Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#3326 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by eluna »

O'zone wrote:
Paradajz50 wrote:Ovo je valjda to Zeljezno Polje. Dovoljno pogledati prilog i vidjeti da se radi o izuzetno vrijednom selu koje je postalo uzorom u BiH. Zao mi je mnogo ljudi ali ako Bog da oni ce to sve ponovo dovesti u red.

https://www.youtube.com/watch?v=FgWWHryZbvw
:(
baš baš tuga :(
tvile
Posts: 178
Joined: 29/02/2008 20:55

#3327 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by tvile »

Eurosa wrote:Ove budale na Hayatu,docekuju zvijezde, festa se sprema...mozda pretjerujem ali stvarno ne znam kako mogu,nije mi jasno :sad:
Ovo može samo na brdovitom Balkanu pogotovo u Bosni! Dok vani kada se ovako nešto negdje desi, traju emisije 24 sata dnevno i to uživo na svim mogućim televizijama pogotovo državnim kod nas se slušaju i puštaju cajke...ma nema nama napretka!
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#3328 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:07, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66028
Joined: 03/08/2010 19:04

#3329 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Magistralni put M-17 Sarajevo - Zenica je konačno prohodan kod Nemile, javlja reporter Anadolu Agency koji se trenutno nalazi u Nemili.

Vozila hitne pomoći i policije konstantno voze lokalno stanovništvo prema Zenici. Nešto poslije 11:30 sati spašena je i trudnica koja se nalazila u kući u blizini odrona.

Reporteri AA su prošli s druge strane odrona i ušli u Nemilu gdje su zatekli katastrofalnu situaciju. Članovi rafting timova s čamcima pokušavaju spasiti ljude u Nemili, koji su ugroženi zbog poplava.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51298
Joined: 29/06/2011 23:39

#3330 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

jastuk1 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ali kakav je ono "strucnjak" u TVSA dnevniku u Hendekusi??? ajme, sta naprica covjek, a nista rekao nije.

Pita ga lijepo reporterka, koji dijelovi Sarajeva mogu biti potencijalna klizista, on razvezao pricu o selekciji zemljista, ovo ono, nista konkretno da kaze. Pa reci jebote, Pofalici, ulica ta i ta, Breka ulica ta i ta, nabroj par, da znamo.

A ne da nagadjamo. Bitno da su oni "ispitivali zemljiste".

Evo spomenuse Vares na BHT, ko da nas citaju.
Niisam to gledao ali tlo jeste jako raznoliko na teriroriji Sarajeva. Trebević i sve što se naslanja na Trebević - generalno ta strana u tlu ima puno više stijena, pa je samim tim i otpornija na klizišta u odnosu na ove djelove prema Humu i Vogošći.

p.s. BN TV prikazala nove snimke iz vozila koje je kružilo potopljenim ulicama - ima negdje oko pola metra do metar vode u centru Bijeljine.
Ok to, ali lik kaze "ne mozemo reci za jedno podrucje da je trusno, to je selektivno, pojedinacno, znate, ne mozemo, znate, mi ne mozemo" i tako.

Kontam ja njega, u Pofalicima je mozda trusna jedna ulica, druga nije, ali bar reci koji su dijelovi najugorzeniji. Opet pada, nedaj Boze odrona u Sarajevu, tu bez mrtvih nebi proslo.
omar little
Posts: 17430
Joined: 14/03/2008 21:14

#3331 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

jastuk1 wrote:
p.s. BN TV prikazala nove snimke iz vozila koje je kružilo potopljenim ulicama - ima negdje oko pola metra do metar vode u centru Bijeljine.
gdje u centru? znas li bijeljinu imalo? jel ono kod opstine? dajdza mi tamo blizu :(
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66028
Joined: 03/08/2010 19:04

#3332 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Not My Idea wrote:ljudi dragi,sta vise ove hitne voze :|

po bulevaru hitna prodje svakih par minuta


vjerovatno ove ljude iz maglaja i nemile
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#3333 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by hladan.preminger »

agnostic_front wrote:Kako je gore u Krajini, Sanski Most je loše je li? Bihać, Krupa, Otoka, koja su još mjesta na rijekama?
Sanski Most i Ključ prilično loše. Ostalo je OK za sada.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3334 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Nije samo kod nas. Isti smo mi mentalitet
Trgovci iskorištavaju muku naroda, dižu cijene vode i čizama

Prema informacijama koje kruže na društvenim mrežama, u radnjama u Valjevu su cijene čizama sa 1.700 skočile na 3.200 dinara, dok je cijena galona vode u Loznici sa 60 skočila na 160 dinara.
Izvor: Blic Danas u 15:16 h


Privredna komora Srbije (PKS) je danas apelovala na sve privredne subjekte i učesnike na tržištu da se u uslovima vanredne situacije zbog poplava ponašaju odgovorno i solidarišu sa ugroženima, piše Blic.

