Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83456
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#33401 Re: Zeničani
Ko je Hana i zasto ne znam nista o njoj?
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#33402 Re: Zeničani
_BataZiv_0809 wrote:Ko je Hana i zasto ne znam nista o njoj?
dinova kurava sa konjskom glavom.
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#33403 Re: Zeničani
_BataZiv_0809 wrote:Tesanj i Travnik nam i jesu mjera koliko vidim.
Ovdje najmanje od tebe ocekujem komentare ovakvog tipa. Eto neka je Zenica nekom mjera...
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83456
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#33404 Re: Zeničani
Aha e onda nista. Otkud ona u ovoj prici?Tempo wrote:
dinova kurava sa konjskom glavom.
Ne kontamclio_dci120 wrote:
Ovdje najmanje od tebe ocekujem komentare ovakvog tipa. Eto neka je Zenica nekom mjera...
- Atego
- Posts: 816
- Joined: 21/02/2018 19:38
#33405 Re: Zeničani
Pogle zadnju stranicu na "slicici dana"_BataZiv_0809 wrote:Aha e onda nista. Otkud ona u ovoj prici?Tempo wrote:
dinova kurava sa konjskom glavom.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#33407 Re: Zeničani
Ja bas dosao da pitam jel puklo 
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#33409 Re: Zeničani
napuni ga bilal pravo
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#33410 Re: Zeničani
da li se meni cini da Mittal zadnjih dana radi manjim intenzitetom?
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#33411 Re: Zeničani
Udruženje poslodavaca ZDK: Zašto se koči privredni razvoj Zenice?
Dok je u fokusu javnosti borba za razvoj privrede u cijeloj Bosni i Hercegovini, kao i za zapošljavanje mladih ljudi, kako od strane privrednika, tako i od strane međunarodne zajednice, koja kroz agendu i razne programe pomoći, u najvećem gradu Zeničko-dobojskog kantona, u Gradu Zenici evidentne su nažalost suprotne aktivnosti, navodi se u dopisu Udruženja poslodavaca ZDK upućenom vodećim ljudima ZDK i Grada Zenice, te političkim subjektima.
Naime, razne opstrukcije, koje su nama privrednicima potpuno neshvatljive se sprovode, i potpuno je nejasno zbog čega se dovodimo u ovako nezavidnu situaciju u odnosu na kolege iz ostalih gradova Bosne i Hercegovine, pišu iz UP ZDK:
Kao glavni argumenti ove naše nezavidne pozicije ističu se sljedeći i najveći problemi:
– kao prvo, neusvajanjem urbanističkog plana koji se čeka u ZDK, već duže od dvije godine ne postoji mogućnost gradnje, čime se nanosi direktna šteta svim stanovnicima našeg kantona. Mnoštvo je neriješenih predmeta, neizdatih građevinskih dozvola, što uveliko usporava privredni razvoj naše zajednice. Građani i privrednici nažalost ispaštaju i čekaju, prema našem mišljenju perfidnu stvar predug vremenski period što ljudima koji zapošljavaju-nama privrednicima je potpuno neshvatljivo. Pojedinci iz državnih institucija zbog vlastite sujete prema nekome dozvoljavaju da tako važan dokument bespotrebno čeka u proceduri usvajanja u ZDK.
Da stvar bude još gora, ni poljoprivrednici, ljudi koji na najteži način zarađuju svoj hljeb, ne mogu dobiti osnovnu mogućnost – priključenja električne energije na svoj objekat, zbog činjenice da pored urbanističke moraju imati i građevinsku dozvolu, što predstavlja zaista veliki problem svim ljudima koji privređuju na ovaj način.
U susjednim općinama Grada Zenice, zemljište se prodaje po jednu konvertibilnu marku, ne postoji obaveza plaćanja gradskih/općinskih komunalnih taksi (kgz, kn i naknada za uređenje), iako ove obaveze postoje one su svedene na simboličan iznos, ili se pak manifestuju vraćanjem kroz infrastrukturu, asfaltiranje, dovođenje elektro ili mašinskih instalacija.
Suočeni sa ovim problemima, možemo zaključiti da nije nikakvo iznenađenje zbog čega se svugdje više ulaže i gradi u našem okruženju, a najveći grad, ujedno i sjedište kantona nažalost stagnira i zaostaje.
