Dozer wrote:hAZNADAR wrote:
Inteligentan covjek vidi i sumu pored drveta. Ako imas deset Bosnjaka/Bosnjaka u izvorima naspram jednog Bosanca - inteligentan covjek nema dvojbe sta je releventno. Samo mitomani izvlace konktekste kako ima pase a zanemaruju sustinu. Nije problem postirati silne spomene Bosnjaka za kraljevine i Osmanlija gdje su upravo domaci izvori kako domaci sebe vide - relevantniji od prijevoda papinih pisama. Ali to bi ovdje bio of topic. Nije zabranjeno kriticki izucavati historiju - imamo podforum za to. Ali ako cemo 'nako usput spominjati - onda vise vrijede opusi velikana poput Fine-a, Klaicke, Hadzijahica, Cirkovica, Truhelke, Jireceka, Sidaka,Sljive,.. koji su alfa i omega svih univerziteta po tom pitanju. Koji su nedvojbeno vidjeli i prepoznali Bosnjane/Bosnjake. Vise vrijede njihove rijeci i nauka negoli forumaski lov na kontekste i trazeenje igle u plastu sijena od strane isfrustriranih jugonotalgicara koji ocajnicki traze razlog za posebnu naciju - samo da se ograde od papaka i ostanu elita. To nije nauka. Kao i kolega - lupio si glupost sa Bosnjakom kao turskim nazivom - eto na turskom je kao inace sufiks "ak" poput Poljak, Bosnjak,..

Usput receno - turci su rasu domaceg brdskog konja zvali Bosancem.
Da...
Bosanac = Bosnalı; Boşnak
Mislim...sta dalje reci osim da su Bosnjaci vjerovatno jedini narod na planeti koji slavi i poistovjecuje se sa svojim skoro 500-godisnjim okupatorima...
Stokholmski sindrom, sta li...
Pozivas se na argumente i kada dobijes tus - opalis tu glupu pricu koju slusam uglavnom od srpskih mitomana.
Neznam otkud uopce Turska na ovoj temi i ta spocitavanja da se Bosnjaci poistovjecuju sa Turcima. Niti imam volje dokazivati da nije tako.
Vjernici slave 500 god islama i to je njihovo pravo. Zvanicna historija Bosnjaka se datira od Kulina bana, i samo neupucen moze tvrditi nesto drugo. Dramaticne prozivke okupatora i izdaje vjere pradedovske nisu za ove teme.
Imate istu istovjetnu sansu dokazati historijski kontinuitet bosanstva kao sto srpski mitomani imaju za srpstvo Bosne.
Svi ti vasi izdvojeni konkteksti padaju u vodu kada se sudare samo sa djelom cinjenica o Bosni i Bosnjacima. I ostaje drama, stokholmski sindromi i slicna ofucana prica.