Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3301 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Moderacija!!!!!HELP!!!!!!
Da li je krsenje pravila foruma ukoliko diskutant pise pod utjecajem opojnih droga ili lijekova koji uticu
na mentalne i motoricke sposobnosti?
Hvala unaprijed!!! :D
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#3302 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by felipe kajetano »

prljavi Hare wrote:Moderacija!!!!!HELP!!!!!!
Da li je krsenje pravila foruma ukoliko diskutant pise pod utjecajem opojnih droga ili lijekova koji uticu
na mentalne i motoricke sposobnosti?
Hvala unaprijed!!! :D
nemoj da si autodestruktivan :D
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3303 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Almerisa wrote:
prljavi Hare wrote:Moderacija!!!!!HELP!!!!!!
Da li je krsenje pravila foruma ukoliko diskutant pise pod utjecajem opojnih droga ili lijekova koji uticu
na mentalne i motoricke sposobnosti?
Hvala unaprijed!!! :D
Misljenja sam da MODERACIJA nema u svomemu nista sto asocira na "PRLJAVO"....
Ne znam kako se ti nadje prozvana,pitanje je bilo opce prirode!! :D
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3304 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

felipe kajetano wrote:
nemoj da si autodestruktivan :D
Ja Sejo ne mjesam kojesta,bar ne ujutro a ni radnim danima.Dobar,ti? :D

Opa,eto si jaranicu stekao,poznaste se!!"Jedno su zelje a drugo su pozdravi"! :D
Last edited by prljavi Hare on 16/03/2011 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3305 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Almerisa wrote:
Bas si super!
Tvoj post "HELP" je u partizanskom prevodu ...UBIJ GA!
Nisi fer! :?
Tebi su se partizani bas nesto zestoko zamjerili!!! :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3306 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

Almerisa wrote:
Alfons Kauders wrote:
Almerisa wrote: "Desavanje naroda" u Tunisu...Egiptu...je sve povezano sa JUDAMA...IZRAEL je po mom misljenju poslije NACISTICKE SAD ...USA vodeca zemlja.
:-) :-) :-)
Ne kolutaj okicama! :-D

Palestinski problem je rjesiv za 2 dana...Isto i problem Valtera i "tate tarante"!
Interes dragi moj Alfons! :P
meni ovo vise lici na antisemitizam
User avatar
black
Posts: 18643
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3307 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by black »

ma ne obracajte paznju na klonirane trolove ;-)
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#3308 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Antisemitizam :lol:



De vratite se temi, koji vam je
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#3309 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nass »

Evo, danas ce biti mozda i najvazniji sastanak... Samo da Lijani ne izadju iz koalicije....
PREOKRET 'BOLJITAK' NAPUŠTA KOALICIJU?

SARAJEVO – Na burnoj političkoj sceni u našoj zemlji moglo bi biti još iznenađenja, jer bi Narodna stranka Radom za boljitak mogla izići iz 'Valter- Wolf' koalicije, doznaje Dnevni list iz dobro obaviještenih izvora.
Nezadovoljstvo 'Boljitka' je navodno nastalo zbog toga što stranke potpisnice platforme odstupaju od programskih načela platforme na kojoj je i zasnovana koalicija SDP-a, SDA, HSP-a i Narodne stranke Radom za boljitak. Ipak, SDA, SDP, HSP BiH te Narodna stranka Radom za boljitak na današnjem će sastanku u Sarajevu konačno razriješiti međusobne odnose koji su zapali u krizu.

Argumenti za izlazak iz koalicije koje navode naši izvori bliski 'Boljitku' odnose se na činjenicu da se program koalicije četiriju stranaka na kraju sveo na klasičnu borbu za svaku fotelju, pri čemu su na površinu isplivali i kadrovi koji se ne uklapaju u programska načela Narodne stranke Radom za boljitak.

- Stoga umjesto da se nastavi borba za funkcionalniju državu, zaštitu domaće proizvodnje, oporezivanje luksuza, socijalne programe te druge stvari, odnosi su počeli poprimati obrise klasične borbe za fotelje, naveo je naš sugovornik blizak vrhu 'Boljitka'.

