Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Locked
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#3301 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Tipicoti »

Image


:-) :-) :-) Koji bolesnik :-) :-) :-)
Nije mu uspio plan.

Sjecam se kada je `92 Karadzic rekao da u RS treba zivjeti 3% muslimana, na pitanje: Zasto bas 3 % ? On odgovara: Da ima neko praviti burek i cevape !
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#3302 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Mohamad Sissoko »

dust in the wind wrote:
Mohamad Sissoko wrote:Ja sve mislio da ce cetnici se upalit nakon popisa...kad kita..bosanci/jugovici kmece za medalju. :lol:
koji si ti krupni komad fašiste, da ne kažem nekog hajvana :D ... rodila majka :lol:
:lol: rekoh ja...kmecanje za medalju.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3303 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Thorgerson »

kmeee kmeee

:lol:
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3304 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Thorgerson »

sumirprimus wrote:svakom svacije.
cast mi je biti u maloj ali odabranoj skupini ljudi koji se zovu i smatraju bosancima :)
ne poricem drugim pravo na opredjeljenje, ljudi smo zovte se kako hocete,zivite i uzivajte
A sta je problem biti bosnjak u Bosni i Hercegovini? Narocito ako se uzme u obzir da su prakticno sinonimi.

Da, jeste se bosnjanstvo poistovijetilo previse sa islamom, a dje ces bit musliman jebote, zamisli to. Pa i srbi koji ziveu bih su pravoslavci. I Hrvati su katolici. Bosnjaci muslimani. Sta je problem? Tako grah paou ovoj posranoj drzavi, pomirite se s tim.

Malo je falilo da budemo manjina zbog budaletina koje su propagirali to bosanstvo.

U ustavu postoje bosnjaci, hrvati i srbi. I svi oni se tako izjasnjavaju, samo kod bosnjaka imas grupu koja glumi nekakve bosance i zivi u toj utopiji, a citava im drzava uredjena suprotno.

I umjesto da mijejanju stanje nekim drugim nacinima, sta su oni htjeli, ajmo na popisu pokazat da ima bosanaca.


Da se razumije, ja sam daleko od vjere, nit klanjam, nit idem u dzamiju, dakle haman gori i od ateiste. Al sam stavio bosnjak i stavio sam musliman. Ko ce meni mjerit moju vjeru.

Pogledajte malo na zapadu situaciju. Imas drzave sa 60% ateista, pa opet svaki ateista uredno placa crkvu - a ne mora. Ali je placa. Pa onda recite da smo mi nekakvi sizofrenici.


Jednom smo pali na tu foru jugosloveni, ovo, ono. Ne vise. Bosnjaci i tacka. I ponositi se s tim da nisi ni izasao na popisu, tj. izaci ces sa romima, jevrejima itd. :run:

A meni licno ne smeta ni termin bosanac, ni bosnjak ni bosanac i hercegovac. Za mene su to sinonimi. Ali ako ti je ustav takav da poznaje bosnjake, onda postuj jebeni ustav ili ga mijenjaj. A neces ga promjeniti sigurno popisom i zato sto si se izjasnio ko bosanac. :skoljka:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#3305 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by MOSALJOZE »

