Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#33926 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by stakasa »

Nisam jos spreman za ove najlajt verzije, mozda i do toga nekad dodem. Ma ovako cu ko sto si napisala, hvala legendo :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33927 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

stakasa wrote: Hvala
Kako ga ti/vi ostali pravis? Ovaj je ispo fin i ukusan ali ovo je dobro masno. Turski neki recept, evo ovaj dole ispod, i ostali turski sto sam pogledo identican je nacin, oni ovako jedu.Jelo se zove Fırında Karnabahar. Znaci skuha se karfiol u slanoj vodi, 6-7 minuta, ne vise. Dok korjen ne omeci. Ocjedi se i onda polije ovom smjesom. A smjesa je neki dobro gust turski jogurt, brasno, mlijeko, biber, cili, jaja, majdonos. To se pece 20 minuta, pospe sirom i dopece jos desetak minuta.
Alternativa je besamel sos. Ima li jos kakvih prijedloga?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FSDElYS ... ex=17&t=0s[/youtube]
kao sto pustopoljina vec navede,varijaj sa sosovima a sa kojim god sosom da napravis bice masno ako ide kajmak/sir/mlijke za kuhanje ili besamel...ali karfiolu to i treba inace bude kao da si casu vode popio :wink:

ja karfiol koristim samo kao prilog,znaci skuhan u slanoj vodi a musaku od karfiola nisam ,jedno 30-35 godina pravio :oops: ...a probaj jer nije losa
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33928 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

Loo wrote:Dobre vam ove koljenice :mrgreen:
Ja bih pure mogla svaki dan .na sve nacine.. :srce:

Zemicke
svaka ti cast :thumbup:

p.s. ja uvijek za tebe navijam :wink: :lol:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33929 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

Nisrin wrote:
samsonsam wrote:
i jos domaci somun pa opleti :) :thumbup:

Kakav somun, ovo se jede bez icega :D ....royal mix povrca, baby mrkve, mahune, teletina, junetina, ajvar, zacini, paradajz sos i bez somuna je milion kcal :D
ma pusti kalorije, sta je sa mochom, valja to poumakat :mrgreen:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33930 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

pravi li ko od vas "babe" ? il' kako se vec zovu u vasem kraju

Image

Image

mi ih obozavamo al' eto sve se nesto zaboravi :)
User avatar
pizarro
Posts: 4194
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#33931 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pizarro »

a sta ti je to, krompir?
Zizi505
Posts: 9330
Joined: 25/04/2011 14:06

#33932 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zizi505 »

Od jutros
Čaj od sveže metvice i voćna salata sa grejpom, breskvom i nektarinom, te malo šumskog meda

Image


I pita leza ili lezi baba
Image
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#33933 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Zizi vrijedna na sabahu...uh kako bih ti se sad na dorucak privalila :)
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#33934 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by biggrin »

Loo wrote:Nisrin .. Psilijum :mrgreen: u njemu je tajna
( zaboravila ga napisati :lol: )
tacno sam znao da je psilijum! :gugladavidistajeuopsteto:
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#33935 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by adda_sa »

sta su babe? izgleda kao krompir u krusnim mrvicama, pa zapecen?
@zizi, kakva je ovo pita? nikad cula :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#33936 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Zovu to uzljevak, struganica, baka...kako u kojem dijelu bosne.

Ja je pravim tako sto izrendam krompir, dodam vecu glavicu luka, vegetu,sol, biber, supenu kašiku pavlake, jedno jaje, prašak za pecivo i malo brašna.
Pouljim tepsiju, stavim smjesu, koja ne treba biti previse gusta, rasporedim po tepsiji, naspem ulja u ruku i premazem lagano povrsinu i pečem na 250 stepeni dok ne dobije zlatnu,rumenu boju. Kako je samo to ukusno, od kad nisam pravila :-)
Zizi505
Posts: 9330
Joined: 25/04/2011 14:06

#33937 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zizi505 »

@adda_sa
Jedna vrsta uljevaka ili uzljevaka (kod nas svaga regija ima drugačiji način kako ovo zove)...ima naziv i razljevak
Uglavnom ja sve vrste uljevaka pravim odokativno. :D

Recept za ovu: troje jaja, otprilike po čaša gušćeg jogurta, mlijeka i vode, malo ulja, kukuruzno brašno, izrendana bundava (mogu i tikvice). Imala sam i mladog sira kojem je vrijeme bilo da se pojede, pa i njega ubacila.

