GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
- Cholina_Lokica
- Posts: 11119
- Joined: 20/10/2008 23:16
- Location: ...
#3301 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Prvo je bilo eto hoce centrotrans samo glavne linije, sto ne uzmu ove padinske, evo sad hoce padinske, e ne moze ni to, a to sto ni gras dosta je tih linija samovoljno iskljucio nikom nista, mamu im spomenem
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#3302 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Jeste, ali je direktor Kadić naprasno podnio ostavku, navodno - pod pritiskom sindikata GRAS-a, a niko osim njega nije imao mandat na potpis takvog nekakvog sporazuma sa Cts-omO'zone wrote:Zar nije Centro trebao preuzeti linije sa lijeve strane Miljacke od 01.09.?
- _Saša_
- Posts: 149
- Joined: 09/07/2012 09:49
#3303 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
http://www.klix.ba/vijesti/bih/stotinja ... /120910092
Opet prijete da nece voziti ako Centrotrans udje u gradski prevoz.
Ne mogu da shvatim da privatnoj firmi ne treba poticaj da bude konkurentan a drzavnoj (koja ionako ima razne povlastice od monopola na vozne linije itd) trebas svaki 6 mjeseci uplatiti 20 miliona!
Opet prijete da nece voziti ako Centrotrans udje u gradski prevoz.
Ko treba da dovede GRAS u situaciju da bude konkurentan? Vjerovatno uprava GRAS-a! Pa sto protestujete pred vladom? Protestujete pred upravom.Želimo da se GRAS dovede u situaciju da bude konkurentan, a onda neka se usvoji zakon i objavi tender za sve linije kako bismo i mi mogli ravnopravno konkurisati.
Ne mogu da shvatim da privatnoj firmi ne treba poticaj da bude konkurentan a drzavnoj (koja ionako ima razne povlastice od monopola na vozne linije itd) trebas svaki 6 mjeseci uplatiti 20 miliona!
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3304 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Logicno je da upravu neke firme/kompanije postavlja vlasnik(ili u BiH vladaju neka druga pravila?), u ovom slucaju vlasnik Gras-a je Kanton Sarajevo. A mislim da Kantonom Sarajevo upravlja kantonalna vlada na celu s premijerom._Saša_ wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/stotinja ... /120910092
Opet prijete da nece voziti ako Centrotrans udje u gradski prevoz.
Ko treba da dovede GRAS u situaciju da bude konkurentan? Vjerovatno uprava GRAS-a! Pa sto protestujete pred vladom? Protestujete pred upravom.Želimo da se GRAS dovede u situaciju da bude konkurentan, a onda neka se usvoji zakon i objavi tender za sve linije kako bismo i mi mogli ravnopravno konkurisati.
Ne mogu da shvatim da privatnoj firmi ne treba poticaj da bude konkurentan a drzavnoj (koja ionako ima razne povlastice od monopola na vozne linije itd) trebas svaki 6 mjeseci uplatiti 20 miliona!
Ovo da privatnik moze biti konkuretan sa iole pristupacnim cjenama je prica za malu djecu, i vec ponovljeno/objasnjeno najmanje 20 puta na ovoj temi.
- _Saša_
- Posts: 149
- Joined: 09/07/2012 09:49
#3305 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ok dobro, uprava sprovodi odluke vlasnika u ovom slucaju to je vlada kantona sarajevo.
Vjerovatno uprava ima nadleznost da smanji plate i otpusti visak uposlenih?
Vjerovatno uprava ima nadleznost da smanji plate i otpusti visak uposlenih?
- addem
- Posts: 2863
- Joined: 13/02/2004 00:00
#3306 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Otpustis 500 radnika a ima ih i vise koji su viska. Neka svaki radnik kojeg otpustis firmu bruto kosta 1000 maraka (a vjerovatno kosta i vise) mjesecno imas pola miliona maraka za autobuse i dijelove. Za godinu dana 6 miliona maraka.
Sav problem je u ovoj firmi sa viskom radnika a vlada KS mora poceti raditi svoj posao i otpustati sve koji ne rade a primaju platu.
Sav problem je u ovoj firmi sa viskom radnika a vlada KS mora poceti raditi svoj posao i otpustati sve koji ne rade a primaju platu.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3307 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ima te nadleznosti, ali su takodjer problem otpremnine za te radnike, koji nisu male. Tako da opet takve strateske odluke mora donijeti i sprovesti veca instanca, tj. vlada._Saša_ wrote:Ok dobro, uprava sprovodi odluke vlasnika u ovom slucaju to je vlada kantona sarajevo.
Vjerovatno uprava ima nadleznost da smanji plate i otpusti visak uposlenih?
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#3308 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
pored viška radnika, ogroman problem predstavlja nabavka rezervnih dijelova od najmanjeg vijka do cijelog motora - i ne samo vijka nego svih potrebnih materijala.