Nešto nisam vidio da nvo(čitaj dario brkan i ostali šljam)idu u Banja Luku,Bjeljinu i općenito u manji bh entitet,i pozivaju da se brojnije stanovništvo izjasne kao Bosanci i Hercegovci.
Jah
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3306 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
palestinka wrote:Nemam problem s nacionalnim izjašnjavanjem niti mislim da je nacionalno izjašnjen Bošnjak, Srbin ili Hrvat automatski nacionalista i mrzi druge niti da je nacionalno izjašnjen Bosanac automatski demokratski određen čovjek koji vidi više i bolje i ne mrzi nikoga. Pitanje identiteta je složeno i nije određeno samo nacijom i možeš biti Bošnjak Bosanac i Srbin Bosanac i Hrvat Bosanac, odnosno da ti je stalo do države BiH i njenog razvoja. Popis je pokazao da nije nikakva sreća u BiH biti ni Bošnjak, ni Srbin ni Hrvat ni Bosanac ni Eskim ni Slovak ni Sejdić Finci...kao nacije sve nas je manje, sve smo neobrazovaniji, milion ljudi, trećina stanovništva ima samo osnovnu školu ili ni to, sve se manje beba rađa, guraju se svi gradove koji koliko toliko nude posao, sela se napuštaju, zemlja se ne obrađuje, svake godine nestane jedan gradić kao rezultat negativnog prirodnog priraštaja.
Pogresno.
Mozes biti (N)Bosanac - (E)Bosnjak, (N)Bosanac - (E)Srbin, (N)Bosanac - (E)Hrvat. A ovo gdje je "E", sto znaci "Etnicki", moze stajati i "N", ali samo ako imas pasos, tj. drzavljanstvo neke od susjednih drzava.
Ako si konstitutivni narod, ne mozes biti i konstitutivna nacija. To ne postoji nigdje, pa ni ovdje. Ili si konstitutivni narod, ili si nacionalna manjina. Nema trece.
S ostalim se slazem - ova drzava polako, ali sigurno propada.
Sve oko nacija i etnija su ionako budalastine, nebitne stvari koje ne znace nista. Bar ne znace nikome normalnom, a svi znamo da i te kako znace vladajucim strankama i ljudima koji od toga masno zaradjuju. Zato im i jeste cilj da sve ovo ostane sto je duze ovako, i zato i nogama i rukama upiru da se ljudi pisu upravo kao Bosnjaci, Hrvati i Srbi.

Sve je ovo jasno kao dan.
Dozer :thumbup:

Bosnjacima nije vazna jedinstvena BiH,kao ni Srbima iz RS , jer Bosnjacka politika ne pokusava rijesiti probleme Bosanjaka u RS,a Federacija je trenutno jedina djelomicna domovina Bosnjaka. Zvuci brutalno,ali je istina.Upravo takvim ponasanjem etnickih grupa se unistava jedinstvo BiH.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3307 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

Thorgerson wrote:
sumirprimus wrote:svakom svacije.
cast mi je biti u maloj ali odabranoj skupini ljudi koji se zovu i smatraju bosancima :)
ne poricem drugim pravo na opredjeljenje, ljudi smo zovte se kako hocete,zivite i uzivajte
A sta je problem biti bosnjak u Bosni i Hercegovini? Narocito ako se uzme u obzir da su prakticno sinonimi.

Da, jeste se bosnjanstvo poistovijetilo previse sa islamom, a dje ces bit musliman jebote, zamisli to. Pa i srbi koji ziveu bih su pravoslavci. I Hrvati su katolici. Bosnjaci muslimani. Sta je problem? Tako grah paou ovoj posranoj drzavi, pomirite se s tim.

Malo je falilo da budemo manjina zbog budaletina koje su propagirali to bosanstvo.

U ustavu postoje bosnjaci, hrvati i srbi. I svi oni se tako izjasnjavaju, samo kod bosnjaka imas grupu koja glumi nekakve bosance i zivi u toj utopiji, a citava im drzava uredjena suprotno.

I umjesto da mijejanju stanje nekim drugim nacinima, sta su oni htjeli, ajmo na popisu pokazat da ima bosanaca.


Da se razumije, ja sam daleko od vjere, nit klanjam, nit idem u dzamiju, dakle haman gori i od ateiste. Al sam stavio bosnjak i stavio sam musliman. Ko ce meni mjerit moju vjeru.

Pogledajte malo na zapadu situaciju. Imas drzave sa 60% ateista, pa opet svaki ateista uredno placa crkvu - a ne mora. Ali je placa. Pa onda recite da smo mi nekakvi sizofrenici.


Jednom smo pali na tu foru jugosloveni, ovo, ono. Ne vise. Bosnjaci i tacka. I ponositi se s tim da nisi ni izasao na popisu, tj. izaci ces sa romima, jevrejima itd. :run:

A meni licno ne smeta ni termin bosanac, ni bosnjak ni bosanac i hercegovac. Za mene su to sinonimi. Ali ako ti je ustav takav da poznaje bosnjake, onda postuj jebeni ustav ili ga mijenjaj. A neces ga promjeniti sigurno popisom i zato sto si se izjasnio ko bosanac. :skoljka:
Bosanci samo zele da imaju drzavu po uzoru na sve ostale civilizovane i prosperitetne drzave svijeta, u koje, uostalom, masovno bjeze i Bosnjaci i Srbi i Hrvati iz BiH.

