Ilegalni migranti u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Rizvan
Posts: 1401
Joined: 27/11/2013 09:25

#3351 Re: Migranti

Post by Rizvan »

Mi prvo treba da se pogledamo u ogledalo, da vidimo stanje naših rijeka, šuma uz prometnije saobračajnice, urbanistički haos u gradovima, svakodnevno ophođenje ljudi jednih prema drugima, a da ne govorim o nedavnom ratu i šta se je sve tada dešavalo, pa tek onda da pričamo o civiliziranosti i divljaštvu drugih naroda. Jedan Šveđanin kad pogleda gore sve navedeno vrlo lahko nam može prišti etiketu divljeg naroda

A mi vrlo dobro znamo da nas ima svakakvih, da je rat i ekonomska situacija izvukla najgore iz naroda, ali opet u uređenim sistemima mnogi naši su od nule stvorili odlične karijere, pa čak i u ovako depresivnoj Bosni ima toliko pametnih i slobodoumnih ljudi. Zašto mislite da i među imigrantima nema svakakvih, da među njima nema obrazovanih ljudi? Naročito ove nove smartphone generacije. Mnogi Afganistanci i napuštaju zemlju zbog talibanske represije.

Zato kažem, žalosno je i smiješno da neko sa Balkana priča o divljim narodima, kad smo mi bili izloženi sličnim predrasudama. Jedno je napisati, Evropa ne može primiti sve koji žele živjeti u njoj, a sasvim drugo vidi se na njima da im nije mjesto u Evropi. Ovo drugo je ksenofobija i rasizam.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#3352 Re: Migranti

Post by klosar pravi »

:lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3353 Re: Migranti

Post by _BataZiv_0809 »

Rizvan wrote:Smij se ti koliko hoćeš, ali pričati o tome gdje ko pripada na osnovu izgleda je rasizim i ništa drugo.

Prošetaj malo sjevernije do Mađarske ili Slovačke pa ćeš čuti stavove da muslimani ne pripadaju Evropi, pa samim time ni većina Bosanaca. A u zapadnoj Evropi mnogi cijeli Balkan ne doživljavaju kao dio Evrope. Tako da jedino ko je ovdje smiješan su balkanci sa pričama o tome ko pripada i ne pripada Evropi. A sam Balkan je zadnja rupa na svirali u Evropi.
Rasu ne biras. Religiju biras. Ogromna razlika.
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3354 Re: Migranti

Post by Truba »

postavlja se pitanje koji je jezik teže naučiti
hrvatski ili njemački

jednom arapu ili afganistancu
User avatar
escobar__
Posts: 9981
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3355 Re: Migranti

Post by escobar__ »

Rizvan wrote:Mi prvo treba da se pogledamo u ogledalo, da vidimo stanje naših rijeka, šuma uz prometnije saobračajnice, urbanistički haos u gradovima, svakodnevno ophođenje ljudi jednih prema drugima, a da ne govorim o nedavnom ratu i šta se je sve tada dešavalo, pa tek onda da pričamo o civiliziranosti i divljaštvu drugih naroda. Jedan Šveđanin kad pogleda gore sve navedeno vrlo lahko nam može prišti etiketu divljeg naroda

A mi vrlo dobro znamo da nas ima svakakvih, da je rat i ekonomska situacija izvukla najgore iz naroda, ali opet u uređenim sistemima mnogi naši su od nule stvorili odlične karijere, pa čak i u ovako depresivnoj Bosni ima toliko pametnih i slobodoumnih ljudi. Zašto mislite da i među imigrantima nema svakakvih, da među njima nema obrazovanih ljudi? Naročito ove nove smartphone generacije. Mnogi Afganistanci i napuštaju zemlju zbog talibanske represije.

Zato kažem, žalosno je i smiješno da neko sa Balkana priča o divljim narodima, kad smo mi bili izloženi sličnim predrasudama. Jedno je napisati, Evropa ne može primiti sve koji žele živjeti u njoj, a sasvim drugo vidi se na njima da im nije mjesto u Evropi. Ovo drugo je ksenofobija i rasizam.
Neuporedivo... Ne znam da su naši masovno odbacivali dokumente i na divlje išli u Evropsku Uniju... Pa i dan-danas masa ljudi uči jezik, ganja papire, čeka godinama da odavdje ode, a onda dođe neki arapski polupismeni idiot, zafijari dokumente i očekuje da će ga neko čekat raširenih ruku.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#3356 Re: Migranti