Privrednici koji egzistiraju u Gradu Zenici, suočeni sa ovakvim problemima polako odlaze iz ovog Grada, pri čemu možemo spomenuti primjer „Cimosa“, kao i mnogih drugih.
Nažalost najteža posljedica jeste odlazak mladih ljudi, koji odlaze, što nije nikakvo čudo s obzirom da nemaju osnovnog uvjeta za vođenje normalnog života – vlastitog radnog mjesta, poručuju iz Udruženja poslodavaca ZDK.
Dok je u fokusu javnosti borba za razvoj privrede u cijeloj Bosni i Hercegovini, kao i za zapošljavanje mladih ljudi, kako od strane privrednika, tako i od strane međunarodne zajednice, koja kroz agendu i razne programe pomoći, u najvećem gradu Zeničko-dobojskog kantona, u Gradu Zenici evidentne su nažalost suprotne aktivnosti, navodi se u dopisu Udruženja poslodavaca ZDK upućenom vodećim ljudima ZDK i Grada Zenice, te političkim subjektima.
Naime, razne opstrukcije, koje su nama privrednicima potpuno neshvatljive se sprovode, i potpuno je nejasno zbog čega se dovodimo u ovako nezavidnu situaciju u odnosu na kolege iz ostalih gradova Bosne i Hercegovine, pišu iz UP ZDK:
Kao glavni argumenti ove naše nezavidne pozicije ističu se sljedeći i najveći problemi:
– kao prvo, neusvajanjem urbanističkog plana koji se čeka u ZDK, već duže od dvije godine ne postoji mogućnost gradnje, čime se nanosi direktna šteta svim stanovnicima našeg kantona. Mnoštvo je neriješenih predmeta, neizdatih građevinskih dozvola, što uveliko usporava privredni razvoj naše zajednice. Građani i privrednici nažalost ispaštaju i čekaju, prema našem mišljenju perfidnu stvar predug vremenski period što ljudima koji zapošljavaju-nama privrednicima je potpuno neshvatljivo. Pojedinci iz državnih institucija zbog vlastite sujete prema nekome dozvoljavaju da tako važan dokument bespotrebno čeka u proceduri usvajanja u ZDK.
Da stvar bude još gora, ni poljoprivrednici, ljudi koji na najteži način zarađuju svoj hljeb, ne mogu dobiti osnovnu mogućnost – priključenja električne energije na svoj objekat, zbog činjenice da pored urbanističke moraju imati i građevinsku dozvolu, što predstavlja zaista veliki problem svim ljudima koji privređuju na ovaj način.
U susjednim općinama Grada Zenice, zemljište se prodaje po jednu konvertibilnu marku, ne postoji obaveza plaćanja gradskih/općinskih komunalnih taksi (kgz, kn i naknada za uređenje), iako ove obaveze postoje one su svedene na simboličan iznos, ili se pak manifestuju vraćanjem kroz infrastrukturu, asfaltiranje, dovođenje elektro ili mašinskih instalacija.
Suočeni sa ovim problemima, možemo zaključiti da nije nikakvo iznenađenje zbog čega se svugdje više ulaže i gradi u našem okruženju, a najveći grad, ujedno i sjedište kantona nažalost stagnira i zaostaje.
Privrednici koji egzistiraju u Gradu Zenici, suočeni sa ovakvim problemima polako odlaze iz ovog Grada, pri čemu možemo spomenuti primjer „Cimosa“, kao i mnogih drugih.
Nažalost najteža posljedica jeste odlazak mladih ljudi, koji odlaze, što nije nikakvo čudo s obzirom da nemaju osnovnog uvjeta za vođenje normalnog života – vlastitog radnog mjesta, poručuju iz Udruženja poslodavaca ZDK.
- Panzer_Daddy
- Posts: 240
- Joined: 07/09/2013 08:08
- Location: na vrhu me(n)talne kupole
#33412 Re: Zeničani
....i nema ljepseg osjecaja prekinuti glad na prozoru ili u avliji zvukom umirujceg ezana. Nakon ezana..meni licno sve utihne i sve se na sebi svojstven nacin smiri.
Smiri se i poslije eksplozije....sekund... dva,tri... a zatim se uz mjesavinu dezorijentiranosti sa uzasnim zujanjem u usima zacuje onaj prodorni zvuk ljudskoga urlika. Lupanje srca,strah,sok... Da ne idem u detalje sta su oci vidjele. Mene top podsjeca na sve lose kao sto je i sam po svojoj prirodi los,zao i destruktivan.
