškoj poziciji odakle imaju izlaz na Mediteran.

Pod vrlo kontroverznim uvjetima Rusiji je boravak njezine mornarice na Krimu produžen do 2042. godine, a tu je odluku potpisao upravo Viktor Janukovič.

Krim za Rusiju ima kolosalnu stratešku vrijednost upravo zbog tog izlaska na Mediteran. Pozicija Simferopolja na karti svijeta ne može biti bolja, jer izlaskom na Mediteran otvaraju vam se vrata Srednjeg istoka. Kako je to dobro primijetio komentator CNN-a – zamislite da želite isporučiti oružje svojim saveznicima u Siriju. Nema bolje rute od Krima, preko kojeg jednostavno dolazite do Istanbula, a preko Dardanela ste već na Mediteranu od kuda možete poći gdje god poželite.

Dok su oči cijelog svijeta bile uprte u Kijev, poluotok Krim bio je potpuno zanemaren i čekao je kao tempirana bomba da odbroji trenutak eksplozije. Ako dođe do podjele Ukrajine, ona će se dogoditi upravo na Krimu.

Uostalom, Krim je u povijesti već bio mjesto na kojem su se dogovarale granice. Krajem Drugog svjetskog rata saveznički lideri, Franklin Roosevelt, Winston Churchill i Josif Staljin sastali su se kako bi podijelili Evropu. Taj sastanak, koji je na kraju bio i početak Hladnog rata održao se u Jalti, ljetovalištu na Krimu.
Ovo copy paste sa dnevnik.hr :) . Ljudi sve fino objasnili.
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#3413 Re: Ukrajina

Post by golman »

cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
Svaka čast na komentaru...
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3414 Re: Ukrajina

Post by daxon »

dječak sa šibicama wrote:Sakashvili drzi ratnohuskacki govor, naziva Ruse varvarima, divljacima, i veli "Putin nastupa samo tamo gdje se drugi povlace".

Pa ti si njega napao, i izgubio rat, za 5 dana :lol:
Pa eto, neka se ne povuku i riješen problem :-)
Ali najsmješnije od svega je što Putin još nije ni malim prstom mrdnuo, šta će tek biti kada podigne šaku. Naime, još niti jedan ruski vojnik nije prešao rusko - ukrajinsku granicu.
Chaush
Posts: 584
Joined: 19/02/2014 08:17

#3415 Re: Ukrajina

Post by Chaush »

tnnt wrote:Irak,libija, sirija nisu bile normalne zemlje, međutim alternativa tim režimima se čini da je gora od samih režima.Ukrajina je demokratska zemlja i nemože se sa te 3 zemlje nikako uspoređivati
Irak je nekada bio "normalna" zemlja a Saddam bliski suradnik zapada. Zapad ga je hvalio i takvoga lidera prizeljkivao u svim muslimanskim zemljama. Uostalom, po cemu je to Ukrajina normalnija i demokratskija od ove tri spomenute zemlje? Po ljudskim pravima, korupciji, ekonomiji, prostituciji ? Po cemu ?
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3416 Re: Ukrajina

Post by Bodkin »

It_is_a_Leclerc wrote:
cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
Evo mi smo svi slijepi kraj očiju, a ti i Dječak ste prosvijećeni i ne vidite sličnost.

Izvinite na smetnji.
naravno da ste slijepi. da je umjesto rusije kina, ne bi ti ni palo na pamet da povlacis paralele. ni tebi ni drugima
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#3417 Re: Ukrajina

Post by muzicar_iz_parka »

madner wrote:Potpuno nebitno, nisu vojnici da se primaju plate i gleda u nebo. Primarna misija im je braniti drzavu i granice iste. Dakle, treba plate zaraditi.
Ne zna se tu ko pije a ko plaća.
Bivši predsjednik smjenjuje čelnog čovjeka u vojsci, nova vlast smjenjuje tog istoga, a kroz određenu podjeljenost vojska u cjelini malo podsjeća na JNA krajem 80ih.
Osim toga, bilo kakvo djelovanje vojske zahtjeva određene pripreme i planove, oni toga nemaju, dok skontaju šta se zbiva Rusi mogu komotno doći do poljske granice.
User avatar
pici
Posts: 46397
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3418 Re: Ukrajina

Post by pici »

odmaH protjerat sve ruske diplomate i proruske filozofe...eno vam sibir pa tipkajet :thumbup: :bih: :mrgreen:
hellue
Posts: 805
Joined: 10/02/2014 21:52

#3419 Re: Ukrajina

Post by hellue »

channel10 wrote:
hellue wrote:Rusiji je Krim važan iz nekoliko razloga. Za početak, radi se o poluotoku koji je nekad pripadao Rusiji i na kojem su većina stanovnika Rusi. Vladimiru Putinu samo to bi bilo dovoljno da krene u invaziju, ali to nije jedini razlog zbog kojeg je Krim toliko važan Putinu.