Od trgovaca je PKS zatražila da ne podižu cijene u vrijeme najveće elementarne nepogode koja je pogodila Srbiju, već da pomognu u teškoj situaciji, u skladu sa mogućnostima.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#3335 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jastuk1 »

tvile wrote:
Eurosa wrote:Ove budale na Hayatu,docekuju zvijezde, festa se sprema...mozda pretjerujem ali stvarno ne znam kako mogu,nije mi jasno :sad:
Ovo može samo na brdovitom Balkanu pogotovo u Bosni! Dok vani kada se ovako nešto negdje desi, traju emisije 24 sata dnevno i to uživo na svim mogućim televizijama pogotovo državnim kod nas se slušaju i puštaju cajke...ma nema nama napretka!
Zaista grozno. Šta bi im bilo da su to pomjerili za naredni petak???? Tad bi čak takva "priredba" bila dobrodošla da podiže moral. A sad to organizovat dok se stanje katarstofe još odvija. :oops: Fakat fakini. Fuj. Kome je sad to bilo kakve pjesme... Unbilivabl.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#3336 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Casual's »

Pricajte sta hocete,ali ja se osjecam ponosno sto sam stanovnik Zenice...nevjerovatna solidarnost ovdje postoji...
Paradajz50
Posts: 29
Joined: 16/05/2014 18:47

#3337 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Paradajz50 »

Ako se nevaram danas sam negdje na TV cuo da je steta od poplava 2010 bila nekih 230 000 000KM. Ako da, onda mene strah i pomisliti na stete od ove poplave...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3338 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Pod vodom pola Srpca, muškarac nestao u talasima
Objavljeno: 16.05.2014. - 19:41
Obilne kiše koje padaju već nekoliko dana prouzrokovale su poplave koje se ne pamte na podrčju opštine Srbac, a prošireni krizni štab Civilne zaštite, na čelu sa načelnikom Dragom Ćirićem, danas je proglasio vanredno stanje
Autor: Srbac-rs
Veličina slova: a a a

Gotovo polovina sela je pod vodom, ugroženo je na stotine domaćinstava, a jedno lice u Martincu je nestalo i postoje osnovane sumnje da se utopilo, piše Srbac – rs.



Radi se o 65-ogodišnjem Tihomiru Pandži koji je sa mještaninom Draganom Martićem krenuo čamcem da odnese pomoć najugroženijim domaćinstvima i tada su naišli na vrtlog koji ih je prevrnuo. Martić je uspio da se zakači za jedno drvo odakle su ga izvukli pripadnici Policijske stanice iz Srpca dok je Pandža nestao u talasima.



Već nekoliko časova se za njim traga, ali se pretpostavlja da se najvjerovatnije utopio, što bi bila tek druga žrtva najnovijih poplava u Republici Srpskoj, nakon što se jedno lice utopilo u Dvorovima kod Bijeljine.



Saznaje se da Tihomir Pandža ima stalni boravak u Sloveniji a u rodni kraj je stigao da proslavi đurđevdanske praznike.

U srbačkoj opštini trenutno je pod vodom oko dvije hiljade hektara zemljišta, blokirano je 230 kuća ,a evakuisano čamcima oko 25 porodica.



Najteža situacija je u Kukuljama i Liliću gdje se izlio Vrbas i blokirao nekoliko desetina kuća koje su ostale potpuno odsječene od svijeta.

Brojni mještani nadljudskim naporima postavljaju vreće sa pijeskom kako se voda ne bi prelila na drugu stranu nasipa a angažovano je nekoliko čamaca koji najugroženijem stanovništvu dostavljaju hranu i vodu.



„Za svoje 72 godine života ne pamtim ovakve poplave a do sada sam ih proživio najmanje 30. Uništeni su mi usjevi na 40 hektara zemljišta i ovo je zaista prava katastrofa“, kaže jedan od najstarijih mještana Kukulja, Dragoljub Drinić.