Narušeni odnosi

Do narušenih odnosa došlo je i dijelom zbog priče o sudjelovanju dvaju HDZ-ova u vlasti, a dijelom i zbog sukoba koji je nastao oko određenih pozicija. Naši izvori potvrdili su nam kako je na dosadašnjim razgovorima četvorke nastao zastoj zbog činjenice da su Ministarstvo financija željeli i HSP, ali i 'Boljitak'.
Naime, HSP BiH već odavno računa na čelno mjesto u Ministarstvu financija, za koje su bili spremni predložiti i dosadašnjeg ministra financija u Hercegbosanskoj županiji Antu Krajinu. 'Boljitak' zbog ranijih planova nije zadovoljan ovakvim pristupom, ali niti mogućnošću da se mjesto federalnog dopremijera odvoji od mjesta ministra financija, na što su do sada više puta upozoravali na sastancima četvorke.

Kadrovska rješenja

Istodobno, potpredsjednik Narodne stranke Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović potvrdio je za naš list kako će se na današnjem sastanku četvorke sagledati svi elementi rada koalicije, a pogotovo u svjetlu kadrovskih rješenja u budućoj Vladi te s posebnim osvrtom na rezultate dogovora u OHR-u. No, Lijanović nije demantirao mogućnost izlaska iz koalicije ukoliko bude spornih stvari, kazavši samo kako se nada da do toga neće doći, jer su četiri stranke već nekoliko mjeseci imale korektnu suradnju. Istodobno, nada se kako će u četvrtak doći do izbora predsjednika i dopredsjednika Federacije te početka procesa izbora federalne Vlade, ali sve će biti malo jasnije tek nakon današnjeg sastanka četvorke u Sarajevu.

Vjeruju u dogovor

Međutim, iz HSP-a smatraju kako će se danas na sastanku stvari riješiti u pozitivnom smjeru, a dopredsjednik Glavnog stana HSP-a Stanko Primorac u izjavi za naš list kaže kako je istina da je bilo određenih zahtjeva Lijanovića za određenim pozicijama, no ne vjeruje da će sve završiti njihovim izlaskom.
- Treba razgovarati, sutra (danas) je sastanak lidera četvorke u 11 sati na kojem će se raspraviti ova tematika, ali mislim da neće biti većih problema, naglasio je Primorac.
S druge strane, predsjednik Glavnog odbora SDP-a Svetozar Pudarić nije želio komentirati neslužbene najave o Lijanovićevom izlasku iz koalicije, kazavši kako treba sačekati rezultate današnjeg okupljanja.

Piše: D. Pušić, Dnevni List
User avatar
vee-jay
Posts: 9863
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#3310 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vee-jay »

plain vanilla wrote:
test01 wrote:-ja smatram da su covic i dodik postavili klopku koja se zove treci i koju ce potaknuti pravljenje vlade bez 2 hdz-a.
zivi bili pa vidjeli.
a ja se bojim da je Dodik nazalost jak ko zemlja :oops: :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3311 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Prijetnja Bosnjakistanom ako se fokus medjunarodne zajednice ne vrati na BiH ;

"Pahor je u utorak, nakon zatvorenog sastanka parlamentarnog odbora za vanjsku politiku, novinarima rekao da bi Evropska unija morala više pažnje posvetiti evropskoj perspektivi BiH i davati joj odgovarajuće podsticaje u tom smislu, i to uprkos drugim izazovima sa kojima se suočava, poput stanja u sjevernoj Africi. U suprotnom bi se i stanje u BiH, koja je na evropskom pragu, moglo sigurnosno pogoršati, upozorio je Pahor."
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#3312 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nass »

Ja mislim da to nije prijetnja Bosnjakistanom, ili barem ne primarno, vec ratom, odnosno nastavkom rata iz 90-ih.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#3313 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Komrad »

Nass wrote:Ja mislim da to nije prijetnja Bosnjakistanom, ili barem ne primarno, vec ratom, odnosno nastavkom rata iz 90-ih.
Sta fali Bosnjakistanu?

Samoproglasavanje treceg entiteta HDZ bi skocio u stomak i sebi i Hrvatskom narodu .. nadam se da ce se odluciti za jedan takav radikalan korak pa da i taj problem treceg rijesimo za sva vremena.. izgleda da ih samouprava nije opametila al to je njihov izbor i treba ga postovati

Za svako krsenje ustavnog poretka zna se sta se i kako se cini :) Dakle HDZ bujrum
User avatar
vee-jay
Posts: 9863
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#3314 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vee-jay »

VjecitiStudent wrote:
nosara wrote:
jazzer wrote:Ja sam tek sada shvatio da je , ustvari, Nosara dio problema Bosne i Hercegovine.


