Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3351 Re: Da li znamo surađivati?

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:Da li ste kada razmišljali da bi se udružili sa nekim?
Evo čitam ove vaše rasprave oko sjemena luka i kerimin komentar koji svakako stoji (da nema uslova za sve i svašta) pa se pitam da li je moguće da se kako udružimo.

Evo recimo da Senći uredi sjeme luka, da neko drugi sjeme paradajza, treći da uredi sjeme paprika, četvriti...
ako bi došlo do velikih razlika u vrijednosti npr. luk - paradajz sjeme, onda bi se doplatilo.

Cilj je međusobno potpomaganje i izmjena (dosta puta viška) sjemena.
ja se bas ne mogu pohvaliti uzgojem svog sjemena, ali kako sam skeptik po pitanju prezivljavanja nacetog za narednu sezonu, rado cu dati sve sto sam vec posijala nekome ko jos nije, svake ima minimalno po pola kesice. pa ko hoce - bujrum :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3352 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka evo ti posij ovu mrkvu :razz: Image
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#3353 Re: Bášča

Post by sour cherry »

Prvi put vidim.Kakva je ovo vrsta? :? Znam za onu bijelu mrkvu što je zovu pastrnjak,sastavni dio Vegete,ali ovo nisam vidjela.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3354 Re: Bášča

Post by kerima1 »

sour cherry wrote:Prvi put vidim.Kakva je ovo vrsta? :? Znam za onu bijelu mrkvu što je zovu pastrnjak,sastavni dio Vegete,ali ovo nisam vidjela.
i ja tek sad prvi x vidim i ne svidja mi se uopste boja.
platinum1991
Posts: 14
Joined: 09/04/2011 13:20

#3355 Re: Bášča

Post by platinum1991 »

Da li ste vi viđali ove godine po marketima ili poljoprivrednim apotekama sjeme za pelat paradajz(san marzano) ja sam gledao na par mjesta ali nigjde ga nisam našao pa da ga nisu prestali prodavati ako neko ima od prošle godine da se trampimo :D
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3356 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima, 'vaku nemam, ali sam kupila sjeme nekakve sarene :lol:
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3357 Re: Bášča

Post by Senći »

Banksy wrote:I mene zanima, ovo još nisam probala. U koje doba godine se ovo radi, kad ga sadiš za cvjetove, a kad u gredice siješ taj sitni? Radiš li to u plasteniku ili vani?
Sadim kad se i sadi drugi luk nije bitan precizan datum.Ovo za cvijetove tj. za sjeme sad krajem marta, a u gredice sijem u aprilu obično početak aprila kad bude lijepo vrijeme i suha zemlja i sve radim vani.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3358 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka wrote:kerima, 'vaku nemam, ali sam kupila sjeme nekakve sarene :lol:
"sam ti navabit ces ti tako razne baje :lol: imas li sliku od te sarene vidila sam u svim bojama,al sarenu jos nisam.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3359 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Kada sijete kompir, da li ga režete na pola i na koji način (po dužini ko sendvić ili ko hljeb na pola)?
platinum1991
Posts: 14
Joined: 09/04/2011 13:20

#3360 Re: Bášča

Post by platinum1991 »

Mu'min wrote:Kada sijete kompir, da li ga režete na pola i na koji način (po dužini ko sendvić ili ko hljeb na pola)?
Ja sam na par mjesta pročitao da ukoliko se reže da krompir bude manji ali ih bude više ako se ostavi čitav da bude krupniji ali bude manji broj ali nisam nikada provjerio.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3361 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Sve u svemu ovaj sjemenski kompir je jako velik maltene nije sjemenski već konkretan komad kompira. :-)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3362 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu"mine moja mama tako velike krompire presijece na pola ko kruh,al pazi gdje ima klica.ja ne sijem krompir zbog manjak zemsljista radije natovarim paradajza sto vise.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3363 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Meni veli neki djed u trgovini kad smo kupovali (nije tamo radio, već kupac kao i ja) da treba obavezno rezat kao hljeb za sendvić uzduž. Zato pitam za vaše iskustvo.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3364 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:
Ratarka wrote:kerima, 'vaku nemam, ali sam kupila sjeme nekakve sarene :lol:
"sam ti navabit ces ti tako razne baje :lol: imas li sliku od te sarene vidila sam u svim bojama,al sarenu jos nisam.
drz' na'
zar ne izgleda slatkoooo :)))))