Tamo se nalazi najvažnija ruska mornarička flota koja je stacionirana u Simferopolju. Njihova se baza tamo nalazi već 230 godina. Brodovi i podmornice na Krimu nalaze se sjeverno od Turske, na vrlo važnoj strateškoj poziciji odakle imaju izlaz na Mediteran.

Pod vrlo kontroverznim uvjetima Rusiji je boravak njezine mornarice na Krimu produžen do 2042. godine, a tu je odluku potpisao upravo Viktor Janukovič.

Krim za Rusiju ima kolosalnu stratešku vrijednost upravo zbog tog izlaska na Mediteran. Pozicija Simferopolja na karti svijeta ne može biti bolja, jer izlaskom na Mediteran otvaraju vam se vrata Srednjeg istoka. Kako je to dobro primijetio komentator CNN-a – zamislite da želite isporučiti oružje svojim saveznicima u Siriju. Nema bolje rute od Krima, preko kojeg jednostavno dolazite do Istanbula, a preko Dardanela ste već na Mediteranu od kuda možete poći gdje god poželite.

Dok su oči cijelog svijeta bile uprte u Kijev, poluotok Krim bio je potpuno zanemaren i čekao je kao tempirana bomba da odbroji trenutak eksplozije. Ako dođe do podjele Ukrajine, ona će se dogoditi upravo na Krimu.

Uostalom, Krim je u povijesti već bio mjesto na kojem su se dogovarale granice. Krajem Drugog svjetskog rata saveznički lideri, Franklin Roosevelt, Winston Churchill i Josif Staljin sastali su se kako bi podijelili Evropu. Taj sastanak, koji je na kraju bio i početak Hladnog rata održao se u Jalti, ljetovalištu na Krimu.
Ovo copy paste sa dnevnik.hr :) . Ljudi sve fino objasnili.
Da, cisto da ljudi prestanu fantazirati malo, svasta se da procitati tu
Chaush
Posts: 584
Joined: 19/02/2014 08:17

#3420 Re: Ukrajina

Post by Chaush »

Dr. Kuca wrote:3 svjetski.
Nije ni cudo. Zapadni hegemonisticki apetiti postali su tako agresivni da se ni ovako vise nemere izdrzat.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#3421 Re: Ukrajina

Post by Sezam »

Bodkin wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:
cyprus wrote:A naravno, forumaši vazda nađu neku paralelu sa Srbima i Bošnjacima... Da zaratuju Samoa i Tonga oko nekog atola, začas bi se skontalo ko liči na Bosnu, a ko na Srbiju :oops:
Evo mi smo svi slijepi kraj očiju, a ti i Dječak ste prosvijećeni i ne vidite sličnost.

Izvinite na smetnji.
naravno da ste slijepi. da je umjesto rusije kina, ne bi ti ni palo na pamet da povlacis paralele. ni tebi ni drugima
Da je umjesto Rusije Kina, ni ti ne bi bio na ovoj temi.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#3422 Re: Ukrajina

Post by tnnt »

Chaush wrote:
Irak je nekada bio "normalna" zemlja a Saddam bliski suradnik zapada. Zapad ga je hvalio i takvoga lidera prizeljkivao u svim muslimanskim zemljama. Uostalom, po cemu je to Ukrajina normalnija i demokratskija od ove tri spomenute zemlje? Po ljudskim pravima, korupciji, ekonomiji, prostituciji ? Po cemu ?
naravno da je bila normalna, malo napadnu Iran pa Kuvajt
tko se buni odmah ubij poput Kurda i Šiita, najbolje otrovnim plinovima, dabogda ti živio u takvoj normalnoj državi
i sada ti uspoređuješ jednu Ukrajinu sa Sadamovim Irakom? :run:
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3423 Re: Ukrajina

Post by cyprus »

hellue wrote:Rusiji je Krim važan iz nekoliko razloga. Za početak, radi se o poluotoku koji je nekad pripadao Rusiji i na kojem su većina stanovnika Rusi. Vladimiru Putinu samo to bi bilo dovoljno da krene u invaziju, ali to nije jedini razlog zbog kojeg je Krim toliko važan Putinu.

Tamo se nalazi najvažnija ruska mornarička flota koja je stacionirana u Simferopolju. Njihova se baza tamo nalazi već 230 godina. Brodovi i podmornice na Krimu nalaze se sjeverno od Turske, na vrlo važnoj strateškoj poziciji odakle imaju izlaz na Mediteran.

Pod vrlo kontroverznim uvjetima Rusiji je boravak njezine mornarice na Krimu produžen do 2042. godine, a tu je odluku potpisao upravo Viktor Janukovič.