S druge strane, Bosnjaci, Srbi i Hrvati uporno zele da zadrze BiH u stanju kakvo ne postoji vise nigdje na planeti, A ni blizem i daljem galaktickom okruzenju...
Zasto?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3308 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:Jeste trivijala samo ukoliko ti smatras da je danasnji Bosnjak = Bosanac.
Nije.
Cak si to i sam potvrdio u prethodnom postu.

Ja jendostavno ne mogu da shvatim zasto je mnogima ovdje neshvatljivo da neko ne zeli da se izjasni etnicki, ali istovremeno zeli da bude ono sto jeste nacionalno...
Sta je posrno u tome?

Ah, da... Vi biste da i ono sto je etnicko bude nacionalno? E, jbg...ne moze.
Ne da Ustav :D
Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH su narodi, a ne nacije, i tu je kraj price. 1000x vec prezvakano i objasnjeno.
:thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3309 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by ¤ jelena ¤ »

Na temi je jasno, glasno i u nekoliko navrata rečeno...Bosanci su petokolonaši tj. izdajice iz redova Bošnjaka,

što mu ga dođe potpuno isto kao Čedini Srbi u komšiluku... mislim, i oni su jedno te isto sa ovim Tominim i Vučićevim, podobnim Srbima,

no... ipak drugačiji...

čak se i broj tj. nevidljivost u političkom životu države u kojoj žive tragično podudara.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3310 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

¤ jelena ¤ wrote:Na temi je jasno, glasno i u nekoliko navrata rečeno...Bosanci su petokolonaši tj. izdajice iz redova Bošnjaka,

što mu ga dođe potpuno isto kao Čedini Srbi u komšiluku... mislim, i oni su jedno te isto sa ovim Tominim i Vučićevim, podobnim Srbima,

no... ipak drugačiji...

čak se i broj tj. nevidljivost u političkom životu države u kojoj žive tragično podudara.
Netacno, Jelena.
Bosanci nisu Bosnjaci. Danas ne.
Nekada to jeste znacilo to, ali danas ne.
Od 1993., kada je naziv "Bosnjak" zvanicno usvojen kao zamjena za dotadasnji etnicki naziv "Musliman", to naprosto vise nije i ne moze biti identicno nekadasnjem terminu "Bosnjak" koji je oznacavao sve stanovnike Bosne.

Ono sto mnogi ovdje, ocito, ne razumiju jeste da je ogromna vecina svjetskih drzava, a samim tim i nacija, multienticka u svojoj osnovi. To znaci da su te nacije sastavljene i izgradjene od vise etnickih grupa/skupina/naroda, ali istovremeno te etnije nemaju nikakva veca prava u odnosu na bilo koga samo zato sto su etnije.
Drugim rijecima - iako su sve te etnije u svakoj toj drzavi po automatizmu konstitutivne (konstitutivno = nesto sto ravnopravno konstituise/kreira nesto), iz toga ne povlace bilo kakva veca prava u odnosu na bilo kojeg pojedinca koji je, mozda, pripadnik neke nacionalne manjine, ili se ne izjasnjava kao pripadnik bilo koje entije.
U tim drzavama etnicka pripadnost je bukvalno zadnja rupa na svirali. Niko to ne zarezuje ni 0,0001%. Nebitne "cinjenice".

E, tome teze Bosanci, za razliku od Bosnjaka, Srba i Hrvata u BiH koji teze suprotnome, tj. zadrzavanju nigdje na planeti postojeceg uredjenja drzave.
Last edited by Dozer on 01/07/2016 14:50, edited 2 times in total.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3311 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by sumirprimus »

Thorgerson wrote:
sumirprimus wrote:svakom svacije.
cast mi je biti u maloj ali odabranoj skupini ljudi koji se zovu i smatraju bosancima :)
ne poricem drugim pravo na opredjeljenje, ljudi smo zovte se kako hocete,zivite i uzivajte
A sta je problem biti bosnjak u Bosni i Hercegovini? Narocito ako se uzme u obzir da su prakticno sinonimi.

Da, jeste se bosnjanstvo poistovijetilo previse sa islamom, a dje ces bit musliman jebote, zamisli to. Pa i srbi koji ziveu bih su pravoslavci. I Hrvati su katolici. Bosnjaci muslimani. Sta je problem? Tako grah paou ovoj posranoj drzavi, pomirite se s tim.

