Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33401 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ko je Hana i zasto ne znam nista o njoj?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#33402 Re: Zeničani

Post by Tempo »

_BataZiv_0809 wrote:Ko je Hana i zasto ne znam nista o njoj?

dinova kurava sa konjskom glavom.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#33403 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

_BataZiv_0809 wrote:Tesanj i Travnik nam i jesu mjera koliko vidim.

Ovdje najmanje od tebe ocekujem komentare ovakvog tipa. Eto neka je Zenica nekom mjera...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33404 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Tempo wrote:

dinova kurava sa konjskom glavom.
Aha e onda nista. Otkud ona u ovoj prici?

clio_dci120 wrote:

Ovdje najmanje od tebe ocekujem komentare ovakvog tipa. Eto neka je Zenica nekom mjera...
Ne kontam :?
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#33405 Re: Zeničani

Post by Atego »

_BataZiv_0809 wrote:
Tempo wrote:

dinova kurava sa konjskom glavom.
Aha e onda nista. Otkud ona u ovoj prici?
Pogle zadnju stranicu na "slicici dana"
Mustang1
Posts: 29922
Joined: 29/12/2010 17:31

#33406 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

Jos 10 minuta 8-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#33407 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ja bas dosao da pitam jel puklo :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65995
Joined: 03/08/2010 19:04

#33408 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

sad bilale sad
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#33409 Re: Zeničani

Post by Casual's »

napuni ga bilal pravo
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#33410 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

da li se meni cini da Mittal zadnjih dana radi manjim intenzitetom?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#33411 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Udruženje poslodavaca ZDK: Zašto se koči privredni razvoj Zenice?

Dok je u fokusu javnosti borba za razvoj privrede u cijeloj Bosni i Hercegovini, kao i za zapošljavanje mladih ljudi, kako od strane privrednika, tako i od strane međunarodne zajednice, koja kroz agendu i razne programe pomoći, u najvećem gradu Zeničko-dobojskog kantona, u Gradu Zenici evidentne su nažalost suprotne aktivnosti, navodi se u dopisu Udruženja poslodavaca ZDK upućenom vodećim ljudima ZDK i Grada Zenice, te političkim subjektima.
Naime, razne opstrukcije, koje su nama privrednicima potpuno neshvatljive se sprovode, i potpuno je nejasno zbog čega se dovodimo u ovako nezavidnu situaciju u odnosu na kolege iz ostalih gradova Bosne i Hercegovine, pišu iz UP ZDK:

Kao glavni argumenti ove naše nezavidne pozicije ističu se sljedeći i najveći problemi:

– kao prvo, neusvajanjem urbanističkog plana koji se čeka u ZDK, već duže od dvije godine ne postoji mogućnost gradnje, čime se nanosi direktna šteta svim stanovnicima našeg kantona. Mnoštvo je neriješenih predmeta, neizdatih građevinskih dozvola, što uveliko usporava privredni razvoj naše zajednice. Građani i privrednici nažalost ispaštaju i čekaju, prema našem mišljenju perfidnu stvar predug vremenski period što ljudima koji zapošljavaju-nama privrednicima je potpuno neshvatljivo. Pojedinci iz državnih institucija zbog vlastite sujete prema nekome dozvoljavaju da tako važan dokument bespotrebno čeka u proceduri usvajanja u ZDK.

Da stvar bude još gora, ni poljoprivrednici, ljudi koji na najteži način zarađuju svoj hljeb, ne mogu dobiti osnovnu mogućnost – priključenja električne energije na svoj objekat, zbog činjenice da pored urbanističke moraju imati i građevinsku dozvolu, što predstavlja zaista veliki problem svim ljudima koji privređuju na ovaj način.

U susjednim općinama Grada Zenice, zemljište se prodaje po jednu konvertibilnu marku, ne postoji obaveza plaćanja gradskih/općinskih komunalnih taksi (kgz, kn i naknada za uređenje), iako ove obaveze postoje one su svedene na simboličan iznos, ili se pak manifestuju vraćanjem kroz infrastrukturu, asfaltiranje, dovođenje elektro ili mašinskih instalacija.

Suočeni sa ovim problemima, možemo zaključiti da nije nikakvo iznenađenje zbog čega se svugdje više ulaže i gradi u našem okruženju, a najveći grad, ujedno i sjedište kantona nažalost stagnira i zaostaje.

Privrednici koji egzistiraju u Gradu Zenici, suočeni sa ovakvim problemima polako odlaze iz ovog Grada, pri čemu možemo spomenuti primjer „Cimosa“, kao i mnogih drugih.