Zato, Nosara, moj ti je savjet, povuci se....Prestani biti dio problema. :)
nosare su dio problema u BiH, to bi bilo preciznije... Cak smo problem broj 1 ovih dana...
Plitkoumlje, vulgarnost i iskljucivost su univerzalni problemi, super_mama i ti ste samo dva lica iste price.
dobro sto si ga nazvao vulgarnim i i isljucivim, ali "plitkoumnim" je uvreda kojom samog sebe stavljas u tu istu grupu koju na taj nacin karakterises. (procitat ces ponovo i sebi reci: da, u pravu je... ali ko ga *)

ali posto nista nije crno bijelo, ja znam da ni jedan ni drugi niste "plitkoumni" nego tek dva forumasa sa dva (iako ne u potpunosti) razlicita pogleda na politicku situaciju u BiH.
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#3315 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nass »

Evo:
Platformaši spremni da konstituišu federalne vlasti

Stranke potpisnice platforme ne odustaju od namjere da sutra bude konstituisan Dom naroda Parlamenta Federacije BiH (FBiH), a o detaljima bi trebalo da se dogovoriti večeras, nakon još jednog sastanka u OHR-u.

Prema riječima člana Predsjedništva SDP-a BiH Nermina Nikšića, na današnjem sastanku SDP-a, SDA, Narodne stranke "Radom za boljitak" i HSP dogovoreno je da potpisnice platforme samostalno idu dalje u formiranje vlasti u FBiH, nakon jučerašnjeg odbijanja HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

"Stranke platforme rade na konstituisanju vlasti", rekao je Nikšić novinarima, dodavši da bi sutra trebalo da bude održana sjednica Doma naroda, a najvjerovatnije i Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.

Nikšić je rekao da, nakon što su dva HDZ-a odbila ponuđeni plan međunarodne zajednice da ovim dvjema strankama pripadnu tri od četiri hrvatska ministarska mjesta u Vladi FBiH, a jedno potpisnicima platforme, tog plana više nema.

Predsjednik Narodne stranke "Radom za boljitak" Mladen Ivanković Lijanović izjavio je da će stranke potpisnice platforme sutra sigurno održati sjednicu Doma naroda, a najvjerovatnije i Predstavničkog doma federalnog Parlamenta, te pristupiti formiranju izvršne vlasti u FBiH.

"Ostali detalji nisu dogovoreni", rekao je Lijanović, najavljujući da će o tim detaljima, kao i mogućoj podjeli ministarskih mjesta biti razgovarano na večerašnjem sastanku "platformaša".

Dogovoreno je da u ime stranaka potpisnica platforme sastanku u OHR-u, koji bi trebalo da bude održan u 15.00 časova, prisustvuju predstavnici SDA i SDP-a BiH, ali se za sada ne zna da li će ovom sastanku prisustvovati i predstavnici HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

Nakon sastanka u OHR-u predviđeno je novo okupljanje stranaka potpisnica platforme, ali vrijeme i mjesto tog sastanka još nisu poznati.

Za 13.30 časova zakazana je sjednica Predsjedništva SDP-a BiH.

Vijesti.ba
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#3316 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ultima_palabra »

Zanimljivo... da li je OHR definitivno okrenuo leđa Čoviću i Ljubiću nakon njihovog bezobrazluka jučer? Da li će nakon tog sastanka nekim saopštenjem dati potpunu legitimnost sutrašnjem formiranju DN?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3317 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Hemel wrote:SDA je, prema Tihićevim riječima, prihvatio prijedlog međunarodne zajednice koji je danas podnesen OHR-u, a u kojem se predlaže da četiri hrvatske ministarske pozicije u federalnoj Vladi pripadnu bloku dva HDZ-a, a jedna hrvatska ministarska pozicija strankama potpisnicama platforme, na čelu sa SDP-om.

"Kada je riječ o hrvatskim pozicijama u Savjetu ministara međunarodna zajednica predlaže da dvije pozicije pripadnu HDZ-u, a jedna potpisnicama platforme, s tim da mjesto predsjedavajućeg Savjeta ministara pripadne HDZ-u"
, rekao je večeras Tihić.

Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija izjavio je da današnji sastanak predstavlja veliki pomak s obzirom da se došlo do programskog dokumenta koji sadrži ključne elemente SDP-ove platforme.

Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica je, kada je riječ o pozicijama u vlasti, predložila kompromisni prijedlog, koji ide ispod ranijeg prijedloga lidera SDA Sulejmana Tihića.

"Za SDP nije problem više jedno ili dva ministarska mjesta, ali HDZ-ovi traže apsolutno sve hrvatske pozicije i na nivou Federacije i na nivou BiH", naglasio je Lagumdžija, dodajući da je prijedlog međunarodne zajednice na granici podnošljivosti.
Ovo je ono sto treba potencirati, HDZ ne odbija samo prijedlog SDP-a ili Tihica, nego odbija kompromisno rjesenje medjunarodne zajednice. I to je ono na sto treba stalno podsjecati kako ulazimo u dalju konfrontaciju, tacno se naime zna ko se ponasa marticevski a ko je konstruktivan.
User avatar
black
Posts: 18643
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3318 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by black »

evo i peleta :mrgreen:
O dubokoj krizi vlasti u BiH, a naročito u Federaciji, te o sutrašnjoj sjednici (nepotpunog) Doma naroda Federacije BiH, razgovarali smo sa Peđom Kojovićem, zastupnikom Naše stranke u Kantonalnoj skupštini u Sarajevu i delegatom u Domu naroda Parlamenta Federacije.

Radiosarajevo.ba: Za sutra je zakazan sporna sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Očekujete li da će se sjednica održati ili bi, zbog pregovora lidera političkih stranaka, mogla biti ponovno odgođena?

Prošlo je već pet mjeseci i vlast se treba formirati što prije. Ja se nadam da će se sutrašnja sjednica održati na način i u uslovima koji ispunjavaju ustavne i zakonske propise.

Radiosarajevo.ba: Da li ćete podržati prijedloge stranaka Platforme koji će biti izneseni na ovoj sjednici?

Naša stranka je principijelno podržala sadržaj Platforme, jer ona poziva na hitne proevropske reforme u BiH. Mi ćemo kao i do sada, nuditi svoja politička, ekonomska i socijalna rješenja ali i podržati svaki prijedlog i inicijativu za koju smatramo da je u skladu sa našom vizijom BiH, kao jedne moderne, evropske države, bez obzira ko je predlagač.

Etnička izborna tijela kao halucinacija

Radiosarajevo.ba: Ko je najveći krivac za ovakav haos u procesu (ne)formiranja vlasti?

Naravno, sad je vjerovatno i najtvrđim glavama jasno da je brutalan obračun na ljevici prije i u toku izbora bio los strateški potez jer je uprkos izbornoj pobjedi osudio SDP na saradnju sa nacionalističkim strankama.

Ali da se vratim onome sto je sada aktuelno.... Odgovornost za činjenicu da ni pet mjeseci nakon izbora nemamo vlast je rekao bih podijeljena, ali ne ravnomjerno.

SDP se, u želji da osvoji dio bošnjačkih nacionalističkih glasova, u par navrata poveo za populističkim, a ne principijelnim rješenjima, poput slučaja Dobrovoljačka. Nakon toga su formirali koaliciju sa strankama sa kojima u ideološkom smislu nemaju ili barem ne bi trebali da imaju ista zajedničko. Ipak, SDP jeste stranka koja je očuvala i čuva ideju o multietničkoj BIH i ravnopravnosti građana na cijeloj njenoj teritoriji.

Ukoliko uklonimo lične i stilske zamjerke i jednoj i drugoj strani onda vidimo da je suština sukoba principijelna. Princip da pojedine partije ili lideri imaju ekskluzivno pravo, monopol, na zastupanje nacionalnih interesa naroda je nama u Našoj stranci neprihvatljiv. Prihvatiti takvo tumačenje našeg Ustava bila bi politička smrt za našu i druge multietničke stranke, ali i ideju Bosne i Hercegovine, kao zajednice ravnopravnih građana i naroda.

Mislim da sam saslušao i dobro razumio argumente gospode Čovica i Ljubića, ali ih smatram logički, pravno i politički neutemeljenim. Konstitutivni su, po meni, narodi i građani, a ne političke stranke. Ja lično mislim da je njihova ideja o postojanju posebnih etničkih izbornih tijela politička halucinacija, jedna vrsta atavizma iz ranih 90-tih.


SDP vlast, ipak, dijeli sa SDA

Radiosarajevo.ba: Šta očekivati ako stranke Platforme uspostave vlast, koju HDZ BiH i HDZ 1990 smatraju nelegalnom?

