Juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine na pragu je uspjeha kakav do sada nismo postigli - proboja u A-diviziju evropske košarke.
Kako bi ostvarili ovaj podvig, izabranici selektora Nenada Markovića u subotu u Sportskoj dvorani Ilidža (18.30 sati) moraju savladati Englesku u polufinalu Evropskog prvenstva Divizije B u Sarajevu (tri prvoplasirane idu u viši rang).
- S Englezima smo igrali u pripremnom periodu, pobijedili smo, ali to ne mora ništa značiti. Morat ćemo odigrati mnogo bolje kako bismo ih dobili, jer su vrlo nezgodna ekipa. Imaju, kao i mi, samo jedan poraz na EP-u - kaže Jusuf Nurkić.
Statistički, Jusuf je najači adut naše reprezentacije, njegov prosjek od 21,2 poena i 13,7 skokova (uključujući 34 poena i 20 skokova protiv Finske), zvuči impresivno. No, momak od 213 centimetara i 122 kilograma, koji će 23. avgusta proslaviti 18. rođendan, čvrsto stoji na zemlji.
- Nisam tu radi statistike nego radi uspjeha tima, a postići ćemo ga samo ako prođemo u A-diviziju - rekao je Nurkić, koji će se po završetku EP-a zajedno sa, vjerovatno saigračima Adinom Vrapcem (17,3 poena u prosjeku) i Nerminom Buzom (14,7), priključiti A-selekciji u kvalifikacijama za EP.
Njih trojica lideri su tima u kojem su bitne role tokom EP-a imali i Asim Ahmedić, Stefan Glogovac, Srđan Damjanović, Marko Rikalo, Marko Vuković... generacija koja će sigurno imati šta reći i na seniorskoj sceni. U drugom subotnjem polufinalu sastaju se Finska - Češka (Ilidža, 20.45).
Spor s Laškim
Nurkić je prije nekoliko mjeseci potpisao dugogodišnji ugovor sa zagrebačkom Cedevitom, ali prava na njega polaže i slovensko Laško, za čije je mlađe selekcije Jusuf doskora igrao.
- Spor s Laškim još traje, ali mislim da će se vrlo brzo riješiti - kaže Nurkić.
http://www.dnevniavaz.ba/sport/kosarka/ ... leske.html
pa zar nisu rekli da će samo juka u a tim