Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Sanjarko
- Posts: 28455
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#33876 Re: Zeničani
Tuzno. Sa starom o tome danas pricam. Saznali sta, ko itd. Ako jest to sve tacno sta smo saznali.
Htjeli zapljeniti stan i prodati ga fakticki u bescijenje. A momak nije uredu mozda bio kao ni ja. U slicnoj situaciji kao i ja. Samo sto je ostao mlad bez roditelja.
Dok je moje stare meni se valjda ovo nece desiti ni poslije nje valjda. Valjda dotad izganjam i neka primanja na osnovu svoje bolesti.
Htjeli zapljeniti stan i prodati ga fakticki u bescijenje. A momak nije uredu mozda bio kao ni ja. U slicnoj situaciji kao i ja. Samo sto je ostao mlad bez roditelja.
Dok je moje stare meni se valjda ovo nece desiti ni poslije nje valjda. Valjda dotad izganjam i neka primanja na osnovu svoje bolesti.
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#33877 Re: Zeničani
kao drustvo smo opet pali na svim mogucim ispitima
strasno je da se zbog ovakvih stvari ljudi bacaju u smrt...
strasno je da se zbog ovakvih stvari ljudi bacaju u smrt...
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
#33879 Re: Zeničani
Vizionar 1985 wrote:Onaj slucaj samoubistva u Blatusi. Najvjerovatnije momak bio u slicnoj situaciji kao i ja. Psihicki mozda nije bio dobar. Traca narod travar i slicno a ne zna niko od njih tudzu muku.
Htjeli ga radi dugova izbaciti na ulicu. Ko zna sta je jos tu bilo.
jeste bio narkoman,ali kulturan momak,živio ispod mene,specijalci se spustili u njegov stan iz mog,ulazna vrata mu bila zakljucana
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
- Sanjarko
- Posts: 28455
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#33881 Re: Zeničani
Nisam znao to. Pricalo se o tome kao i ovo za dug, kredit sta vec. Psihicka je bolest i narkomanija po DSM i psihijatriji. Ma teska tema uglavnom.kakavdanakneiskustvu wrote:
jeste bio narkoman,ali kulturan momak,živio ispod mene,specijalci se spustili u njegov stan iz mog,ulazna vrata mu bila zakljucana
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
#33882 Re: Zeničani
Vizionar 1985 wrote:Nisam znao to. Pricalo se o tome kao i ovo za dug, kredit sta vec. Psihicka je bolest i narkomanija po DSM i psihijatriji. Ma teska tema uglavnom.kakavdanakneiskustvu wrote:
jeste bio narkoman,ali kulturan momak,živio ispod mene,specijalci se spustili u njegov stan iz mog,ulazna vrata mu bila zakljucana
da,jedno vrijeme je bio i izdao stan nekom jos tezem slucaju od sebe,a on bio podstanar u susjednoj zgradi
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#33883 Re: Zeničani
Bio je zlatan momak i uletio u loše društvo. Jbg.
- BlackCaviar
- Posts: 1156
- Joined: 05/06/2010 16:36
#33884 Re: Zeničani
Kak'a je ono konstrukcija na po trga
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#33885 Re: Zeničani
Mamlazi odobrili kafić i stolove na tom mjestu.BlackCaviar wrote:Kak'a je ono konstrukcija na po trga
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#33886 Re: Zeničani
Kada se kaze narkoman, sta to znaci? Ovisnik o heroinu, LSD-u ili marihuani? Ponekad cujem da se ljudi koji popiju s vremena na vrijeme nazivaju alkoholicarima.kakavdanakneiskustvu wrote:Vizionar 1985 wrote:Onaj slucaj samoubistva u Blatusi. Najvjerovatnije momak bio u slicnoj situaciji kao i ja. Psihicki mozda nije bio dobar. Traca narod travar i slicno a ne zna niko od njih tudzu muku.
Htjeli ga radi dugova izbaciti na ulicu. Ko zna sta je jos tu bilo.
jeste bio narkoman,ali kulturan momak,živio ispod mene,specijalci se spustili u njegov stan iz mog,ulazna vrata mu bila zakljucana
Nazalost, ovakve stvari se desavaju u neuporedivo razvijenijim drzavama od BiH...