Malo je falilo da budemo manjina zbog budaletina koje su propagirali to bosanstvo.

U ustavu postoje bosnjaci, hrvati i srbi. I svi oni se tako izjasnjavaju, samo kod bosnjaka imas grupu koja glumi nekakve bosance i zivi u toj utopiji, a citava im drzava uredjena suprotno.

I umjesto da mijejanju stanje nekim drugim nacinima, sta su oni htjeli, ajmo na popisu pokazat da ima bosanaca.


Da se razumije, ja sam daleko od vjere, nit klanjam, nit idem u dzamiju, dakle haman gori i od ateiste. Al sam stavio bosnjak i stavio sam musliman. Ko ce meni mjerit moju vjeru.

Pogledajte malo na zapadu situaciju. Imas drzave sa 60% ateista, pa opet svaki ateista uredno placa crkvu - a ne mora. Ali je placa. Pa onda recite da smo mi nekakvi sizofrenici.


Jednom smo pali na tu foru jugosloveni, ovo, ono. Ne vise. Bosnjaci i tacka. I ponositi se s tim da nisi ni izasao na popisu, tj. izaci ces sa romima, jevrejima itd. :run:

A meni licno ne smeta ni termin bosanac, ni bosnjak ni bosanac i hercegovac. Za mene su to sinonimi. Ali ako ti je ustav takav da poznaje bosnjake, onda postuj jebeni ustav ili ga mijenjaj. A neces ga promjeniti sigurno popisom i zato sto si se izjasnio ko bosanac. :skoljka:
sta je problem? ja vama ne branim da se izjasnjavate kako hocete.
en namecem vam nista.
ja nisam bosnjak.i tacka.
ja sam bosanac.
fukara iz tuzle! meni niko nista ne mozeee :izet:
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3312 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by cyprus »

Dozer wrote:Jeste trivijala samo ukoliko ti smatras da je danasnji Bosnjak = Bosanac.
Nije.
Cak si to i sam potvrdio u prethodnom postu.

Ja jendostavno ne mogu da shvatim zasto je mnogima ovdje neshvatljivo da neko ne zeli da se izjasni etnicki, ali istovremeno zeli da bude ono sto jeste nacionalno...
Sta je posrno u tome?

Ah, da... Vi biste da i ono sto je etnicko bude nacionalno? E, jbg...ne moze.
Ne da Ustav :D
Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH su narodi, a ne nacije, i tu je kraj price. 1000x vec prezvakano i objasnjeno.
Ne smatram da je Bošnjak = Bosanac... Neki Bošnjaci su Bosanci, isto ko što su i neki Bosanci Bošnjaci... Postoje i Bošnjaci koji nisu Bosanci, kao i Bosanci koji nisu Bošnjaci...

Samo smatram da je priča o tome koji je naziv ispravniji/bolji (a postoji takva priča) glupa...

A to o nacijama, de da ne ulazimo u to opet :-)
Last edited by cyprus on 01/07/2016 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#3313 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by skupljac_zeljeza »

Nigdje popis nije bio "problem" kao u Bosni.

Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3314 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Thorgerson »

Connaisseur Karlin wrote:
Dozer wrote:
palestinka wrote:Nemam problem s nacionalnim izjašnjavanjem niti mislim da je nacionalno izjašnjen Bošnjak, Srbin ili Hrvat automatski nacionalista i mrzi druge niti da je nacionalno izjašnjen Bosanac automatski demokratski određen čovjek koji vidi više i bolje i ne mrzi nikoga. Pitanje identiteta je složeno i nije određeno samo nacijom i možeš biti Bošnjak Bosanac i Srbin Bosanac i Hrvat Bosanac, odnosno da ti je stalo do države BiH i njenog razvoja. Popis je pokazao da nije nikakva sreća u BiH biti ni Bošnjak, ni Srbin ni Hrvat ni Bosanac ni Eskim ni Slovak ni Sejdić Finci...kao nacije sve nas je manje, sve smo neobrazovaniji, milion ljudi, trećina stanovništva ima samo osnovnu školu ili ni to, sve se manje beba rađa, guraju se svi gradove koji koliko toliko nude posao, sela se napuštaju, zemlja se ne obrađuje, svake godine nestane jedan gradić kao rezultat negativnog prirodnog priraštaja.
Pogresno.
Mozes biti (N)Bosanac - (E)Bosnjak, (N)Bosanac - (E)Srbin, (N)Bosanac - (E)Hrvat. A ovo gdje je "E", sto znaci "Etnicki", moze stajati i "N", ali samo ako imas pasos, tj. drzavljanstvo neke od susjednih drzava.
Ako si konstitutivni narod, ne mozes biti i konstitutivna nacija. To ne postoji nigdje, pa ni ovdje. Ili si konstitutivni narod, ili si nacionalna manjina. Nema trece.
S ostalim se slazem - ova drzava polako, ali sigurno propada.
Sve oko nacija i etnija su ionako budalastine, nebitne stvari koje ne znace nista. Bar ne znace nikome normalnom, a svi znamo da i te kako znace vladajucim strankama i ljudima koji od toga masno zaradjuju. Zato im i jeste cilj da sve ovo ostane sto je duze ovako, i zato i nogama i rukama upiru da se ljudi pisu upravo kao Bosnjaci, Hrvati i Srbi.