U Razboju je voda poplavila nekoliko kuća , kao i seosko groblje i osnovnu školu u koju je djelimično ušla voda a angažovani su kamioni sa pijeskom i brojni mještani koji postavljaju barikade i pokušavaju spriječiti još veću štetu.



Voda je poplavila i nebranjeni dio Gaja i Bajinaca gdje je pod vodom seosko groblje i pravoslavni hram .

Izuzetno teška situacija je u Prijebljezima gdje pripadnici Civilne zaštite i građani postavljaju vreće sa pijeskom i zemljom u dužini od oko 400 metara i tako brane prelezak vode i probijanje nasipa.



Dramatična situacija je u Starom Martincu i Nožičkom gdje je nekoliko porodica zarobljeno pod vodom i pruža im se pomoć. Bujične vode su poplavile lokalne puteve prema Srđevićima i Ćukalima a poplavljena su i brojna domaćinstva i parcele u Dvorinama i Poveliču, koji nakon svega desetak dana od prethodnih poplava, proživljavaju novu agoniju. Mještani Dvorina zbog nabujale rječice Povelič užurbano učvršćuju nasipe oko ove rijeke ali se ona izlila na više mjesta i plavi sve pred sobom.



Na terenu se nalazi nekoliko čamaca Policijske stanice i Civilne zaštite koji pomažu najugroženijem stanovništvu a svi oni kojima je potrebna hitna evakuacija i pomoć mogu kontaktirati Krizni štab opštine na brojeve telefona 745-640 i 745-650.



Civilna zaštita neprestano dostavlja čizme, hranu i vodu najugroženijima a angažovani su i pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice, Komunalca, Vodovoda, Elektroditribucije, Policijske stanice, Crvenog krsta i Doma zdravlja.



Na terenu je od juče i načelnik opštine i komandant Štaba Civilne zaštite, Drago Ćirić koji je cijelu noć proveo na najugroženijim podurčjima a tokom današnjeg dana sa Civilnom zaštitom je obišao sva ugrožena sela i dostavljao neophodnu pomoć u vidu vreća za pijesak, hrane, vode i slično, te neprestano koordinisao radom Kriznog štaba i usmjeravao dežurne ekipe na najugroženija područja.

On se zahvalio opštini Gradiška koja je poslala pomoć u vidu 30 ljudi i 10 pari ribarskih čizama.



Za sada su prometni svi putevi od laktaške, gradiške i derventske opštine prema Srpcu a u ovim trenucima ne postoji opasnost od poplava u užem gradskom jezgru.



Primjetno je povećanje vodostaja Save zbog čega građani priobalnog područja strahuju od izlivanja ove rijeke i pred njima je sasvim sigurno besana noć.

Načelnik opštine Drago Ćirić je zatražio od fizičkih i pravnih lica da stave na raspolaganje sva materijalna i tehnička sredstva za provođenje akcije spašavanja građana i njihove imovine.

U stalnom zasjedanju je Krizni štab koji će biti dežuran u zgradi opštine 24 časa dnevno.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66028
Joined: 03/08/2010 19:04

#3339 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Rob_Atl wrote:Raja iz Zenice se skupila i krenula da vadi ljude iz topcic polja

Image

Image


:thumbup:
User avatar
dog_killer
Posts: 326
Joined: 05/02/2014 22:56

#3340 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dog_killer »

najbolje bi bilo poslije svega ovoga sazvati neku međunarodnu donatorsku konferenciju .
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#3341 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Teufik »

U Vrbasu se neko utopio....sad javise na FTV. :(
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#3342 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Zovem se Zelena »

Broje se žrtve. Nažalost... :-(
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66028
Joined: 03/08/2010 19:04

#3343 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Casual's wrote:Pricajte sta hocete,ali ja se osjecam ponosno sto sam stanovnik Zenice...nevjerovatna solidarnost ovdje postoji...


ja da imam para sad bi goriva nasuo i pravac nemila,ako ko ide u tom pravcu nek mi se javi
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#3344 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jastuk1 »

omar little wrote:
jastuk1 wrote:
p.s. BN TV prikazala nove snimke iz vozila koje je kružilo potopljenim ulicama - ima negdje oko pola metra do metar vode u centru Bijeljine.
gdje u centru? znas li bijeljinu imalo? jel ono kod opstine? dajdza mi tamo blizu :(
Malčice znam Bijeljinu.

