Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#3351 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Nasao sam mu damar. Pritisnes malo gasa kad ga palis i upali iz prve.

Probacu ovih dana sa kineskom dijagnostikom ujutro vidjeti ima li neki senzor da pokazuje nenormalne vrijednosti temperature.
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#3352 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ned424 »

Sinoc upalim auto Astra H 1.7 cdti i krenem poslije 10 min upali mi se alternator ne puni, ugasim auto ponovo upalim sve ok.
Krenem dalje isto se desi i poslije treceg puta sve se popali od ABS , ESP motor kvar i izgubim servo. E sad nadjem na netu alternator sve uhebao i kao neke diode treba da mjenjam.
E zna li neko gdje cu to da zamjenim u gradu?
Bitango mozes li ti ovo napraviti ili da trazim nekoga drugoga ako znas?
User avatar
corsa
Posts: 2594
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#3353 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corsa »

ned424 wrote:Sinoc upalim auto Astra H 1.7 cdti i krenem poslije 10 min upali mi se alternator ne puni, ugasim auto ponovo upalim sve ok.
Krenem dalje isto se desi i poslije treceg puta sve se popali od ABS , ESP motor kvar i izgubim servo. E sad nadjem na netu alternator sve uhebao i kao neke diode treba da mjenjam.
E zna li neko gdje cu to da zamjenim u gradu?
Bitango mozes li ti ovo napraviti ili da trazim nekoga drugoga ako znas?
Jesi li ti otvarao haubu, da ti nije puk'o remen?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3354 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

ned424 wrote:Sinoc upalim auto Astra H 1.7 cdti i krenem poslije 10 min upali mi se alternator ne puni, ugasim auto ponovo upalim sve ok.
Krenem dalje isto se desi i poslije treceg puta sve se popali od ABS , ESP motor kvar i izgubim servo. E sad nadjem na netu alternator sve uhebao i kao neke diode treba da mjenjam.
E zna li neko gdje cu to da zamjenim u gradu?
Bitango mozes li ti ovo napraviti ili da trazim nekoga drugoga ako znas?
ako nista, na stup nek ti urade dijagnostiku...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3355 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ned424 wrote: Bitango mozes li ti ovo napraviti ili da trazim nekoga drugoga ako znas?
naravno da mogu,ako je do alternatora...jesi li mjerio punjenje?
User avatar
alan ford 26
Posts: 106
Joined: 11/02/2009 19:44

#3356 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by alan ford 26 »

Pozdrav,

Moze pitanje? Megane II 1.9 dci, upalila mi se lampica koja pokazuje akumulator/bateriju, nov akumulator, zamijenjen prije 4 dana. Jel u pitanju alternator/regler? Lampica radila 10-tak min i ugasila se

Hvala
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#3357 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pirmin »

Pitanja:
Sta ukazuje na istroseni kugel-lager na tocku?
Ima li neki specifican zvuk, moze li se skontati u toku voznje? Ima li neka kilometraza na kojoj se moze ocekivati da ovaj dio zakaze? Ako mijenjam jednu stranu, moram li i drugu?

Zamjena mi se cini nimalo jednostavnom te stoga kosta finih para kao i sam set lagera.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3358 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

pirmin wrote:Pitanja:
Sta ukazuje na istroseni kugel-lager na tocku?
Ima li neki specifican zvuk, moze li se skontati u toku voznje? Ima li neka kilometraza na kojoj se moze ocekivati da ovaj dio zakaze? Ako mijenjam jednu stranu, moram li i drugu?

Zamjena mi se cini nimalo jednostavnom te stoga kosta finih para kao i sam set lagera.
pa ako je potrosen lezaj javlja se hucanje,na pocetku bude slabije i zavisi od opterecenja tocka,moze prestati na momente kad se prenosi tezina s tocka na tocak(u okukama).pozeljno je zamijeniti u paru..na vecini auta izbijaju se i nabijaju presom...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3359 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote: pa ako je potrosen lezaj javlja se hucanje,na pocetku bude slabije i zavisi od opterecenja tocka,moze prestati na momente kad se prenosi tezina s tocka na tocak(u okukama).pozeljno je zamijeniti u paru..na vecini auta izbijaju se i nabijaju presom...
Osim ako nisu oni jeftini koji dolaze skupa s glavcinom... :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3360 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

pa ne znam o kom je autu rijec ,a nisam napisao svi :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3361 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

:wink: Sve 5. Nego vise sam mislio na to da ima onih koji se iznenade kako je jednostavno zamijeniti lezaj, a jos vise kad vide koliko kosta u nabavi. :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3362 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ma taj na sarafe je lako zamijeniti :-D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3363 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

al ono sto je lakse zamijeniti je puo skuplje. jos ako ima senzor abs-a :mrgreen:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3364 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Sodom1 »