GRAS mora poštovati Zakon o javnim nabavkama, što u suštini izgleda ovako:
Ne može odgovorno lice iz GRAS-a pretražiti internet i kupiti recimo kabl ili sijalice po najpovoljijim cijenama. Mora se otvoriti natjećaj, i stižu ponude od firma koje se bave trgovinom takvih materijala koji za GRAS predstavljaju rezervne dijelove. Naravno, na malom bosanskom tržištu ima relativno mali broj takvih firma. Osim toga, većina robe mora da se kupuje u inostranstvu, carinska procedura itd. - opet nema puno prostora za takve trgovačke aktivitete, može biti uspješan samo mali broj firma na malom bosanskom tržištu. Sarajevo je JEDINI grad u BiH gdje trebaju rezervni dijelovi za tramvaje, trolejbuse i drugu posebnu tehnologiju. Takve firme jesu većinom u rukama jarana ili bivših političara. Pošto one postoje u malom broju, ne možemo uopće govoriti o nekakvoj konkurenciji. Vlasnici takvih firma se međusobno poznaju i ponude GRAS-u se mogu uputiti u takvoj formi, da pobjednik postaje firma A, na sljedećem konkurzu firma B, pa C, pa opet A - tako da na kraju svi dođu do svojih debelih para i GRAS postaje očupan kao stara kokoš. Prema informacijama odgovornih radnika GRAS-a, koji prate ovu praksu i čupaju sebi kosu sa glave od očaja, je rezultat sljedeći: Pakiranje šarafa košta u prodavnici 10 KM, GRAS kupuje prema "najpovoljnijoj" ugovorenoj ponudi za oko 110 KM. Pakiranje kabla košta na pijaci 5 KM, GRAS kupuje ISTU količinu ISTOG kabla za 40-50 KM. Ovako se zarade pare...
GRAS mora poštovati Zakon o javnim nabavkama, što u suštini izgleda ovako:
Ne može odgovorno lice iz GRAS-a pretražiti internet i kupiti recimo kabl ili sijalice po najpovoljijim cijenama. Mora se otvoriti natjećaj, i stižu ponude od firma koje se bave trgovinom takvih materijala koji za GRAS predstavljaju rezervne dijelove. Naravno, na malom bosanskom tržištu ima relativno mali broj takvih firma. Osim toga, većina robe mora da se kupuje u inostranstvu, carinska procedura itd. - opet nema puno prostora za takve trgovačke aktivitete, može biti uspješan samo mali broj firma na malom bosanskom tržištu. Sarajevo je JEDINI grad u BiH gdje trebaju rezervni dijelovi za tramvaje, trolejbuse i drugu posebnu tehnologiju. Takve firme jesu većinom u rukama jarana ili bivših političara. Pošto one postoje u malom broju, ne možemo uopće govoriti o nekakvoj konkurenciji. Vlasnici takvih firma se međusobno poznaju i ponude GRAS-u se mogu uputiti u takvoj formi, da pobjednik postaje firma A, na sljedećem konkurzu firma B, pa C, pa opet A - tako da na kraju svi dođu do svojih debelih para i GRAS postaje očupan kao stara kokoš. Prema informacijama odgovornih radnika GRAS-a, koji prate ovu praksu i čupaju sebi kosu sa glave od očaja, je rezultat sljedeći: Pakiranje šarafa košta u prodavnici 10 KM, GRAS kupuje prema "najpovoljnijoj" ugovorenoj ponudi za oko 110 KM. Pakiranje kabla košta na pijaci 5 KM, GRAS kupuje ISTU količinu ISTOG kabla za 40-50 KM. Ovako se zarade pare...
- cappy_tempo
- Posts: 2673
- Joined: 24/08/2008 19:03
- Location: SARAJEVO-X!
#3309 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
opet se sosoni mangupisu i prijete. e da hoce vise povuci sva vozila pa da se ne trujemo i da saobracaj ne ugrozavaju. jutros ukljuci se bus ispred mene pa lijepo me strah bilo sta je sve iz auspuha izbacio. da hoce centrotrans vise uci,a sosoni propasti, ko im jebe mater nesposobnu. daj im sad milijardu oni bi potrosili za 2 sedmice i to bi potrosili na plate.
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3310 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ma @dresdener78 mozemo mi do sutra pricati, ne moze narod svariti neke stvari. Ovo sto si ti napisao je sustina kako je Ibrahim Jusufranic zaradio onu vilu i fakultet u Travniku, ali hajde ti to nekome dokazi. Tako se kradu pare, a ne sto radnik ukrade nekoliko sarafa ili litara nafte.dresdener78 wrote:pored viška radnika, ogroman problem predstavlja nabavka rezervnih dijelova od najmanjeg vijka do cijelog motora - i ne samo vijka nego svih potrebnih materijala.