Kada pravim uljevake, tepsiju namažem s uljem i ugrijem u rerni, te na vrelu istresem smjesu. Pečem je prvo na 250° da porumeni, pa onda smanjim na 180°.
A opet temperaturu regulišeš spram svoje rerne.

Uglavnom s uljevacima imaš slobodu da eksperimentišeš po svojim željana. Imaš opciju i bez bundave, a tada je pravim samo s jogurtom ili kiselim mlijekom.
Ima varijanta i sa žarom, blitvom ili špinatom, pa sa različitim kombinacijama brašna, sireva...

Pustiš mašti na volju...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33938 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Veceras nakon par dana -susenja- steak au poivree --

:gladna:


..Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22781
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#33939 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

moonca wrote:Veceras nakon par dana -susenja- steak au poivree --

:gladna:


..Image
Kako ga susis?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33940 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

GandalfSivi wrote:
moonca wrote:Veceras nakon par dana -susenja- steak au poivree --

:gladna:


..[img]hg]
Kako ga susis?
..Ovako. nekoliko dana - moze i dok se ne pojavi 'siva'na gubovima.. vidish boje... :-D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#33942 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by insomnia78 »

Ja cu vala nekakv gulas veceras
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22781
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#33943 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

moonca wrote:
..Ovako. nekoliko dana - moze i dok se ne pojavi 'siva'na gubovima.. vidish boje... :-D
Samo ga ostavis u frizideru, ili ga vakumiras?

Anyhow, evo malo drugaciji dorucak...

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33944 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

pizarro wrote:a sta ti je to, krompir?
babe= krompir suh uvaljan u kukuruzno brasno,so i biber i zapecen u rerni
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33945 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

zizi505 wrote:Od jutros
Čaj od sveže metvice i voćna salata sa grejpom, breskvom i nektarinom, te malo šumskog meda

Image


I pita leza ili lezi baba
Image
yes :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33946 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote:Veceras nakon par dana -susenja- steak au poivree --

:gladna:


..Image
love is in the air :wink: :lol:

dobro pravo :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#33947 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

GandalfSivi wrote:
moonca wrote:
..Ovako. nekoliko dana - moze i dok se ne pojavi 'siva'na gubovima.. vidish boje... :-D
Samo ga ostavis u frizideru, ili ga vakumiras?

Anyhow, evo malo drugaciji dorucak...

Image
razrezan,pechen mudash :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33948 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

GandalfSivi wrote:
moonca wrote:
..Ovako. nekoliko dana - moze i dok se ne pojavi 'siva'na gubovima.. vidish boje... :-D
Samo ga ostavis u frizideru, ili ga vakumiras?

Anyhow, evo malo drugaciji dorucak...

Image
..samo ostavim u fizideru... ako je veci komad mesa onda na -resetku -iz tostera ili sl/ da zrak cirkulishe.. :)

:thumbup: dobro ti ovo izgleda- nisam jos probala...
User avatar
pizarro
Posts: 4194
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#33949 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pizarro »

samsonsam wrote:
pizarro wrote:a sta ti je to, krompir?
babe= krompir suh uvaljan u kukuruzno brasno,so i biber i zapecen u rerni
hvala :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33950 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

moonca wrote:Veceras nakon par dana -susenja- steak au poivree --

:gladna:


..Image]
Gotovo: moglo je malo ' zivlje' :zoka:

Image
Post Reply