Post by BHCluster »

Black swan wrote:postavlja se pitanje koji je jezik teže naučiti
hrvatski ili njemački

jednom arapu ili afganistancu
Kad moze jedan hrvat nauciti njemacki sto to ne bi mogao neki arap ili afganistan.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3357 Re: Migranti

Post by CPT »

liaar wrote:Ja bih rekao da oni svojim ponašanjem ne pripadaju Europi, nisu civilizirani, divljaci su. To nema veze sa bojom kože, tako je kako je.
Kad to neko pise iz drzav Cevljanovica i slicno... Da, radi se o klasicnom rasizmu.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3358 Re: Migranti

Post by CPT »

escobar__ wrote:Neuporedivo... Ne znam da su naši masovno odbacivali dokumente i na divlje išli u Evropsku Uniju... Pa i dan-danas masa ljudi uči jezik, ganja papire, čeka godinama da odavdje ode, a onda dođe neki arapski polupismeni idiot, zafijari dokumente i očekuje da će ga neko čekat raširenih ruku.
To sto ti ne znas ne znaci pet boba.... Nasi nisu "odbacivali dokumente jer:
a) su iste Srbi obicno uzeli/bacili,
b) nisu vazili zakoni na koje se sad neki pozivaju

Osim toga, nasi su konkretno i masovno koristili tudje dokumente, krali/kupovali dokumente, isli preko suma... I danas je dobar dio "polupismen". Posokucaposoooooooooooo.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3359 Re: Migranti

Post by CPT »

_BataZiv_0809 wrote:
Rizvan wrote:Smij se ti koliko hoćeš, ali pričati o tome gdje ko pripada na osnovu izgleda je rasizim i ništa drugo.

Prošetaj malo sjevernije do Mađarske ili Slovačke pa ćeš čuti stavove da muslimani ne pripadaju Evropi, pa samim time ni većina Bosanaca. A u zapadnoj Evropi mnogi cijeli Balkan ne doživljavaju kao dio Evrope. Tako da jedino ko je ovdje smiješan su balkanci sa pričama o tome ko pripada i ne pripada Evropi. A sam Balkan je zadnja rupa na svirali u Evropi.
Rasu ne biras. Religiju biras. Ogromna razlika.
U kontekstu ove price nema razlike. Pogotovo za desnicare. Ljudi koji pljuju po ovim ljudim i inace u zivotu (u 99,999999%) pljuju i po (prije svega) muslimanima. A najgore je kad to rade Slaveni koji po toj istoj desnicarskoj prici nemaju sta raditi u Evropi.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3360 Re: Migranti

Post by triconja »

CPT wrote:
escobar__ wrote:Neuporedivo... Ne znam da su naši masovno odbacivali dokumente i na divlje išli u Evropsku Uniju... Pa i dan-danas masa ljudi uči jezik, ganja papire, čeka godinama da odavdje ode, a onda dođe neki arapski polupismeni idiot, zafijari dokumente i očekuje da će ga neko čekat raširenih ruku.
To sto ti ne znas ne znaci pet boba.... Nasi nisu "odbacivali dokumente jer:
a) su iste Srbi obicno uzeli/bacili,
b) nisu vazili zakoni na koje se sad neki pozivaju

Osim toga, nasi su konkretno i masovno koristili tudje dokumente, krali/kupovali dokumente, isli preko suma... I danas je dobar dio "polupismen". Posokucaposoooooooooooo.
Daj ba, to je opstepoznata cinjenica da su balkanci glupi ko kurac, ne moras tako izokola govorit :D
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3361 Re: Migranti

Post by CPT »

triconja wrote:
CPT wrote:
escobar__ wrote:Neuporedivo... Ne znam da su naši masovno odbacivali dokumente i na divlje išli u Evropsku Uniju... Pa i dan-danas masa ljudi uči jezik, ganja papire, čeka godinama da odavdje ode, a onda dođe neki arapski polupismeni idiot, zafijari dokumente i očekuje da će ga neko čekat raširenih ruku.
To sto ti ne znas ne znaci pet boba.... Nasi nisu "odbacivali dokumente jer:
a) su iste Srbi obicno uzeli/bacili,
b) nisu vazili zakoni na koje se sad neki pozivaju

