Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3326 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Ja sam mislila recimo na sjeme špinata, cvekle, rokve, jer je pakovanje prilično veliko, pa ne upotrijebim sve.
Uvijek mi ostane sjemena za neku sljedeću godinu.
Meni npr. 3 godine nije nicao peršun, ali ne znam je li u pitanju sjeme ili sam ja nešto pogrešno radila tj. da je bila presuha ili prevlažna zemlja. Tek prošle godine mi je sjetva ponovo uspjela.
platinum1991
Posts: 14
Joined: 09/04/2011 13:20

#3327 Re: Bášča

Post by platinum1991 »

Zanima me me ova folija što su neki od vas koristili, gdje je mogu najlakše nabaviti da li u svim poljoprivrednim apotekama ili ??? i kako se kreću cijene?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3328 Re: Bášča

Post by kerima1 »

meni isto ne nicu od Mu"mina sjeme ljutaca.moze biti da sam prezaljevala ili ..
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3329 Re: Bášča

Post by Senći »

platinum1991 wrote:Zanima me me ova folija što su neki od vas koristili, gdje je mogu najlakše nabaviti da li u svim poljoprivrednim apotekama ili ??? i kako se kreću cijene?
Foliju imaju sve bolje snadbjevene poljoprivredne apoteke cijena je 7.50 KM. po kilogramu, a neznam tačno koliko kvdrata dođe u 1 kg. gdje budeš kupovo znaju oni.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3330 Re: Bášča

Post by Senći »

Mu'min wrote:
CvjetnaOaza wrote:Obično piše do kad je klijavost sjemena zagarantovana, a u suštini je to obično duže nego što piše.
Obično kraće traje nego što pišu jer varaju 100km/h. :(
Ja uvjek ostavljam sjemena od paprike, paradajza, tikve, luka, itd. Osim što sam sada kupio novosadski jabučar da vidim kakav je, jeli kao ovaj naš domaći jabučar.

Evo kako proizvodim svoj luk:

Image

A evo kako taj ciklus ide:

Image
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3331 Re: Bášča

Post by flag »

Senći wrote: Evo kako proizvodim svoj luk:
A evo kako taj ciklus ide:

Image
Haj` ti Senći Bog ti dao :), detaljnije pojasni ciklus proizvodnje vlastitog luka!? Ovo me stvarno zanima.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3332 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Nekad su u Bosni svi (ili skoro svi) sijali luk i imali svoj sijanac. Sad ga malo ko sije, svi kupuju luk za sadnju.
Ja sam prošle godine sakupila sjeme, pa ću i ja ove godine zatvoriti krug "proizvodnje".
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3333 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Flag Senćijeva slika ti sve govori. Svake godine siješ sjeme luka da dobiješ sijanac (mali luk), sadiš sijanac da dobiješ luk za upotrebu (veliki) i sadiš taj veliki da dobiješ sjeme.
platinum1991
Posts: 14
Joined: 09/04/2011 13:20

#3334 Re: Bášča

Post by platinum1991 »

Mislim da se može dobiti iz sjemena velika glavica luka samo se sjeme mora posijati u saksije krajem januara ili u februaru i onda se takav mladi luk presadi na otvoreno kad vrijeme pude pogodno.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3337 Re: Bášča

Post by Senći »

platinum1991 wrote:Mislim da se može dobiti iz sjemena velika glavica luka samo se sjeme mora posijati u saksije krajem januara ili u februaru i onda se takav mladi luk presadi na otvoreno kad vrijeme pude pogodno.
Sijanjem u saksije bi u najboljem slučaju dobio ovaj lijevi luk (mi ga zovemo izborak), a nikako ovaj desni luk (koji mi zovemo kapula) izborak izaberemo iz sitnog i taj sadimo da dobijemo zeleni luk.

Image
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3338 Re: Bášča

Post by Senći »

flag wrote:Haj` ti Senći Bog ti dao :), detaljnije pojasni ciklus proizvodnje vlastitog luka!? Ovo me stvarno zanima.
Evo oaza ti je dobro objasnila, a znam zanimaju te i detalji, pa ću ti pokušati nekako pojasniti.
Kao prvo posadi se ovaj krupni luk da bi se dobio cvijet sa sjemenkama.
Probereš najkrupnije glavice i posadiš na razmaku cca 25cm i iz njih nikne taj cvijet sa sjemenkama, otkinuti cvijetove i sušiti na suncu kao na ovoj slici : Image zatim lagano trljaš između dlanova cvijet po cvijet da iz njega ispadne crno sjeme zvano barut. Otkloniš krupnije komade i komadiće cvijeta u stranu, a zatim u nekoj posudi lagano treskaš da se otpad odvoji na površinu a sjeme ostaje na dnu i čistiš otpad dok ti ne ostanu crne sjemenke kao na mojoj slici. Zatim se sjeme stavi u posudu svodom sve što ostane na površini vode odliješ lagano sa vodom a što je ostalo na dnu to je sjeme koje je ispravno ponovo se osuši i sije naredne godine. Da bi posijao sjeme gredica mora biti super sređena lijepo izravnana površina bez imalo grumenčića zemlje u tako pripremljenu zemlju se ravnomjerno sije sjeme i poslije toga se posipa tanki sloj suhog sitnog (prosijanog) stajskog gnojiva. Toliko za sada a ako nešto nisi shvatio i nešto ne bude jasno samo pitaj.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3339 Re: Bášča