Šta je legalno, a šta nelegalno određuju sudovi, a ne političke stranke. Jedino mjesto i jedini način za rješavanje svih naših političkih sukoba i problema jesu i moraju ostati parlamenti. Svako ko misli da ima i mora nešto da kaže u ime onih koji su ga izabrali treba to da uradi tamo, a ne van institucija sistema. Dejtonskom ustavu se može prigovarati svašta, ali mu se ne može prigovarati da nije predvidio dovoljno mehanizama za zaštitu nacionalnih interesa - šta god ta fraza značila.

Radiosarajevo.ba: Šta, s druge strane, očekivati od vlasti koju bi, eventualno, formirale stranke koje su dosada bile na totalno suprotnim pozicijama?

Očekivanja su ja mislim zaista velika. Jasno je da zemlja već neko vrijeme ide u potpuno pogrešnom pravcu i da nam ovako kako se do sada radilo neće donijeti ništa dobro. Ja ne vjerujem da u regiji ili u Evropi postoji ekonomija koja bi mogla finansirati ovakav masivan, neefikasan i korumpiran državni aparat kakav je natovaren našoj ratom hendikepiranoj privredi.

SDP je na izborima pobijedio obećavajući promjene, reforme, novi početak. Neka njihova ministarstva u Kantonu Sarajevo, recimo, obrazovanja i nauke su možda i krenula u tom smjeru. Dakle, recimo da je SDP spreman da pokrene promjene, ali oni dijele vlast sa SDA, koji je u vlasti već skoro 20 godina i koji je velikim, ja bih rekao, vrlo velikim dijelom i odgovorna za sadašnje katastrofalno stanje u društvu i državi...

U nedostatku preciznijih načina, ja spremnost i ozbiljnost SDA da se promjeni i krene u reforme ocjenjujem isključivo na osnovu činjenice da su, recimo u Kantonu Sarajevo, umjesto hokejaške zamjene istrošenog političkog kadra iz prethodne neuspješne vlade skoro svi njihovi ministri i u novoj, kantonalnoj vladi zadržali svoje stare fotelje. Na federalnom nivou je predviđeno manje vise isto – isti ljudi u drugim foteljama. To je, po meni, politički arogantno, pomalo i degutantno. Naravno, svaka nova vlast, ima pravo na 100 dana, ali po meni je i ovo što gledamo ovih dana neki znak.. Loš znak, ja bih rekao. Ja ću biti presretan ako me rezultati nove vlasti demantuju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3319 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

black wrote:evo i peleta :mrgreen:
O dubokoj krizi vlasti u BiH, a naročito u Federaciji, te o sutrašnjoj sjednici (nepotpunog) Doma naroda Federacije BiH, razgovarali smo sa Peđom Kojovićem, zastupnikom Naše stranke u Kantonalnoj skupštini u Sarajevu i delegatom u Domu naroda Parlamenta Federacije.

Radiosarajevo.ba: Za sutra je zakazan sporna sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Očekujete li da će se sjednica održati ili bi, zbog pregovora lidera političkih stranaka, mogla biti ponovno odgođena?

Prošlo je već pet mjeseci i vlast se treba formirati što prije. Ja se nadam da će se sutrašnja sjednica održati na način i u uslovima koji ispunjavaju ustavne i zakonske propise.

Radiosarajevo.ba: Da li ćete podržati prijedloge stranaka Platforme koji će biti izneseni na ovoj sjednici?

Naša stranka je principijelno podržala sadržaj Platforme, jer ona poziva na hitne proevropske reforme u BiH. Mi ćemo kao i do sada, nuditi svoja politička, ekonomska i socijalna rješenja ali i podržati svaki prijedlog i inicijativu za koju smatramo da je u skladu sa našom vizijom BiH, kao jedne moderne, evropske države, bez obzira ko je predlagač.

Etnička izborna tijela kao halucinacija

Radiosarajevo.ba: Ko je najveći krivac za ovakav haos u procesu (ne)formiranja vlasti?

Naravno, sad je vjerovatno i najtvrđim glavama jasno da je brutalan obračun na ljevici prije i u toku izbora bio los strateški potez jer je uprkos izbornoj pobjedi osudio SDP na saradnju sa nacionalističkim strankama.

Ali da se vratim onome sto je sada aktuelno.... Odgovornost za činjenicu da ni pet mjeseci nakon izbora nemamo vlast je rekao bih podijeljena, ali ne ravnomjerno.