GRAS mora poštovati Zakon o javnim nabavkama, što u suštini izgleda ovako:
Ne može odgovorno lice iz GRAS-a pretražiti internet i kupiti recimo kabl ili sijalice po najpovoljijim cijenama. Mora se otvoriti natjećaj, i stižu ponude od firma koje se bave trgovinom takvih materijala koji za GRAS predstavljaju rezervne dijelove. Naravno, na malom bosanskom tržištu ima relativno mali broj takvih firma. Osim toga, većina robe mora da se kupuje u inostranstvu, carinska procedura itd. - opet nema puno prostora za takve trgovačke aktivitete, može biti uspješan samo mali broj firma na malom bosanskom tržištu. Sarajevo je JEDINI grad u BiH gdje trebaju rezervni dijelovi za tramvaje, trolejbuse i drugu posebnu tehnologiju. Takve firme jesu većinom u rukama jarana ili bivših političara. Pošto one postoje u malom broju, ne možemo uopće govoriti o nekakvoj konkurenciji. Vlasnici takvih firma se međusobno poznaju i ponude GRAS-u se mogu uputiti u takvoj formi, da pobjednik postaje firma A, na sljedećem konkurzu firma B, pa C, pa opet A - tako da na kraju svi dođu do svojih debelih para i GRAS postaje očupan kao stara kokoš. Prema informacijama odgovornih radnika GRAS-a, koji prate ovu praksu i čupaju sebi kosu sa glave od očaja, je rezultat sljedeći: Pakiranje šarafa košta u prodavnici 10 KM, GRAS kupuje prema "najpovoljnijoj" ugovorenoj ponudi za oko 110 KM. Pakiranje kabla košta na pijaci 5 KM, GRAS kupuje ISTU količinu ISTOG kabla za 40-50 KM. Ovako se zarade pare...
Pa nije valjda da su "sosoni" vecina u gradu i izabiru vlast po svojoj volji iz godine u godinu? Malo ispada onda da prica glupa, jel tako? Nisu problem ti "sosoni", problem koje to dozvolio da se radi tako. Procitaj malo ranije postove od @dresdener78 covjek doslovno nacrtao sta je sustina problema, ali ne, opet su krivi "sosoni", ja naopakog mentalitet to je cudno jedno... OPET ponavaljam treba ovom narodu Centrotrans i to je to! Jednostavno ne zasluzuje bolje.cappy_tempo wrote:opet se sosoni mangupisu i prijete. e da hoce vise povuci sva vozila pa da se ne trujemo i da saobracaj ne ugrozavaju. jutros ukljuci se bus ispred mene pa lijepo me strah bilo sta je sve iz auspuha izbacio. da hoce centrotrans vise uci,a sosoni propasti, ko im jebe mater nesposobnu. daj im sad milijardu oni bi potrosili za 2 sedmice i to bi potrosili na plate.
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#3311 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ti si vrlo naivan.dresdener78 wrote:pored viška radnika, ogroman problem predstavlja nabavka rezervnih dijelova od najmanjeg vijka do cijelog motora - i ne samo vijka nego svih potrebnih materijala.
GRAS mora poštovati Zakon o javnim nabavkama, što u suštini izgleda ovako:
Ne može odgovorno lice iz GRAS-a pretražiti internet i kupiti recimo kabl ili sijalice po najpovoljijim cijenama. Mora se otvoriti natjećaj, i stižu ponude od firma koje se bave trgovinom takvih materijala koji za GRAS predstavljaju rezervne dijelove. Naravno, na malom bosanskom tržištu ima relativno mali broj takvih firma. Osim toga, većina robe mora da se kupuje u inostranstvu, carinska procedura itd. - opet nema puno prostora za takve trgovačke aktivitete, može biti uspješan samo mali broj firma na malom bosanskom tržištu. Sarajevo je JEDINI grad u BiH gdje trebaju rezervni dijelovi za tramvaje, trolejbuse i drugu posebnu tehnologiju. Takve firme jesu većinom u rukama jarana ili bivših političara. Pošto one postoje u malom broju, ne možemo uopće govoriti o nekakvoj konkurenciji. Vlasnici takvih firma se međusobno poznaju i ponude GRAS-u se mogu uputiti u takvoj formi, da pobjednik postaje firma A, na sljedećem konkurzu firma B, pa C, pa opet A - tako da na kraju svi dođu do svojih debelih para i GRAS postaje očupan kao stara kokoš. Prema informacijama odgovornih radnika GRAS-a, koji prate ovu praksu i čupaju sebi kosu sa glave od očaja, je rezultat sljedeći: Pakiranje šarafa košta u prodavnici 10 KM, GRAS kupuje prema "najpovoljnijoj" ugovorenoj ponudi za oko 110 KM. Pakiranje kabla košta na pijaci 5 KM, GRAS kupuje ISTU količinu ISTOG kabla za 40-50 KM. Ovako se zarade pare...
Kada neko spomene Zakon o javnim nabavkama, znaj da je to izgovor za nerad.
Kada neko spomene da im "obaraju tendere" znaj da je to zesca mutljavina.