Nažalost najteža posljedica jeste odlazak mladih ljudi, koji odlaze, što nije nikakvo čudo s obzirom da nemaju osnovnog uvjeta za vođenje normalnog života – vlastitog radnog mjesta, poručuju iz Udruženja poslodavaca ZDK.
User avatar
Panzer_Daddy
Posts: 240
Joined: 07/09/2013 08:08
Location: na vrhu me(n)talne kupole

#33412 Re: Zeničani

Post by Panzer_Daddy »

....i nema ljepseg osjecaja prekinuti glad na prozoru ili u avliji zvukom umirujceg ezana. Nakon ezana..meni licno sve utihne i sve se na sebi svojstven nacin smiri.

Smiri se i poslije eksplozije....sekund... dva,tri... a zatim se uz mjesavinu dezorijentiranosti sa uzasnim zujanjem u usima zacuje onaj prodorni zvuk ljudskoga urlika. Lupanje srca,strah,sok... Da ne idem u detalje sta su oci vidjele. Mene top podsjeca na sve lose kao sto je i sam po svojoj prirodi los,zao i destruktivan.

Postratna turbo krkanska posla.....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#33413 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#33414 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Panzer_Daddy wrote:....i nema ljepseg osjecaja prekinuti glad na prozoru ili u avliji zvukom umirujceg ezana. Nakon ezana..meni licno sve utihne i sve se na sebi svojstven nacin smiri.

Smiri se i poslije eksplozije....sekund... dva,tri... a zatim se uz mjesavinu dezorijentiranosti sa uzasnim zujanjem u usima zacuje onaj prodorni zvuk ljudskoga urlika. Lupanje srca,strah,sok... Da ne idem u detalje sta su oci vidjele. Mene top podsjeca na sve lose kao sto je i sam po svojoj prirodi los,zao i destruktivan.

Postratna turbo krkanska posla.....

:thumbup:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#33415 Re: Zeničani

Post by Tempo »

channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#33416 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Tempo wrote:
channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.
Moguce, ali ti je tako.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#33417 Re: Zeničani

Post by giannibelif »

Top je imao svrhu obavještavanja šire populacije da je došlo vrijeme iftara, jer nije postojao razglas na džamija osim mujezina koji je koristio sopstveni glas i naravno da nije mogao doprijeti bas daleko.Ja nisam musliman, studirao sam i živio u nekoliko država i osjećao sam svaki put kada dođem na odmor i na kraju kući da sam se vratio u svoje upravo kada čujem poziv na namaz,jer je taj specifični zvuk upravo dio identiteta naroda u BIH, priznao to sebi neko ili ne, barem u sredinama koje nisu vjerski homogene.Evo baš na jednom iftaru medju društvom kruži komentar da ga oni ne uzimaju kao orijentir za dolazak vremena iftara već čekaju ezan.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#33418 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

jesam pozelio da pukne top
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#33419 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Top je nekada imao svoju namjenu bas kao i ljudi koji su isli od kuce do kuce i budili ljude na sehur udarajuci u serpe ili sta ti ja znam vec. Danas, to (ako se iskoristi na normalan nacin) moze da posluzi kao neka vrsta turisticke atrakcije i ozivljavanja neke tradicije, jer nema drugu vrijednost. Kandilji, vaktije, satovi, razno razne aplikacije sve to danas odradjuju bez problema. Pucanj topa na kraju dana mi nije toliko los/bucan da bi se opravdala ovolika buna. Imamo mi puno gorih stvari u avliji. Meni vise smeta ono smece sto je ponovo po citavim Smetovima i sto nismo sposobni da dovedemo sebe u red sa smecem a ni firme koje bi se trebale baviti tim pitanjima. Al' eto to sam samo ja.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#33420 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ma vecina tako razmislja. Razumijem one sto su se prepali prvi dan, a da nisu znali da ce se to desiti, ali sad se vec zna kad ce opaliti :D i gotovo.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#33421 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Još malo.... :igrac:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#33422 Re: Zeničani

Post by Tempo »

channel10 wrote:
Tempo wrote:
channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.
Moguce, ali ti je tako.
nije, nego je krkanski i zadrto.
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#33423 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Sta li radi Shisha ministar sa ovolikim padavinama? Dovi?
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#33424 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Gdje se moze prijaviti za traktore nakon poplava?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#33425 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:Gdje se moze prijaviti za traktore nakon poplava?
:lol:
Post Reply