Image

mrkva, samo za kerimu
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3365 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:Kada sijete kompir, da li ga režete na pola i na koji način (po dužini ko sendvić ili ko hljeb na pola)?
mi smo kupili u agricom-u deset kila sjemenskog, cisto da probamo i da imamo mladi krompir, decko nam je objasnio da trebamo na "stopu" razmaka ako cemo krupniji, a da gdje je "oko" rezemo, dva centa da ostanu sa strana, i tako da sijemo. a ako hocemo da imamo mladi samo, onda ovakav kakav je da stavimo u gajbe da proklija, na stopu takav cijeli da sijemo i da ga zagrnemo cim krenu prvi izdanci (ja se sad tu pitam kako da zagrnem nesto sto mislim sadit na foliju?)
pojma nemam sta je sad tu ispravno, niti su ta stopa njegova i moja bas slicne, ali to ti je kao neka orjentacija valjda ;)
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3366 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

I meni je sin kupio ovakvo sjeme mrkve, čak piše i naziv sorti.
Ni ja nisam ljubitelj ovih "novotarija", ali ću je posijati da vidim kakav im je okus.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3367 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ratarka fino izgledaju,gdje to nadje za kupiti? mislim da ce ti dobro doci ako bude spravila vegetu išarenit ce se tegla. :D
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#3368 Re: Bášča

Post by sour cherry »

Garant ima u Agricomu ove mrkve.Tamo sam komorač našla.Vidim Semenarna Ljubljana.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3369 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ove godine kod nas ima sorta Flakkee ogrmona roda pa ne bih drugoj ustupala mjesto.evo slike sa neta:Image
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#3370 Re: Bášča

Post by sour cherry »

Velike baš.MashaAllah :thumbup:
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3371 Re: Bášča

Post by Senći »

Mu'min wrote:Meni veli neki djed u trgovini kad smo kupovali (nije tamo radio, već kupac kao i ja) da treba obavezno rezat kao hljeb za sendvić uzduž. Zato pitam za vaše iskustvo.
Ja sam krompir isjekao prije par dana na pola kao hljeb za sendvić bolje isklija, a pred sadnju isječem na nekoliko dijelova tj.koliko klica toliko dijelova.Sutra ću uradit par komada pa postavim sliku.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3372 Re: Bášča

Post by Senći »

platinum1991 wrote:
Mu'min wrote:Kada sijete kompir, da li ga režete na pola i na koji način (po dužini ko sendvić ili ko hljeb na pola)?
Ja sam na par mjesta pročitao da ukoliko se reže da krompir bude manji ali ih bude više ako se ostavi čitav da bude krupniji ali bude manji broj ali nisam nikada provjerio.
Kad bi sadili čitave krompire trebalo bi mnogo sjemena i siguran sam da manje rode nego na ovaj način koji sam maloprije pomenuo. Krompiru je važno da se dobro pognoji stajskim gnojivom i zalije par puta ako je sušna godina posebno u vrijeme cvijetanja.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3373 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:ratarka fino izgledaju,gdje to nadje za kupiti? mislim da ce ti dobro doci ako bude spravila vegetu išarenit ce se tegla. :D
u agricom-u, rekla sam da sam isla u subotu da svegaaaa nafatam :)
a ima je i na novoj koti, vrati se nazad pa vidi, napisala sam gdje je
mo*s mislit sarene vegete sa ovim :razz:
(a dje cu ja sve ovo - veze nemam, mozda mi komsije ustupe malko mjesta, hahaha)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3374 Re: Bášča

Post by Banksy »

Senći wrote:
Banksy wrote:I mene zanima, ovo još nisam probala. U koje doba godine se ovo radi, kad ga sadiš za cvjetove, a kad u gredice siješ taj sitni? Radiš li to u plasteniku ili vani?
Sadim kad se i sadi drugi luk nije bitan precizan datum.Ovo za cvijetove tj. za sjeme sad krajem marta, a u gredice sijem u aprilu obično početak aprila kad bude lijepo vrijeme i suha zemlja i sve radim vani.
Hvala.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3375 Re: Bášča

Post by Banksy »

Senći wrote:
platinum1991 wrote:
Mu'min wrote:Kada sijete kompir, da li ga režete na pola i na koji način (po dužini ko sendvić ili ko hljeb na pola)?
Ja sam na par mjesta pročitao da ukoliko se reže da krompir bude manji ali ih bude više ako se ostavi čitav da bude krupniji ali bude manji broj ali nisam nikada provjerio.
Kad bi sadili čitave krompire trebalo bi mnogo sjemena i siguran sam da manje rode nego na ovaj način koji sam maloprije pomenuo. Krompiru je važno da se dobro pognoji stajskim gnojivom i zalije par puta ako je sušna godina posebno u vrijeme cvijetanja.
Ja uvijek sadim cijele, male krompire i rod uvijek bude odličan. Zašto misliš da tako sađeni manje rode? Jesi li probao i jedno i drugo, ili si negdje čitao?
Ja uvijek tražim originalni romanijski ili fojnički krompir i obično ga nađem. Ove iz tržnih centara, njemačke i holandske, ne uzimam jer kažu da su jako prskani raznim pesticidima i sl otrovima.
Post Reply