U ove primjere cijena koje si naveo samo neko vrlo naivan moze vjerovati, jer upravo zbog tenderske procedure dijelovi koji u radnji kostaju 10 KM se placaju po 5-6 KM, tolika je razlika. Ako je u GRAS-u obrnut slucaj, onda to vise govori o nesposobnosti uvoznika i distributera rezervnih dijlova u BiH nego o korupciji u GRASU. Jer ako jedna firma proda GRAS-u nesto sto kosta 10 KM za ogromnih 110 KM, sta sprijecava neku drugu firmu da isto to ponudi za 55 KM
Zakon o javnim nabavkama vazi i u Elektroprivredi, i u Hitnoj pomoci, i u Klinickom centru, i u Vodovodu i kanalizaciji, pa ne vidim da se kod njih auta i zgrade raspadaju, niti da im fali zavoja ili zimskih guma...
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#3312 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
I jedno i drugo je kradja. Da Jusufranic ne moze ukrasti velike pare, krao bi gorivo, a ovaj sto krade gorivo isto tako bi ukrao i cijeli autobus da moze.mahalas505 wrote: Tako se kradu pare, a ne sto radnik ukrade nekoliko sarafa ili litara nafte.
U GRAS-u nije ukradeno jedino ono sto je ubetonirano...
- cappy_tempo
- Posts: 2673
- Joined: 24/08/2008 19:03
- Location: SARAJEVO-X!
#3313 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
sta fali par litara goriva gore dole. ma jebo to ba ili sta fali par sarafa gore dole... mahalas treba nama centrotrans kad ne zasluzujemo bolje? hajd da je umjesto centrotransa napisano gras ali ovako...
. zar od grasa moze ista gore biti?
- Hajlac
- Posts: 5807
- Joined: 15/02/2012 15:08
- Location: Chris Hedges!
#3314 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ovaj scenario koji opisujes je vrlo moguc - prvi korak u unistavanju tramvajskog saobracaja je ona 'probna sonda' - prica o unistavanju zelene povrsine uz prugu na potezu Stup - M. Dvor toboze za jos dvije "servisne" trake za auta.dresdener78 wrote:Stvar je vrlo prosta: pošto su oni mnogi "budžetski paraziti", koji u krugu GRAS-a samo 8 sata dnevno piju kafu, svjesni te činjenice da su dobili posao "iz političkih razloga". Kao što sam naveo u svom postu malo prije - GRAS je napuhao od radnika koji su prije svega trebali baciti ispravne listiće na izborima. Zato se mnogi plaše, jer to može značiti da neki političari izgube fotelje, ako će neko ovaj "specijalni kadar" izbaciti iz firme, jer nema ni ponašanje, ni obrazovanje, samo je spreman da bira pravu stranku. Nije normalno da firma, koja jedva diše i pruža oko 30 % usluga uporedo sa 1991. godinom, ima oko 80-90% radnika uporedo sa 1991. godinom. Ovdje bi još jednom spomenuo direktora u ostavci Kadića, koji je najavio temeljitu reorganizaciju (iz političkih razloga nije mogao reci "500 neradnika odmah napolje").goran16v wrote: Ja nem znam odalke vise tolike emocije i zabrinutost za potencijalno otpustene radnike GRAS-a. Kad rikne fabrika, firma itd kad 20-50-100 radnika koji su do jucer punili bidzet ostanu bez posla to je sasvim ok i nije vrijedno paznje, a kad treba xy budeztskih parazita otpustiti onda pocinje socijalna drama.
Inaće, kolega Sa_u_srcu se opet vara, privatizacija nije prihvatljiva, jer je to uostalom to, što planiraju političari, koji žele popuniti svoje džepove i džepove raznih jarana rasprodajom GRAS-a. To je više nego očigledno. Zašto Centrotrans funkcioniše: pošto radi na čisto komercijalnoj bazi, i ima minimalne troškove. Asfaltne puteve gradi država i Centrotrans ne mora investirati ni fening. Autobusi se na današnjem tržištu mogu kupiti za vrlo dobre cijene. Ima nekoliko "simboličnih" kategorija povlastica. Inaće, mislim da Centrotrans ima također neku vrstu monopola, jer na mnogim relacijama su njegove karte puno skuplje nego recimo autobuske karte putovanje sa istom kilometražom u Češkoj i na nekim relacijama nema drugog prevoznika osim CT. Moram priznati, da sam više puta gledao cijene CT-karata otvorenih usta, jer inaće putujem baš jeftinije u državi koja ima bolje plate nego nesretna BiH.
Opet moram ponoviti šta će očekivati Sarajevo u slučaju jaranske privatizacije (normalna privatizacija je isključena zbog kolapsa političko-društvenog sistema, totalno loših zakona i pravosuđa koje kao da ga nema):
- Sarajevo će izgubiti bilo koji utjecaj na formiranje svog javnog saobraćaja, jer privatna imovina je TABU.
- Privatnik se brine samo o SVOM PROFITU i ne zanima ga nikakav interes putnika ili stvarne potrebe građana.
- Zbog velikih troškova modernizacije tramvaja i trolejbusa, koje u normalnim državama sufinansira država/lokalna uprava iz budžeta, biće ukinut tramvaj i trolejbus. Dijelovi tramvajske pruge promjeniće se u parking mjesta, to je omiljena metoda koja se već desila u puno slučajeva. Rezultat: još više automobila na ulicama, hroničan saobraćajni kolaps u cijelom gradu. Ili, srušite stotine zgrada, da se preko Obale i Baščaršije sve do Marin Dvora izgradi saobraćajnica sa najmanje 6 traka u jednom pravcu.