Podatak da je zavrsio 8 razreda ne zvuci dobro. Nesto u porodici odavno nije dobro.
- Jimmy McNulty
- Čiča Gliša
- Posts: 6520
- Joined: 11/04/2012 11:32
#33887 Re: Zeničani
Šta ih ja znam sa osam razreda, bolje prošli od raznih magistara.
- Sanjarko
- Posts: 28455
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#33888 Re: Zeničani
Ma nema svako ni mogucnost skolovanja. Imas da zavrsis osnovnu i srednju, ovo sto drzava obezbjedi a i to kosta. Ali da se doskolujes naknadno i prekvalificiras, nema svako tu mogucnost.
Last edited by Sanjarko on 04/06/2019 22:58, edited 1 time in total.
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
#33889 Re: Zeničani
Kikibombona wrote:Kada se kaze narkoman, sta to znaci? Ovisnik o heroinu, LSD-u ili marihuani? Ponekad cujem da se ljudi koji popiju s vremena na vrijeme nazivaju alkoholicarima.kakavdanakneiskustvu wrote:Vizionar 1985 wrote:Onaj slucaj samoubistva u Blatusi. Najvjerovatnije momak bio u slicnoj situaciji kao i ja. Psihicki mozda nije bio dobar. Traca narod travar i slicno a ne zna niko od njih tudzu muku.
Htjeli ga radi dugova izbaciti na ulicu. Ko zna sta je jos tu bilo.
jeste bio narkoman,ali kulturan momak,živio ispod mene,specijalci se spustili u njegov stan iz mog,ulazna vrata mu bila zakljucana
Nazalost, ovakve stvari se desavaju u neuporedivo razvijenijim drzavama od BiH...
Podatak da je zavrsio 8 razreda ne zvuci dobro. Nesto u porodici odavno nije dobro.
kontam da je narkoman ovisnik o drogama,sad je li narkoman u definiciji ovisnik o bilo kojoj vrsti droge,ne bih znao
- Zaitsev
- Posts: 1998
- Joined: 08/10/2011 14:31
- Location: Zenica
- Contact:
#33890 Re: Zeničani
Meni je dusa na mjestu. Znam ko je kakavdanakneiskustvu...
jos da rijesim misteriju kamen spoticanja i to je to 
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
#33891 Re: Zeničani
Zaitsev wrote:Meni je dusa na mjestu. Znam ko je kakavdanakneiskustvu...jos da rijesim misteriju kamen spoticanja i to je to
kako mislis znaš?
- Zaitsev
- Posts: 1998
- Joined: 08/10/2011 14:31
- Location: Zenica
- Contact:
#33892 Re: Zeničani
Pa mislim u RL ovo onokakavdanakneiskustvu wrote:Zaitsev wrote:Meni je dusa na mjestu. Znam ko je kakavdanakneiskustvu...jos da rijesim misteriju kamen spoticanja i to je to
kako mislis znaš?
-
kakavdanakneiskustvu
- Posts: 66017
- Joined: 03/08/2010 19:04
#33893 Re: Zeničani
Zaitsev wrote:Pa mislim u RL ovo onokakavdanakneiskustvu wrote:Zaitsev wrote:Meni je dusa na mjestu. Znam ko je kakavdanakneiskustvu...jos da rijesim misteriju kamen spoticanja i to je to
kako mislis znaš?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#33894 Re: Zeničani
Narkomanija je zargon koji se koristi za opis osoba ovisnickog ponasanja.kakavdanakneiskustvu wrote:kontam da je narkoman ovisnik o drogama,sad je li narkoman u definiciji ovisnik o bilo kojoj vrsti droge,ne bih znao
Ovisnost je bolest. Zaista teska kvalifikacija.
Ja sam recimo godinama svakodnevno pusio marihuanu. 7-8 godina bas redovno. Medjutim, nisam bio ovisnik. Kada bih otisao od kuce, turisticki ili nekome u posjetu, sa sobom nisam nosio marihuanu. Strah od hapsenja na granici ukazuje na racionalnost i odsustvo ovisnickog ponasanja. Dakle, apstinirao bih 7-30 dana bez ikakvih tjelesnih ili emocionalnih posljedica. Da me vidis, posto sam nepusac, ne pijem kafu, vodim racuna o ishrani, sportskog tijela sve sa plocicama i naglasenim misicima (
...