SDP se, u želji da osvoji dio bošnjačkih nacionalističkih glasova, u par navrata poveo za populističkim, a ne principijelnim rješenjima, poput slučaja Dobrovoljačka. Nakon toga su formirali koaliciju sa strankama sa kojima u ideološkom smislu nemaju ili barem ne bi trebali da imaju ista zajedničko. Ipak, SDP jeste stranka koja je očuvala i čuva ideju o multietničkoj BIH i ravnopravnosti građana na cijeloj njenoj teritoriji.

Ukoliko uklonimo lične i stilske zamjerke i jednoj i drugoj strani onda vidimo da je suština sukoba principijelna. Princip da pojedine partije ili lideri imaju ekskluzivno pravo, monopol, na zastupanje nacionalnih interesa naroda je nama u Našoj stranci neprihvatljiv. Prihvatiti takvo tumačenje našeg Ustava bila bi politička smrt za našu i druge multietničke stranke, ali i ideju Bosne i Hercegovine, kao zajednice ravnopravnih građana i naroda.

Mislim da sam saslušao i dobro razumio argumente gospode Čovica i Ljubića, ali ih smatram logički, pravno i politički neutemeljenim. Konstitutivni su, po meni, narodi i građani, a ne političke stranke. Ja lično mislim da je njihova ideja o postojanju posebnih etničkih izbornih tijela politička halucinacija, jedna vrsta atavizma iz ranih 90-tih.


SDP vlast, ipak, dijeli sa SDA

Radiosarajevo.ba: Šta očekivati ako stranke Platforme uspostave vlast, koju HDZ BiH i HDZ 1990 smatraju nelegalnom?

Šta je legalno, a šta nelegalno određuju sudovi, a ne političke stranke. Jedino mjesto i jedini način za rješavanje svih naših političkih sukoba i problema jesu i moraju ostati parlamenti. Svako ko misli da ima i mora nešto da kaže u ime onih koji su ga izabrali treba to da uradi tamo, a ne van institucija sistema. Dejtonskom ustavu se može prigovarati svašta, ali mu se ne može prigovarati da nije predvidio dovoljno mehanizama za zaštitu nacionalnih interesa - šta god ta fraza značila.

Radiosarajevo.ba: Šta, s druge strane, očekivati od vlasti koju bi, eventualno, formirale stranke koje su dosada bile na totalno suprotnim pozicijama?

Očekivanja su ja mislim zaista velika. Jasno je da zemlja već neko vrijeme ide u potpuno pogrešnom pravcu i da nam ovako kako se do sada radilo neće donijeti ništa dobro. Ja ne vjerujem da u regiji ili u Evropi postoji ekonomija koja bi mogla finansirati ovakav masivan, neefikasan i korumpiran državni aparat kakav je natovaren našoj ratom hendikepiranoj privredi.

SDP je na izborima pobijedio obećavajući promjene, reforme, novi početak. Neka njihova ministarstva u Kantonu Sarajevo, recimo, obrazovanja i nauke su možda i krenula u tom smjeru. Dakle, recimo da je SDP spreman da pokrene promjene, ali oni dijele vlast sa SDA, koji je u vlasti već skoro 20 godina i koji je velikim, ja bih rekao, vrlo velikim dijelom i odgovorna za sadašnje katastrofalno stanje u društvu i državi...

U nedostatku preciznijih načina, ja spremnost i ozbiljnost SDA da se promjeni i krene u reforme ocjenjujem isključivo na osnovu činjenice da su, recimo u Kantonu Sarajevo, umjesto hokejaške zamjene istrošenog političkog kadra iz prethodne neuspješne vlade skoro svi njihovi ministri i u novoj, kantonalnoj vladi zadržali svoje stare fotelje. Na federalnom nivou je predviđeno manje vise isto – isti ljudi u drugim foteljama. To je, po meni, politički arogantno, pomalo i degutantno. Naravno, svaka nova vlast, ima pravo na 100 dana, ali po meni je i ovo što gledamo ovih dana neki znak.. Loš znak, ja bih rekao. Ja ću biti presretan ako me rezultati nove vlasti demantuju.
cini mi se kao iskren i realan stav... i jos pride priznaje i greske ns-a i ostalih malih stranaka... steta samo sto je prekasno za ovaj izborni ciklus...

