husein_kapetan wrote:emmir1 wrote:husein_kapetan wrote:Kako vidim.. ipak se lagano konkretizuje ona Putinova prijetnja cirka " tragicnih konzekvencija" povodom turskog obaranja ruskog zrakoplova.. naime..
-jucer valjda neka delegacija turskih biznismena (50) u Krasnodarsku pritvorena..oficijelno jer su slagali prilikom ulaska u Rusiju o motivima ulaska... kao.. upisali da su turisti..
- zaustavljen kanal vojno-komunikacijske veze od strane rusa i kao direktna konzekvencija toga turska bila prinudjena obustaviti svoja "anti isil" dejstva pri koaliciji.. (s-400??)
- interskambio komercijalni izmedju ove dvije zemlje od oko 31 milijardi dolara doveden visestruko u pitanje..
-projekt southstream vrijedan 20 milijardi dolara.. zaustavljen..
- godisnji turski surplus od oko 4 milijarde dolara naime turizma..od strane rusa.. doveden u pitanje..
-15 % turskog izvoza prema rusiji blokirano jer " ne ispunjava sanitarne norme"
- Erdogan ogorcen i izfrustriran zbog ruskog "divljanja" po polozajima turkmena.. in primis.. a i zbog fakta da im ni na koji nacin (kao dosad) pomoci ne moze.. nominiran i i onaj napad na "humanitarni konvoj" u Azazu
- a onaj putin "bezobrazno" nece da .
Nadam se da je tako.. a mozda i i trebalo biti.. ipak..
Kao nikada do sada ovaj.. da kazemo "incident" ( a nije) otvara pandorinu kutiju danasnih geostrateskih interesa i rasporeda i uloga svih ucesnika ovog nezabostva sto se Sirijski Rat zove.. fakat.. turska se ovim u prvi plan stavlja.. po meni ovo besprijekorno reflektuje kolicinu turskih interesa u siriji.. i ne samo.. indirektno reflektuje i odlucnost turskih partnera da stvari "kreativno zakomplikuju" putem turaka nadajuci se u nekakav "pozitivan efekat"
Po meni karte su otvorene na sto bacene.. ma kako ih neko vidio ili ne zelio vidjeti.. i mislim da evolucija ovog sukoba ( globalno) jos mnoga iznenadjenja rezervira..
A iskreno.. volio bih da grijesim...
Pa situacija nije eskalirala, sada pratim stanje i vidim da je to sada šahovska igra u kojoj Rusija želi da izvuće maksimum.
Imamo Erdogana i Tursku koji šalju pomirljive tonove, pokazuju žal i žele sastanak.
Rusiju koja se eto malo ljuti i galami.
USA i Nato koji pozivaju na smirivanje strasti i poručuju da ne žele nikakav sukob.
U svemu tome Turskoj će biti znatno teže ostvariti svoje ciljeve u Siriji e sada da li su ti ciljevi tamo vrijedni rata sa Rusijom.
Po ponašanju Turske nakon incidenta, rekao bih da nisu.