Sve je ovo jasno kao dan.
Dozer :thumbup:

Bosnjacima nije vazna jedinstvena BiH,kao ni Srbima iz RS , jer Bosnjacka politika ne pokusava rijesiti probleme Bosanjaka u RS,a Federacija je trenutno jedina djelomicna domovina Bosnjaka. Zvuci brutalno,ali je istina.Upravo takvim ponasanjem etnickih grupa se unistava jedinstvo BiH.
Totalna glupost.

BiH moze biti jedinstvena bez obzira na to. Sta je sa svicarskom gdje imas druge jezike, kuturu po pojedinim kantonima, pa opet sve funkcionise. Belgija? Itd.

Dakle, drzava BiH nece propasti zbog toga.

Propast ce ako ne budemo mogli naci modus kako da zivimo zajedno.

A zivjeti zajedno mozemo samo odvojeno.

I ne vidim tu nista problematicno. Ali da se napravi sistem vise i da ne moze svaka budaletina kocit neke procese, onako kako njemu prahne.
Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#3315 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Zgoljo »

Iskoristio bih priliku da poselamim Darka Brkana.Selam takodje ide i Asimu Brkanu.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3316 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

cyprus wrote:
Dozer wrote:Jeste trivijala samo ukoliko ti smatras da je danasnji Bosnjak = Bosanac.
Nije.
Cak si to i sam potvrdio u prethodnom postu.

Ja jendostavno ne mogu da shvatim zasto je mnogima ovdje neshvatljivo da neko ne zeli da se izjasni etnicki, ali istovremeno zeli da bude ono sto jeste nacionalno...
Sta je posrno u tome?

Ah, da... Vi biste da i ono sto je etnicko bude nacionalno? E, jbg...ne moze.
Ne da Ustav :D
Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH su narodi, a ne nacije, i tu je kraj price. 1000x vec prezvakano i objasnjeno.
Ne smatram da je Bošnjak = Bosanac... Neki Bošnjaci su Bosanci, isto ko što su i neki Bosanci Bošnjaci... Postoje i Bošnjaci koji nisu Bosanci, kao i Bosanci koji nisu Bošnjaci...

Samo smatram da je priča o tome koji je naziv ispravniji/bolji (a postoji takva priča) glupa...

A to o nacijama, de da ne ulazimo u to opet :-)
E - u tome je fula.
Nisu "neki" Bosnjaci = Bosanci, nego su svi BH Bosnjaci = nacionalni Bosanci, tj. pripadnici bosanskohercegovacke nacije, a etnicki/narodni su Bosnjaci.
Isto vazi i za sve BH Srbe i BH Hrvate, ali i sve ostale gradjane BiH koji imaju BH drzavljanstvo, a koji se mozda uopste etnicki ne izjasnjavaju.

Dakle, mi ovdje ne pricamo o tome da li je neki naziv "ispravniji ili bolji", nego o tome da se radi o 2 danas razlicita pojma.
Jedan je nacionalna pripadnost (Bosanci/Bosanskohercegoacka), i sto nije stvar licnog odabira/opredjeljenja, a drugi je etnicka pripadnost/ licno opredjeljenje.