Post by Ratarka »

svaka cast senci, objasnjenje za deset!
sad znam zasto meni nije uspjelo ni sa kupovnim sjemenom :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3340 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ratarka :lol:
Senci ja to sve znam taj proces,citam,al nemam uslova za uzgoj svega sto me zanima.zato se nasladjujem barem citajuci tu mi barem ne fali prostora :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3341 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:Ratarka :lol:
Senci ja to sve znam taj proces,citam,al nemam uslova za uzgoj svega sto me zanima.zato se nasladjujem barem citajuci tu mi barem ne fali prostora :)
vidjeces ti kad ja savladam sve ove tehnike, ima na sred dnevne luk mladi da gajim, pa sta bi da bi :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3342 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ma na krovu cemo mi razastrijet najlon i zemlju i udri :lol: :lol:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3343 Re: Bášča

Post by flag »

Kao što kaže Kerima, ni uslova ni vremena za sve ovo. Hvala ti Senći za ovaj kratki kurs. Neke detalje nisam znao, jer iz sjemena smo jednom sadili i rezultat je bio vrlo, vrlo tanak. A u međuvremenu je i google dosta pomogao. Ipak i ja nešto čeprkam - vidi moje prethodne postove. Nego, vidi sad kad anamo onaj vrtlar navali... kažeš
trljaš između dlanova cvijet po cvijet
:lol:
Inače, to je vrtlareva omiljena disciplina... hortikultura :D :mrgreen:
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3344 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Senći dobro si objasnio, a još sve dopunjeno slikama, bravo.
Vidim ja da ćeš ti nama puno toga pokazati :-D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3345 Re: Bášča

Post by Banksy »

Senći wrote: Kao prvo posadi se ovaj krupni luk da bi se dobio cvijet sa sjemenkama.
Probereš najkrupnije glavice i posadiš na razmaku cca 25cm i iz njih nikne taj cvijet sa sjemenkama, otkinuti cvijetove i sušiti na suncu kao na ovoj slici : Image zatim lagano trljaš između dlanova cvijet po cvijet da iz njega ispadne crno sjeme zvano barut. Otkloniš krupnije komade i komadiće cvijeta u stranu, a zatim u nekoj posudi lagano treskaš da se otpad odvoji na površinu a sjeme ostaje na dnu i čistiš otpad dok ti ne ostanu crne sjemenke kao na mojoj slici. Zatim se sjeme stavi u posudu svodom sve što ostane na površini vode odliješ lagano sa vodom a što je ostalo na dnu to je sjeme koje je ispravno ponovo se osuši i sije naredne godine. Da bi posijao sjeme gredica mora biti super sređena lijepo izravnana površina bez imalo grumenčića zemlje u tako pripremljenu zemlju se ravnomjerno sije sjeme i poslije toga se posipa tanki sloj suhog sitnog (prosijanog) stajskog gnojiva. Toliko za sada a ako nešto nisi shvatio i nešto ne bude jasno samo pitaj.
I mene zanima, ovo još nisam probala. U koje doba godine se ovo radi, kad ga sadiš za cvjetove, a kad u gredice siješ taj sitni? Radiš li to u plasteniku ili vani?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3346 Da li znamo surađivati?

Post by Mu'min »

Da li ste kada razmišljali da bi se udružili sa nekim?
Evo čitam ove vaše rasprave oko sjemena luka i kerimin komentar koji svakako stoji (da nema uslova za sve i svašta) pa se pitam da li je moguće da se kako udružimo.

Evo recimo da Senći uredi sjeme luka, da neko drugi sjeme paradajza, treći da uredi sjeme paprika, četvriti...
ako bi došlo do velikih razlika u vrijednosti npr. luk - paradajz sjeme, onda bi se doplatilo.

Cilj je međusobno potpomaganje i izmjena (dosta puta viška) sjemena.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3347 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Kazu mi moji i kod njih klijavost sjemenja paprika skroz slabo.moze biti da je problem u tome sto od prevelike suše paprike su naroz uzrele pa tako i sjeme nije dostiglo svoju zrelost. :cry:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3348 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Kazu mi moji i kod njih klijavost sjemenja paprika skroz slabo.moze biti da je problem u tome sto od prevelike suše paprike su naroz uzrele pa tako i sjeme nije dostiglo svoju zrelost. :cry:
Kerima kakvo sjeme su sve koristili?
Svoje, kupljeno, dobijeno kao poklon?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3349 Re: Bášča

Post by kerima1 »

kupili su paketic babura,a sijali su i kaliforn.cudo i neka ajvarka meni dala zena svog ostavljenog sjemnja.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3350 Re: Bášča

Post by safran »

Kod mene pomalo izviruju - ali ne sve sorte - posadila 1-2 marta. Paradajzi uglavnom izbili mada mi se neke sorte baš i nisu proslavile klijavošću.
Post Reply