Osim toga, nasi su konkretno i masovno koristili tudje dokumente, krali/kupovali dokumente, isli preko suma... I danas je dobar dio "polupismen". Posokucaposoooooooooooo.
Daj ba, to je opstepoznata cinjenica da su balkanci glupi ko kurac, ne moras tako izokola govorit :D
Takve generalizacije su debilne... Svuda ima svasta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3362 Re: Migranti

Post by _BataZiv_0809 »

CPT wrote:
U kontekstu ove price nema razlike. Pogotovo za desnicare. Ljudi koji pljuju po ovim ljudim i inace u zivotu (u 99,999999%) pljuju i po (prije svega) muslimanima. A najgore je kad to rade Slaveni koji po toj istoj desnicarskoj prici nemaju sta raditi u Evropi.
Kakav si ti smor ni Karlin ti nije ravna. Aj ne kvotaj me vise. Dovidjenja prijatno.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3363 Re: Migranti

Post by CPT »

_BataZiv_0809 wrote:
CPT wrote:
U kontekstu ove price nema razlike. Pogotovo za desnicare. Ljudi koji pljuju po ovim ljudim i inace u zivotu (u 99,999999%) pljuju i po (prije svega) muslimanima. A najgore je kad to rade Slaveni koji po toj istoj desnicarskoj prici nemaju sta raditi u Evropi.
Kakav si ti smor ni Karlin ti nije ravna. Aj ne kvotaj me vise. Dovidjenja prijatno.
to zelis u miru i rahatluku siriti fasisticke price ili ...? promasio smisao javnog foruma?
Rizvan
Posts: 1401
Joined: 27/11/2013 09:25

#3364 Re: Migranti

Post by Rizvan »

_BataZiv_0809 wrote:
Rizvan wrote:Smij se ti koliko hoćeš, ali pričati o tome gdje ko pripada na osnovu izgleda je rasizim i ništa drugo.

Prošetaj malo sjevernije do Mađarske ili Slovačke pa ćeš čuti stavove da muslimani ne pripadaju Evropi, pa samim time ni većina Bosanaca. A u zapadnoj Evropi mnogi cijeli Balkan ne doživljavaju kao dio Evrope. Tako da jedino ko je ovdje smiješan su balkanci sa pričama o tome ko pripada i ne pripada Evropi. A sam Balkan je zadnja rupa na svirali u Evropi.
Rasu ne biras. Religiju biras. Ogromna razlika.
Da, može birati kad odrasteš, ali ne možeš birati porijeklo, kao ni okolnosti u kojima si odrastao. Tako da jednom afganistancu ništa ne znači to što je ateista, kada jedna Slovačka odbija da primi imigrante iz islamskih zemalja.
Dakle odbijaju ljude na osnovu porijekla, što i nije toliko različito od selektiranja ljudi na osnovu boje kože. Uostalom nema neke razlike između ksenofobije, rasizma i islamofobije, sve negativne pojave, zar ne?

Ali de se vi još jednom uhvatite termina rasizam i njegovog značenja :-) , a izostavite bit tog posta o predrasudama u Evropi i balkanskoj gluposti da robuju tim predrasudama kada su i sami bili žrtve istih.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3365 Re: Migranti

Post by _BataZiv_0809 »

Rizvan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Rizvan wrote:Smij se ti koliko hoćeš, ali pričati o tome gdje ko pripada na osnovu izgleda je rasizim i ništa drugo.

Prošetaj malo sjevernije do Mađarske ili Slovačke pa ćeš čuti stavove da muslimani ne pripadaju Evropi, pa samim time ni većina Bosanaca. A u zapadnoj Evropi mnogi cijeli Balkan ne doživljavaju kao dio Evrope. Tako da jedino ko je ovdje smiješan su balkanci sa pričama o tome ko pripada i ne pripada Evropi. A sam Balkan je zadnja rupa na svirali u Evropi.
Rasu ne biras. Religiju biras. Ogromna razlika.
Da, može birati kad odrasteš, ali ne možeš birati porijeklo, kao ni okolnosti u kojima si odrastao. Tako da jednom afganistancu ništa ne znači to što je ateista, kada jedna Slovačka odbija da primi imigrante iz islamskih zemalja.
Dakle odbijaju ljude na osnovu porijekla, što i nije toliko različito od selektiranja ljudi na osnovu boje kože. Uostalom nema neke razlike između ksenofobije, rasizma i islamofobije, sve negativne pojave, zar ne?