Dakle, ja licno nisam Bosnjak, niti cu ikada biti. Tj. ne izjasnjavam se po etnickim principima/pripadnostima.
Ali, jesam Bosanac, tj. pripadnik Bosanskohercegovacke nacije, i to mi naprosto niko ziv, a ni mrtav, ne moze oduzeti ili promijeniti jer za to imam i papir - potvrdu o drzavljanstvu, i BH pasos, sto su jedini validni dokazi nacionalne pripadnosti.

Da li iko od vas ima ista slicno za "nacionalnu" pripadnost BH Bosnjacima, Srbima, Hrvatima...?
Cime bilo ko od vas moze dokazati da je nacionalni Bosnjak, Srbin ili Hrvat (pod uslovom da Srbi ili Hrvati nemaju drzavljansto SRB ili HR)?
Cime uopste dokazujete svoju enticku pripadnost? Na koji nacin se ona uopste moze dokazati? Zakletvom? Nesto tipa "Casna pionirska rijec"? Dajte...uozbiljite se...
Last edited by Dozer on 01/07/2016 15:01, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3317 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:
Dozer wrote:Jeste trivijala samo ukoliko ti smatras da je danasnji Bosnjak = Bosanac.
Nije.
Cak si to i sam potvrdio u prethodnom postu.

Ja jendostavno ne mogu da shvatim zasto je mnogima ovdje neshvatljivo da neko ne zeli da se izjasni etnicki, ali istovremeno zeli da bude ono sto jeste nacionalno...
Sta je posrno u tome?

Ah, da... Vi biste da i ono sto je etnicko bude nacionalno? E, jbg...ne moze.
Ne da Ustav :D
Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH su narodi, a ne nacije, i tu je kraj price. 1000x vec prezvakano i objasnjeno.
Ne smatram da je Bošnjak = Bosanac... Neki Bošnjaci su Bosanci, isto ko što su i neki Bosanci Bošnjaci... Postoje i Bošnjaci koji nisu Bosanci, kao i Bosanci koji nisu Bošnjaci...

Samo smatram da je priča o tome koji je naziv ispravniji/bolji (a postoji takva priča) glupa...

A to o nacijama, de da ne ulazimo u to opet :-)
Pa Dozer jeste napisao da Bosanac nema isto znacenje kao Bosnjak :D

Bosnjaci koji nisu Bosanci nisu BiH drzavljani :D Bosanjaci sa popisa su Bosanjci iz BiH ili porijkelom iz BiH.

Logicno da nisu svi Bosanci Bosnjaci :) To niko ne tvrdi :D

problem je sto danasnji Bosnjaci iz BiH insistiraju da se Bosanci etnicki izjasnjavaju :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3318 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Connaisseur Karlin »

Thorgerson wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Dozer :thumbup:

Bosnjacima nije vazna jedinstvena BiH,kao ni Srbima iz RS , jer Bosnjacka politika ne pokusava rijesiti probleme Bosanjaka u RS,a Federacija je trenutno jedina djelomicna domovina Bosnjaka. Zvuci brutalno,ali je istina.Upravo takvim ponasanjem etnickih grupa se unistava jedinstvo BiH.
Totalna glupost.

BiH moze biti jedinstvena bez obzira na to. Sta je sa svicarskom gdje imas druge jezike, kuturu po pojedinim kantonima, pa opet sve funkcionise. Belgija? Itd.

Dakle, drzava BiH nece propasti zbog toga.

Propast ce ako ne budemo mogli naci modus kako da zivimo zajedno.

A zivjeti zajedno mozemo samo odvojeno.

I ne vidim tu nista problematicno. Ali da se napravi sistem vise i da ne moze svaka budaletina kocit neke procese, onako kako njemu prahne.
Ali BiH nije Svajcarska :D Trenutnno u BiH nijedna etnicka grupa nema cilj da zive zajedno u jednoj drzavi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3319 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
cyprus wrote:
Ne smatram da je Bošnjak = Bosanac... Neki Bošnjaci su Bosanci, isto ko što su i neki Bosanci Bošnjaci... Postoje i Bošnjaci koji nisu Bosanci, kao i Bosanci koji nisu Bošnjaci...

Samo smatram da je priča o tome koji je naziv ispravniji/bolji (a postoji takva priča) glupa...