Krim za Rusiju ima kolosalnu stratešku vrijednost upravo zbog tog izlaska na Mediteran. Pozicija Simferopolja na karti svijeta ne može biti bolja, jer izlaskom na Mediteran otvaraju vam se vrata Srednjeg istoka. Kako je to dobro primijetio komentator CNN-a – zamislite da želite isporučiti oružje svojim saveznicima u Siriju. Nema bolje rute od Krima, preko kojeg jednostavno dolazite do Istanbula, a preko Dardanela ste već na Mediteranu od kuda možete poći gdje god poželite.

Dok su oči cijelog svijeta bile uprte u Kijev, poluotok Krim bio je potpuno zanemaren i čekao je kao tempirana bomba da odbroji trenutak eksplozije. Ako dođe do podjele Ukrajine, ona će se dogoditi upravo na Krimu.

Uostalom, Krim je u povijesti već bio mjesto na kojem su se dogovarale granice. Krajem Drugog svjetskog rata saveznički lideri, Franklin Roosevelt, Winston Churchill i Josif Staljin sastali su se kako bi podijelili Evropu. Taj sastanak, koji je na kraju bio i početak Hladnog rata održao se u Jalti, ljetovalištu na Krimu.
Simferopolj? Flota? Jel sigurno? :-D
valensija
Posts: 699
Joined: 13/11/2012 20:19

#3424 Re: Ukrajina

Post by valensija »

Ukrajinski vojnici na Krimu dezertirali

Brojni ukrajinski vojnici koji služe u vojnim jedinicama na Krimu dezertirali su i prešli na strana krimskih snaga samoodbrane, pošto je u Ukrajini proglašena opšta mobilizacija, javila je danas ruska agecija Itar-Tass.

Mnogi vojnici koji ne odobravaju politiku Kijeva, napustili su jedinice i dezertirali. Neke jedinice najavljuju da su spremne da se povinuju komandi krimskih snagama samoodbrane, javio je dopisnik ruske agencije sa Krima.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#3425 Re: Ukrajina

Post by muzicar_iz_parka »

hellue wrote:Rusiji je Krim važan iz nekoliko razloga. Za početak, radi se o poluotoku koji je nekad pripadao Rusiji i na kojem su većina stanovnika Rusi. Vladimiru Putinu samo to bi bilo dovoljno da krene u invaziju, ali to nije jedini razlog zbog kojeg je Krim toliko važan Putinu.

Tamo se nalazi najvažnija ruska mornarička flota koja je stacionirana u Simferopolju. Njihova se baza tamo nalazi već 230 godina. Brodovi i podmornice na Krimu nalaze se sjeverno od Turske, na vrlo važnoj strateškoj poziciji odakle imaju izlaz na Mediteran.

Pod vrlo kontroverznim uvjetima Rusiji je boravak njezine mornarice na Krimu produžen do 2042. godine, a tu je odluku potpisao upravo Viktor Janukovič.

Krim za Rusiju ima kolosalnu stratešku vrijednost upravo zbog tog izlaska na Mediteran. Pozicija Simferopolja na karti svijeta ne može biti bolja, jer izlaskom na Mediteran otvaraju vam se vrata Srednjeg istoka. Kako je to dobro primijetio komentator CNN-a – zamislite da želite isporučiti oružje svojim saveznicima u Siriju. Nema bolje rute od Krima, preko kojeg jednostavno dolazite do Istanbula, a preko Dardanela ste već na Mediteranu od kuda možete poći gdje god poželite.

Dok su oči cijelog svijeta bile uprte u Kijev, poluotok Krim bio je potpuno zanemaren i čekao je kao tempirana bomba da odbroji trenutak eksplozije. Ako dođe do podjele Ukrajine, ona će se dogoditi upravo na Krimu.

Uostalom, Krim je u povijesti već bio mjesto na kojem su se dogovarale granice. Krajem Drugog svjetskog rata saveznički lideri, Franklin Roosevelt, Winston Churchill i Josif Staljin sastali su se kako bi podijelili Evropu. Taj sastanak, koji je na kraju bio i početak Hladnog rata održao se u Jalti, ljetovalištu na Krimu.
Ova logika je kao da kažem kako preko rijeke Bosne ustvari imam izlaz na Crno More. :lol:

Da bi Rusi izašli iz C. Mora u Sredozemno, moraju proći kroz Bosfor, a tu se ipak malo pitaju i Turci.
Što se tiče Krima, Rusi bi mogli da im je samo luka bitna napraviti jednu na svojoj obali, kad imaju miliajrde za cirkus ZOI, imali bi i za to, a suštinski ništa nebi bilo drugačije u odnosu na sadašnje vrijeme po pitanju pristupa Sredozemnom Moru.
Oni tu luku drže iz geopolitičkih razloga i tihog hladnog rata koji se vodi sa USA, držanje Ukrajine u situaciji kakva jeste pravi "tampon zonu" prema Zapadu kada već nisu bili u stanju održati granice SSSR-a, a niti NATO niti EU neće da primaju nestabilne države u svoje članstvo, kao što nisu ni Gruziju nakon 2008 iako su postojali ozbiljni planovi.
Post Reply