- Javni saobraćaj će biti reduciran na oko 5-6 autobuskih linija na najviše frekventiranim relacijama, privatnika baš će ku*ac da boli zbog nekih Hadžića, Sedrenika ili Mahmutovca. Minibuske padinske linije će nestati, jer nisu baš profitabilne (vozilo malog kapaciteta = malo prodatih karata uz veliku potrošnju goriva uzbrdo). Ove linije će voziti samo u "isplativim" satima dana.
Ako neko misli da sam ovdje napisao previše kritičnu i pretjeranu glupost, izvolite posjetite gradove u bivšem SSSR ili u drugim zemaljama istočne Evrope, gdje su ovom procedurom u puno slučajeva totalno uništili javni saobraćaj.
Ne mogu ni zamisliti kako ce mi, kao gradskom biciklisti, biti da 300 dana u godini udisem jos zagadjeniji zrak zbog tehnicki "ispravnih" krntija na cesti.
- Hajlac
- Posts: 5807
- Joined: 15/02/2012 15:08
- Location: Chris Hedges!
#3315 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Dzaba pa i ono prije koju godinu kad je CT radio nekoliko dana, busevi su im ostavljali crni oblak iza sebecappy_tempo wrote:opet se sosoni mangupisu i prijete. e da hoce vise povuci sva vozila pa da se ne trujemo i da saobracaj ne ugrozavaju. jutros ukljuci se bus ispred mene pa lijepo me strah bilo sta je sve iz auspuha izbacio. da hoce centrotrans vise uci,a sosoni propasti, ko im jebe mater nesposobnu. daj im sad milijardu oni bi potrosili za 2 sedmice i to bi potrosili na plate.
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise
Dzaba mi 1KM karta kad me truju. Isto je i sa GRASom u zadnje vrijeme - sve cesce vidim oblake otrova iza njihovih autobusa
- cappy_tempo
- Posts: 2673
- Joined: 24/08/2008 19:03
- Location: SARAJEVO-X!
#3316 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
makar u centrotransu ne gledam asflat sa sjedista i ne udisem gasove motoraHajlac wrote:Dzaba pa i ono prije koju godinu kad je CT radio nekoliko dana, busevi su im ostavljali crni oblak iza sebecappy_tempo wrote:opet se sosoni mangupisu i prijete. e da hoce vise povuci sva vozila pa da se ne trujemo i da saobracaj ne ugrozavaju. jutros ukljuci se bus ispred mene pa lijepo me strah bilo sta je sve iz auspuha izbacio. da hoce centrotrans vise uci,a sosoni propasti, ko im jebe mater nesposobnu. daj im sad milijardu oni bi potrosili za 2 sedmice i to bi potrosili na plate.
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise![]()
Dzaba mi 1KM karta kad me truju. Isto je i sa GRASom u zadnje vrijeme - sve cesce vidim oblake otrova iza njihovih autobusa
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#3317 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Pa šta hoćeš za 1KM? Možda karanfiliće iz izduva?Hajlac wrote: Dzaba pa i ono prije koju godinu kad je CT radio nekoliko dana, busevi su im ostavljali crni oblak iza sebe![]()
Dzaba mi 1KM karta kad me truju. Isto je i sa GRASom u zadnje vrijeme - sve cesce vidim oblake otrova iza njihovih autobusa
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#3318 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Već danas je situacija za bicikliste više nego potresna. Većina traka za bicikliste služi istovremeno kao pješačke staze, stalno moraš paziti da ne pregaziš neko dijete, neku nanu ili nečijeg psa. U centru grada od Marindvora do Baščaršije biciklističkih staza nema, jer ono što je na južnoj obali Miljacke je preusko i stalno puno prolaznika. Majmuni na vlastima nisu uopće sposobni da shvate da bi podrška biciklista i javnog prijevoza značila značajnu redukciju automobila u saobraćaju - čovjek koji živi recimo na Alipašinom polju ili negdje u Rajlovcu bi mogao putovati ugodno i DŽABA na biciklu u centar, bez velikog napora zahvaljujući ravnom terenu... prema mojim mjerenjima bi to trajako oko 20 minuta što je uporedivo sa brzinom javnog saobraćaja (odnosno brže bi bilo). Koliko košta vožnja u kolima? Benzin tri marke litar, uz to osiguranje, servis, plaćenje rata ako sam kupovao auto na kredit... Ali, voziti bicikao u Sarajevu je danas baš luda i opasna stvar. Manje automobila bi značilo manje zagađenje zraka, manje troškove održavanja preopterećenih asfaltnih površina, i manje probleme sa parkingom u centru i mirniju situaciju u gradu. Tramvaji, trolejbusi i autobusi nebi bili tako natrpani jer bi studenti i učenici mogli koristiti upravo bicikle jer su zdravih noga. Napominjem da se nalazimo u početnoj fazi velikih nestašica fosilnih izvora energije, stalno rastuće cijene nafte i benzina ne treba komentarisati, i biće još gore i gore. I političari ostavljaju sve da je to ovisno samo o automobilskom saobraćaju...Hajlac wrote:
Ovaj scenario koji opisujes je vrlo moguc - prvi korak u unistavanju tramvajskog saobracaja je ona 'probna sonda' - prica o unistavanju zelene povrsine uz prugu na potezu Stup - M. Dvor toboze za jos dvije "servisne" trake za auta.