A to o nacijama, de da ne ulazimo u to opet :-)
E - u tome je fula.
Nisu "neki" Bosnjaci = Bosanci, nego su svi BH Bosnjaci = nacionalni Bosanci, tj. pripadnici bosanskohercegovacke nacije, a etnicki/narodni su Bosnjaci.
Isto vazi i za sve BH Srbe i BH Hrvate, ali i sve ostale gradjane BiH koji imaju BH drzavljanstvo, a koji se mozda uopste etnicki ne izjasnjavaju.

Dakle, mi ovdje ne pricamo o tome da li je neki naziv "ispravniji ili bolji", nego o tome da se radi o 2 danas razlicita pojma.
Jedan je nacionalna pripadnost (Bosanci/Bosanskohercegoacka), i sto nije stvar licnog odabira/opredjeljenja, a drugi je etnicka pripadnost/ licno opredjeljenje.

Dakle, ja licno nisam Bosnjak, niti cu ikada biti. Tj. ne izjasnjavam se po etnickim principima/pripadnostima.
Ali, jesam Bosanac, tj. pripadnik Bosanskohercegovacke nacije, i to mi naprosto niko ziv, a ni mrtav, ne moze oduzeti ili promijeniti jer za to imam i papir - potvrdu o drzavljanstvu, i BH pasos, sto su jedini validni dokazi nacionalne pripadnosti.

Da li iko od vas ima ista slicno za "nacionalnu" pripadnost BH Bosnjacima, Srbima, Hrvatima...?
Cime bilo ko od vas moze dokazati da je nacionalni Bosnjak, Srbin ili Hrvat (pod uslovom da Srbi ili Hrvati nemaju drzavljansto SRB ili HR)?
Cime uopste dokazujete svoju enticku pripadnost? Na koji nacin se ona uopste moze dokazati? Zakletvom? Nesto tipa "Casna pionirska rijec"? Dajte...uozbiljite se...
tako je :thumbup: :-D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3320 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by cyprus »

Dozer wrote:E - u tome je fula.
Nisu "neki" Bosnjaci = Bosanci, nego su svi BH Bosnjaci = nacionalni Bosanci, tj. pripadnici bosanskohercegovacke nacije, a etnicki/narodni su Bosnjaci.
Isto vazi i za sve BH Srbe i BH Hrvate, ali i sve ostale gradjane BiH koji imaju BH drzavljanstvo, a koji se mozda uopste etnicki ne izjasnjavaju.

Dakle, mi ovdje ne pricamo o tome da li je neki naziv "ispravniji ili bolji", nego o tome da se radi o 2 danas razlicita pojma.
Jedan je nacionalna pripadnost (Bosanci/Bosanskohercegoacka), i sto nije stvar licnog odabira/opredjeljenja, a drugi je etnicka pripadnost/ licno opredjeljenje.

Dakle, ja licno nisam Bosnjak, niti cu ikada biti. Tj. ne izjasnjavam se po etnickim principima/pripadnostima.
Ali, jesam Bosanac, tj. pripadnik Bosanskohercegovacke nacije, i to mi naprosto niko ziv, a ni mrtav, ne moze oduzeti ili promijeniti jer za to imam i papir - potvrdu o drzavljanstvu, i BH pasos, sto su jedini validni dokazi nacionalne pripadnosti.

Da li iko od vas ima ista slicno za "nacionalnu" pripadnost BH Bosnjacima, Srbima, Hrvatima...?
Cime bilo ko od vas moze dokazati da je nacionalni Bosnjak, Srbin ili Hrvat (pod uslovom da Srbi ili Hrvati nemaju drzavljansto SRB ili HR)?
Cime uopste dokazujete svoju enticku pripadnost? Na koji nacin se ona uopste moze dokazati? Zakletvom? Nesto tipa "Casna pionirska rijec"? Dajte...uozbiljite se...
Joj što komplikujete, gluho bilo :-)

Svi Bošnjaci nisu Bosanci... Prvo imaš one koji su Hercegovci :D A drugo imaš one koji Bosnu i Hercegovinu nisu vidjeli ni na razglednici...

A sada, drugi put ti kažem - de da ne peremo na ruke opet istom pričom na nacijama... Nacija može biti svašta nešto, i ti si se bio više puta složio sa tom konstatacijom, ali bez obzira i dalje pičiš sa istom pričom...