Nas covjek je poznat po tome da voli iznijeti misljenje o onome sto ne poznaje, sve na osnovu predubjedjenja i tankog znanja.
...
E sad, ja ne znam, mozda je momak zaista bio narkoman. Mozda je krizirao po haustoru, mozda je krao i posudjivao za dozu, mozda je prozivljvao tjelesne i emocionalne napade, mozda je pokazivao druge ovisnicke simptome...
...
Ja sam morao progovoriti za njega. Rezim u RS je mladog Dragicevica okarakterisao kao narkomana kako bi dehumanizirao i odvratio narod od saosjecanja. Narkomane narod ne zali: 'ko ga jebe, narkoman'. Treba izbjeci osude i presude bez cvrstih dokaza. Time se moze nanijeti strasna nepravda.
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#33895 Re: Zeničani
Vrijednosti su nam otišle u qrac. Momka koji je bio regularan, nikome ništa loše nije uradio (da jeste, znala bi cijela Blatuša i Zenica ko je i šta je) okarakterisaše kao narkomana jer je pušio travu. Sada gledam, za momka koji je dugo godina diler pišu apele za pomoć po FB jer je eto doživio sličnu životnu situaciju. Niko nije napisao da su nedavno kod njega u Crkvicama našli dosta droge.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#33896 Re: Zeničani
Ako je samo pusio travu, o ovisnosti ne mozemo pricati. Ko je ikada pusio travu zna da ne izaziva ovisnost. S druge strane vidimo koliko problema imaju ljudi da odbace duhan.Casual's wrote:Vrijednosti su nam otišle u qrac. Momka koji je bio regularan, nikome ništa loše nije uradio (da jeste, znala bi cijela Blatuša i Zenica ko je i šta je) okarakterisaše kao narkomana jer je pušio travu. Sada gledam, za momka koji je dugo godina diler pišu apele za pomoć po FB jer je eto doživio sličnu životnu situaciju. Niko nije napisao da su nedavno kod njega u Crkvicama našli dosta droge.
A novca za hemikalije (spid, ekstazi, lsd...) po svemu sudeci nije ni imao, za neko redovno konzumiranje.
...
Opet, ne mogu nista tvrditi jer stvarno ne znam. Ne treba osudjivati bez jasnih dokaza. Covjek mora biti u uzasno teskom stanju da bi razmisljao o suicidu.
Ne znam u kakvoj je situaciji taj bivsi diler, ali nase drustvo bi trebalo pomoci onima koji se zele promijeniti.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#33898 Re: Zeničani
Ovaj link kaze da jeste. I mnogi drugi linkovi...dajdza-ze wrote:Ovisnost NIJE BOLEST.
https://www.hck.hr/sto-radimo/zastita-i ... snosti/248Ovisnost se najjednostavnije može definirati kao stanje u kojemu osoba ne može funkcionirati bez određene supstance ili aktivnosti. U medicinskom smislu ovisnost se definira kao kronična, dugotrajna i recidivirajuća bolest. Ovisnost o drogama je potreba za neprestanim i daljnjim uzimanjem supstance.
- Sanjarko
- Posts: 28455
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#33899 Re: Zeničani
Psihicka i fizicka bolest kao sto su to sve psihicke bolesti. One su ujedno i psihicke i fizicke bolesti. Samo je jedna razlika a to je da osoba sama se u jednom trenutku odluci da uzima drogu ili neku slicnu supstancu od koje joj se stvori ovisnost, samim tim i bolest ali koja se moze lijeciti i izlijeciti dok mnoge psihicke i fizicke bolesti se nemogu lijeciti ni izlijeciti i ne biraju, svako moze da od njih oboli, niti je bilo ko, ko oboli od ovih bolesti birao da oboli.
Dijagnoza po DSM-u je F ne znam koja.
Dijagnoza po DSM-u je F ne znam koja.