uz malo pameti, male stranke bi 2014 mogle biti kljucni faktor koji ce s politicke scene skinuti sda... i naravno hdz-ove...
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3320 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Kojovic wrote:Naravno, sad je vjerovatno i najtvrđim glavama jasno da je brutalan obračun na ljevici prije i u toku izbora bio los strateški potez jer je uprkos izbornoj pobjedi osudio SDP na saradnju sa nacionalističkim strankama
Bravo. To bi trebala biti lekcija za sljedece izbore, Nasa Stranka i SDP na izborima trebaju zajednicki nastupiti trazeci sustinske reforme, prihvatajuci u koaliciju mozda NSRB i NHI (+LDS+SDU) i vjerujem da bi jedna takva grupa bila u stanju napraviti puno vise nego sto to sada moze SDP, sa SDA sokolovima za vratom.

Ili, ako vec nisu u stanju da zajednicki vode predizbornu kampanju, dovoljno bi bilo da se medjusobno ne napadaju, nego da ostricu svoje kritike usmjere prema nacionalistima.
Last edited by 1gorstak on 16/03/2011 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#3321 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ultima_palabra »

1gorstak wrote:
Kojovic wrote:Naravno, sad je vjerovatno i najtvrđim glavama jasno da je brutalan obračun na ljevici prije i u toku izbora bio los strateški potez jer je uprkos izbornoj pobjedi osudio SDP na saradnju sa nacionalističkim strankama
Bravo. To bi trebala biti lekcija za sljedece izbore, Nasa Stranka i SDP na izborima trebaju zajednicki nastupiti trazeci sustinske reforme, prihvatajuci u koaliciju mozda NSRB i NHI i vjerujem da bi jedna takva grupa bila u stanju napraviti puno vise nego sto to sada moze SDP, sa SDA sokolovima za vratom.

Ili, ako vec nisu u stanju da zajednicki vode predizbornu kampanju, dovoljno bi bilo da se medjusobno ne napadaju, nego da ostricu svoje kritike usmjere prema nacionalistima.
Svaka mu čast, danas rijetki priznaju da su pogriješili :thumbup:
User avatar
black
Posts: 18643
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3322 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by black »

Alfons Kauders wrote:
cini mi se kao iskren i realan stav... i jos pride priznaje i greske ns-a i ostalih malih stranaka...
da, slazem se, zato i postavih clanak
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3323 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

ultima_palabra wrote:
1gorstak wrote:
Kojovic wrote:Naravno, sad je vjerovatno i najtvrđim glavama jasno da je brutalan obračun na ljevici prije i u toku izbora bio los strateški potez jer je uprkos izbornoj pobjedi osudio SDP na saradnju sa nacionalističkim strankama
Bravo. To bi trebala biti lekcija za sljedece izbore, Nasa Stranka i SDP na izborima trebaju zajednicki nastupiti trazeci sustinske reforme, prihvatajuci u koaliciju mozda NSRB i NHI i vjerujem da bi jedna takva grupa bila u stanju napraviti puno vise nego sto to sada moze SDP, sa SDA sokolovima za vratom.

Ili, ako vec nisu u stanju da zajednicki vode predizbornu kampanju, dovoljno bi bilo da se medjusobno ne napadaju, nego da ostricu svoje kritike usmjere prema nacionalistima.
Svaka mu čast, danas rijetki priznaju da su pogriješili :thumbup:
Sada bi bio red da neko iz SDP-a uputi slicnu poruku, jer ako se sjecas, SDP aktivisti nisu bili bas miroljubivi. Ako SDP osporava zelju HDZ-a da bude ekskluzivni predstavnik Hrvata, ne moze traziti ni da samo SDP predstavlja ljevicu, a da u svim drugim ljevicarskim strankama vidi prijetnju.

Lokalni izbori su pred nama i ne znam zasto SDP i Nasa Stranka ne bi usli u koaliciju na podrucju citave drzave kao probu pred sljedece opste izbore.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#3324 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Razlog je sto NS predstavlja frakciju SDPa, tako da ne moze biti ravnopravan partner. Ako se opet uvazi odnos snaga onda je to 95% stavova SDP-a i 5% NS sto nikako ne moze odgovarat NSu.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#3325 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by exliberal »

Almerisa


Ako nemas sta pametno da kazes onda ti je bolje da se nejavljas sa glupim postovim.
Tito dragi odakle samo izlazite
Locked