Na slikama koje su prikazali čini se da je dio kod opštine još bio OK, a kako se ide od opštine pa kroz onaj centralni betonirani dio, već ima vode i pored džamije i sve više kako se odmiče dalje od opštine. Izgleda da je taj dio Bijeljine baš nizak. Inače, nadaju se da neće dalje rasti jer se Drina povlači, ali je problem Janja koja je navodno probila neke nasipe, pa zato ide ka Bijeljini...
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#3345 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by MOSALJOZE »

Teufik wrote:U Vrbasu se neko utopio....sad javise na FTV. :(
A jebem mu do prije 4-5 sati niko,sad već 5-10 ljudi
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3346 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

emirolini
Posts: 3839
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#3347 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by emirolini »

Na ulicama Zivinica

Image
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3348 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Hajvan »

Javno preduzeće Autoceste FBiH obavještava sve vozače koji organizovano prevoze pomoć za građane u ugroženim područijima Bosne i Hercegovine da je korištenje autoceste A1 besplatno.

Potrebno je da se organizatori koji prevoze pomoć najave vođama smjene na naplatnim mjestima.

Za više informacija na raspolaganju je i besplatan info telefon 080 02 03 06 .

Image
http://www.jpautoceste.ba/2014051610...e-autoceste-a1
Last edited by Hajvan on 16/05/2014 20:13, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3349 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

U Maglaj stiže pet tona hrane iz Krajine, uskoro kamioni pomoći iz Njemačke i Austrije
Piše: Redakcija
Objavljeno: 16.05.2014 - 19:07
maglaj-bihac1

Izvor: avaz

Danas oko 13 sati iz Bihaća je krenuo konvoj pomoći za ugroženo stanovništvo općine Maglaj. Akciju su pokrenuli Šefik Smlatić, bivši ministar policije Unsko-sankog kantona i Halil Bajramović, bihaćki poduzetnik i nosilac priznanja “Zlatni ljiljan”,a pridružili su im se nesebično brojni krajiški poduzetnici.Prema Maglaju, kako smo obaviješteni ide konvoj sa pet tona hrane i pitke vode te oprema za ispumpavanje vode i profesionalni čamci sa skiperima.
Humanu akciju podržala je Općina BIhać, firme “Radputevi”, Hotel “Sedra” , Rent-a-Car Begović, Čavkunović, SMM Turija , Sirovina komerc, Turbotrade, Elektrometal te tri rafting agencije -Una Kiro Rafting, Sport Bijeli i Cazin Raft.
- Rafting agencije šalju 11 čamaca sa punom opremom i 11 profesionalnh skipera koji će biti na usluzi stanovništvu Maglaja dok to bude neophodno-kazao nam je Šefik Smlatić. Kada je riječ o opremi za ispumpavanje vode, firma “Radputevi” poslala je četiri vodene pumpe od kojih jedna izbacuje 4,5 kubika vode u minuti, a sa pumpama na kamionu stiže i agregat za struju snage 40 kilovata.U trenutku dok pišemo ovaj tekst konvoj se nalazi u blizini Jajca,a dolazak u Maglaj očekuje se oko 19 sati.

Novčani prilozi

Zbog velikog broja poziva ljudi iz inostranstva koji žele donirati novac, a kako CPCD nije organizacija humanitarnog karaktera i nema poseban transakcijski račun za ove svrhe, obavještavamo vas da uplate možete vršiti na sljedeći način:

Uplate iz inostranstvu na devizni račun Otvorene mreže otvoren kod SBERBANK BH d.d. Sarajevo , i to broj:030120-220918, IBAN: BA39 1401010022091880
SWIFT: VBSABA22, svrha CPCD akcija za poplavljena područja.Inače, Sve informacije vezane za pomenutu akciju CPCD možete dobiti pozivom na broj 033 611 798; 033 611 834 i 033 644 810

S obzirom na vandredno stanje u BiH, NVO Otvorena mreža odlučila je napraviti akciju za prikupljanje hrane i ostalih potrebnih stvari (lijekovi, higijenskih potrepština, odjeće i sl.) te pomoći građanima Maglaja. Sutra ekipa Otvorena mreža kreće prema Maglaju kako bi im dostavila sva prikupljena sredstva.

Ovim putem apelujemo na sve odgovorne građane da hranu i ostala stvari potrebne građanima Maglaja, dostave u prostorije OTVORENE MREŽE ulica Hamdije Čemerlića 21 kontakt telefon 033/664- 403 ili u prostorije Radija OTVORENE MREŽE I City Radija Sarajevo 033/727- 000.
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#3350 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by zalizani »

Pomoc iz Luxemburga :thumbup:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Post Reply