Ne mogu ni zamisliti kako ce mi, kao gradskom biciklisti, biti da 300 dana u godini udisem jos zagadjeniji zrak zbog tehnicki "ispravnih" krntija na cesti.
Još da navedem jednu stvar: Za Sarajevo bi bilo idealno proširenje trolejbuskih linija u padinskim dijelovima grada: Bistrik, Mahmutovac, Jarčedoli, Vratnik, Mihrivode, Buča potok, itd. Razog: Današnje stanje tehnike dozvoljava izradu kombija u trolejbuskoj verziji, ustvari se mora samo diesel motor zamijeniti elektromotorom, ugradi se elektrooprema i trole na krov. Većina proizvođača trolejbusa danas koristi samo autobuske karoserije u koje ugrade svoje električne dijelove. Tako bi imali opet mala vozila koja bez problema prođu kroz uske ulice na mahalama, trolejbuse žice u zraku predstavljaju minimalan problem ako govorim o nekom mogućem blokiranju ulice. I sada pazite: Diesel motor koristi naftu koja je zauvijek spaljena i nestaje u obliku dima iz auspuha. Kombi trolejbus koristi struju uzbrdo, dok nizbrdo mogu moderna vozila raditi kao generator, to znači da proizvodi struju koja ide natrag u kontaktnu mrežu gdje može biti iskorištena obližnjim vozilom koje ide opet uzbrdo (takozvana rekuperacija). Tako se može uštediti sve do 20 % struje!!! Bez smrada, bez straha koliko će koštati nafta za pola godine itd. ... Naravno, ovo zadnje što sam naveo je samo moja glupa mašta i teorija
- Hajlac
- Posts: 5807
- Joined: 15/02/2012 15:08
- Location: Chris Hedges!
#3319 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ne gledas u CT busevima za medjugradski, ali oni koje su tad bili ubacili su bili cisti uzas, stariji busevi nego svi ovi zuti GRASovi. Drugi je set lonaca sto je GRAS uspio sve razvaliti - ha ja hebe ih se kad muzu Kanton od nasih para.cappy_tempo wrote:makar u centrotransu ne gledam asflat sa sjedista i ne udisem gasove motoraHajlac wrote:Dzaba pa i ono prije koju godinu kad je CT radio nekoliko dana, busevi su im ostavljali crni oblak iza sebecappy_tempo wrote:opet se sosoni mangupisu i prijete. e da hoce vise povuci sva vozila pa da se ne trujemo i da saobracaj ne ugrozavaju. jutros ukljuci se bus ispred mene pa lijepo me strah bilo sta je sve iz auspuha izbacio. da hoce centrotrans vise uci,a sosoni propasti, ko im jebe mater nesposobnu. daj im sad milijardu oni bi potrosili za 2 sedmice i to bi potrosili na plate.
jadna majko oni svojim tijelima branili svoje... koje to "svoje" da mi je znati mater im nesposobnu,bezobraznu vise![]()
Dzaba mi 1KM karta kad me truju. Isto je i sa GRASom u zadnje vrijeme - sve cesce vidim oblake otrova iza njihovih autobusa
- Hajlac
- Posts: 5807
- Joined: 15/02/2012 15:08
- Location: Chris Hedges!
#3320 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Tvoj doprinos na ovoj temi je velikdresdener78 wrote:Već danas je situacija za bicikliste više nego potresna. Većina traka za bicikliste služi istovremeno kao pješačke staze, stalno moraš paziti da ne pregaziš neko dijete, neku nanu ili nečijeg psa. U centru grada od Marindvora do Baščaršije biciklističkih staza nema, jer ono što je na južnoj obali Miljacke je preusko i stalno puno prolaznika. Majmuni na vlastima nisu uopće sposobni da shvate da bi podrška biciklista i javnog prijevoza značila značajnu redukciju automobila u saobraćaju - čovjek koji živi recimo na Alipašinom polju ili negdje u Rajlovcu bi mogao putovati ugodno i DŽABA na biciklu u centar, bez velikog napora zahvaljujući ravnom terenu... prema mojim mjerenjima bi to trajako oko 20 minuta što je uporedivo sa brzinom javnog saobraćaja (odnosno brže bi bilo). Koliko košta vožnja u kolima? Benzin tri marke litar, uz to osiguranje, servis, plaćenje rata ako sam kupovao auto na kredit... Ali, voziti bicikao u Sarajevu je danas baš luda i opasna stvar. Manje automobila bi značilo manje zagađenje zraka, manje troškove održavanja preopterećenih asfaltnih površina, i manje probleme sa parkingom u centru i mirniju situaciju u gradu. Tramvaji, trolejbusi i autobusi nebi bili tako natrpani jer bi studenti i učenici mogli koristiti upravo bicikle jer su zdravih noga. Napominjem da se nalazimo u početnoj fazi velikih nestašica fosilnih izvora energije, stalno rastuće cijene nafte i benzina ne treba komentarisati, i biće još gore i gore. I političari ostavljaju sve da je to ovisno samo o automobilskom saobraćaju...Hajlac wrote:
Ovaj scenario koji opisujes je vrlo moguc - prvi korak u unistavanju tramvajskog saobracaja je ona 'probna sonda' - prica o unistavanju zelene povrsine uz prugu na potezu Stup - M. Dvor toboze za jos dvije "servisne" trake za auta.