Postratna turbo krkanska posla.....
Smiri se i poslije eksplozije....sekund... dva,tri... a zatim se uz mjesavinu dezorijentiranosti sa uzasnim zujanjem u usima zacuje onaj prodorni zvuk ljudskoga urlika. Lupanje srca,strah,sok... Da ne idem u detalje sta su oci vidjele. Mene top podsjeca na sve lose kao sto je i sam po svojoj prirodi los,zao i destruktivan.
Postratna turbo krkanska posla.....
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#33413 Re: Zeničani
Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#33414 Re: Zeničani
Panzer_Daddy wrote:....i nema ljepseg osjecaja prekinuti glad na prozoru ili u avliji zvukom umirujceg ezana. Nakon ezana..meni licno sve utihne i sve se na sebi svojstven nacin smiri.
Smiri se i poslije eksplozije....sekund... dva,tri... a zatim se uz mjesavinu dezorijentiranosti sa uzasnim zujanjem u usima zacuje onaj prodorni zvuk ljudskoga urlika. Lupanje srca,strah,sok... Da ne idem u detalje sta su oci vidjele. Mene top podsjeca na sve lose kao sto je i sam po svojoj prirodi los,zao i destruktivan.
Postratna turbo krkanska posla.....
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#33415 Re: Zeničani
ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#33416 Re: Zeničani
Moguce, ali ti je tako.Tempo wrote:ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
-
giannibelif
- Posts: 2524
- Joined: 28/01/2017 22:11
#33417 Re: Zeničani
Top je imao svrhu obavještavanja šire populacije da je došlo vrijeme iftara, jer nije postojao razglas na džamija osim mujezina koji je koristio sopstveni glas i naravno da nije mogao doprijeti bas daleko.Ja nisam musliman, studirao sam i živio u nekoliko država i osjećao sam svaki put kada dođem na odmor i na kraju kući da sam se vratio u svoje upravo kada čujem poziv na namaz,jer je taj specifični zvuk upravo dio identiteta naroda u BIH, priznao to sebi neko ili ne, barem u sredinama koje nisu vjerski homogene.Evo baš na jednom iftaru medju društvom kruži komentar da ga oni ne uzimaju kao orijentir za dolazak vremena iftara već čekaju ezan.
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#33418 Re: Zeničani
jesam pozelio da pukne top
- Ja_Ja
- Posts: 2829
- Joined: 07/03/2006 06:59
- Location: tamo daleko...
#33419 Re: Zeničani
Top je nekada imao svoju namjenu bas kao i ljudi koji su isli od kuce do kuce i budili ljude na sehur udarajuci u serpe ili sta ti ja znam vec. Danas, to (ako se iskoristi na normalan nacin) moze da posluzi kao neka vrsta turisticke atrakcije i ozivljavanja neke tradicije, jer nema drugu vrijednost. Kandilji, vaktije, satovi, razno razne aplikacije sve to danas odradjuju bez problema. Pucanj topa na kraju dana mi nije toliko los/bucan da bi se opravdala ovolika buna. Imamo mi puno gorih stvari u avliji. Meni vise smeta ono smece sto je ponovo po citavim Smetovima i sto nismo sposobni da dovedemo sebe u red sa smecem a ni firme koje bi se trebale baviti tim pitanjima. Al' eto to sam samo ja.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#33420 Re: Zeničani
Ma vecina tako razmislja. Razumijem one sto su se prepali prvi dan, a da nisu znali da ce se to desiti, ali sad se vec zna kad ce opaliti
i gotovo.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#33422 Re: Zeničani
nije, nego je krkanski i zadrto.channel10 wrote:Moguce, ali ti je tako.Tempo wrote:ti sigurno nisi bio najbolji ucenik u razredu.channel10 wrote:Kako krkanska posla kad se top koristio u ove svrhe prije drugog svjetskog rata?! #samokazem
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#33423 Re: Zeničani
Sta li radi Shisha ministar sa ovolikim padavinama? Dovi?
- Casual's
- Posts: 6723
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#33424 Re: Zeničani
Gdje se moze prijaviti za traktore nakon poplava?
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#33425 Re: Zeničani
Casual's wrote:Gdje se moze prijaviti za traktore nakon poplava?