Ali de se vi još jednom uhvatite termina rasizam i njegovog značenja :-) , a izostavite bit tog posta o predrasudama u Evropi i balkanskoj gluposti da robuju tim predrasudama kada su i sami bili žrtve istih.
Imaju ljudi pravo da odbiju nekog pustiti u sopstveno dvoriste. Zar je to tesko shvatiti?

I sta zabranjeno je reci da ti se necija kultura ne svidja odmah si ksenofob i rasista?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#3366 Re: Migranti

Post by CPT »

_BataZiv_0809 wrote:I sta zabranjeno je reci da ti se necija kultura ne svidja odmah si ksenofob i rasista?
99% istih ljudi odbija sve Slavene, pogotovo muslimane. Sto za BiH znaci sta? Da se takve ljude pitalo niko vukohebina kao sto su Madjarska ne bi usle u EU. Ako se takve ljude bude pitalo (a nadam se da nece) nikad Bosna ili Bosnanci nece vidjeti EU. Prica ti je generalno ...

DA, obicno se takve ljude naziva tako. Jos kad to kaze neko sa Balkana onda je ... :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3367 Re: Migranti

Post by _BataZiv_0809 »

CPT wrote:
_BataZiv_0809 wrote:I sta zabranjeno je reci da ti se necija kultura ne svidja odmah si ksenofob i rasista?
99% istih ljudi odbija sve Slavene, pogotovo muslimane. Sto za BiH znaci sta? Da se takve ljude pitalo niko vukohebina kao sto su Madjarska ne bi usle u EU. Ako se takve ljude bude pitalo (a nadam se da nece) nikad Bosna ili Bosnanci nece vidjeti EU. Prica ti je generalno ...

DA, obicno se takve ljude naziva tako. Jos kad to kaze neko sa Balkana onda je ... :-)
Add foe
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3368 Re: Migranti

Post by triconja »

CPT wrote: Takve generalizacije su debilne... Svuda ima svasta.
Kakve generalizacije? Pa jedno cetvrtina svakog naroda je glupa ko kurac, mozda i do polovine. Da se prica o danajcima opet se moze isto translatirat na njih, nema razlike. :D
bluesjunior
Posts: 734
Joined: 21/05/2014 11:14

#3369 Re: Migranti

Post by bluesjunior »

triconja wrote:
CPT wrote: Takve generalizacije su debilne... Svuda ima svasta.
Kakve generalizacije? Pa jedno cetvrtina svakog naroda je glupa ko kurac, mozda i do polovine. Da se prica o danajcima opet se moze isto translatirat na njih, nema razlike. :D
ih da je cetvrtina...gdje bi nam bio kraj :sad:
Rizvan
Posts: 1401
Joined: 27/11/2013 09:25

#3370 Re: Migranti

Post by Rizvan »

_BataZiv_0809 wrote:


Imaju ljudi pravo da odbiju nekog pustiti u sopstveno dvoriste. Zar je to tesko shvatiti?

I sta zabranjeno je reci da ti se necija kultura ne svidja odmah si ksenofob i rasista?
Isto što mi imamo pravo reći da selektiranje ljudi na osnovu njihovog porijekla je ksenofobno i rasistično.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#3371 Re: Migranti

Post by BHCluster »

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3372 Re: Migranti

Post by Maraschino »

vješalica wrote:Spavaju i vucaraju se oko jednog nedovrsenog objekta na Dobrinji
To je onaj na cosku ulica Brace Mulic i A transferzale
Ani cesto se mogu vidjeti da idu i vucaraju se po A transferzali
ko kerovi hoces reci?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3373 Re: Migranti

Post by Maraschino »

liaar wrote:Ja bih rekao da oni svojim ponašanjem ne pripadaju Europi, nisu civilizirani, divljaci su. To nema veze sa bojom kože, tako je kako je.
ali ima veze sa vjerom.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3374 Re: Migranti

Post by bitanga_sa_otesa »

Maraschino wrote: ko kerovi hoces reci?
upravo tako,jucer ih gledam kod zeljeznicke, leze po livadi ko kerovi i svaki drka po mobitelu
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3375 Re: Migranti

Post by Maraschino »

bitanga_sa_otesa wrote:
Maraschino wrote: ko kerovi hoces reci?
upravo tako,jucer ih gledam kod zeljeznicke, leze po livadi ko kerovi i svaki drka po mobitelu
pa to
Locked