Ne mogu ni zamisliti kako ce mi, kao gradskom biciklisti, biti da 300 dana u godini udisem jos zagadjeniji zrak zbog tehnicki "ispravnih" krntija na cesti.
Još da navedem jednu stvar: Za Sarajevo bi bilo idealno proširenje trolejbuskih linija u padinskim dijelovima grada: Bistrik, Mahmutovac, Jarčedoli, Vratnik, Mihrivode, Buča potok, itd. Razog: Današnje stanje tehnike dozvoljava izradu kombija u trolejbuskoj verziji, ustvari se mora samo diesel motor zamijeniti elektromotorom, ugradi se elektrooprema i trole na krov. Većina proizvođača trolejbusa danas koristi samo autobuske karoserije u koje ugrade svoje električne dijelove. Tako bi imali opet mala vozila koja bez problema prođu kroz uske ulice na mahalama, trolejbuse žice u zraku predstavljaju minimalan problem ako govorim o nekom mogućem blokiranju ulice. I sada pazite: Diesel motor koristi naftu koja je zauvijek spaljena i nestaje u obliku dima iz auspuha. Kombi trolejbus koristi struju uzbrdo, dok nizbrdo mogu moderna vozila raditi kao generator, to znači da proizvodi struju koja ide natrag u kontaktnu mrežu gdje može biti iskorištena obližnjim vozilom koje ide opet uzbrdo (takozvana rekuperacija). Tako se može uštediti sve do 20 % struje!!! Bez smrada, bez straha koliko će koštati nafta za pola godine itd. ... Naravno, ovo zadnje što sam naveo je samo moja glupa mašta i teorija
Sto se tice ovog podvucenog - ni 1% od 7 milijardi ljudi nije svjesno da je tzv. Peak Oil vec nastupio drugim rijecima cijene nafte a samim tim i cijene svega ostalog nikad vise nece biti povoljnije nego -sad-(obaska uz inflaciju = propadanje valuta), najgore je za hranu(10 kalorija fosilnih goriva ide za 1 kaloriju proizvedene hrane) - tu nas cekaju ratovi, glad i posast.
I umjesto da se investira(dok se jos moze) u alternativne i srednjorocno odrzive oblike transporta(na struju - voz, tramvaj, trola, biciklizam...), ovi neandertalci na pozicijama i dalje idu sve dublje ka propasti ulazuci u autoputeve, dodatne trake i obilaznice, trzne centre&tornjeve...
Da ne povjerujes!
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#3321 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Povjerujem čovječe, jer nama od Baltskog do Jadranskog mora vlada ista gamad... u Češkoj isto, dok se javni saobraćaj stalno reducira, ukidaju se vozovi i čitave željezničke pruge jer "nisu isplative" (u kratkoročnom pogledu jednog izbornog perijoda), ljudi su histerični kod benzinskih pumpa kada vide vrtoglave cijene i svi su strašno iznenađeni kojim pravcem mi to idemo.... i primarni cilj svih političara je samo izgradnja autoputeva dok su svi ostali vidovi prijevoza totalno zanemareni. A još imamo ovdje kret*na koji podržavaju plinske autobuse kao "spašavajući izlazak iz naftne krize"... kada sam jednog glavonju pitao gdje će kupovati prirodni gas, gledao me kao da sam vanzemaljac... nije pojma imao da prirodni gas ide u većini slučajeva iz istih izvora kao nafta, i da će negova cijena također eksplodirati do neba.... P. S. trenutno ima u Češkoj velike afere jer je u toku zadnjih godina iz praškog saobraćajnog preduzeća kroz štetne ugovore, vrtoglavu korupciju i nevjerovatan javašluk nestalo nekoliko stotina miliona €... naravno nema odgovornih, i svi bivši direktori igraju golf sa političarima...Hajlac wrote: Sto se tice ovog podvucenog - ni 1% od 7 milijardi ljudi nije svjesno da je tzv. Peak Oil vec nastupio drugim rijecima cijene nafte a samim tim i cijene svega ostalog nikad vise nece biti povoljnije nego -sad-(obaska uz inflaciju = propadanje valuta), najgore je za hranu(10 kalorija fosilnih goriva ide za 1 kaloriju proizvedene hrane) - tu nas cekaju ratovi, glad i posast.