Da li je moguce da se auto trese pri kocenju ako su otisli amrotizeri ?
Ako neko zna,hvala
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3365 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Sodom1 wrote:Da li je moguce da se auto trese pri kocenju ako su otisli amrotizeri ?
Ako neko zna,hvala
jel ti trese auto ili pedala?
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3366 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Sodom1 »

bitanga_sa_otesa wrote:
Sodom1 wrote:Da li je moguce da se auto trese pri kocenju ako su otisli amrotizeri ?
Ako neko zna,hvala
jel ti trese auto ili pedala?
Ovako ,jako je tresao pri kocenju , onda sam stavio nove diskove ,sad manje trese skoro nikako ,ali opet ima ga i to pri srednjim brzinama.
A sto se tice pedale ona mi je kao ´´parala´´ i to pri brzini od 4-5 km/h kad hocu stati, kazali mi na tehnickom da mi blokira zadnji cilindar/kljesta
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3367 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ti ne podrhtava pedala kad kocis vec se samo trese auto ili volan ,onda imas negdje lufta u trapu,neka krajnica,spona,kugla...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3368 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Sodom1 »

bitanga_sa_otesa wrote:ako ti ne podrhtava pedala kad kocis vec se samo trese auto ili volan ,onda imas negdje lufta u trapu,neka krajnica,spona,kugla...
Sve novo kugla 2x,krajnica 2x,spona 2x, nosac amortizera jedan,cak je i nesto na gornjem lafetu jednom promenito
(raja nemojte opela merive :D ,kosto me crnog ispod nokata u zadnje po godine :izet: )
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#3369 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris.ba »

Vulkanizer prosviro jedan šaraf na zadnjem točku. Skontao tek poslije pola godine. :D

Šta mi je bolje?

1. Nastaviti vozati (znam, neće točak otpasti, ali hoću da to napravim)?

2. Otići kod tokara da napravi veću rupu i stavi deblji šaraf?

3. Otići kod tokara da popuni rupu i napravi novi navoj za stari šaraf?

P.S.
Na temi se prije nekoliko godina spominjao neki tokar na Grbavici? Ima li ko prijedlog za tokara?

Glavčina nova za točak sama košta 200 KM. Ima nekakav ležaj. Tako rekli u salonu. Bez ruku. Koliko bi izašao tokar?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3370 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Ako je manje oštećenje probaj navoj ureznicom popraviti i onda pažljivo ubuduće sa njim, tako sam ja uradio.
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#3371 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Em2r »

Haris.ba wrote:Vulkanizer prosviro jedan šaraf na zadnjem točku. Skontao tek poslije pola godine. :D

Šta mi je bolje?

1. Nastaviti vozati (znam, neće točak otpasti, ali hoću da to napravim)?

2. Otići kod tokara da napravi veću rupu i stavi deblji šaraf?

3. Otići kod tokara da popuni rupu i napravi novi navoj za stari šaraf?

P.S.
Na temi se prije nekoliko godina spominjao neki tokar na Grbavici? Ima li ko prijedlog za tokara?

Glavčina nova za točak sama košta 200 KM. Ima nekakav ležaj. Tako rekli u salonu. Bez ruku. Koliko bi izašao tokar?
2. je najsigurnija varijanta, ne mora to biti tokar, X mehanicara ima ureznice
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3372 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Haris.ba wrote:Vulkanizer prosviro jedan šaraf na zadnjem točku. Skontao tek poslije pola godine. :D

Šta mi je bolje?

1. Nastaviti vozati (znam, neće točak otpasti, ali hoću da to napravim)?

2. Otići kod tokara da napravi veću rupu i stavi deblji šaraf?

3. Otići kod tokara da popuni rupu i napravi novi navoj za stari šaraf?

P.S.
Na temi se prije nekoliko godina spominjao neki tokar na Grbavici? Ima li ko prijedlog za tokara?

Glavčina nova za točak sama košta 200 KM. Ima nekakav ležaj. Tako rekli u salonu. Bez ruku. Koliko bi izašao tokar?
popuniti rupu bas ne mozes sem varenja,a posto je lezaj vjerovatno u sklopu glavcine to nije opcija.opcija 2 je najbolja ,ako se ne moze popraviti vec postojeci navoj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35297
Joined: 08/09/2005 20:08

#3373 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris.ba »

Šta ste se prepali? Dajte tokara. Ne znam nikoga.

Poslušaću vas, i ići na veći šaraf (pošto mislim da je navoj rikavela).
Skupo je nabavljati novu glavčinu, a nema polovnih.
Stručnjak u Savi na Stupu. Kako je uspio navoj popraviti - svaka mu čast.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3374 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

imas dobre tokare na kosevskom ,firma veplast,imas u azicima -metalac,ulica bare kod stupa,provjereni su jer radim s njima cesto.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3375 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Sve si napisao osim epiloga :thumbup:
Post Reply