A etnička pripadnost se ne dokazuje... Etnička pripadnost je stvar izjašnjavanja... A o pitanju etničke pripadnosti se jesi i ti izjasnio...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3321 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by mO k3 »

Ne kontam ovo naglabanje u zadnja 3-4 Posta , koga briga drugari .... :mrgreen:

Meni je vazno da bosnji ima preko 50% , vazno je da 53% pričaju bosanski , ostalo će doći sve na svoje


Sabur drugari , Sabur
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3322 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by cyprus »

mO k3 wrote:Ne kontam ovo naglabanje u zadnja 3-4 Posta , koga briga drugari .... :mrgreen:

Meni je vazno da bosnji ima preko 50% , vazno je da 53% pričaju bosanski , ostalo će doći sve na svoje


Sabur drugari , Sabur
U ime svih Jugoslavena, primi moje čestitke :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 46363
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3323 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by pici »

znaci da sumiramo, imamo bOsnjake iz bosne iz hercegovine iz srbije iz hrvatske iz crnegore iz sanjdjaka iz njemacke, holandije, danske, sveCke itd itd... i oni su SVI Bosanci i Hecegovci il mi je nesto promaklo :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3324 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

Ma, stare mi...meni je sve ovo pravo sega...
Jos samo da se pocnu, k'o kakve gorile, lupat po prsima jer su nadjacali neke druge majmune... Fakat nevjerovanto...

A sustinsko znacenje svega toga je - sta tacno...?
Koga boli qrac koliko je ovdje kojih? Hoce li to pokrenuti ekonomiju? Povecati zaposlenost? Poboljsati obrazovni i zdravsteni sistem? Povecati penzije i stvoriti uslove da budu svakog prvog u mjesecu? Smanjiti kriminal, korupciju, nepotizme? Povecati sigurnost u saobracaju, i na ulicama generalno?

Mislim...ljudi moji... da li vi uospte razumijete kakvim se nebulozama bavite i cime se dicite... :roll:
cyprus wrote: Joj što komplikujete, gluho bilo :-)

Svi Bošnjaci nisu Bosanci... Prvo imaš one koji su Hercegovci :D A drugo imaš one koji Bosnu i Hercegovinu nisu vidjeli ni na razglednici...

A sada, drugi put ti kažem - de da ne peremo na ruke opet istom pričom na nacijama... Nacija može biti svašta nešto, i ti si se bio više puta složio sa tom konstatacijom, ali bez obzira i dalje pičiš sa istom pričom...

A etnička pripadnost se ne dokazuje... Etnička pripadnost je stvar izjašnjavanja... A o pitanju etničke pripadnosti se jesi i ti izjasnio...
Ne citas... Napisao sam "Svi BH Bosnjaci". Logicno da Sandzaklije nisu Bosanci. Ali, jesu Bosnjaci. Pod uslovom da se tako izjasne.

Da, slozili smo se mi oko definicija nacija, ali i oko toga koja je definicija osnovna, a ona je - Nacionalnost je svojevrsni ugovor pojedinca s drzavom. I upravo na ovome pociva danasnje poimanje nacija i nacionalne pripadnosti.
Sve dalje varijante i izvedenice su samo to - varijante i izvedenice, ali bez ikakvog realnog formalno-pravnog uporista i tezine u globalnim poimanjima, i odnosima.

Ne, ja se nisam izjasnio etnicki na popisu, sorry.
Posto je pitanje br. 24 glasilo "Nacionalna/Etnicka pripadnost", ja sam samo na liniju za upis rekao da se upise "Bosanskohercegovacka", a ponudjene opcije "Bosnjak/Srbin/Hrvat" nisam krizao. Ako ih je neko kasnije prekrizio, to je onda fabrikat. Laz i prevara. Nista vise, nista manje.
Last edited by Dozer on 01/07/2016 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3325 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

mO k3 wrote:Ne kontam ovo naglabanje u zadnja 3-4 Posta , koga briga drugari .... :mrgreen:

Meni je vazno da bosnji ima preko 50% , vazno je da 53% pričaju bosanski , ostalo će doći sve na svoje

Sabur drugari , Sabur
E, ovo je ono sto mene zanima odavno, a niko da mi ponudi iole valjan i inteligentan odgovor - Zasto je to bitno?
Kome, i zbog cega?
Sta i na koji nacin to mijenja na bilo sta bolje u BiH?
Locked