I umjesto da se investira(dok se jos moze) u alternativne i srednjorocno odrzive oblike transporta(na struju - voz, tramvaj, trola, biciklizam...), ovi neandertalci na pozicijama i dalje idu sve dublje ka propasti ulazuci u autoputeve, dodatne trake i obilaznice, trzne centre&tornjeve...![]()
Da ne povjerujes!
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3322 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ja ti kazem da bolje sigurno nece biti s Centrotransom, i kako je krenulo vjerovatno cemo to vidjeti na djelu. I glupo je da se vise ponavljam na ovoj temi, ali mozes li mi naci ijedan gradski prevoz recimo u Evropi da je privatiziran i da valja icemu? Po cemu je to BiH posebna pa eto kod nas da to profunkcionise kad se privatizuje, hoce al da ne kazem kad.cappy_tempo wrote:sta fali par litara goriva gore dole. ma jebo to ba ili sta fali par sarafa gore dole... mahalas treba nama centrotrans kad ne zasluzujemo bolje? hajd da je umjesto centrotransa napisano gras ali ovako.... zar od grasa moze ista gore biti?
Distributer/uvoznik rezervnih djelova nije sigurno nesposoban, jer da je tako sigurno ne bi dobijao tendere. Najbitnije pitanje je ovdje koje odobravao/prihvatao ponude za tendere, direktor ili onaj vozac tramvaja?ins wrote: Ti si vrlo naivan.![]()
Kada neko spomene Zakon o javnim nabavkama, znaj da je to izgovor za nerad.
Kada neko spomene da im "obaraju tendere" znaj da je to zesca mutljavina.
U ove primjere cijena koje si naveo samo neko vrlo naivan moze vjerovati, jer upravo zbog tenderske procedure dijelovi koji u radnji kostaju 10 KM se placaju po 5-6 KM, tolika je razlika. Ako je u GRAS-u obrnut slucaj, onda to vise govori o nesposobnosti uvoznika i distributera rezervnih dijlova u BiH nego o korupciji u GRASU. Jer ako jedna firma proda GRAS-u nesto sto kosta 10 KM za ogromnih 110 KM, sta sprijecava neku drugu firmu da isto to ponudi za 55 KMUpravo je ovaj zakon natjerao firme koje posluju sa javnim ustanovama da sa njima rade na minimalnu marzu (barem u onim stvarima za koje psotoji dovoljan broj konkurentnih ponudjaca, ako kupujes uredjaj za magnetnu rezonanciju onda je to skroz druga stvar)
Zakon o javnim nabavkama vazi i u Elektroprivredi, i u Hitnoj pomoci, i u Klinickom centru, i u Vodovodu i kanalizaciji, pa ne vidim da se kod njih auta i zgrade raspadaju, niti da im fali zavoja ili zimskih guma...
Slazem se s ovim sto je napisano, nista sporno. Samo je razlika u kvantitetu, kad krade sef ili kad krade radnik. I sto je dosta lakse sankcionista radnika, otpustnik njih 10-tak, eto primjera ostalima, to je lako rjesiti. Dok kad direktor krade, sve je "po zakonu"(ispostovana tenderska procedurains wrote:I jedno i drugo je kradja. Da Jusufranic ne moze ukrasti velike pare, krao bi gorivo, a ovaj sto krade gorivo isto tako bi ukrao i cijeli autobus da moze.mahalas505 wrote: Tako se kradu pare, a ne sto radnik ukrade nekoliko sarafa ili litara nafte.
U GRAS-u nije ukradeno jedino ono sto je ubetonirano...
- Admir_1984
- Posts: 7641
- Joined: 13/03/2006 01:33
- Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće
#3323 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
juce od ove jedne poznanice sin ide u hadzice u školu, nastava bila do 7 i on u 10 zove kao još nema busa i ova nazove 35 brojeva grasa i kažu joj nema stvarno, nema goriva. morala autom ici po njega 
- Jara
- Posts: 31408
- Joined: 27/03/2006 00:36
#3324 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Pa što onda ne napišu novi red vožnje kojeg će pridržavati kakav god da je?! Je li za to potrebna neka velika pamet?Admir_1984 wrote:juce od ove jedne poznanice sin ide u hadzice u školu, nastava bila do 7 i on u 10 zove kao još nema busa i ova nazove 35 brojeva grasa i kažu joj nema stvarno, nema goriva. morala autom ici po njega
- _Saša_
- Posts: 149
- Joined: 09/07/2012 09:49
#3325 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Interesantan clanak, ne znam jel vec bio ovdje.
Sve što ste slutili o GRAS-u, a niste se usudili da pitate
Denis Čustović
http://www.pulsdemokratije.ba/content/s ... -da-pitate
Sve što ste slutili o GRAS-u, a niste se usudili da pitate
Denis Čustović
http://www.pulsdemokratije.ba/content/s ... -da-pitate
